Skocz do zawartości

Celdur

Forumowicze
  • Zawartość

    62
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Wpisy blogu napisane przez Celdur

  1. Celdur
    Witam serdecznie w kolejnej odsłonie blogu poświęconego, a jakże by inaczej ? bieganiu. Po zeszłotygodniowej ?pseudo-metafizycznej? paplaninie, nareszcie przyszedł czas na konkrety (z domieszką paplaniny, a co).

    Sprzęt, czyli o butach słów kilka Odzież: ten podpunkt można sobie właściwie darować*. Jakiekolwiek spodenki dresowe, koszulka i HEYAH. Nie dajcie się zwieść konsultantom, którzy przedstawiają produkt w samych superlatywach. Oczywiście, jeśli nie macie co robić z pieniędzmi, to? prześlijcie je mi.

    Ważne! Zawsze dobieraj strój tak, jakby na zewnątrz temperatura była o 10 stopni wyższa, niż ta którą wskazuje termometr.
    Buty: temat rzeka, plasujący się gdzieś pomiędzy technikami oddychania a kontuzjami. Buty, to najważniejszy (jedyny?) komponent niezbędny do rozpoczęcia treningu biegowego. Buty biegowe można podzielić na dwie kategorie:
    Trenigowe (treningówki) ? buty przeznaczone do biegania po twardym podłożu, posiadają płaski bieżnik i względnie grubą podeszwę zapewniającą dobrą amortyzację podczas ubijania betonu przez co są cięższe niż bracia przeznaczeni do biegania po dukcie leśnym, czy plaży.

    Startowe (startówki) ? całkowite przeciwieństwo treningówek, cienka podeszwa i mizerna amortyzacja sprawia, że buty te najlepiej sprawują się podczas biegu na plaży, czy w lesie, gdzie podłoże zapewnia naszym stopom naturalną amortyzację.


    Jak dobrać odpowiednie buty? Po pierwsze ? zakupu najlepiej dokonać po południu lub wieczorem, właśnie wtedy stopy są największe (obrzęknięte po całym dniu dreptania, w te i we w tę oraz dociskane dodatkowo grawitacją).
    Po drugie ? buty biegowe MUSZĄ być, co najmniej o pół numeru większe od trzewików noszonych przez nas na co dzień.

    Sklepienie stóp a dobór butów

    Supinator ( A ) ? posiadasz wysokie sklepienie (bardzo cienka, tudzież brak linii łączącej stopę z palcami)? Twoja stopa podczas chodzenia/biegania jest skierowana do zewnątrz? W takim razie jesteś supinatorem, trzymasz kolana szeroko.
    Normalny ( B i C ) ? stopy zdrowe, prowadzisz je ?prosto?. Niektórzy punkt ( C ) klasyfikują już jako sklepienie pronujące.
    Pronator ( C i D ) ? gratuluję masz kaczą stopę**. Chodzisz/biegasz na wewnętrznej krawędzi stopy, twoje nogi przybierają kształt litery X.
    Pamiętajcie wszystkie sklepy zorientowane stricte na biegaczy wyposażone są w maty, tudzież w inne wihajstry ustalające sklepienia waszych stóp. Oczywiście, oczywiście sami również możecie sprawdzić, do której z powyższych kategorii zalicza się wasza stopa.
    Test wodny ? biała kartka A4 + (woda + stopa) = wynik powyżej
    Stare trzewiki ? wygramol z piwnicy/pawlacza/śmietnika Twoje stary buty i przyjrzyj się dokładnie ich podeszwom. Mocno starte na zewnętrznej krawędzi ? supinacja, wewnętrzna krawędź starta bardziej niż środek i zewnątrz ? pronująca, w przypadku środka przedniej części buta ? neutralna.

    Rozpoczynamy trening!
    Nie będę wam tu rozrysowywał harmonogramów, tabeli, czy innych grafików, bo tych jest pełno i rzadko się przydają (mi się w ogóle nie przydały). Są trzy podstawowe czynniki zwiększające prawdopodobieństwo sukcesu biegaczy:
    Motywacja (wyznacz sobie konkretny cel; początkowo, to właśnie on będzie trzymał Cię przy uprawianiu tej cudownej dziedziny sportu. MyLoginIsFaint przyznała, że biega by schudnąć, mnie początkowo również przy bieganiu utrzymywała jedna myśl: ?muszę się pozbyć się tego ch? mięśnia piwnego?)
    Dyscyplina (nie zaniedbuj treningu, to on jest kluczem do sukcesu)
    Siła Woli (nie poddawaj się, gdy podczas biegu nachodzą Cię wątpliwości, pamiętaj, że siła biegacza tkwi przede wszystkim w psychice)

    Chcesz schudnąć? Biegaj wolno (6-10 km/h) ? większość komórek jest wyposażonych w krokomierz tudzież nawigację, więc ustalenie prędkości nie powinno stanowić większych problemów.
    60-70% HRmax (tętna maksymalnego) ? jeżeli posiadamy pulsometr sprawa jest banalnie prosta, sprawy nieco się komplikują, kiedy nie jesteśmy weń wyposażeni, ale i na to jest rada. Póki nie odczuwasz zadyszki jest w porządku, ponadto znajdź partnera, który tak jak ty pragnie pozbyć się zbędnych kilogramów ? jeżeli rozmowa nie wywołuje u Was zadyszki? jak wyżej.
    Biegaj co najmniej 30 minut ? nie musisz cały czas biec, płynnie przechodź z truchtu do szybkiego marszu i tak na zmianę.

    Techniki oddychania
    Oddech powinien być dostosowany do tempa biegu, rytmu kroków(najpopularniejszy 2/2 wdech na dwa kroki, wydech na dwa, 3/2, etc.) , a nade wszystko musi być równy (nie chcemy przecież dostać zadyszki, bo z treningu wyjdzie kupa). Na niemal każdym forum poświęconym tematyce biegania można napotkać wątek, gdzie rozgorzała dyskusja na temat tego, jak oddychać:
    Nosem ? nagrzane i nawilżone powietrze, kosztem ilości ?paliwa? dostarczonego do płuc
    Ustami ? więcej tlenu, wysuszenie i zmrożenie krtani (da się przyzwyczaić)
    Usta i Nos ? najtrudniejsze i najefektywniejsze
    Oddychaj, jak ci wygodniej!
    Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!
    * - chyba że zamierzasz biegać zimą
    ** - nie miałem zamiaru nikogo obrazić; moja lewa stopa ma zarys neutralny, zaś prawa lekko "kaczy", to dopiero jest dziwne.
  2. Celdur
    Dlaczego rozpocząłeś przygodę bieganiem? Po co biegasz?
    Dosyć często spotykam się z tymi uciążliwymi pytaniami. Dlaczego biegam, po co pocę się jak królowe sawanny ratujące się codziennie szaloną ucieczką przed niechybną śmiercią ze strony ?Pierwszego Sprintera Świata Zwierząt?? Odpowiedź może się zdawać banalna i ograna do granic możliwości:
    Bieganie daje prawdziwe poczucie Wolności i Niezależności ? świadomość tego, że nic z zewnątrz, jak i wewnątrz Cię nie krępuje jest nie do opisania, ponadto jest coś jeszcze? Euforia Biegacza, stan uzależniający bardziej niż jakakolwiek używka.

    Nie zrozumie wysiłku oraz bólu wkładanego w trening osoba, która z biegami ma styczność tylko wtedy, gdy znajdując się 200 metrów od przystanku dostrzega nadjeżdżający autobus.

    Pięć podstawowych Zalet biegania:
    1. Wzmacnia kondycje zarówno fizyczną, jak i psychiczną
    2. Doskonale pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Spalamy więcej kalorii niż podczas jeżdżenia na rowerze czy pływania.
    3. Wzmacnia układ krwionośny, a w szczególności serce.
    4. Biegać można wszędzie i zawsze.
    5. Wspomaga produkcję limfocytów - białych ciałek krwi odpowiedzialnych za walkę z infekcjami i chorobami.
    Oklepane, nie? Acz prawdziwe ;]
    Chodnik, dukt leśny, czy piaszczyste plaże aż proszą się o to, by przycisnąć stopę do podłoża i ruszyć z lekkością gazeli (tudzież małego słoniątka) przed siebie poznając zakamarki niedostępne dla zwykłych śmiertelników przesiadujących całymi dniami przed TV.
    Podczas samotnego biegu wzdłuż dzikiej plaży, czy zamaskowanej, wąskiej ścieżyny po środku wspaniałego, ogromnego lasu można uporządkować swoje myśli, zaplanować przyszłe czynności, jak również rozważyć nasze działania podjęte w przeszłości. Ulotny spokój, cisza i samotność gwarantują Ci odnalezienie rozwiązania na niemal wszystkie przeszkody, komplikacje, z którymi na co dzień nie możesz sobie poradzić.

    Samotność i spokój, to jedna ze stron medalu tego pięknego sportu. Społeczność biegaczy pasjonatów jest bardzo zżyta. Biegnąc tuż obok nieznanej wcześniej Ci osoby już po kilometrze możecie prowadzić rozmowę jak dobrzy znajomi, a po kolejnych pięciu umówić się na następny trening długodystansowy.
    Wstęp do trzech, być może czterech wpisów poświęconych Królowej sportu.
×
×
  • Utwórz nowe...