Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

UchiaKaike

Gra na instrumentach muzycznych

Polecane posty

Hej, mam pytanie do gitarzystów. Planuję kupno nowego sprzętu: głowa + kolumna. Chce dokonać solidnego zakupu i nie żałować pieniędzy (czytaj: oszczędzać dłużej, wydać więcej, ale mieć pewność, że było warto).

Do tej pory grałem na Peavey Vypyr 75. Odradzam każdemu, który uległ pochwałom sprzedawców w sklepach muzycznych. Wzmak jest fajny do cichego grania, ale im głośniej się go rozkręca, tym gorszy ma dźwięk. Nie nadaje się na próby, a o koncertach nie wspomnę. Masa wbudowanych efektów to pic na wodę, bo się ich zwyczajnie nie używa.

Szukam czegoś do na prawdę ciężkich brzmień, ale umożliwiających granie melodyjnych solówek (ciężkie riffy i melodyjki, coś jak brzmienie Michaela Amotta). Myślałem o Randallu, ale może ktoś z was może mi doradzić coś ciekawszego.

Zakres cenowy to około 1500zł, ale jeśli mam wydać 2000 i mieć dużo lepszy efekt, to wolę zaoszczędzić więcej. Sprzęt ma się nadawać na próby i na scenę. Mówimy o sprzecię używanym ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TenC7kZ.png

Co oznaczają te czarne kreski? Co jeśli tak jak w trzecim przykładzie jest jej tylko kawałek? A jeśli w ogóle jej nie ma?

To są chwyty barowe. Palcem wskazującym dociskasz na danym progu wszystkie struny, a kawałek kreski, to jak w przykładzie tylko dwie. A jeżeli w ogóle jej nie ma, to dociskasz tylko to co wskazano.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyferki w kółkach oznaczają którym palcem dociskać strunę (w ten sposób zazwyczaj zapisuję się poszczególne akordy). Wskazujący to jedynka, dwójka środkowy, serdeczny trójka, mały czwórka. Akord F-dur jest przedstawiony na pierwszym i drugim przykładzie. Jeżeli jest to tabulatura rozpisana np. w ten sposób:

f5OJYTs.jpg

wtedy cyferki oznaczają na którym progu docisnąć strunę (gdzie zero oznacza strunę "pustą", czyli uderzamy ją bez dociskania)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dociskaj tuż przy progu. Nie przy siodełku, tylko możliwie jak najbliżej mostka. Czyli przed nim, no za nim to drugi jest chyba.

Jeżeli kwadraciki to są markery to tak pokazują one numery progów. Polecam gorąco tutoriale na YT z zakresu budowy gitary, i prostych tabulatur, jest coraz więcej materiałów dobrej jakości i szybko się dowiesz wszystkiego smile_prosty.gif

Przy strojeniu to raczej puste struny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy próg dociskasz przed nim. Co do stroika, to niewiele mogę o tym napisać, bo go zwyczajnie nie używam. Ja stroję na słuch, gdzie właściwie wszystko zależy od dźwięku pustej struny E1. Najlepiej dam ci linka, bo raczej ciężko ci będzie to ogarnąć z moich wypocin smile_prosty2.gif:

http://www.gitaradla...nie-gitary.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Pytanie do bardziej zaawansowanych gitarzystów, najchętniej prowadzących).

Kilka słów wstępu (nie wnosi nic do mojego postu, poza krótką historią)

Cześć. Kilka (3-4) lat temu dostałem swoją pierwszą gitarę. Była to gitara klasyczna Made in USRR z chyba półmetrową akcją strun, niemal nienadająca się do grania. Nie zwracałem na to większej uwagi, bo gitara była moim marzeniem od lat. Jako ogromny fan metalu lat 80., po krótkiej lekcji tabulatur "zabrałem się" za swój ulubiony gatunek.

Lata lecą, przez moje ręce przewinął się po drodze Cort Effector Strat z lat 80 ("pożyczony na czas nieograniczony"), jednak swoją pierwszą, całkowicie własną gitarę kupiłem ok. 1,5 roku temu (Schecter Demon). Nigdy nie kręciły mnie kawałki "ogniskowe", od samego początku mojego nowego hobby chciałem nazwać siebie "gitarzystą prowadzącym".

Po drodze jednak, mocno się zagubiłem. Swojej nauki nie zacząłem od podstaw, więc sfrustrowany niemożnością zagrania nawet tych względnie łatwych solówek (np. Black Sabbath: Paranoid), chwytałem się losowych poradników z nadzieją, że za jakiś czas mi się uda. Nie miałem pojęcia za co się zabrać, co mi się przyda a co nie, po prostu brałem tabulaturę i próbowałem grać.

Pytanie właściwe: całkowicie rozumiem, że nie da się napisać uniwersalnej drogi do kariery. Rozumiem, że nie da się nauczyć gry w kilka dni. Proszę jednak o wskazówki od bardziej doświadczonych gitarzystów: od czego tak naprawdę mam zacząć, aby być w stanie zagrać solówki? Czy pożyczyć od kumpla akustyka i przerabiać po kolei wszystkie lekcje związane z rozkładem dźwięków na gryfie, gamami, nutami i graniem ze słuchu? Czy akordy i improwizacja pomogą mi w grze solowej? Czy uczyć się fingerstyle'a, bicia i chwytów?

Jestem gotowy "zrestartować" całą moją dotychczasową naukę, zacząć od samego początku (jeżeli będzie to konieczne). Moim największym osiągnięciem na tę chwilę jest przyzwoicie zagrane pierwsze solo Master of Puppets (Metallica), jednak celuję w znacznie szybsze, bardziej skomplikowane solówki. Tornado of Souls, Hangar 18 (Megadeth), drugie solo wspomnianego Master of Puppets, Creeping Death, Am i Evil, One; Painkiller, Hell Bent for Leather Judasów; Tormentor, Raining Blood Slayera; Cannon Rock i wiele innych. Chciałbym mieć pasję, która będzie sprawiała mi prawdziwą satysfakcję zarówno w samotności jak i w gronie znajomych. Niby wraz z Songsterrem i kilkunastoma minutami wolnego czasu jestem w stanie zagrać większość partii rytmicznych powyższych utworów, jestem zadowolony ze swoich power chordów i kostkowania, jednak to właśnie solówki nie dają mi spać od kilkunastu dni (kiedy poczułem powracającą chęć wzięcia wiosła do rąk).

Pozdrawiam wszystkich gitarzystów i z góry dziękuje za odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam Fendera, choć z nimi jest różnie. Jest za dużo modeli strun i łatwo się pogubić. Najlepiej wbić do jakiegoś sklepu muzycznego (polecam większość muzyków z Wrocławia i Legnicy) i sprawdzić osobiście. Tam są gitary nastrojone i od ciebie zależy, co ci "leży". Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/23/2017 at 2:55 PM, Azog said:

Jakiej firmy polecacie struny do gitary akustycznej? Interesują mnie struny miękkie rozmiar 9 lub 10 dopiero co się uczę gry na gitarze.  Prosze o konkretne przyklady..

Elixiry z serii nanoweb są prześwietne. Mają bardzo przyjemne ciepłe brzmienie i dużo dłużej zachowują "świeżość" przez zastosowanie specjalnej owijki. No i do tego mają utrudnione korodowanie i brudzenie się. Więc jeśli jesteś w stanie wydać 6 dych, to polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...