Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

neo_dg

[Linux] Przejście na Linuxa

Polecane posty

A bardzo skomplikowana byłaby instalacja i konfiguracja tego debiana (z punktu widzenia osoby mającej bardzo niewielką wiedzę na ten temat)? Bo w zasadzie ręczne grzebanie w plikach konfiguracyjnych i motanie się z komendami wiersza poleceń nie bardzo wchodzi w grę :(.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego byście mi doradzili Linuxa? Już kiedyś go używałem, ale tylko w trybie graficznym. Teraz troche czytam o komendach, ale mój poziom określiłbym jako początkujący. Spolszczenia nie potrzebuje. Na bardzo prostej instalacji też mi jakoś bardzo nie zależy. Najlepiej jakiś taki ze sporymi możliwościami, ale nie za bardzo skomplikowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego byście mi doradzili Linuxa? Już kiedyś go używałem, ale tylko w trybie graficznym. Teraz troche czytam o komendach, ale mój poziom określiłbym jako początkujący. Spolszczenia nie potrzebuje. Na bardzo prostej instalacji też mi jakoś bardzo nie zależy. Najlepiej jakiś taki ze sporymi możliwościami, ale nie za bardzo skomplikowany.

debian - prosty instalator [nawet spod windy może się rozpocząć bez ściągania żadnych CD

http://goodbye-microsoft.com/

Gentoo - bardzo fajny system operacyjny ale trzeba mieć dla niego duuuuużo czasu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego byście mi doradzili Linuxa? Już kiedyś go używałem, ale tylko w trybie graficznym. Teraz troche czytam o komendach, ale mój poziom określiłbym jako początkujący. Spolszczenia nie potrzebuje. Na bardzo prostej instalacji też mi jakoś bardzo nie zależy. Najlepiej jakiś taki ze sporymi możliwościami, ale nie za bardzo skomplikowany.

debian - prosty instalator [nawet spod windy może się rozpocząć bez ściągania żadnych CD

http://goodbye-microsoft.com/

Gentoo - bardzo fajny system operacyjny ale trzeba mieć dla niego duuuuużo czasu

Dzieki za rade. Chyba instalne Debiana. Jeszcze jedno pytanie. Jeśli mam spieprzony Linux to jak go usunąć z dysku :oops: ? Wiem że to głupie pytanie, ale nie wiem jak to zrobić :?

Edit: Zainstalowałem debiana. Dzięki za rade.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu włącz instalację, w pewnym jej miejscu będzie partycjonowanie i przydzielanie miejsca na nowy system - tam przypiszesz odpowiednio partycje i wybierzesz te do formatowania. grub czy lilo nadpisze starą wybierałkę systemową (będzie to już po kopiowaniu plików i właściwej instalacji).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka dystrybucja Linuxa nadawałaby się na sprzęta:

Celeron 266 MHz

płyta na LXie (MS-6117)

32 MB RAM

S3Virge 2 MB / Riva TNT m64 32 MB (zamiennie ;), docelowo Riva będzie na

stałe)

HDD Seagate 4,3 GB

do tego (poza kartą dźwiękową i Voodoo reszta nie jest mi niezbędna :))

Voodoo 2 12 MB

SB AWE 64

jakaś bliżej niezidentyfikowana karta sieciowa (PCI)

karta multi I/O, prawdopodobnie antyk (brak PnP, złącze ISA)

Na Linuxa mogę poświęcić około połowę dysku, na partycji przynajmniej wielkości 2GB zamierzam zainstalować FreeDOSa. Poza tym pasowałaby mi jakaś dystrybucja user-friendly z interfejsem graficznym (zastanawiam się nad DSL, ale może są jakieś lepsze?).

Mała aktualizacja do tego posta ;). Teraz zamiast Celerona 266 siedzi w tym komputerze Pentium II 333 oraz 128 MB RAM. Więcej zmian nie przewiduję (poza zamianą S3Virge na Rivę TNT 2 w bliżej niesprecyzowanej przyszłości :)). Oczywiście ponawiam swoje pytanie (patrz cytat :)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi odbiło i mam ochote w koncu sie zajac czyms nowym a konkretnie Linuxem. Wiec tak pobieram teraz Linux Mint 2.2 bo zajmuje tylko 700 mb i pytanie czy jest trudny? I czy jest dobry?

Chce jeszcze kupic sobie gazete z Linux Sues czy jakos taka bynajmniej kameleon jest logiem. I pytanie oplaca sie kupic ta dystrybucje czy raczej nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi odbiło i mam ochote w koncu sie zajac czyms nowym a konkretnie Linuxem. Wiec tak pobieram teraz Linux Mint 2.2 bo zajmuje tylko 700 mb i pytanie czy jest trudny? I czy jest dobry?

Chce jeszcze kupic sobie gazete z Linux Sues czy jakos taka bynajmniej kameleon jest logiem. I pytanie oplaca sie kupic ta dystrybucje czy raczej nie.

po kolei:

1. mint -> możesz podać adres stronki? bo jeśli to jest jedna z modyfikacji ubuntu to już lepiej było ściągać z www.ubuntu.pl wersję 'elokwentny emu' - w pełni spolonizowany i z wszelkimi kodekami.

2. Suse nie sues ;-) ciekawa dystrybucja, ale nie kupowałbym gazety z nią lecz został przy w/w ubuntu - obecnie rozwija się najszybciej ze wszystkich dystrybucji i jest naprawdę prosta. do Suse nic nie mam poza tym że jak się przyzwyczaisz do dystrybucji debianopochodnych [ubuntu, debian, damn small linux i pokrewne] to będziesz miał problem z przestawieniem się z apta na yasta [dwa systemy instalacji oprogramowania]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.linuxmint.com/download.html

To z tego linku pobieram. Acha takie buty. Mam jeszcze Ubuntu ale Live! :( i nie moge dzwieku ustawic ani netu na tym. I mp3 słuchac. I szukam dlatego takiej prostej dystrybucji. Muza film internet...i fajnie jak by sie dało zrobic takie bajery jak na youtube mozna obejrzec z tym interfejsem iz okienka sa jak by z gumy itp :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.linuxmint.com/download.html

To z tego linku pobieram. Acha takie buty. Mam jeszcze Ubuntu ale Live! :( i nie moge dzwieku ustawic ani netu na tym. I mp3 słuchac. I szukam dlatego takiej prostej dystrybucji. Muza film internet...i fajnie jak by sie dało zrobic takie bajery jak na youtube mozna obejrzec z tym interfejsem iz okienka sa jak by z gumy itp :)

szczerze mówiąc zamiast tego ubuntu które pobierasz [bo to jest ubuntu] poleciłbym raczej wersję polską tak jak pisałem wcześniej:

http://www.ubuntu.pl/pobierz.html

tj wersja polska 6.12 [nie pobierz przez przypadek wersji profesjonalnej]

masz tam pakiet 'ubuneo' który ułatwia instalkę neostrady jeśli takową masz, ma w sobie wszystkie kodeki... i wogóle jest ulepszoną wersją klasycznego ubuntu które nie zawiera domyślnie kodeków i innych przydatnych rzeczy np flasha dla przeglądarki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xUbuntu - lekkie środowisko graficzne, lekki system i ma wszystko. a 128MB ramu mu starczy spokojnie. tylko instaluj z płyty alternate-install :P

A jest może jakaś wersja PL? Bo tak w sumie, to mam już zaciągniętego tego xUbuntu (nawet już go wypaliłem), ale niestety wersję zwykłą :(. A tak przynajmniej nie ściągałbym drugi raz prawie tego samego ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VNV - nie wiem, nie instalowałem z tej płyty konkretnie, ale nawet jak jest live to na początku jak naciśniesz F1 to pokaże ci się co wpisać żeby instalować normalnie.

Blackhand - xUbuntu - po zainstalowaniu angielskiej wersji włącz synaptica [w menu będzie gdzieś 'packet manager' lub wybierz z menu terminal i tam 'sudo synaptic' [trzeba wpisać hasło użytkownika pierwszego wtedy]. i znajdź po lewej stronie 'translations' a potem po prawej pliki dla polskiego języka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linux zainstalowany ale nie widze kursora w wersji live. A gdy chce uruchomic pinuxa z dysku do sie laduje wszystko po czym jak pasek dojdzie do konca wyskakuje a raczje monitor robi sie czarny i pisze ze zalecana rodzielczosc do 1280x1024 i lata to po ekranie...wiec jak mam zrobic by było dobrze. Mam lcd 19 cali i myszke na ps2. :(

ps.chyba nie dam rady :( nie umiem sobie poradzic z tym. Czytam forum o Ubuntu ale nic nie czaje kompletnie rozmontowany jestem nibym znalazłem jak rozwiazac moj problem ale nawet nie wiem gdzie to wpisac edytowac ;((

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli są jakieś polecenia do wydania, musisz to zrobić pod konsolą. jeśli w trybie graficznym nie jesteś w stanie otworzyć terminala, to użyj kombinacji [ctrl]+[alt]+Fx gdzie x jest z zakresu od 1 do 6.

powrót do trybu graficznego to tak jak wyżej tyle że F7.

nie wiem czy w xubuntu jest midnight commander, ale pod konsolą możesz go włączyć poleceniem "mc" - jest to taka linuksowa wersja norton commandera dla dosa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli są jakieś polecenia do wydania, musisz to zrobić pod konsolą. jeśli w trybie graficznym nie jesteś w stanie otworzyć terminala, to użyj kombinacji [ctrl]+[alt]+Fx gdzie x jest z zakresu od 1 do 6.

powrót do trybu graficznego to tak jak wyżej tyle że F7.

nie wiem czy w xubuntu jest midnight commander, ale pod konsolą możesz go włączyć poleceniem "mc" - jest to taka linuksowa wersja norton commandera dla dosa.

nie ma MC

sudo apt-get install mc

jednak rozwiązuje ten problem skutecznie [tj instaluje midnight commandera],

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wszystko mam i działa bardzo fajnie. Doinstalowałem sobie jeszcze beryla i jestem pod wrazeniam :) Vista moze sie schowac :) Acha pytałem o rpm bo mam Mandriva 2007 jakos najlepiej mi podpasował a miałem Ubuntu Debiana i Open Suse. Ciekawy ten linux znow czuje sie jak mały chłopiec co dostał kompa i musiał sie uczyc wszstkiego :) Pozdro! :oops: 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki bardz! :) Siedze sobie i sie przyzwyczajam i jestem zadowolony z linuxa. Skumalem jak instalowac programy (ze tobi sie to przez dodawanie pakietów) mam problem z konsola ale zawsze znajdzie sie jakas sciagawka :)

Mam jeszcze takie pytanie mam 4 parytcje. Na jednej jest linux a na 3 pozostalych muzyka filmy i dokumenty, i moge sobie je otwierac sluchac ale nie moge nic tam dodac :( format ich jest NTSF mozna zrobic by modyfikowac zawartosc. Bez formatu ich. Wiem ze jest opcja jak klikne prawym myszki ale jak zmienie ze mozna modyfikowac to wyskakuje blad iz nie moge zmienic tego :( co mam zrobic?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie masz dwie opcje: jeśli masz tylko linuksa i tylko w nim będziesz pracował, możesz je na linuksowe przerobić (tzn przenieść z jednej dane gdzieś indziej, format, montowanie pod linuksem i kolejne tak samo).

opcja druga, to zrobić by można było też zapisywać na partycjach ntfs.

widzę, że o google zapomniałeś, linux i google to jedność :>

poczytaj: http://www.linux-ntfs.org/.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...