Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Jataman69

Polski Hip-hop

Polecane posty

Czym jest rap to chyba każdy wie więc o tym pisać nie będę. Za to skupię się na polskich artystach.

W Polsce rap zaistniał na początku lat 90 za pomocą takich artystów jak Liroy, Wzgórze Ya-Pa 3, Kaliber 44 i Dj 600V. Pierwsza płyta Liroya- "Alboom" (1995) sprzedała się w liczbie ponad 400 tys. egzemplarzy. Był to największy sukces w polskim rapie. Na tej płycie znalazł się też wielki hit oraz IMO bardzo fajny track, czyli

. Wzgórze to kolejny klasyk, ich pierwsza płyta była jedną z pierwszych płyt rapowych w Polsce. Przykładowy kawałek: http://www.youtube.com/watch?v=1Huvd4CpNAk . Mimo że to klasyk to niestety, nie miałem okazji jeszcze jej posłuchać (bądź co bądź urodziłem się w tym samym roku :P ). O Kalibrze wiem już więcej ;). Przedstawiciele rzadkiego gatunku jakim jest psycho-rap. Pierwsza płyta "Księga tajemnicza. Prolog"(1996) zrobiła nie mały szum na polskiej scenie, z powodu swojej stylistyki. Najlepszym przykładem będzie według mnie "Nasze mózgi wypełnione są marią". Popularność zyskali głównie z powodu swojego oryginalnego stylu. Ostatni, ale nie najmniejszy: Dj 600V. Na polskiej scenie jest już żywą legendą, bo w przeciwieństwie do ww. przeze mnie raperów, bez przerwy aktywnie działa. Na początku był głównie znany z audycji "Kolorszok", którą prowadził razem z Bogną Świątkowską. Niedawno nakładem Prosto wydał płytę "Prosto mixtape Dj 600V" w całości zmiksowana przez Volta. Dobra, dosyć klasyki ;) Teraz przejdziemy do "złotych lat" (ogólnie to sam sobie wymyśliłem że to złote lata :P).

Warszafski deszcz a.k.a. Trzyha czyli początki Tedego. Razem z Numerem Razem (nie wiem jak to odmienić :P) wydali płytę "Nastukafszy..."(1999). Jest to jedna z najważniejszych płyt w polskim rapie. W międzyczasie swoje początki zaliczył Peja (chyba nie muszę tłumaczyć kto to? ;) ). Zaczynał w zespole Slums attack razem z Dj Decks'em oraz Iceman'em. Pierwsza ich płyta wydana została własnymi środkami, była to "Slums attack"(1996). A tymczasem we Wrocławiu i Poznaniu powstały dwie znaczące ekipy: Killaz Group oraz Kasta Squad. W pierwszej byli Donguralesko i Kaczor, a w drugiej Wall-E oraz Dj Kut-O. Pierwszy album Kasty-"Kastaniety"(2002) był nastawiony raczej na przekaz, który rapował Wall-E, a produkcją zajął się Dj Kut-O. KG zadebiutowało płytą "Nokaut"(2002). Później nastąpił "transfer", bo do Kasty przeszedł Donguralesko, co zaowocowało płytą "Kastatomy"(2003). Później DGE wrócił do KG i nagrali album "Operacja kocia karma"(2007). Teraz mała próbka:

oraz
. Kolejna grupa, prekursorzy rapu ulicznego (w Polsce), czyli Molesta w składzie Vienio, Pele i Włodi. Ich debiut to jedna ze słynniejszych płyt polskiego HH. "Skandal" został wydany w 1998 roku, wyprodukował ten album Dj 600V. Kolejny ważny zespół to Grammatik w składzie Eldo, Jotuze, Noon, Ash. Wydali swoją pierwszą płytę w 1999 roku, a była to "EP+", czyli poprzednio wydany nielegal (o tytule EP) wzbogacony o parę remixów.

Na koniec zostawiłem sobie prawdopodobnie najsłynniejszy polski zespół hip-hopowy, czyli... PAKTOFONIKA. Skład: Magik, Fokus, Rahim. Na ich jedynej płycie "Kinematografia" znalazł się hit list przebojów, czyli

oraz odrobinę mniej znane Chwile ulotne . Moim zdaniem zespół był bardzo dobry z powodu różnorodności w charakterystyce wszystkich członków. Zespół rozpadł się po tym jak Magik popełnił samobójstwo.

Uważam że nie potrzeba więcej informacji, bo jak ktoś chce wiedzieć więcej albo sobie poszuka albo zapyta rozkręcając dyskusję :P .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polski słucham tylko wszystkiego, do czego dotknie się Tede - jego solówki, WFD, featuringi itp. Jak dla mnie jest on najlepszym polskim raperem, zostawiając konkurencję daleko w tyle :)

Zapomniałeś napisać o takich gwiazdach polskiej sceny jak OSTR, Eldo, WWO czy Mes ;) Ale rozumiem, że wszystkich nie dało rady wymienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę rzeczy w opisie przydałoby się poprawić ;)

A tymczasem we Wrocławiu powstały dwie znaczące ekipy: Killaz Group oraz Kasta Squad.

Killaz Group powstało w Poznaniu, nie we Wrocławiu.

Kolejny ważny zespół to Grammatik w składzie Eldo, Jotuze, Noon, Ash. Wydali swoją pierwszą płytę w 2000 roku, a była to "Światła miasta".

Pierwsza była EP-ka, w 1998 nielegal, 1999 - wydana oficjalnie jako "EP+" (czyli "EP" + parę remixów ;)).

Pominięcia Pezeta z Noonem nie wybaczę (najlepszy rodzimy duet MC - producent) :(

"Muzyka Klasyczna" oraz "Muzyka Poważna" są prawdopodobnie moimi (i nie tylko) ulubionymi polskimi płytami (nie będę się rozpływał nad genialnością obu produkcji, bo to na bank słyszeliście to setki razy :().

Nie zapominajmy również o naszych internetowych truskulach ;)

Spośród 17741289412941 podziemnych raperów z pewnością wybijają się tacy wykonawcy/zespoły jak: Dinal, Rasmentalism, W.E.N.A., Smarki Smark, Zkibwoy, TeTris, Ortega Cartel, Jimson, Jot - jeśli chodzi o kanon podziemia (pewnie coś pominąłem, ale mniejsza z tym ;)).

Aż zdziwiłem się, że w pierwszym poście nie padło słowo "O.S.T.R.", ale po chwili zorientowałem się, że przecież to jest temat o rapie, a nie techno ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak Kazika który zapoczątkował Rap w Polsce... No jak to tak :/

No i brak 3W obecnie numero one w Polsce... a minimum czołóweczka.

Teraz wychodzi 21 gramów Szada, klimatowo... Wszystko wskazuje na to, że dośc podobne do Dilated Peoples no więc jak to tak :(

chyba nie muszę tłumaczyć kto to

Ten od wszystko na mój koszt...Wieeemy : D

Ogólnie kiedyś PfK & K44 & Leroy, teraz... 3W, Gural. No i widaomo Kut-o, Creon, 600V.

Tak czy siak, Polski rap obecnie przędzie o wiele wiele lepiej w podziemiu.

Aż zdziwiłem się, że w pierwszym poście nie padło słowo "O.S.T.R.", ale po chwili zorientowałem się, że przecież to jest temat o rapie, a nie techno wink_prosty.gif

:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem kiedyś, nie powiem, Pezet-Noon, Fisz, Tede, Kodex 1 od Whitehouse, Afront, debiut Gurala, Grammatika, Łony, Flexxip, Eis, paru innych również.

Potem odkryłem, że jednak amerykanie robią to lepiej, i skończyła się zajawka.

Nie wspominając o tym, że angielski rap daje jednak jakieś walory edukacyjne, głównie w dziedzinie nauki języka na poziomie innym niż nudne wkuwanie tensów podręcznikowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również słuchałem bardzo dawno temu. Polski rap jest na przeciętnym poziomie, bo przecież nie jest dobry, ale jednak parę płyt na prawdę mi się podobało i zapadło mi w pamięć na dobre. Głownie to pierwsze solowe albumy takich raperów jak O.S.T.R "Masz to jak w banku", Pezet "Muzyka klasyczna", Abradab "Czerwony album", Fisz "Polepione Dźwięki", Łona "Koniec Żartów" i wszystko.

Słoń/Mikser ?Demonologia? i pytanko odnośnie tej produkcji. Czy ktoś z was przesłuchał ten album? I co możecie powiedzieć o tej płycie (wrażenia pozytywne czy negatywne)?

01. POCZĄTEK KOŃCA feat. Tomasz Struszczyk

02. INTRO ([beeep] IDIOTÓW)

03. NIECH PŁONĄ

04. CZARNE SŁOŃCE

05. PAJĄK feat. Pih Dj Taek

06. PROBLEM

07. DZIECI OGNIA

08. BAJTERS feat. Sheller , Koni , Dj decks

09. LOVE FOREVER

10. WCM2 feat. Kajman

11. TV Mikser feat. Mrokas

12. CHORY HH feat. Mikser ( Dj Show )

13. SYFILIS

14. SPŁONKA feat. Pyskaty , Młody M

15. CZERŃ

16. OD ZMIERZCHU DO ŚWITU feat. Mikser ( Dj Simo )

17. PIEKŁO feat. Trzeci wymiar , Fabuła , Dj Simo

18. SZCZERZE feat. ( Dj Show )Słoń/Mikser ?Demonologia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up Przesłuchałem całą, ale na YouTube ;). Jednak wrażenia jak najbardziej pozytywne. Płyta od "Chorych melodii" różni się głównie bitami, które nie są już aż tak "agresywne", jeśli rozumiesz o co chodzi :P. A poza tym to stary dobry Słoń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nadal słucham i tych znanych i tych mniej znanych co jakiś czas wyławiając perełki pokroju Małpy, Gresa & Snatcha, Diox/hifi banda, Esdwa, Jimsona itd. Słucham też amerykańskiego rapu, ale w mniejszym stopniu, bo nie mam takiego language skilla, by pojąć wszystko w lot i wyłapać różne smaczki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słoń/Mikser ?Demonologia? i pytanko odnośnie tej produkcji. Czy ktoś z was przesłuchał ten album? I co możecie powiedzieć o tej płycie (wrażenia pozytywne czy negatywne)?

Aaa kupiłem i to dośc tanio na Allegro: )

Co do płyty, oj są zacne traki takie jak:

SZCZERZE - jest znakomity.

CZARNE SŁOŃCE

LOVE FOREVER - Jeżeli go sobie zobrazować to troszkę paskudny ale znakomity. Przemawia do wyobraźni.

CHORY HH

OD ZMIERZCHU DO ŚWITU - jezeli ma sie dobrze skalibrowany humor to dostarcza sporo radości :P

Głownie to pierwsze solowe albumy takich raperów jak O.S.T.R, Pezet, Abradab, Fisz i wszystko.

3W - Złodzieje czasu słuchałes? Chyba nie :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3W - Złodzieje czasu słuchałes? Chyba nie :]

Nie i co z tego? 3W mi się nie podoba. Jak Tobie podchodzi ich twórczość to proszę bardzo słuchaj sobie ich do woli.

zaś ten kawałek to mistrzostwo świata Noon & DJ Twister stworzyli coś pięknego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie i co z tego? 3W mi się nie podoba. Jak Tobie podchodzi ich twórczość to proszę bardzo słuchaj sobie ich do woli.

Nooo i własnie widac, ze nie słuchałeś...

Patrzenie na nich przez pryzmat tego co bylo kiedys jest błedem duzym bo nie mozna porównać tego co było do Kradzieji czasu.

Tak czy siak ton odpowiedzi... Bez komentarza ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie swoje początki zaliczył Peja (chyba nie muszę tłumaczyć kto to? wink_prosty.gif ). Zaczynał w zespole Slums attack razem z Dj Decks'em oraz Iceman'em. Pierwsza ich płyta wydana została własnymi środkami, była to "Slums attack"(1996)

Pierwszym albumem był nielegal Demo Staszica z 1993 r

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stało :ohmy: Temat o polskim rapie? Tego się nie spodziewałem.

Jeśli chodzi o płytę Słonia, kawałek Szczerze to najlepszy track na płycie (nie mówię, że inne są słabe, bo tak nie jest). Fajne bity wybrał na tą Demonologię. Aktualnie jaram się teraz dwoma remixami do Puszera od HiFi. Dziś podobno premiera nowego Racy, w końcu wyszło tak, że nie zamówiłem ;|

Pojawiło się ostatnio coś dobrego i godnego uwagi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem kiedyś, nie powiem, Pezet-Noon, Fisz, Tede, Kodex 1 od Whitehouse, Afront, debiut Gurala, Grammatika, Łony, Flexxip, Eis, paru innych również.

Potem odkryłem, że jednak amerykanie robią to lepiej, i skończyła się zajawka.

Nie wspominając o tym, że angielski rap daje jednak jakieś walory edukacyjne, głównie w dziedzinie nauki języka na poziomie innym niż nudne wkuwanie tensów podręcznikowych.

Ok rly dude. Gadasz pierdoły teraz.

Niby jakie walory edukacyjne daje hip hop ? Zwłaszcza Amerykański ? No proszę o konkrety, bo ja co widzę w telewizji to wypinanie tyłka przed kamerami jest przez dziewczyny, albo śpiewanie o tym jak jest się wyczesanym gościem bo ma się kasę, dziewczyny, ekskluzywne bryki i te inne. No proszę o konkrety. Bo dla mnie to tylko jest dla picu a w rzeczywistości jest inaczej.

Dla mnie historia z rapem Polskim jak i zagranicznym skończyła się w momencie, kiedy to Peja zrobił sobie lincz u mnie. Z Amerykańskim w momencie kiedy to zapomniano o wartościach dotyczących tej muzyki, 2Pac powinien wiele co niektórym powiedzieć czy Notorius G.

BTW. Zauważyłem że fanatycy rapu zrobią wszystko by pojawił się dział dla nich. Jak już się pojawi, to dodajcie tam napis. "Wstęp dla anty fanów wzbroniony"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jakie walory edukacyjne daje hip hop ? Zwłaszcza Amerykański ? No proszę o konkrety, bo ja co widzę w telewizji

Tu przestałem czytać.

Ale masz kilka linków, z których możesz dowiedzieć się kilku mniej lub bardziej przydatnych rzeczy.

Pozatym 'hip hop the way of life it doesn't tell how to raise children or treat your wife' - mniej więcej tak to leciało

http://www.youtube.com/watch?v=rwxY2y0xR_0 - bardzo przydatne porady ;]

- tu macie ten cały wasz 'przekaz'

BTW. Zauważyłem że fanatycy rapu zrobią wszystko by pojawił się dział dla nich. Jak już się pojawi, to dodajcie tam napis. "Wstęp dla anty fanów wzbroniony"

Dobra weź już skończ rzucać tymi gimnazjalnymi hasłami. Ty sobie słuchasz czego tam sobie chcesz a dobre chłopaki będą tańczyć kujawiaka do rapu i nie zmienisz porządku tego świata (pozdro mab3)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie mam chwilę by napisać posta :wink:

Achhh, polski rap. Zaczynałem standardowo. K44, PFK. Potem doszedł Pezet, którym do dzisiaj się jaram. Klasyki WWO, Molesta, WFD, Eldo/Grammatik. Słucham praktycznie każdego rodzaju polskiego rapu, ogarniam prawie każdą mainstreamową nowość. Na razie podziemie mniej mnie interesuje, choć VNMa, Jimsona, Smarkiego doceniam. Ostatnio się jaram 2 remixami HiFi Bandy oczywiście. Pyskaty to fenomenalny dla mnie jest :wink: Demonologia wymiata. Do love forever ma powstać teledysk :happy:

OFFTOP. Wrzucam do twórczości zaraz link do nuty mojego zioma z klasy może obaczycie co tam zmajstrował.

EDIT. http://forum.cdaction.pl/index.php?showtop...p;#entry1770661

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały, ale wielki news:

Fokus wydaje nową płytę, która ukaże się w grudniu br. Nazywa się "Prewersje" i znajdzie się na niej 12 tracków wyprodukowanych przez czołówke polskich beatmaker'ów, czyli Whitehouse, The Returners oraz Lukatricks. Tracklista:

01.Lubisz To

02.Prewersje

03.Lament

04.Nie Da Się

05.Cytryny ft.Losza Vera

06.GPS

07.Wszystko Będzie Dobrze* ft.*Gutek

08.Kici Kici

09.V.I.P.

10.6cian

11.Sny

12.My i Słońce

Co myślicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rly dude. Gadasz pierdoły teraz.

Niby jakie walory edukacyjne daje hip hop ? Zwłaszcza Amerykański ? No proszę o konkrety, bo ja co widzę w telewizji to wypinanie tyłka przed kamerami jest przez dziewczyny, albo śpiewanie o tym jak jest się wyczesanym gościem bo ma się kasę, dziewczyny, ekskluzywne bryki i te inne. No proszę o konkrety. Bo dla mnie to tylko jest dla picu a w rzeczywistości jest inaczej.

Dla mnie historia z rapem Polskim jak i zagranicznym skończyła się w momencie, kiedy to Peja zrobił sobie lincz u mnie. Z Amerykańskim w momencie kiedy to zapomniano o wartościach dotyczących tej muzyki, 2Pac powinien wiele co niektórym powiedzieć czy Notorius G.

BTW. Zauważyłem że fanatycy rapu zrobią wszystko by pojawił się dział dla nich. Jak już się pojawi, to dodajcie tam napis. "Wstęp dla anty fanów wzbroniony"

To co prawda nie temat o zagranicznym, ale czemu nie, odpowiem.

Raz, napisałem, że słuchanie języka daje walory edukacyjne, bo daje. Więcej się nauczyłem z kreskówek i rapu niż z przygnębiająco nudnych i daremnych lekcji angielskiego z nieudolną lektorką w LO.

Znacznie ciekawiej i skuteczniej w ten sposób uczyć się języka.

Tu dla mnie walory edukacyjne się kończą. Prawd życiowych z rapu nie czerpię, i nie polecam tego nikomu.

Co nie znaczy, że nie można czasem przy jakiejś płycie się zastanowić nad tym i owym.

http://www.youtube.com/watch?v=P702vBdn9a0

zinterpretuj to, nie ma wersów o laskach i kasie niestety, więc twoje stereotypowe myślenie może napotkać problemy.

Przy polskim na pewno też są takie momenty, w których wersy są znacznie bardziej ciekawe niż to, co, jak szczerze i absolutnie niepoważnie mam nadzieję przyznałeś, widziałeś w klipach w telewizji.

Rap oferuje wiele ciekawych przemyśleń, spostrzeżeń, na każdy temat. Sprowadzanie tego do jednego mianownika bling blingowego nie charakteryzuje dojrzałego sposobu myślenia.

Naprawdę nudzą już mnie takie analogie i debaty, ale skoro zacytowałeś akurat mój post, to trudno.

PS: widziałem w TV metal, i oni tam krzyże palili i noworodki zjadali, czy tam odwrotnie ;(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały, ale wielki news:

Fokus wydaje nową płytę, która ukaże się w grudniu br. Nazywa się "Prewersje" i znajdzie się na niej 12 tracków wyprodukowanych przez czołówke polskich beatmaker'ów, czyli Whitehouse, The Returners oraz Lukatricks. Tracklista:

01.Lubisz To

02.Prewersje

03.Lament

04.Nie Da Się

05.Cytryny ft.Losza Vera

06.GPS

07.Wszystko Będzie Dobrze* ft.*Gutek

08.Kici Kici

09.V.I.P.

10.6cian

11.Sny

12.My i Słońce

Co myślicie?

Miałem okazje posłuchać kilku kawałków z tej płyty na koncercie Rap Route 7. Fokus jak sam przyznał nie do końca znał tekst a i bity nie były wyszlifowane do końca, więc było średnio. Mimo to jestem ciekaw co z tego wyjdzie, bo bity Returnersów bardzo mi się podobają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos tu wchodzi napisac ze polski rap to szajs, to ja odpowiadam ze Gusta sa jak [beeep] kazdy ma swoja(z gory przepraszam za slownictwo). PFk i K44 niesmiertlene ! ;] ale oprocz tego ostatnio wyszedł "abradabing" na pcoztatku nie podszedł mi ale po przesłuchaniu "zawalidrogi" i "yo yo" ktore nisczy system, zaczołem sie jarac płytka ;D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowej to Nagapiłem się, a potem długo, długo nic i reszta. Propsy za Ukryty w mieście krzyk, track wybitny, na równi z Nie jestem dawno ulubiony mój :wink: Jak przesłuchasz PZ/Małolat to skrobnij coś w temacie moim o Pezecie, tam trochę płytę zjechałem. Dziwi mnie, że nikt jeszcze nie napisał nic o Dowodzie Rzeczowym nr 1 Piha. Ja już mam go zaklepanego na Gwiazdkę razem z reedycjami PZta :wub:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...