Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

neo_dg

[Linux] Przejście na Linuxa

Polecane posty

Jeśli musisz mieć te partycje to polecam ntfs-3g działa w miarę ok :). Z mojej perspektywy jedyne do czego można się przyczepić to z lekka powolny transfer przy kopiowaniu plików - ~14 MB/s w porównaniu do ~30 MB/s przy systemie FAT ewentualnie użyciu partycji linuksowych.

Tak przy okazji, twoje problemy z modyfikowaniem danych mogą wynikać z braku uprawnień (jeśli montujesz partycje spod root-a, a próbujesz zmieniać dane jako zwykły użytkownik).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm sprawa wygada tak. Mam dysk 250 gb. 150 gb jest narazie na windows. Narazie musi zostac szkoła itp. 100 gb chce na linuxa. Postanowiłem sobie te 100 gb podzielic tak ze 3gb na swap 35gb na system (linux native) a jak zaznaczyc partycje by była pusta? domyslnie ustawiła mi sie jako /use i znow nie dało sie na nia nic wkleic skopiowac :( dałem pusta i zrobiłem format w linuxie zamontowałem dysk to cały system mi padł :( co ja mam zrobic jak podzieli te 150gb zeby było dobrze. Moj linux to Mandriva 2007 Free.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, 3GB na SWAP to imo trochę za dużo :). U siebie mam SWAP 512MB i w zupełności wystarczy. Ustaw najlepiej tyle ile masz RAM-u, ale też nie więcej niż 1GB, bo zwyczajnie zmarnujesz miejsce.

Po drugie 35GB na system (czyli wszystko poza /home i ewentualnie /tmp) to też dość dużo, 10-15GB powinno wystarczyć (z dużym zapasem) przy założeniu, że nie będziesz instalował gier :). To co zostanie zostaw na /home, całkiem dobrym pomysłem jest umieszczenie na osobnej partycji /tmp. Czyli po mojemu dobrze by było tak:

  • / - 15 GB

swap - 1 GB (max)

/tmp - 5-10 GB

/home - reszta

Co do dzielenia, odpalasz z konsoli program cfdisk (jako argument podajesz nazwę urządzenia czyli np. cfdisk /dev/hda) i masz bardzo wygodny interfejs do zabawy partycjami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się jakoś zainstalować xubuntu z płyty zwykłej (nie alternate install) na sprzęcie, który podawałem wcześniej:

Pentium II 333

płyta na LXie (MS-6117)

128 MB RAM

Riva TNT m64 32 MB

HDD Seagate 4,3 GB

do tego (poza kartą dźwiękową i Voodoo reszta nie jest mi niezbędna :))

Voodoo 2 12 MB

SB AWE 64

Dlaczego pytam? No cóż, jakoś tak się złożyło, że gdy już ściągnąłem obraz alternate install, to padła mi nagrywarka :/ (typowa złośliwość przedmiotów martwych) i "chwilowo" nie mam czym wypalić płyty (dodam, że trudno stwierdzić, jak długo to "chwilowo" potrwa :(). Ze zwykłego CD xubuntu startuje, ale tylko w trybie tekstowym ("X-Windows configured inpropertly" czy coś w tym stylu). Czy da się jakoś puścić instalację z tego poziomu (ale tak, by X-y się też zainstalowały)? Jeśli tak, to jak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam problem z nagraniem linuxa na płytę. Ściągnąłem dziś linux_educd071ml.iso i po rozpakowaniu jest kilka plików. Żaden w formacie ISO . Pliki "linux_educd071ml.iso.md5" , "linux_educd071ml.md5sum" , "TRANS.TBL " ,

w folderze "KNOPPIX" jest plik "KNOPPIX" ale nie jest podany żaden format pliku. a w folderze boot jest kilka plików "miniroot , vmlinuz, memtest , " folder "grub" i w nim "boot, extra_e.lst, iso9660_stage1_5, menu.lst , message , stage2" Wrzuciłem plik knoppix do alcohola ale pokazaa się ikonka IMG i jak włączam dysk to wyskakuje odmowa dostępu. Czy moze ktoś mi powiedzieć jak nagrać linuxa na płytę ? Plik zajmuje 1.8 GB i mam XP=ka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się jakoś zainstalować xubuntu z płyty zwykłej (nie alternate install) na sprzęcie, który podawałem wcześniej:

Pentium II 333

płyta na LXie (MS-6117)

128 MB RAM

Riva TNT m64 32 MB

HDD Seagate 4,3 GB

do tego (poza kartą dźwiękową i Voodoo reszta nie jest mi niezbędna Smile)

Voodoo 2 12 MB

SB AWE 64

Dlaczego pytam? No cóż, jakoś tak się złożyło, że gdy już ściągnąłem obraz alternate install, to padła mi nagrywarka Ekhm... (typowa złośliwość przedmiotów martwych) i "chwilowo" nie mam czym wypalić płyty (dodam, że trudno stwierdzić, jak długo to "chwilowo" potrwa Sad). Ze zwykłego CD xubuntu startuje, ale tylko w trybie tekstowym ("X-Windows configured inpropertly" czy coś w tym stylu). Czy da się jakoś puścić instalację z tego poziomu (ale tak, by X-y się też zainstalowały)? Jeśli tak, to jak?

Mi Ubuntu na PII 500MHz, 160MB RAM nie ruszył...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nie ruszył" jest dość mało treściwe, powodów może być wiele. Jeśli oczekujesz jakiejś rady, bądź bardziej konkretny.

Dla starszego sprzętu możesz spróbować xubuntu - jest lżejszy i przystosowany właśnie do starszych komputerów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem prawdziwym newbie w użytkowaniu Linuxa ale chciałbym sie nauczyć. Troche znudziła mi się winda i chcę się narazie przerzucić na Ubuntu 6.06 ale przy instalacji mam jeden ale to konkretny problem, a mianowicie zrobiłem kilka screenów tam gdzie jest problem.

1)

http://img352.imageshack.us/img352/868/screenshotioz7.jpg

tutaj wybieram modyfikację ręczną. Przypominam że na C/ mam XP a na innych dyskach jakieś śmieci, np. muzyka, filmy, przydatne pliki

2)

http://img352.imageshack.us/my.php?image=screenshotiiyc8.jpg

wiem że tutaj jest coś nie tak. PEwnie muszę zmienić format któregoś z dysków ale nie wiem na jaki format

3)

http://img231.imageshack.us/img231/4997/screenshotiiixz2.jpg

czy moze mi ktoś powiedzieć co ,gdzie umieścić ? Nie jestem pewnien ale powinienem chyba umieścić na poszczególnych dyskach te pliki " /media/hda1 - / - swap - /home , nie wiem czy to są dobre pliki i nie wiem gdzie je najlepiej zainstalowac . moze ktoś mi doradzić ?

4)

http://img231.imageshack.us/img231/6070/screenshotivly8.jpg

po kliknięciu FORWARD pokazuje mi się taki alert i wyłącza instalka

Bardzo bym był wdzięczny jeśli ktoś by się zainteresował tym postem i pomógł mi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na drugim obrazku widać że masz "unalocated" kawałek dysku. z niego musisz sobie zrobić, zgodnie z opisem conajmniej dwie partycje.

jedna to partycja wymiany (swap) - rozmiar koło 500MB powinien starczyć (nie wiem ile masz pamięci, ale jeśli powyżej 1GB o mniejszy swap starczy). z reszty zrób jedną lub dwie partycje. w obu wypadkach jedną z nich będzie partycja roota (czyli katalog główny: /) - musisz ją sobie sformatować. w wariancie podziału na dwie partycje, drugą będzie partycja /home gdzie będziesz trzymał katalogi domowe użytkowników. to rozwiązanie ma tą zaletę, że gdyby linux padł, możesz jego partycję sformatować, a dane zostaną. /home też musisz sformatować. pozostałe partycje podmontowujesz do katalogów czyli np /media/nazwa_katalogu_dla_danej_partycji - tych partycji nie formatujesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z xubuntu. Po zainstalowaniu (z alternate install CD, ver. 7.04, instalacja "od zera") na wspomnianym wcześniej komputerze nie startują Xy. Po prostu przy pierwszym (a właściwie - drugim, bo przy pierwszym linux się wysypał i sam zresetował :lol:) uruchomieniu pojawił się komunikat, że "xserver is configured inproperly" i na tym koniec. Próba uruchomienia poleceniem startx oczywiście nic nie dała. Nie mam bladego pojęcia, jak Xy skonfigurować - gdyby ktoś objaśnił mi krok po kroku (jak dla kompletnego nooba), co mam robić, byłbym wdzięczny.

Nawiasem mówiąc, fajny ten xubuntu:

- instalacja trwała bite 2 godziny (może trochę dłużej),

- przy pierwszym uruchomieniu wywalił jakieś komunikaty błędu (coś o sprawdzaniu superpartition), zaczął coś tam sprawdzać i wysypał się przy 97% ("incontinuus disk space" czy coś w ten deseń),

- przy wyłączaniu wyłącza tylko dysk (słychać, że wiatraczki dalej pracują).

Krótko mówiąc - stara się jak może, by mnie do siebie zniechęcić :twisted: (ale ja się nie dam :)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nie ruszył" jest dość mało treściwe, powodów może być wiele. Jeśli oczekujesz jakiejś rady, bądź bardziej konkretny.

Dla starszego sprzętu możesz spróbować xubuntu - jest lżejszy i przystosowany właśnie do starszych komputerów.

Nie oczekuję rady. Napisałem to, by dać Blackhandowi porównanie. Ale przyznaję się do błędu. Jemu chodziło o xubuntu, a ja napisałem o Ubuntu. Mea culpa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem dwie partycje ext3 i jak zaczynam instalować linuxa to gdy biorę konfiguracje ręczną to komp się zawiesza i trzeba restart.Wcześniej gdy byłem większym newbie i nie miałem tych partycji to nic się nie zawieszało.

A tu screen z moich partycji. Może ktoś doradzić czy wystarczy na instalke linuxa ?

http://img170.imageshack.us/img170/8479/partitionmagicil7.jpg

7GB chcę przeznaczyć na "/" ,7gb na /home, 800 mb na swap. Mam 256mb ramu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, myślałem, że forum jest po to, żeby pomagać mniej doświadczonym albo i całkiem zielonym :evil: Rady typu 'poszukaj w google' świadczą tylko o tym, że wydaje ci się, ze byłoby dla ciebie hańbą, gdybyś podzielił się ze mną cząstką twojej boskiej, moderatorowskiej wiedzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisuję Ci jako forumowicz, nie moderator.

Nie zrozumiałeś co Ci chcę przekazać. Będziesz miał konkretny problem, to nie widzę problemu by spróbować Ci pomóc. Chodzi mi o to, że każdy linux to inna konfiguracja, ustawienia itd. Można dać wskazówki, ale nie da się rozwiązać wszystkiego przez forum. Poleciłem Ci google (na przyszłość), bo masz problemy, z którymi się spotkasz, na pewno już ktoś miał. Wyjdzie na to samo, czy Ty poszukasz, czy ja poszukam odpowiedzi. Różnica jest taka, że szukając samemu będziesz miał odpowiedź szybciej (i się więcej nauczysz).

Poza tym na google znajdziesz tony poradników, tutoriali, how-to itd napisanych przez kompetentne osoby o rozległej wiedzy. Z czegoś musisz się uczyć, a jaki jest sens powielania tego co już jest dostępne i to w lepszej jakości? Pominę już fakt, że moja wiedza linuksowa jest dość uboga.

Ostatnia sprawa. Napisałem Ci "Poszukaj sobie żłobka dla administratorów". Poszukałeś? Jeśli nie, to masz: http://zlobek.tcz.info/ - wystarczy Ci na wiele nocy nauki "na poważnie".

A i ntfs: http://www.google.com/search?q=linux+ntfs - pierwszy link.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę, żebyś mi coś znalazł w google, tylko chcę poznać opinie użytkowników forum na ten temat :? Wiem, że można szukać w google, ale zanim zacznę się w tym grzebać, co może być żmudne i bezowocne, chciałem poznać kilka wskazówek. A jeżeli chodzi o tą stronkę, to nie zrozumiałem za nadto, o co chodzi :( Jak mógłbys mi wyjaśnić na PW, to byłbym wdzięczny, bo nie widzę związku między jej zawartością, a treścią mojego posta :?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, opinia o ntfs.

Link: http://www.ntfs-3g.org/. Dawno temu (jakieś 6 - 10 miesięcy) zainstalowałem sobie betę na ubuntu, skonfigurowałem i na prawdę działa. Jestem zadowolony, zero problemów.

Z szukaniem jest tak, że jak nie poszukasz, a odpowiedź okaże się banalna lub łatwa do znalezienia, to zostaniesz uznany za lenia.

Stosuj prostą zasadę: szukasz raz, szukasz drugi raz i jeszcze trzeci raz. Jak nic nie znajdziesz, to piszesz co szukałeś i co znalazłeś (oraz oczywiście z czym problem).

Nie oczekuj porad, jak coś skonfigurować, bo zostaniesz odesłany do manuala (prawie każdy pakiet ma README i INSTALL). Oczywiście co innego, gdy masz problem z samą konfiguracją.

Chciałeś o poradę odnośnie nauki linuksa na poważnie. Podałem Ci link do strony z podstawami administracji, opisami usług itd. Jeśli nie tego oczekiwałeś, to napisz co masz na myśli przez poważną naukę systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo - Ubuntu spełnia moje wszystkie oczekiwania. Fakt faktem żeby go skonfigurować trzeba poświęcić trochę czasu - ale to się opłaci. A pomocy co do systemu powinno się (najpierw) szukać na typowo linuxsowskich forach.

(w moim przypadku - Ubuntu - na ubuntu.pl jest naprawdę rozbudowana i chętna do pomocy społeczność - który zawsze wesprą poradą, skryptem czy jakiś poradnikiem....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu spełnia moje wszystkie oczekiwania.
No systemik jest przyjemnie prosty. Tylko ten nieszczesny gnome. KDE jest imo wygodniejsze.
Fakt faktem żeby go skonfigurować trzeba poświęcić trochę czasu - ale to się opłaci.
Hm :?: Wszystko jest w pakietach. Jedyne wypadaloby to sterowniki od grafiki i co dziwniejszego sprzetu, recznie zainstalowac. Ale jesli poszukacie w repozytorium restricted to i te znajdziecie.

Ja aktualnie przymierzam sie do Arch'a. Systemik ponoc troche uciazliwy w instalacji, ale za to potem smiga jak demon. Dystrybucja optymalizowana na architekture 686, a nie na 386 jak wiekszosc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się dowiedzieć co nieco o Linuxie, ponieważ mam ochotę trochę na nim popracować:

1. Czy mając dwie partycje, C i D, gdzie na C mam koło 25 GB = sam Windows a na D mam ponad 300 GB = gry, programy, etc., można mieć zainstalowanego Windowsa i Linuxa? Jeśli tak, to czy mogę obydwa systemy mieć na C czy Linuxa lepiej zainstalować na D?

2. Czy konfiguracja Ubuntu jest trudna i czy większość programów internetowych typu tlen jest dostępnych?

3. Czy ogólnie Linux jest trudny w obsłudze?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...