Jump to content

Zbignieff

Forumowicze
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutralna

Recent Profile Visitors

1,751 profile views
 1. Powoli umiera mój monitor, wobec czego zastanawiam się nad nowym. Znalazłem coś takiego właśnie: S22E390H (albo LS22E390HS; nie znam się, ale wyraźnie ma dwa oznaczenia) - http://www.samsung.c...pe=series-3-led Zdjęcia dotyczą większych modelów, mój 21,5-calowy właściwie wygląda tak: http://www.sferis.pl...2e390hs-en.html Pytanie brzmi: czy to dobry monitor i czy jest sens interesować się nim, jeśli: - nie zależy mi na dodatkowych funkcjach (telewizor, głośniki, pilot, tym podobne), - szukam czegoś względnie taniego (499zł, a w sklepach internetowych jest jeszcze o 50zł tańszy) - choć przy wystarczającym skoku jakości jestem w stanie dorzucić jeszcze z 200zł, - celuję w 16:9, full HD (moja grafika i tak z wyższą rozdziałką sobie nie poradzi), 21,5 do 24 cali maksymalnie, - używać zamierzam go - jak pewnie większość - do gier komputerowych, przeglądania Internetu, oglądania filmów, czyli w zasadzie do wszystkiego. Dobre rozwiązanie? Jakieś inne monitory o lepszym stosunku cena/jakość, bez zbędnych pierdół/dodatków i w ramach cenowych 400-700zł? Jeśli tak, wdzięczny byłbym za kilka typów - na przykład jeden w okolicach 450zł, jeden 550zł, jeden 700zł. Chyba że jest jeden bardzo dobry, który Wy, eksperci, w takich sytuacjach polecacie.
 2. Nie jestem pewny, jak to odczytywać, więc... Screen zakładki memory: Wygląda na to, że faktycznie automat ustawił odrobinę wyższe opóźnienie. Zakładka SPD: Po lewej nowe kości w slotach 1 i 3, po prawej stare w 2 i 4. Jeśli dobrze rozumiem, oba zestawy mogą osiągnąć maksymalne częstotliwość i opóźnienie przy swoim najwyższym napięciu, tyle tylko że jest ono różne. Czyli obecnie automatycznie ustawione jest napięcie 1.8V, skoro poprzednia zakładka pokazuje 400MHz i 5-5-5-12. O ile we właściwy sposób odczytuję to, co widzę, czego absolutnie nie jestem pewny. Ale sam program na pewno zapamiętam, bo wygląda bardzo przydatnie.
 3. Nawet nie było to potrzebne. Twoja pierwsza sugestia wystarczyła w zupełności. Pomimo tego, że według specyfikacji ram ma opóźnienia 4-4-4-12, ustawienie 4-4-4-12 w biosie najwyraźniej mu nie odpowiadało. Po przełączeniu na "auto" wszystko działa idealnie, najpierw z jedną nową kością, potem z obiema i wreszcie, po dołożeniu dwóch starych, ze wszystkimi czterema. Wielkie dzięki za pomoc, Sevard!
 4. No właśnie. Dziwne, że w żadnym oficjalnym źródle nie znalazłem tych samych pamięci, ale z napięciem 2.1V. Zaraz zacznę się z tym bawić, ustawię wszystko na auto, a tymczasem pytanie pomocnicze: poluzować timingi? To znaczy, zamiast 4-4-4-12 ustawić coś w stylu 5-5-5-15?
 5. Problem właśnie w tym, że model jest ten sam. Brałem dokładnie po to, by nie było problemów z napięciami, prędkościami i opóźnieniami. Dla ułatwienia znalazłem zdjęcia obu zestawów na Allegro:
 6. Dziędobry. Mam tu stary piecyk z płytą Asusa P5K Pro, a w niej 4 GB ramu DDR2, konkretnie 2 x 2 GB Patriot PDC24G6400LLK działające w dual channelu (w przypadku tej płyty pary działają tak: dwa sloty żółte tworzą jedną, dwa czarne drugą). Ostatnio udało mi się dokupić drugi taki sam zestaw kości, w dodatku podobno nowy (niby że wyjęte ze starych zestawów, które się nie sprzedały). Faktycznie wyglądają na nowe - ani nie brudne, ani nalepka nie wygląda, jakby ucierpiała od temperatury, ani od samych kości nie czuć charakterystycznego zapachu sprzętu, który długo przebywał w cieple i kurzu. Pomimo tego, że model jest dokładnie ten sam, według nalepki "nowe" kości mają napięcie 2.1V, podczas gdy stare potrzebują 2.2V. W związku z powyższym, zmieniłem w biosie napięcie na 2.1. Następnie wyjąłem stare kości i w te same dualchannelowe sloty zainstalowałem kości nowe. No i tak, bluescreen przy wczytywaniu Windowsa (7, 64 bity). Próbowałem też pojedynczo w pierwszym slocie, wynik ten sam. Włożyłem też stare ramy w pozostałe dwa sloty. Nic. Na koniec spróbowałem stare kości umieścić w pierwszych dualchannelowych slotach, a nowe w drugich. Również nic. Komputer włącza się tylko po usunięciu nowych kościu. Mam na nie niby jakąś tam gwarancję, więc pewnie mógłbym je oddać, wolałbym jednak, żeby po prostu działały. Da się tu coś zrobić? Dodam jeszcze, że ram (i stary, i nowy) jest 4-4-4-12, podobnie ustawiłem w biosie. Próbowałem też automatycznych ustawień napięcia.
×
×
 • Create New...