Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

P_aul

GnC Programowanie

Polecane posty

Jeśli ktoś napisze, z normalnymi tabulatorami (a chyba każde poważne IDE umożliwia zamianę TABa na spacje) to myślę, że świat nie spłonie, w końcu C++, to nie Python i wszystko dalej będzie działać.

Kod w Pythonie będzie działał niezależnie od tego, czy użyjesz spacji, czy tabów. Musisz tylko pamiętać, że tab to bodaj 4 spacje i wszystko będzie śmigało. Tylko w niektórych programach kod później dziwnie wygląda.

Zgadzam się z tym, żeby nie używać tabów jako tabów. Tzn. jeśli ktoś ma ustawione, że tab to ileś spacji, to ok, ale jeśli ma, że tab, to tab, to źle. Chodzi o to, że tab w różnych środowiskach potrafi wyglądać różnie i potem kod ma takie jakieś koślawe wcięcia, a C++ to nie perl - tu kod powinien być czytelny.

To może ustalcie też jakieś jedno IDE?

Nie ma sensu. Większość osób programujących pod Windowsem woli programować używając Visual Studio, a ludzie programujący pod GNU/Linuksem tego IDE nie mają. Ja np. wolę Eclipse, bo niezależnie od platformy działa tak samo. Tzn. jeśli byśmy coś wybierali, to by trzeba wybrać coś uniwersalnego, a zbyt dużo osób przyzwyczaiło się do VS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że bedzie działał, miałem na myśli to, że w pythonie wcięcia maja znaczenia i jedna spacja róznicy wywali nam błąd. W C++ można cały kod w jednej linijce napisać i będzie smigał, inna bajka to wlaśnie czytelność o ktora mi się przy tym spacjach/tabach rozchodzi.

Co do IDE to też jestem za tym, żeby każdy korzystał, ze swojego ulubionego. Bez sensu tracić czas na poznawanie nowego środowiska, albo włączać całe IDE, gdy ktoś woli np. w vimie klepać.

@Alakanar dalej masz średniki za nawiasami :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradygmatu obiektowego w jeden wieczór raczej się nie ogarnie

A gdzie ja pisałem że ogarnąłem w jeden wieczór ?

Wypadałoby jeszcze żebym lepiej zapoznał się z SFML, w szkole przez 3 lekcje oprogramowania biurowego czytałem w necie kursy SFML-a :wink:

Co do IDE to jestem za VC++ :wink:

A z tymi spacjami zamiast TAB to nie wiem jak będzie bo Visual automatycznie wcięcia robi

Tabula - średnik powinien być, ale przed nawiasem

No tak, nie zauważyłem że przed nawiasem nie ma średnika :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo można przyjąć bardzo rozsądną (Wbrew pozorom) zasadę - jedna klasa = jeden plik. Tak wiem, moje zasady programowania są bardzo "Javowe" ale jak zostałem zmuszony do pisania w Javie to szybko się do nich przekonałem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że pomysł się przewija w dyskusjach ogólnych to mam zadanie dla programistów:

- Napisać kod w C++ implementujący "linkę z kotwiczką".

Krok pierwszy:

- Algorytm powinien przyjmować na wejściu - długość linki (promień), punkt A (pozycja bohatera), punkt B (miejsce zaczepienia kotwiczki).

- Na bazie tych parametrów powinien liczyć siłę działającą na postać (odchylenie od pionu, na bazie kątów, potrzebna jest wartość i zwrot, zwrot można zrealizować znakiem '-' przy wartości ;))

Krok drugi:

- Algorytm powinien przyjmować wyliczoną siłę (F), aktualną prędkość (Va) oraz prędkość maksymalną (Vmax) oraz pozycję A

- Na podstawie powyższych parametrów obliczyć (z równania okręgu chyba najłatwiej) nową pozycję A'

Wizualizacja:

- Korzystając z wybranej biblioteki graficznej i powyższych algorytmów napisać program:

Krok pierwszy:

- Rysujący duży kwadrat (punkt zaczepienia linki), linię (linka) i mały kwadrat (bohater)

- W pętli obliczać nową pozycję bohatera i wyświetlać ją na ekranie (animacja bujania się, zauważ, że siła powinna być tak dobrana by ruch z czasem ustał)

- Dodać obsługę klawiszy kierunkowych - prawo i lewo powinny dodawać drugą siłę działającą na bohatera (aktywne bujanie, najprościej zrealizować dodając do Va jakąś wartość), góra i dół wydłużać i skracać linkę.

Krok drugi (opcjonalnie):

- Dodać przeszkody, możliwość kolidowania z nimi w czasie bujania się

- Dodać możliwość odczepiania linki i chodzenia po górnej powierzchni przeszkód (pamiętaj że postać powinna spadać w dół jeśli nie ma nic pod nogami ;) )

- Dodać możliwość wystrzeliwania linki, jeśli zderzy się z jakąś przeszkodą następuje zaczepienie i wracamy do bujania ;)

Ktoś ma ochotę się tym pobawić? Dodam, że podobnych wizualizacji zrobiłem już dziesiątki, więc nie zajmie mi to więcej niż godzinkę, ergo mogę się tym zająć. Nie chce mi się za to siedzieć nad częścią matematyczną (i nie bardzo mam na to czas), więc jeśli ktoś napisze algorytmy to mogę je zwizualizować :D

EDIT:

Wyszło nowe Allegro (5). Co prawda póki co trochę brakuje dokumentacji, ale po napisaniu odrobiny kodu strasznie mi się podoba, ponadto intensywnie używa karty graficznej i w ogóle jest dość nowoczesne, dobrze współpracuje z windą i jest stworzone "przede wszystkim do gier". Co prawda SFML też jest fajne ale mam wrażenie, że niektóre rzeczy łatwiej zrobić w Allegro (oczywiście inne są łatwiejsze w SMFL). Główna wada - nie użyli namespace'ów i każda metoda nazywa się al_cośtam. Idiotyzm :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, muszę spytać - czy możemy od razu zaprogramować podstawy fizyki? W sensie, że jest 'g', która dociska wszystkie obiekty (które mają masę 'm') do podłoża, a skok to nadanie siły w odpowiednim kierunku, etc., etc.?

To by chyba przy okazji zautomatyzowało obliczenie "wygasania" wahania się na linie, prawda?

Tylko nie wiem, czy na dłuższą metę to by nie była mordęga... Dla mnie, laika, to sprawa polega jedynie na zastąpieniu i/lub dodaniu do wzorów matematycznych wzorów fizycznych. : )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, pytanie tylko czy jest potrzeba, skoro można dodawać jakąś siłę F nie precyzując że jest to konkretnie oddziaływanie grawitacyjne. Niemniej, tak, można to zrobić, wszystko zależy od woli programistów i ich znajomości fizyki z liceum :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to o tyle wygodne, że jeśli zdefiniujemy odgórnie g, to potem będzie można traktować obiekty o masie m różnymi F i da to realistyczne efekty. : ) Potem jeszcze tylko siła tarcia i mamy pogromcę Havoca! ; )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się wcinać bo o programowaniu wiem mniej więcej tyle, co o gospodarce wewnętrznej hiszpani w XVII wieku, ale czy dało by się zrobić jakiś poziom, w którym grawitacja jest mniejsza? No wiecie tak dla różnorodności, to tylko luźna propozycja, jakby co.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erm... Pisać w kilogramach...? : D

Ktoś tutaj (Sergi?) dał bardzo fajny patent, żeby zrobić "współczynnik wagi" na zasadzie skali, powiedzmy od 1 do 10, gdzie 1 to jakaś kartka papieru, czy kartonowe pudło, okolice 3 to Bohaterka, gdzieś tak 6 to Robot, a 10 to przedmioty niemożliwe do poruszenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mhm, lapie o co chodzi.

to jeszcze jedno pytanie: Ta linka to ma byc... "linka" czy raczej "stalowy pret". Chodzi o to, czy moze byc w jakims momencie swobodna, czy caly czas jest naprezona (ruch bedzie albo po okregu, albo najpierw jakis rzut ukosny, a dopiero potem by byl ruch po okregu)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...