Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

neo_dg

[Linux] Przejście na Linuxa

Polecane posty

Sorry, wiki-yu teraz możesz mi pomóc???

Chciałbym zainstalować sobie linuxa jako drugi system i chcę wiedzieć z jakiej strony mógłbym ściągną najnowszą i najlepszą wersję tego systemu, bo chyba jest darmowy co nie? Proszę o szybką odpowiedź!!!! Aha i ma to być system pod 32 bitowe procesory, więc najnowszy i najlepszy waszym zdaniem system pod taki procesor :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, wiki-yu teraz możesz mi pomóc???

Chciałbym zainstalować sobie linuxa jako drugi system i chcę wiedzieć z jakiej strony mógłbym ściągną najnowszą i najlepszą wersję tego systemu, bo chyba jest darmowy co nie? Proszę o szybką odpowiedź!!!! Aha i ma to być system pod 32 bitowe procesory, więc najnowszy i najlepszy waszym zdaniem system pod taki procesor :)

no więc po kolei:

widzę że w Linuksie jesteś nieobeznany [bo pytasz o to :P] więc pole do popisu się zawęża do dystrybucji user-friendly, jest

Mandriva2007

jednak jej support internetowy pozostawia wiele do życzenia, więc raczej poleciłbym

Ubuntu

najlepiej w wersji z

http://www.ubuntu.pl/pobierz.html

wybierz Wersja polska 6.12

Tam będziesz miał wszystko co potrzeba, zanim zaczniesz tutaj zadawać kolejne pytania już po instalacji polecam przejrzeć czytelnię i FAQ na tamtejszym forum, nauczyłem się stamtąd wiele i wiem dzięki temu że nie potrzeba pytać, wystarczy chwilę poszukać i znajdzie się odpowiedź na każde pytanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta wersja jest dostępna pod procesory 32 bitowe? Mam AMD Athlona XP 2000+.

tak, to jest wersja 32bit, zresztą póki co 64bitowe wersje na desktopy się nie bardzo nadają przez braki w zamkniętym oprogramowaniu [flash, opera, skype...]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A która z wersji linuxa (np. mandriva, buntu...) jest najbardziej grywalna tzn. najlepiej chodzą na niej gry, programy itp.?

na wszystkich jest z tym bardzo podobnie, jak coś działa na linuksie to ruszy na obu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiej strony mogę ściągnąć mandrive (32 bit) w polskiej wersji?

To się nazywa robić na przekór:

1. Jakiego linuksa instalować

2. Ubuntu

1. a skąd ściągnąć mandrivę?

...

no cóż, mandrivy ja bym nie ściągał, po prostu jest to dystrybucja z kiepskim darmowym supportem i przy każdym problemie czeka cię godzinne wertowanie googli, jednak polecam ubuntu mimo wszystko.

----

dla informacji: nie pisz kilku postów pod sobą bo ostatnie zgodnie z zasadami będą wyrzucane w trybie natychmiastowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to sie już nie powtórzy. A teraz powiedz mi jak nagrać tego linuxa na płytę: obraz iso czy płytę skopiowaną z tego obrazu (otwarty np. z deamontools). Aha i ściągam tego ubuntu co mówiłeś :) Co to jest ten kernel????

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to sie już nie powtórzy. A teraz powiedz mi jak nagrać tego linuxa na płytę: obraz iso czy płytę skopiowaną z tego obrazu (otwarty np. z deamontools). Aha i ściągam tego ubuntu co mówiłeś :) Co to jest ten kernel????

kernel - jądro systemu http://pl.wikipedia.org/wiki/Kernel

nagrywanie CD:

otwierasz dowolny program do nagrywania CD, znajdujesz w nim opcję:

*Nagraj CD z obrazu płyty

wybierasz to, jako obraz wskazujesz ściągnięty plik .iso i ładnie się nagra, oczywiście można używać płyt RW do tego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki za informacje (uważam cie za swojego rodzaju wszech-wiedzącego nt. linuxa) :) Ten ubuntu szybko się ściągaq za jakieś 2-2.5 godziny będę już go miał ale system zainstaluje dopiero za jakieś pół tygodnia bo jestem teraz na feriach i nie mam dostępu do swojego kompa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kobieta stwierdzila, ze jej sie Windows znudzil.

Chce, zeby jej zainstalowac na probe Linuxa. Jak myslicie, ubuntu to dobry pomysl :?:

Jej komp:

P4 2,4

512 Ramu

GF 4

Dysk 40 giga

Net z kablowki, przez karte ethernet.

Jej doswiadczenia z linux'em sa zerowe ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Alinho - nie rozpakowuj niczego! i to nie jest rar [to że winrar to obsługuje to nie znaczy że to rar :P]

nie zgrywaj bezpośrednio pliku iso na płytę tylko tak jak wcześniej pisałem [czytanie ze zrozumieniem się kłania] użyj np triala nero express i użyj opcji 'nagraj obraz na płytę' jako obraz wskazujesz plik iso i gotowe

2. Mormegil - Ubuntu jest NAJLEPSZYM wyborem dla osoby nie znającej się na linuksie, użyj ten samej płytki którą polecałem Alinho - Ubuntu 6.12 [nie profesional tylko tej która na www.ubuntu.pl jest druga od góry na liście]

dzięki temu będzie miała wszelkie kodeki na dysku zainstalowane od razu i będzie pięknie, po instalacji będzie miała poza tym wszelkie repozytoria odrazu wpisane do synaptica i będzie miodzio, a linuks zyska kolejną użytkowniczkę :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki po raz enty wiki-yu :) Gdyby nie ty stracił bym ostatnia plyte cd (mam tylko dvd). A tego kernela to sciagac jak wyjdzie jakas nowsza wersja np. 2.6.20?

a myślisz że umiałbyś go skonfigurować, skompilować i zainstalować sam i zrobić to lepiej od developerów systemu? Nie sądzę, dlatego zostaw tego który będzie zainstalowany, a unowocześniaj go z repozytoriów jedynie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślisz że umiałbyś go skonfigurować, skompilować i zainstalować sam i zrobić to lepiej od developerów systemu? Nie sądzę, dlatego zostaw tego który będzie zainstalowany, a unowocześniaj go z repozytoriów jedynie.

Co to są te repozytoria???? A i moge mieć dwa systemy na jednej partycji czy musze rozdzielić tj. Windows na C: a Linux Ubuntu na D:?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobra rada, poczytaj FAQ na

http://forum.ubuntu.pl/index.php

w skrócie:

w windowsie aby zainstalować program trzeba się sporo narobić:

znaleźć coś co nas interesuje, ściągnąć instalator, włączyć go, potem przejść przez cały proces instalacji i dopiero ma się program na dysku,

na linuksie jest sporo prościej, bo wystarczy włączyć 'instalator pakietów' np

Adept [KDE] czy Synaptic[Gnome] i ... użyć szukajki,

np szukając programu do zarządzania galerią zdjęć wpisujemy "photo gallery" i czytamy opisy programów które nam wyskoczą, ja wybrałem F-Spot więc kliknąłem na niego dwa razy i użyłem opcji "zastosuj" po chwili program jest zainstalowany i gotowy do pracy w menu w odpowiedniej jego części.

Repozytorium to zbiór oprogramowania [naprawdę spory, jest tam często kilkadziesiąt tysięcy programów, a w niektórych dystrybucjach potrafi przekroczyć 100000 :D], przy którym nie trzeba się o nic martwić, wystarczy kliknąć dwa razy i gotowe, jeśli jakiś program korzysta z innego [np mamy odtwarzacz muzyki - AmaroK, który wymaga dodatkowego pakietu z kodekami to wystarczy że klikniemy na AmaroK`a i program się nas zapyta czy zainstalować także jego zależności czyli właśnie te kodeki, zgadzamy się i po chwili AmaroK czeka na nas w menu/multimedia :D

Do tego programy w repozytoriach są często uaktualniane i nie musimy się o nic martwić, co pare dni włączamy taki menedżer pakietów, mamy opcję 'odśwież' i powie nam czy są jakieś aktualizacje, jak tak to korzystamy z 'zaznacz wszystko do aktualizacji' i 'zastosuj' i po paru kolejnych minutach gdy program ściągnie uaktualnienia i je zainstaluje mamy system z programami w najnowszych wersjach :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje nt. repozytoriów (he he ciekawe rozwiązanie :D ) A teraz powiedz mi o tych partycjach bo na tym forum to nie moge nic znalezc bo mimo ze jest czytelne to o samej instalacji nic nie ma napisane. Więc mozesz mi cos powiedziec?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje nt. repozytoriów (he he ciekawe rozwiązanie :D ) A teraz powiedz mi o tych partycjach bo na tym forum to nie moge nic znalezc bo mimo ze jest czytelne to o samej instalacji nic nie ma napisane. Więc mozesz mi cos powiedziec?

cóż, potrzebujesz dwie partycje:

swap - odpowiednik windowsowego pliku wymiany, zależnie od ilości ramu:

ram - swap

poniżej 512MB - 1GB

512MB - 512MB

>512MB - od 512 do 0 MB zależnie od upodobań, ale jeśli dopiero zaczynasz to dla świętego spokoju daj te 512MB na to

oraz partycję root czyli /

ile masz miejsca tyle daj, ale nie mniej niż z 5-8GB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście polecałbym rozdzielenie miejsca na 3 partycje: dwie tak jak wiki-yu wspomniał oraz katalog domowy, czyli /home - jeśli "rozwalisz" linuksa, będziesz mógł spokojnie go reinstalować (jeśli naprawa się nie powiedzie), a Twoje dane będą na tamtej partycji bezpieczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamieci mam 1 gb czyli dam okolo tych 512 mb a miejsca na dysku mam ok 18 gb dla linuxa

to daj mu

swap - 512MB

/ - reszta

i instaluj :P jest to naprawdę proste [uWAGA: CZYTAJ wszystko co ci się wyświetla na ekranie]

i przy ustalaniu partycji wybierz 'Ręczny podział...' czy jakoś tak, a nie automat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka dystrybucja Linuxa nadawałaby się na sprzęta:

Celeron 266 MHz

płyta na LXie (MS-6117)

32 MB RAM

S3Virge 2 MB / Riva TNT m64 32 MB (zamiennie ;), docelowo Riva będzie na

stałe)

HDD Seagate 4,3 GB

do tego (poza kartą dźwiękową i Voodoo reszta nie jest mi niezbędna :))

Voodoo 2 12 MB

SB AWE 64

jakaś bliżej niezidentyfikowana karta sieciowa (PCI)

karta multi I/O, prawdopodobnie antyk (brak PnP, złącze ISA)

Na Linuxa mogę poświęcić około połowę dysku, na partycji przynajmniej wielkości 2GB zamierzam zainstalować FreeDOSa. Poza tym pasowałaby mi jakaś dystrybucja user-friendly z interfejsem graficznym (zastanawiam się nad DSL, ale może są jakieś lepsze?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2GB, Celeron 266, 32MB? i chcesz Xy? no cóż

Debian netinstall + doaptować fluxboxa

Gentoo odpada ze względu na proca bo tydzień by trwała sama kompilacja części bazowych,

DamsSmallLinux - oparty na debianie i nie wiem czy nie lepiej jednak zainstalować protoplasty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...