Jump to content
RoZy

Civilization (seria)

Recommended Posts

Nowemu "civ w kosmosie" będę przyglądał się raczej sceptycznie po rozczarowaniu piątką, ale jak będzie dobre - to czemu by nie.

Co by nie mówić o piątce, to teraz śmiga ładnie. Mechanicznie nie wiem jak to będzie, ale na pierwszy rzut oka w kosmicznej wersji przynajmniej zachowują heksy, a istnieje taka prawidłowość:

(heksy + jedna jednostka na pole) > wszystko > (kwadraty + piętrowe układanie jednostek).

Alpha Centauri kupiłem na GoGu praktycznie jak je tam dodali (za młody byłem by grać na premierze), ale jakoś nigdy nie miałem okazji się w to pobawić na poważnie. W końcu kliknąłem na ikonkę i błyskawicznie sobie przypomniałem dlaczego nigdy nie trawiłem wojen w Cywilizacjach.

(heksy + jedna jednostka na pole) > wszystko > (kwadraty + piętrowe układanie jednostek).

Bzdura, przynajmniej jeśli chodzi o jedną jednostkę na pole, a i dyskusja hexy vs kwadraty jest dyskusją otwartą.

W kwesti 1jnp - high level / endgame play w civ 5 to po prostu groteksowe zapychanie każdego jednego pola jednostką wojskową, zaś przeciw stackom zawsze był dewastujący ostrzał artyleryjski. W kwesti kwadratów - dowolny XCom, Incubation, każdy jeden Civ przed 5, SMAC, GalCiv, Master of Orion, etc. etc.

Edited by Rankin

Bzdura, przynajmniej jeśli chodzi o jedną jednostkę na pole, a i dyskusja hexy vs kwadraty jest dyskusją otwartą.

Kwadraty, jak kwadraty. Wrzuciłem je do porównania, bo ta jedna jednostka na pole pojawiła się wraz z heksami w Cywilizacjach. Co dalej nie zmienia faktu, że nie wyprę się mojej nierówności z poprzedniego posta. Prywatnie dużo więcej zabawy miałem przy wojnach w piątce niż przy dowolnym konflikcie w poprzednich grach z serii (czyt. Civ4 i tej podróbce od Activision bodajże, którą dodali kiedyś do CDA, no i teraz SMAC - małym dzieckiem jestem, a trójkę olałem świadomie).

Jakby kogoś interesowało to jest dwudziestominutowy materiał z gamescomu skupiający się właśnie na Beyond Earth... i w sumie wygląda to całkiem fajnie choć moje dotychczasowe kontakty z serią ograniczały się do oglądania rozgrywek innych na 'jutubie :P Patrząc na to okiem totalnego laika na pewno podoba mi się nowe - znaczy inne od Civ5 - drzewko technologii, wybory oferowane nam przez questy, to, że w sumie nie wszyscy są od razu na mapie, ciekawa opcja zwycięstwa związana z pradawną rasą obcych... Hm, może wreszcie pora wgryźć się w serię ;]

Ja wiem, czy takie znowu zmienione, to drzewko technologii? Raczej rozbudowane, bo z tego, co widzę, to będziemy wybierać jedną technologię z trzech. Imo to powinno się znacznie wcześniej pojawić (może nie od samego początku, bo irygacja, czy koło jednak powinni mieć wszyscy :]), dzięki czemu zróżnicowanie technologiczne między stronami w końcu coś znaczyło.

Graficznie bardzo do piątki podobne, tylko tekstury inne.

Dalej nie chce mi się tego oglądać, więc nie wiem, jakie jeszcze ficzery się pojawią. Wolę, by było to dla mnie tajemnicą do czasu premiery.

Nie chcę robić flame wara ale chcę spytać - co jest lepsze jeżeli mam Goty - Civ 4 czy Civ 5 i dlaczego? Ja jedynie wiem, że Civ 4 jest bliżej starym civom (poziom skomplikowania i opcji) a nowsza część jest bardziej wygładzona dla nowych graczy (chodzi o fakt, że jest dużo skrótów i uproszczeń). Czy to prawda i jak/gdzie to się przejawia to już niestety nie wiem.

Chciałbym powiedzmy "wejść" w tą serię ale opinie są tak rozbieżne jak o BTF.

Jak chcesz wejść w serię, to bierz 5. Gra jest ladniejsza, zdecydowanie przystepniejsza dla nowych graczy, jak każda Civka wywołuje syndrom następnej tury, a jak wlaczysz sobie jakiś wyższy poziom trudności, i tak będziesz musiał nieźle pokombinować. Czwórka dla nowych jest IMO dość trudna. Ja osobiście w końcu się odbilem, bo ostatecznie nie do końca to ogarnialem. No i na dzisiejsze czasy wygląda juz bardzo przeciętnie. Zwłaszcza przy bardzo ładnej następczyni.

Mam civ 5 z humble bundle wraz z dwoma dodatkami (wszystko na steamie) ale brakuje mi sporo dlc, znacie jakieś tańsze metodywyposarzenia się w wszystkie dlc czy mam czekać na jakis sale na steamie?? To co mam to za mało by grać mutli jak zauważyłem bo wszędzie wymagają wszystkich dlc.

Jeszcze trwa chyba promo na Steamie, gdzie wszystko od 2K ma jakieś niezłe przeceny - wskakuj i wybieraj. Lepszej metody nie ma :).

Jako że gier steamowych nie uznaję więc Civ V odpada. Za najlepszą część uważam czwóreczkę. Jest ładniejsza od poprzednich, są religie (dla mnie maniaka religioznawstwa - wielki plus!) no i jest świetny mod w którym mogę grać Polską. Ale...ojciec i kuzyn "odbili się" od czwórki i...wrócili do trójki.

A jakie jest wasze zdanie? Trójka czy czwórka? Czy na równi?

Cóż, czas pokaże, co z tego wyjdzie. Ale nie sądzę, by coś miało być nie tak. Nawet spin offy (robione prze kogo innego) w postaci Call to Power były fajne. Tutaj nie może wyjść crapp :].

Sęk w tym, że zawartość Beyond Earth nie usprawiedliwia ceny. Skoro mają już technologię (w spadku po Civilization V, co zresztą było największym problemem piątki: stworzenie technologi od zera) to - moim zdaniem - mogli skupić się dodaniu większej ilości funkcji, która mówiłaby wyraźnie, że jest to pełnoprawna osobna produkcja. Nie idą tak daleko, jak by mogli. Podejrzewam, że jest to wina ich polityki (DLC). Nie mówię, że w Beyond Earth gra się źle, gram w demo i jest całkiem fajne. Mimo to jeżeli ktoś miał do czynienia z Civilization V to nie widzę powodu, żeby miał płacić premierową cenę za coś co w gruncie rzeczy przypomina Civilization V z paroma usprawnieniami i z innymi skórkami, i sprawia raczej wrażenie osobnego dodatku niż nowej produkcji. Dlatego ja poczekam na (solidną) obniżkę, choć te zmiany które są bardzo mi się podobają (np. Obcy) i generalnie bardziej odpowiada mi tematyka sc-fi niż "przeskakiwania" epok historycznych, które to przeskoki wywoływały u mnie spory dysonans.

Jako że gier steamowych nie uznaję więc Civ V odpada. Za najlepszą część uważam czwóreczkę. Jest ładniejsza od poprzednich, są religie (dla mnie maniaka religioznawstwa - wielki plus!) no i jest świetny mod w którym mogę grać Polską. Ale...ojciec i kuzyn "odbili się" od czwórki i...wrócili do trójki.

Więc żałuj. Piątka wraz z dodatkami jest w zasadzie najlepszą częścią. Nawet od 2 do której mam największy sentyment (który to zresztą podnosi jej ocenę). W V też masz religię, też masz Polskę itd.

A jakie jest wasze zdanie? Trójka czy czwórka? Czy na równi?

Żadne. Jest piątka a teraz beyond i nie ma sensu wracać do poprzedników. Zwłaszcza do czasów armii po 20 jednostek na polu. Rozwiązanie z 1 jednostką na 1 polu jest znacznie ciekawsze.

• Upvote 4

No niestety, po tym co o grze wyczytałem w necie to i tak bym tego nie tknął. Wygląda na to że jednak czwórka jest kwintesencją serii.

Chyba zmodowana czwórka, jak już coś. A to o samej grze nie za dobrze świadczy. Co innego, jak moderzy daną grę udoskonalają, a co innego, jak ją rozbudowują o oczywiste, a będące we wcześniejszych częściach, opcje. Sama czwórka to smutny golas. Oceniając tylko ją, uważam, że to najgorsza część serii. Owszem, wciąż wciąga jak porządne bagno, ale nie zachwyca jak poprzedniczki. Wydaje się, że cała para twórcza poszła w przeniesienie Civki w 3D i zabrakło czasu (albo chęci) na sam core gry.

No niestety, po tym co o grze wyczytałem w necie to i tak bym tego nie tknął. Wygląda na to że jednak czwórka jest kwintesencją serii.

Nie, nie jest. Tak mówią osoby, które nie miały okazji pograć w 5 z dodatkami. Naprawdę :)

Ja tam lubię czwórkę i piątkę na równo - chociaż czwórkę cenię przede wszystkim za mody, a konkretnie za Dune Wars. Piątka też ma swój urok, nie powiem, te 400 godzin z hakiem z jakiegoś powodu grze poświęciłem.

Natomiast Beyond Earth... taka cena za taką zawartość? Toż to się do stareńkiego Alpha Centauri nie umywa, przynajmniej jeśli chodzi o "charakter" gry. Beyond Earth jest strasznie... płytkie, przynajmniej jak się ktoś nie uprze i nie przekopie się przez te wszystkie strony civpedii. Te wszystkie nowe budynki, frakcje, materiały, cuda... na poziomie samej gry potraktowane jest to wszystko po macoszemu. Na zasadzie "jak kogoś to obchodzi, to niech sobie znajdzie stosowny wpis w civpedii i poczyta, my tu nie będziemy się silić na żadne nadanie charakteru czemukolwiek".

Chyba pierwszy raz się zawiodłem na Cywilizacji w takim stopniu.

W Civkę gram od czasów Dwójki i seria dała mi dużo, dużo frajdy na przestrzeni lat. Mimo, że przy Piątce też się ubawiłem, wprowadziła kilka rozwiązań, które podobają mi się - mówiąc delikatnie - średnio. Wkurzało mnie też, że odpowiedni kształt najnowsza odsłona zaczęła przybierać dopiero ze wszystkimi dodatkami i... obraziłem się na wszystkie Cywilizacje. Ostatnio zacząłem wprawdzie wracać do mojej ukochanej Czwóreczki, ale... w między czasie pojawił się doskonały Endless Legend, który w bardzo twórczy sposób rozwija znaną od lat formułę.

Clue - grał ktoś może w Endless? Jakie są wasze wrażenia odnośnie do tej gry i w porównaniu do serii Cywilizacja? Moim zdaniem potencjalna szóstka nie będzie miała prawa bytu, nie czerpiąc przynajmniej kilku rozwiązań z perełki od Amplitude. Nawiasem mówiąc, jakie to piękne, że malutkie studio miesza w tak prastarym gatunku od dawna opanowany, przez tuzów ;)

Z Cywilizacją jakoś nigdy mi po drodze nie było, ale postanowiłem sobie odświeżyć piątą część bo akurat zakurzona siedziała sobie w mojej bibliotece na Steamie. Gra się fajnie, ale mam samą podstawową wersję gry. Planuję kupić dodatki, ale zastanawia mnie jedno - jak to jest z tą wersją GOTY? Przyzwyczaiłem się, że takie edycje zawierają wszystkie dodatki, ale jakoś w opisach żadnej wzmianki o tym nie znalazłem. Może jest jakaś inna edycja?

Nie wiem jak z GotY (jeśli istnieje), ale poczekaj i kup Complete za 10$/euro, warto wink_prosty.gif

@Down Ja kupiłem complete za 9,59$, ale nie wiem czy podawanie strony z info o przecenach jest tutaj uznawane za gloryfikowanie konkurencji więc przemilczę :P

Edited by ST4LKER

Na steamie są ciągłe promocje na Civ V więc wystarczy poczekać na nią i za 10euro kupić kompletne wydanie.Jak kolega wyżej wspomniał zdecydowanie warto. A z tego co wiem to ta GOTY zawiera tylko podstawkę i kilka DLC, została wydana w 2011roku i jest strasznie nieaktualna. Jak wspomniałem wyżej najlepszy sposób na zakup Civ jest przez steama. Kiedy ja kupowałem nigdzie nie znalazłem w żadnym innym sklepie kompletnej kolekcji.

#Co jest z forum że nie odczytuje znaczka euro wpisanego?? Aż tak przeciw temu jesteście?? Macie spory plus za to :)

Edited by fejron

Z tego co wiem to do piątki wystarczy Brave New World i nic więcej nie potrzeba bo on jakby ma w sobie pozostałe..

@aliven Mylisz się BNW nie ma w sobie wszystkich DLC, wiem bo sam miałem BNW i jedyne DLC jakie miałem było z mongołami. Potem dopiero dokupiłem resztę a kupowałem BNW kiedy były już wszystkie DLC wydane.

@aliven

Nie wiem skąd żeś to info wytrzasnal, ale zeby miec komplet trzeba kupić oba dodatki, G&K i BNW. Z dlc nie wiem jak jest, kupowalem od razu kompletną 5 zanim oba wyszły.