Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zizou666

Klient serwer tcp/udp

Polecane posty

No to nam gosciu dop.... na laborkach z systemow operacyjnych. Mamy napisac klient serwer tcp/udp umozliwiajacy komunikacje. Wyslanie prostego komunikatu od klienta do serwera i (chyba) w druga strone, po czym potwierdzenie odbioru. Ma byc napisany w C badz C++. Na razie, oprocz tego, ze trzeba by wykorzystac biblioteke winsock (program ma dzialac pod linuksem) to nie bardzo sie orientuje w temacie komunikacji sieciowej. Mojej grupy nie spytam, gdzy wszyscy maja problem z tym zagadnieniem... ;) Prosilbym o jakas pomoc w formie objasnienia czy tez linkow (sam juz troche znalazlem, ale zwyczajnie sie gubie w nadmiarze tresci jaka tam sie znajduje :D). Z gory dzieki za jakas pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma działać pod Linuksem, to nie używaj Winsock. W przypadku czystego C można użyć BSD Sockets. Tu masz je pokrótce omówione.

W przypadku C++ trzeba się posiłkować innymi bibliotekami, post wyżej Mormegil wskazał na jedną z nich i w przypadku programu konsolowego to chyba będzie najlepszy wybór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka architektura jest w sumie bardzo prosta. Musisz napisać dwa programy (pewnie się już domyśliłeś ;) ) - Serwer i Klienta.

Pętla sterująca serwera:

1. Otwórz socket dla połączeń przychodzących

2. Rozpocznij nasłuchiwanie na tym sockecie

while(true){

3. Przyjmij nowe połączenie

4. Stwórz nowy socket i przypisz do niego odebrane połączenie

5. Odbierz dane

6. Wyślij dane

7. Zamknij socket

}

U klienta:

1. Stwórz socket

2. Nawiąż połączenie

3. Wyślij dane

4. Odbierz dane

5. Zamknij socket

W przypadku UDP pomijana jest faza nawiązywania łączności. Jeśli chodzi o sam kod to powinieneś znaleźć setki gotowców w necie (wiem, wiem, mało edukacyjne podejście). W razie kłopotów wklej to co napiszesz ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...