Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Abuk96

Programowanie a start

Polecane posty

Pytanie to padło prawdopodobnie wiele razy jednakowoż po przeczytaniu tutka "Xiona" (części) doszedłem do pytania:

Powiedzmy że docelowo chciałbym nauczyć się pisać w c++ w którym wieki temu napisałem 3-4 proste programiki ale wszystko mi wywiało z pamięci ;/. I teraz pytanie brzmi od czego zacząć ? Najpierw Basic a potem C++ ? Wiem że potem są problemy z załapaniem niektórych rzeczy bo w basicu mamy "end" a w c++ już klamrę itd.

Czy ma ktoś link do stronki z komendami do c++ ? Chodzi mi o zbiór poleceń i znaków coś a'la wierszy poleceń "help" (no chyba że też w c++ znajdę taką opcję ;))

Z tego co pamiętam to zaczynałem od DEV C++ - czy to dobra wersja na start? Albo czy znacie lepszą/łatwiejszą w obsłudze?

Z góry dziękuje i pozdrawia ;P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac to ten temat byl juz poruszany tyle razy, ze powinienes dokladniej przeszukac zasoby forum, aby znalesc odpowiedzi na swoje pytania, no ale jak juz zalozyles, to niech Ci bedzie ;)

Wedlug mnie powinienes zaczac od C++. Najlepszym wyjsciem bylaby nauka z ksiazki pana Jerzego Grebosza "Symfonia C++". Jesli nie masz kasy na ksiazki badz nie chcesz ich kupowac, polecam wikibooks i tamtejszy kurs. Jest jednak niekompletny w sprawach bardziej zaawansowanych oraz poszczegolne zagadnienia nie sa tak szczegolowo opisane jak w "Symfonii".

Jesli chodzi o komendy, to moze tutaj cos znajdziesz: KLIK (mam nadzieje, ze link zadnych praw nie narusza).

Jesli chodzi o srodowisko to ja tez zaczynalem od DEV-a i wedlug mnie na start nie jest zly, posiada w dodatku polskie menu. Polecam jednak Visual Studio pod Windowsem bo ma duzo wieksze mozliwosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego tematu to przeszukałem forum i znalazłem część odpowiedzi jednak większość była na zasadzie chcesz zacząć ? bierz od razu C++! tymczasem ja chciałbym wiedzieć czy rzeczywiście jest tak że zaczynając od Basica albo Pascala mamy trochę z górki na starcie z c++ :).

Co do samego deva to wczytałem że jest już przestarzały i wygodniej jest stawiać na c++ visual właśnie. Czy takowy ma spolszczenie ? (legalne ofc)

@Książki

Znam wszystkie polecane więc niema potrzeby podawania ich tytułów jednak gdyby ktoś miał linki do innych tutków niż ten Xiona to bardzo chętnie ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynając od Basica albo Pascala mamy trochę z górki na starcie z c++

No co ty. Ja znając Pascala bez żadnego problemu przeskoczyłem do C++, w wakacje gdy jeszcze nie znałem Pascala to słabo mi szła nauka C++.

A co do pomyłek z begin,end zamiast klamerek to nie występowały w moim przypadku ( jedynie na początku małe pomyłki z warunkiem if ale szybko mineły ;))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opanowanie podstaw programowania (koncepcje zmiennych, warunków, pętli, wskaźników) jest we wszystkich językach jednakowo trudne/proste. Chyba wszystkie wspomniane i kilka pominiętych języków ma tutaj bardzo zbliżoną składnię. Bo różnice pokroju zmiany begin i end na { i } są pomijalne - kryją się za nimi te same idee - w tym wypadku blok kodu.

C/C++ jest jednak zaskakujący w kilku miejscach (brak typu string, brak ograniczeń na tablicach, wskaźniki itd.) i uważam, że lepiej jest właśnie zacząć od C++, bo nie nabierzemy złych nawyków. Poza tym szkoda czasu na inne języki ;)

Źródła wiedzy. Większość nie bez powodu poleca Symfonie/Pasje i Megatutorial. Na forum były chyba dwa tematy odnośnie źródeł wiedzy. Link jest w faq.

IDE. Zapomnij o Devie, bo jest przestarzały. Wygodne środowisko znacznie ułatwi Ci pracę. Polecam VS C++ 2010 EE lub Eclipse + CDT + MinGW.

Polecenia: Link do referencji bibliotek standardowych C i STL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynając od Basica albo Pascala mamy trochę z górki na starcie z c++

No co ty. Ja znając Pascala bez żadnego problemu przeskoczyłem do C++, w wakacje gdy jeszcze nie znałem Pascala to słabo mi szła nauka C++.

No przecież o tym mówię >.< :P.

Aha a zasadniczo jeśli chodzi o samego c++ to gdybym miał na start napisać jakiś program żeby uwzględniał pętlę której totalnie nie ogarniam to jaki to mógłby być ? (do tej pory pisałem takie zabawki jak; wyliczanie pola okręgu z użyciem przybliżonej liczby Pi, jakiś kalkulator (a właściwie przelicznik) temperatur Kelviny>Celsjusze Celsjusze>Kelviny i jeszcze jakieś pierdółki :P).

@VS C++ 2010 EE

Gdzie mogę to znaleźć ? :P (czy VS C++ 2010 bez "EE" to to samo ?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że sie tak zapytam:

czemu chcerz pisać program, z fragmentem kodu którego nie ogarniasz? oO co do zadań:

www.pl.spoj.pl

www.main.edu.pl

zarejestruj sie, masz tam rozne zadania, wysylasz potem kod źródłowy i dostajesz informacje czy dobrze czy źle wykonałeś polecenie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mogę to znaleźć ?
Google ;) Albo zajrzyj do faq na temat programowania jest tam link.
(czy VS C++ 2010 bez "EE" to to samo ?)
To nie to samo. Odpowiedź obszerniejsza w faq ;)

Program z pętlą ? Obliczanie potęgi.

Program prosi o wprowadzenie liczby oraz wykładnika (liczby całkowite) wyświetla wynik potęgowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że sie tak zapytam:

czemu chcerz pisać program, z fragmentem kodu którego nie ogarniasz?

Żeby się nauczyć :). Będę kombinował dopóki mi nie wyjdzie :)

@Visual

http://www.microsoft.com/express/support/regins/

Right choose ?

@Visual

Jeżeli ściągnąłem dobrą wersję to stwierdzam że jest nie przejrzysta. Czy ktoś mógłby zweryfikować czy aby na pewno pobrałem to co miałem pobrać ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sama rejestracja to trochę mało ;)http://www.microsoft.com/express/Downloads/#2010-All wybrać język i gotowe.

Mało przejrzyste ?

Strona microsoftu znowu się skopała...

Mało przejrzyste jak dla mnie :P. Nawet nie wiem gdzie mogę sobie poustawiać co i jak.

A co do samego interfejsu to nie wiem gdzie nawet mogę zrobić nowy czysty plik .cpp ;/.

Jako że strona micro się skopała i nie wiem co i jak. To chciałbym się zapytać czy jest ten visual po polsku ? (przyzwyczajenie z deva)

@Edit:

Ogarnąłem się i już hehe nie wszystko ale to co na początek wiem :D.

Pytanie czy muszę ściągać te 694 mb ? Bo przy mojej prędkości 90KB/s jest to dość czasochłonne..

Pytanie o spolszczenie nieaktualne (czyt. muszę się odzwyczaić :P)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągniesz te 700 mega wypalisz na płytę i już nigdy więcej nie będziesz musiał tego ściągać. Jak Ci się zachce uczyć C#, Basic, albo ASP.Net to też już masz narzędzia.

Wersji polskiej nie ma. Angielski trzeba znać.

Okej ;) (angielski znam ale tak myślałem czyby w to kolegi nie wciągnąć bo bądź co bądź we dwójkę raźniej :D)

A gdybym miał jakiś problem z kodem (nie kompilowałby się) to pisać w tym temacie czy raczej na pw ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynając od Basica albo Pascala mamy trochę z górki na starcie z c++
No co ty. Ja znając Pascala bez żadnego problemu przeskoczyłem do C++, w wakacje gdy jeszcze nie znałem Pascala to słabo mi szła nauka C++.
No przecież o tym mówię >.< tongue_prosty.gif.

Hehe, źle przeczytałem i zrozumiałem "pod górkę", mój błąd :tongue:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Polecam Ci zaopatrzenie się w jakąś książke w, której bedą ćwiczenia praktyczne. Osobiście zawsze wolałem takie książki ze względu na to, że można na bierząco sprawdzać postępy.

Jak przerobisz taką/takie książki to zacznij programować nieskończnie wiele małych programików. Kalkulatory, painty, proste gierki (kólko i krzyżyk, statki, itd). Po pewnym czasie dojdziesz do wprawy. Życzę powodzenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...