Skocz do zawartości
Spooky Albert

Stań przy mnie (1986), Rob Reiner

Polecane posty

standbyme.jpg

Reżyseria: Rob Reiner
Scenariusz: Raynold Gideon, Bruce Evans
Muzyka: Jack Nitzsche
Zdjęcia: Thomas Del Ruth
Obsada: River Phoenix, Wil Wheaton, Corey Feldman, Jerry O'Connell, Kiefer Sutherland
Na podstawie: opowiadania Ciało S. Kinga
Czas: 89 min.
Produkcja: USA
Gatunek: dramat

"Stań przy mnie" to ekranizacja minipowieści Ciało S. Kinga zamieszczonej w książce Cztery pory roku.
Pod koniec wakacji 1959 r. czterej chłopcy wyruszają na dwudniową wyprawę w rozległe lasy. Przyjaciele chcą odnaleźć zwłoki zaginionego parę dni wcześniej nastolatka...


...tak najkrócej można przedstawić fabułę. Z pewnością nie brzmi zachęcająco. Jednak nie należy zapominać, iż film powstał na podstawie prozy Kinga, który z bardzo prostego tematu potrafi wycisnąć wszystko. Tak jest i w tym przypadku. "Stand by me" to niezwykle wzruszający i pełen ciepła film o przyjaźni. Wyprawa do lasu to tylko pretekst do pokazania relacji między czterema zwykłymi chłopakami. W produkcji nie ma żadnych niespodziewanych zwrotów akcji czy skomplikowanej fabuły. Mimo to półtorej godziny, które spędziłem wraz z bohaterami, wcale nie uważam za czas stracony.
Świetny klimat (melancholijny, nostalgiczny), wspaniałe przedstawienie prawdziwej przyjaźni plus bardzo wzruszająca końcówka czyni "Stand by me" jednym z moich ulubionych filmów. Całość dopełnia świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa i niezgorsza gra młodych aktorów.
Jak dla mnie - hit.
Pisałem nieco ogólnikowo, gdyż już wcześniej napisałem recenzję dzieła Reinera. Jakby ktoś chciał przeczytać: http://stephenking.pl/filmy_stanprzymnie_02.html

Klimat "Stand by me" świetnie przedstawia ten fanowski filmek:
Edytowano przez Spooky Albert
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem ten film 2 miesiące temu w opisie do oceny na Filmwebie napisałem o przykładzie, że można zrobić lepszy film niż literacki pierwowzór. Mimo iż jest to tylko opowiadanie, to mi osobiście się dłużyło. A film to nostalgia pełną gębą, a tytułowa piosenka robi robotę niesamowitą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...