Jump to content
RoZy

Civilization (seria)

Recommended Posts

tomwac: piszesz o tym co podają informację w necie...i fajnie. Mi jednak zależy aby ktoś, kto już grał opisał swoje odczucia...bo co dodatek zawiera to wiem, ale nie wiem jak to się przekłada na gameplay?

Mam dodatek i mogę odpowiedzieć tutaj na parę pytań ^^

Od razu mówię, że nie jestem szczególnie dobry.

Według mnie, największą zmianą jest zmiana tech tree, najbardziej rzucające się zmiany tutaj to:

-Kusznicy teraz wymagają wynalezienia 10 technologii, podczas gdy przedtem było 7 (wprowadzili łuk kompozytowy by zapełnić lukę)

-Rushowanie Writing by wybudować Great Library, a potem przy pomocy darmowej technologii wynaleźć Philosophy, podczas gdy my skupiamy się na Mathematics (by mieć Great Library, Oracle i Hanging Gardens) zostało mocno utrudnione, Phlosophy wymaga Calendar, a Mathematics The Wheel. Wcześniej by osiągnąć możliwość posiadania tych 3 cudów świata, należało wynaleźć 5 technologii, teraz 8.

Ogólnie doszło trochę technologii, teraz każda era składa się z 2 tierów.

Następną duża zmianą w porównaniu z poprzednią częścią to podział floty na melee i ranged, statki melee mogą zajmować miasta, przez co zdecydowanie zwiększa się znaczenie floty (Co nie zmienia faktu, że polepszyli umiejętność Anglii dodając im dodatkowego szpiega), aczkolwiek, w podstawce nigdy nie uważałem marynarki jako takiej za ważną, a technologie robiłem tylko dlatego, że potrzebne one były do innej, bardziej ważnej dla mnie, więc nie jestem w stanie podać dokładniejszych różnic między dodatkiem a podstawką.

Największa zmiana w dodatku, czyli religie. Osobiście uważam, że są one bardziej do balansu rzeczy niż do realnego wpływu na grę, ale jeśli z góry się planuje sposób na zwycięstwo i akurat warunki będą odpowiednie to religia może być podstawą wygranej. Czemu nie uważam religii za ważny element gry? Ze wszystkich typów zwycięstw religia najbardziej wspomaga rozwiązanie kulturalne. Religie najwięcej dostarczają Faith, Culture, a także przyrost ludności i produktywność. Całkiem sporo jest również Happiness. Niestety brak tutaj rzeczy wspomagających ofensywę, może za wyjątkiem zwiększonego leczenia przy miastach (przydatne po zdobyciu miasta) czy kupowania jednostek (tylko do ery przemysłowej) za wiarę. Nie można powtórzyć wierzeń, więc jest tu zasada kto pierwszy ten lepszy, co jest kolejnym powodem, dla którego nie należy skupiać całego planu gry na religii i specyficznych wierzeniach (chociaż granie Celtami czy Etiopczykami może pozwolić religii na spełnianie dużej roli w grze).

Podsumowując religie, uważam, że jest to dodatkowa opcja która pozwoli lepiej zrealizować plan, ale nie liczę na jej wielki wpływ w grę.

Szpiegostwo, przydatne gdy jest się do tyłu, prawie bezużyteczne gdy to my prowadzimy w technologiach. Szpiegostwo służy wykradaniu technologii przeciwnikowi, wykrywania intryg(np. że ktoś, kogo szpiegujemy zbiera flotę, by kogoś zaatakować) odkrywania terenu wokół miast w którym jest szpieg, a także do kontrwywiadu. Wydaje mi się, że równie dobrze mogłoby tego aspektu gry nie być, chociaż na pewno może pomóc gdy jesteśmy do tyłu.

Z ważniejszych zmian jeszcze:

Niezależne miasta można teraz zastraszać, gdy jest się potęgą militarną i wojska znajdują się w rejonie miasta.

Dają więcej misji, jak zastrasz inne miasto, znajdź gdzie jest jakaś cywilizacja lub cud świata, kto będzie miał największy przyrost technik/kultury itp., misji są różnorodne i jest ich większa ilość aktywna.

Doszły 2 nowe rodzaje, jedno daje wiarę, podczas gdy drugie daje szczęście.

Chyba osłabili morskie miasta.

Osłabili zdolność medyk, teraz daje 5 hp (na podstawkę to będzie 0.5hp), promote heal daje tylko 50% hp.

Wydaje mi się, że zmniejszyli umiejętności zwiększające atak, jak Drill czy Barrage do 15% na poziom, podczas gdy obrona przed atakami ranged jest na 33% za poziom.

Podsumowując, gra jest lepiej zbalansowana, przyjemnie się w nią gra. Jeśli ktoś ma dodatkowe pytanie to mogę spróbować na nie odpowiedzieć.

Edited by Aku230

Zależy jak bardzo cenisz sobie cywilizacje. Jeśli uważasz, że podstawka jest świetna i nic nie potrzebuje to możesz poczekać, jeśli jednak masz kasę lub uważasz, że coś by się przydało do podstawki, to możesz kupić. Wydaje mi się, że jeśli ktoś teraz lubi Civ 5 to ciężko będzie się rozczarować dodatkiem. Osobiście zamówiłem na muve za 80 wersje digital. Po 3 dniach i stwierdzeniu, że nigdy już tam niczego nie kupię już po pierwszej grze czułem, że dodatek to był dobry wydatek. Jak już pisałem, najbardziej podoba mi się poprawa balansu (chociaż zaczynam uważać, że naval jest ciut za mocne, w szczególności przeciwko AI, chociaż muszę jeszcze trochę pograć, by się upewnić). W skrócie, jeśli w tym momencie pasuje ci Civ 5 taka jaka jest, odpuść sobie. Jeśli masz kasę lub chcesz poprawy, kup dodatek.

• Upvote 1

Jako, że dostałem ją ostatnio w promocji z X-Comem, miałem ostatnio okazję trochę pograć w Civ 5. Niestety, pierwsze wrażenie jest negatywne - gra jest jakaś skarlała - wszystkie elementy interfejsu są wielkie, na polu mieści się tylko jedna jednostka, na największej mapie rywali spotyka się już po paru turach, gdzie się nie wybrać, są pola zajęte przez jakieś city-states, czy inne cywilizacje.

Może w późniejszej fazie gry jest lepiej, ale póki co motywacja do grania dalej jest bardzo niska. Postaram się ukończyć jedną grę, a potem - albo wrócę do czwórki, albo zrewiduję swoją opinię.

Rankin, no tak już jest ta gra zbudowana. Ok, mogą denerwować duże ikony (też mam), ale reszta zarzutów w czasie gry się rozmyje, a nawet zauważysz poprawę.

Jedna jednostka na pole to świetny pomysł, bowiem nie ma już problemu, że zbieramy armie np. 22 czołgów, a wróg nam z 23 armat rozjedzie czołgi. Tutaj za to można skupić się na grze, a nie na próbie zbudowania +1 do wojska :)

Co do wolnych miast, to są one po to, żebyś z nimi handlował i zawiązywał sojusze. Zaskarbiwszy sobie przychylność danego miasta, możesz dostać różnorakie bonusy. Za miasto o profilu gospodarczym, dostajesz bonusy w postaci surowców//technologii. Natomiast profil wojskowy daje Ci co jakiś czas darmową jednostkę.

Na największej mapie czasem zdarzy się mieć przynajmniej jednego rywala dość blisko siebie, ale jak grałem, to przeważnie do rywali miałem daleko, tak więc widocznie losowanie Ci się nie powiodło.

Na minus mogę powiedzieć, że w tej odsłonie kuleje AI przeciwnika i nawet dodatek tego nie zmienia. Na czystej podstawce, przeciwnik lubił mi wypowiadać wojny, po czym po dwóch turach prosił o pokój. Czasem dochodził do granic, ale wystarczyło rozwalić mu jednostkę i też chciał pokoju. W dodatku już się tak nie wyprawiał na mnie, za to korzystał jedynie ze szpiegów.

Trochę odkopałem ale to nic.

Gram w civ 5 juz od jakiegoś czasu mam wszystkie dlc wraz z g&k i wciągnęło mnie niesamowicie ( na liczniku jest ponad 70h!) i mam pytanie odnośnie multi, czy możliwa jest gra w trybie hot seat online? normalnie gram przez internet z kumplem ale chciałbym zagrać z nim i bratem na 2 komputerach, trochę chaotycznie to opisałem ale może ktoś z was ma jakiś sposób na to (mod czy coś).

Z góry dzięki za każda odpowiedz nawet negatywna.

3 osoby i 2 komputery? biorąc pod uwagę fakt, że Civ V multi to gra zręcznościowa, to nie ma takiej opcji, ALE:

istnieje strona, która w założeniu ma symulować grę turową w multi, więc możesz coś z tym popróbować:

http://multiplayerrobot.com/

To jest aż nie do uwierzenia. Myślałem, że już nigdy nie doczekam się Polski w jakiejkolwiek odsłonie serii Civilization.

Wyjście tego dodatku będzie dobrym momentem na rozpoczęcie przygody z Civilization V, które już od dłuższego czasu sobie czeka w bibliotece steamowej na uruchomienie.

Ta petycja o dołączenie Polski do gry, była aż tak motywująca dla Sida Meiera...?

Raczej musieli coś dodać, nową cywilizację, do nowego dodatku. Jako, że Polacy zrobili mody...wystarczyło je lekko ulepszyć. Nie ma w tym dodatku nic od Sida, wszystko jest pomysłu moderów :)

Ten dodatek to kolejne DLC, czy może chłopaki postanowili nam dać coś darmowego ?

Jeśli wyjdzie jako DLC to będzie trzeba kupić, bo fajnie będzie atakować czołgi husarią;D.

Edited by LekhimorPL

Bardzo się z tego cieszę, bo nie powiem irytująca jest ta polityka wydawania dodatków w tej części. Firaxis najchętniej zrobiłoby x ( tu podaj liczbę państw, które są na świecie minus te które są w grze) i za każde poprosiło od nas po 5E.

Cholercia jasna, tak jak Gods and Kings nie zakupiłem (co szybko nadrobię), tak ten dodatek musowo zamówię przedpremierowo. Dziwię się tylko wyborowi władcy - spodziewałem się, że w sytuacji dodania Polski do gry jej przywódcą będzie Jan III Sobieski albo Władysław Jagiełło ;]

Polecacie na dzień dzisiejszy jakieś mody z Steam Workshop do gry w edycji GOTY (bez G&K)?

Chciałoby się powiedzieć finally... Oby tylko nie zapomnieli usunąć Warszawy jako państwa-miasta. :P

Ja chyba zaczekam - niedawno ulepszyłem swoją wersję do Gold Edition i teraz trochę mi szkoda, że raczej nie będzie do niej wliczone... Miło jedna będzie w końcu zajeździć kogoś Husarią. :trollface:

Mam do Was dwa pytania. Ostatnio zacząłem grać w Civilization 4 (podstawka), gra mnie wciągnęła :) czy warto zakupić dodatki do tej gry? ewentualnie cały Complete Edition. Drugie pytanie - czy można tu włączyć jakąś kampanię? :P

E tam, jakie znowu finally - sam w Civ IV gram tylko i wyłącznie z modem Polskie Imperium i jestem z niego bardzo zadowolony. A że mam tylko podstawkę, jest to zaledwie najprostsza, i względnie prymitywna, wersja modyfikacji...

[edit] Whoa, to marzec, nie kwiecień.

Drugie pytanie - czy można tu włączyć jakąś kampanię?

Nie.

Dodatki nie są jakoś specjalnie potrzebne, ale powiedziałbym, że mile urozmaicają grę, więc jeśli podoba ci się podstawka, to w sumie czemu by nie zakupić, skoro Civ4 trafił chyba do jakiejś taniej serii.

Dzięki za odpowiedź :) mam jeszcze pytanko odnośnie modów, skąd można takowe ściągać i co zawierają?(nowe mapy?)

skoro Civ4 trafił chyba do jakiejś taniej serii.

Aż sprawdziłem i wychodzi na to' date=' że Complete Edition nówka idzie u wydawcy po 25 złotych. Czyli mam w tym miesiącu drugi obowiązkowy zakup (obok Disciples).

skąd można takowe ściągać

Chociażby stąd

co zawierają?

Jednostki, cywilizacje, kompletne przeróbki, wszystki i cokolwiek.

Znalazłem w domu kompletne, nie używane Civilization I (na dyskietkach) i mam pytanie, jak w to się gra?

Nie grałem w żadną CIv, dopiero wczoraj pierwszy raz odpaliłem V, ale jest to wersja Steamowa, nie ma instrukcji, ani nic, a w tej I jest wszystko (instrukcja ma 160 stron) i nie wiem, w którą grać :P

Jak się ma I do V (oprócz grafiki, bo to bez różnicy), dużo trudniejsza? Mniej/bardziej grywalna?

Jak ma się Civ I do Civ V? Jak Pong do Call of Duty :].

Ogólnie, nawet jeśliś w stanie odpalić jedynkę, to porazi Cię jej totalna szpetota i prymitywizm względem piątki (nie podam szczegółów, bo tutaj chodzi o WSZYSTKO). Nie powiem, bardzo ciepło wspominam część pierwszą, ale to prehistoria. Osobiście, to nie dałbym rady.

Najnowsza "Cywilizacja" posiada instrukcję obsługi: Biblioteka -> Sid Meier's Civilization -> prawy myszki -> Pokaż instrukcję. Co prawda jest po angielsku, ale nie sądzę, że Twoja instrukcja do pierwszej Civilization jest po polsku :trollface: .

Co do porównania, to Stillborn ma rację. Pomimo, że mechanika gry została zachowana, to jeżeli chodzi o całą resztę, to gry dzieli przepaść.

Kiedyś będę się musiał zaopatrzyć w jakieś rozszerzenia i DLC-ki, bo jedynym, jakie posiadam jest "Mongols, Genghis Khan". Z tego, co się orientuję, to wersja "Gold" nie posiada wszystkich, jakie do tej pory wyszły. Chyba, że coś się zmieniło.