Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zizou666

SQL - podstawy

Polecane posty

Tak jak w temacie. Jakie ksiazki/strony/kursy internetowe do nauki zwyklego SQL-a polecacie? Od razu zaznacze,ze nacisk glownie kladlbym na literature, ktora mozna wziasc do reki i poczytac, z uwagi na to ze tak mi jest po prostu wygodniej. Oczywiscie jesli chodzi o ksiazki to najchetniej, gdyby nie byly strasznie drogie ;) Wszelkimi poradnikami w pdf-ach czy tez kursami internetowymi rowniez jednak nie pogardze ;) Z gory dzieki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zizou666 -> Standardem SQL nie ma się co przejmować za bardzo. Podstawowe rzeczy na każdym SZBD (systemie zarządzania bazą danych) są takie same, natomiast chyba każdy wprowadza własne elementy, nie ujęte w standardzie. Liczy się ta "wersja", która jest związana z bazą danych, na której chcesz operować. Przejście na inną ogranicza się zwykle do rozumienia paru innych konstrukcji oraz wyszukania odpowiedników funkcji.

Wiem po sobie, kiedy przez parę miesięcy pisałem procedury pod PostgreSQL, teraz piszę pod Oracle'a (w sumie bardzo podobne są), a przesiadka na T-SQL w MS SQL Server nie sprawia mi jakichś problemów, jeśli muszę coś napisać w tym.

politan -> Nie jestem specem, ale wydaje mi się, że takie podstawowe rzeczy jak kursory czy widoki są w standardach :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. Tego do końca sam nie wiem ;). Z tego co pamiętam to MySQL od 5 wersji właśnie dorzucił to co pisałem wyżej + partycjonowanie tabel oraz wyzwalacze. W sumie sam specem nie jestem a piszę to co wiem :P. Być może wszystko jest w standardach a MySQL w wersji 5< po prostu ich nie obsługiwał albo miał z nimi problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że MySQL we wcześniejszych wersjach nie był zgodny ze standardami, ale szczerze mówiąc to nie wnikałem dokładnie o co tam chodziło. Na angielskiej wiki jest nawet dosyć ładne porównanie różnych implementacji, nie gwarantuję jednak, że nie ma tam błędów.

Tak jak napisał wies.niak podstawowa składnia wszędzie jest podobna, dopiero dodatkowe funkcje mogą sprawić kłopot.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, a mianowicie implementacje jednego systemu bazodanowego mogą się różnić na różnych systemach. Ot np. MySQL na systemach Unixowych jest case sensitive, a na Windowsie nie jest, o czym swego czasu dosyć brutalnie się przekonałem, jak dostałem aplikację, która nie działała. Okazało się, że osoba, która ją pisała raz używała jednych, a raz drugich literek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...