Jump to content

Laskolnyk

Forumowicze
 • Content Count

  514
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutralna

About Laskolnyk

 • Rank
  Elf

Informacje profilowe

 • Płeć
  mężczyzna

Dodatkowe informacje

 • Ulubiony gatunek gier
  Akcja

Recent Profile Visitors

3,092 profile views
 1. Swoją drogą to powinienem jeszcze dopytać o Waszą radę i rekomendacje co do samego konkretnego modelu SSDka 500 GB. Zastanawiam się - jak już wspomniałem w pierwszym poście - nad Crucialem MX500 i Adatą SU800/SU900 (SU900 ma z tego co kojarzę kości MLC, za które chyba jednak jestem w stanie zapłacić te parędziesiąt złotych więcej, zawsze to trochę trwalsze rozwiązanie). Jest może aktualnie coś innego na rynku wartego zachodu w mniej-więcej w tej samej/zbliżonej cenie co ww. propozycje Crucial i Adaty? Wiem, że ceny SSDków od paru miesięcy systematycznie spadają, więc na wszelki wypadek trochę pewnie jeszcze poczekam z zakupem (~lato), ale nie jest to w sumie nic pewnego, bo aktualnie ceny i tak są mega przystępne. Wyższe pojemności (1 TB) raczej odpadają - nie zużyłbym tego, zwłaszcza że sumarycznie po kupnie będę mieć 500 + 250 GB przestrzeni SSD do dyspozycji (minus pliki systemu/systemów przez jakiś czas). 500 GB będzie dyskiem systemowym/programowym, a obecny Crucial będzie dyskiem przestrzeni roboczej, na pracę przy wideo i zdjęciach. W NVME/M.2 również nie wchodzę, bo nie wykorzystam tych transferów (no, pewnie i bym wykorzystał, ale póki nie zdecyduję się na nowy PC nie wchodzę w takie dyski), a i prostego wejścia w MOBO brak...
 2. @cali - ozłocić Cię, to mało. Stokrotne dzięki!!!
 3. Stokrotne dzięki za obszerne wyjaśnienia. Super, bezpiecznie mogę zacząć grzebać. I jeszcze jedna, ostatnia już chyba kwestia... Czy nowy dysk SSD na którym ma być instalowany Win10 trzeba jakoś przygotowywać przed instalacją? Pamiętam, że parę lat temu stawiając "siódemkę" na Crucialu coś musiałem grzebać ze zmienianiem formatu plików/dysku (???) na... GPT? Nie mam w zasadzie pojęcia co ja dokładnie robiłem, mam tylko pobieżne przebłyski. Dysponujesz może jakimś linkiem? Poczytałbym, żeby już Cię nie męczyć.
 4. @cali - dzięki za odpowiedź! Ratujesz mi tyłek (gorzej z kieszenią, bo pewnie kupię na dniach ten nowy SSD ) Czyli reasumując - przy dwóch SSD, na których jest po jednym, różnym OSie sytuacja wygląda tak: - bootowanie z obecnego Win7: partycja C to dysk systemowy (w moim przypadku w całości SSD Crucial 250 gb) + dysk D (w całości 1 TB HDD Seagate) + dysk E (w całości 1 TB HDD Samsung) i po kupnie - dysk F (Win10 na nowym SSD 500 GB) - bootowanie z nowego Win10 na nowym SSD: C partycja systemowa (pewnie też w całości nowy SSD 500 GB) + dysk D (1 TB Seagate) + E (1 TB Samsung) + F (stary SSD z Win7). I w takim układzie można sobie stawiać całe oprogramowanie na nowo, a ścieżki i tu i tu będą zaczynać się od C:\\ Jeśli tak, to jestem w domu, bo w dzień będę mógł pracować na starym SSD i Win7, a w wolnej chwili stawiać sobie wszystko od zera na nowym SSD z Win10. Będę jednak chciał dyski SSD mieć na pierwszych dwóch literach (C i D), zatem HDD zostaną przesunięte o +1 litera. Nie mam chyba żadnych integracji w programach pomiędzy tymi partycjami/dyskami (bo to archiwum/backupy na foty i wideo), więc nic nie powinno się wykrzaczyć. Ewentualnie zostawię docelowo niesystemowy SSD (na którym obecnie siedzi Win7) na końcu, pod literą F. Niby żadna strata, chociaż... Dobrze rozumuję?
 5. Cześć, od paru miesięcy noszę się z zamiarem zakupu drugiego SSD do zestawu (aktualnie działam na Crucialu MX200 250 GB). Jako drugi SSD chciałbym kupić jakieś fajne 500 GB (Crucial albo Adata - nie wiem póki co sam). Sęk w tym, że na obecnym SSD chciałbym przez jakiś czas pozostać na moim działającym, obładowanym w dane OSie (Win7), a na nowym, kupionym 500 GB - postawić nowy OS - Win10, i spokojnie, wieczorami stawiać sobie na nim krok po kroku, nie spiesząc się, całe oprogramowanie od zera lub przerzucając ustawienia, dane i dokumenty ze starego Win7 na starym SSD. Nie chcę innymi słowy zostać w którymś momencie bez działającego systemu, z "gołym", świeżo postawionym Win10 (bo a nuż coś może na nim nie działać - a nie mogę pozwolić sobie na przestój w działaniu OSa). I tu dodatkowe pytanie - jak to rozwiązać, hardware'owo i instalacyjnie? Czy ścieżki dostępu Win10 oraz Win7 (dysk systemowy c:\\) na dwóch różnych fizycznych nośnikach nie będą się jakoś między sobą gryźć? Ew. bootloadery nie będą krzaczyć? Nigdy takiej operacji nie robiłem... Nie chciałbym żonglować odpinaniem i wpinaniem dysków w MOBA, tak aby tylko jeden był widziany przez sprzęt. Aha! No i docelowo, jak po testach nowy OS będzie działał OK, to Crucial z Win7 pójdzie pod format i zostanie wykorzystany jako dysk roboczy, nie systemowy. Dlatego nie wiem, czy ścieżki dostępu nie będą krzaczyć (bo zmieni mu się litera napędu).
 6. Od siebie dodam tylko, że Premiere o wiele bardziej preferuje mocne rdzenie niż ich ilość, ot taki ewenement w świecie zastosowań (pół-)profesjonalnych.
 7. Laskolnyk

  Modernizacja zwiększająca wydajność

  No i chyba między tymi dwiema budkami będę wybierał... Jest może coś jeszcze z innych dobrych firm? Nie znam się, szczerze powiedziawszy, na obudowach i która firma ma doświadczenie w projektowaniu i wykonaniu case'ów. Phanteks to chyba głównie chłodzenie, bu quiet! to z kolei chłodzenie plus zasilacze, a w obudowy weszli niedawno. Jakieś dodatkowe propozycje?
 8. Laskolnyk

  Modernizacja zwiększająca wydajność

  Mam na myśli to, że moim zdaniem jedna, bardzo dobra obudowa kupiona dziś posłuży praktycznie na zawsze, póki nie zmieni się standard ATX. Nic chyba więcej w materii skrzynek nie zostanie wymyślone na nowo. Zastanawiam się nad którymś PHANTEKSem albo be quiet! (seria 800 lub 900 bez okna - no bo płacić za szkło +200 zł to trochę słabo). Chciałbym, żeby bebechy w środku puszki miały chłodno (przewiewna lub rozsądnie wentylowana), żeby na zewnątrz było cicho (wyciszona) oraz żeby się nie kurzyło (filtry). Wychodzi na to, że między 400-700 cebulionów raz w puszkę mogę wrzucić, zwłaszcza że - jak planuję - ma posłużyć na każdy następny zestaw komputerowy. Wciąż tylko nie wiem na co się zdecydować. Jakieś propozycje na co zwracać szczególną uwagę? Co do dysków, to jako że różnica w cenie nie za duża - może lepiej Toshiba 3 TB x 2? Są jakieś testy awaryjności dysków i ich osiągów?
 9. Laskolnyk

  Modernizacja zwiększająca wydajność

  Skoro PSU i chłodzenie może zostać, to nie zamierzam wrzucać w nie kasy. Natomiast co do samej obudowy... Hmm. Wychodzę z założenia, że jedna, dobra skrzynka kupiona dziś może posłużyć praktycznie do końca moich dni. Źle myślę? Naturalnie, jeśli nie zmieni się standard ATX płyt głównych, nie zostanie wymyślony inny format kart graficznych i innych podzespołów w środku... Nie spodziewam się żadnych rewolucji w projektowaniu obudów w ciągu najbliższych lat, więc o ile na wymianie PSU czy coolera mi nie zależy, o tyle na samej skrzynce już bardziej. Przede wszystkim na bardziej przestrzenną, w której będę mógł spokojnie upchnąć wszystko, co tylko mi się zamarzy (full tower z "piwnicą" na zasilacz i rozsądnie pomyślanym cable managment'em?) - na przykład długie i wysokie karty graficzne czy - znów - wysokie chłodzenia powietrzne (o chłodzeniach wodnych póki co nie wiem raczej nic, więc tu żadnych rozsądnych wymagań nie postawię - z resztą takie chłodzenie to i tak overkill dla obecnej i przyszłej platformy, zwłaszcza niekręconej). Nie wiem, czy są na rynku zarówno przewiewne (tj. dobrze wentylowane) oraz wyciszone. Z oknem czy bez niego - to nie robi mi jakiejś większej różnicy - nie jestem LEDowym onanistą... Przydałyby się natomiast wentylatory - albo propozycje wentylatorów, które można by w taką skrzynkę wrzucić, jeśli te zamontowane domyślnie będą niskiej jakości. Dobrze by było natomiast, gdyby sama puszka była wykonana z wysokiej jakości komponentów (wytrzymałe i w miarę lekkie "body", dobrze spasowane, "nie trzeszczące" i nie rysujące się ). Kolor nie gra roli, może być nawet... magentowa! Jakieś propozycje, czy mam zredukować wymagania? Spekulacje mnie nie interesują, chyba że przekształcą się w stan faktyczny... No i o ile te 8 fizycznych rdzeni stanie się nowym standardem dla rynku na jakiś czas. Poczekamy, zobaczymy. Co do HDD - powoli kończy mi się miejsce dla RAWów i montowanych materiałów audio-wideo, zatem zastanawiam się nad jakimś RAIDem z 2 x 2 TB (póki co nie jest to czas na osobny NAS - nawet nie czuję, kiedy rymuję). Dyski będą zatem archiwum danych (nie będę na nich codziennie operował - będę jedynie raz na jakiś czas przerzucał na nie dane i odczytywał je w miarę potrzeb; nie będą zatem używane intensywnie, tak jak dysk systemowy) - być może to ważna informacja. Planuję też przeskok na większy SSD (500-1000 GB) ale to z kolei już zdecydowanie cicha pieśń raczej dalekiej przyszłości... Ponownie otwieram dyskusję.
 10. Laskolnyk

  Modernizacja zwiększająca wydajność

  W zależności od tego, czy Nvidia znowu wypuści karty o tak dużym procentowym przyroście wydajności z generacji na generację (i, niestety, równie wysokim wzroście naszych polskich cen... ), ale fakt, GTX 2070 będzie mógł zapewne uzyskać wyniki zbliżone do 1080 (z 1080 Ti bym uważał ). I tak i tak bottleneck wystąpi, dlatego w przykładzie podałem również 2060 (choć może powinienem napisać o 2050... ). W każdym razie - tak zrobię i jeśli chodzi o GPU: poczekam na ofertę Nvidii i ich Volty (może 2080 Ti odpuszczę, bo i tak wyjdzie pewnie kilka miesięcy po premierze średniej i wysokiej półki), no i testy wydajności nowej generacji. Wtedy też podejmę decyzję co do konkretnego modelu (i architektury Pascal vs. Volta). Niestety, póki co nie zapowiada się na to, ażeby AMD w kwestii high-endu GPU miało nawiązywać jakąś walkę. O tyle dobrze, że na rynku CPU trochę ostatnimi czasy namieszali, motywując Intela... No właśnie. Jako że na rynku CPU obecnie dużo się dzieje (Ryzen wielordzeniowy, Intel "coraz-więcej-rdzeniowy", choć trochę się miotający we wszystkie strony), to zmianę platformy będę jednak odwlekał, aż będzie nieco stabilniej. "Przez osiem ostatnich lat, Polcy i Polaki" działali na 4 rdzeniach fizycznych, które wystarczały praktycznie do wszystkiego, zatem trzeba poczekać™ na to co ustabilizuje się w mainstreamie (6C+6/12T? 8C+8/16T?) i wtedy kupić coś nowożytnego. Wszystko zależy też stety-niestety od developerów gier i programów użytkowych i ich chęci i możliwości wykorzystania wielordzeniowości i wielowątkowości... Jak Intel nie zmieni swojej polityki "jedna płyta, jeden chipset, jedna generacja CPU" to i tak o prostych upgrade'ach w przyszłości nie będzie mowy - i chcąc zmienić procesor już zawsze trzeba będzie kupować nową płytę (a niedługo również trzeba będzie zmierzyć się z przejściem z DDR4 na DDR5). Obym się mylił. A skoro kwestie platformy i GPU mniej więcej mam już rozplanowaną, to pozostaje jeszcze zasilacz, obudowa, dyski, czy chłodzenie. Tutaj wydajności nie zmienię, ale poprawię może komfort użytkowania sprzętu. Na przykład: czy zasilacz da radę z nowymi kartami i platformą? Póki co mam czas (i środki) żeby wyposażyć się w przyszłościową jednostkę już teraz. Nie planuję mutli GPU, zatem możliwe, że obecne PSU jest wystarczające (skoro i CPU i GPU idą w stronę coraz mniejszego poboru mocy przy zwiększonej wydajności; nie licząc Vegi... ). Zakupiłbym też te dwa dwuterabajtowe trwałe i stabilne HDD - to też zakup, który mogę wykonać już teraz.
 11. Laskolnyk

  Modernizacja zwiększająca wydajność

  Jako że wiadomo już więcej, aniżeli mniej (Vega, która okazała się... mocno średnia, intelowskie Coffe Lake z nowymi chipsetami tylko na jedną generację wykluczające jakiekolwiek upgrade'y bez wymiany MOBA, stabilniejsze ceny kart): najpierw do aktualnego powyższego zestawu dorzucę nową kartę graficzną. Jako że chciałbym, aby posłużyła też w nowej platformie (CPU+MOBA+RAM za około dwa lata) - nie boję się wziąć karty, które spowoduje mi na obecnym Xeonie CPU bottleneck. Pytanie jest jednak następujące: czy lepiej wziąć obecną generację - np. GTX 1080 / 1080 Ti (przewidywany CPU bottleneck), czy jednak wziąć Voltę, średnią półkę (nie godzić się w takim wypadku na bottleneck - zatem GTX 2070, albo nawet GTX 2060 - zależnie od przyrostu mocy i cen sprzętu), dorównując i balansując obecny zestaw? Mogę też poczekać do premiery Volty i wtedy decydować pomiędzy najnowszą, a poprzednią generacją - pozostanie tylko kwestia optymalizacji sterowników dla Volty, które nie będą już praktycznie wspierać obecnej generacji kart. Wydaje mi się, że rozsądniej jest podzielić sobie sprzęt na dwie grupy, tj. CPU+MOBA+RAM oraz samo GPU i wymieniać je na zmianę (przy czym sama platforma i tak będzie wymieniana rzadziej niż karta - choć widać, że coś z wydajnością się ruszyło). Jest jeszcze ewentualność, żebym kupił mocną Voltę (znów: 2080 / 2080 Ti) która rozwinie skrzydła na nowej platformie za dwa-trzy lata. Co robić, jak żyć?
 12. Laskolnyk

  Modernizacja zwiększająca wydajność

  Cóż, przyrost będzie mile widziany zarówno w grach, jak i w programach użytkowych... O ile wymiana CPU+MOBA+RAM poprawi mi czasy oczekiwania na przykładowo render materiału, o tyle podmiana GPU na chwilę obecną da mi wyrównanie GPU bottlenecka i zwiększenie FPS w grach (mój obecny CPU chyba się trochę nudzi przy GTX 970, poza tym karta niedomaga w mojej natywnej rozdzielczości po wymianie monitora rok temu na QHD). Myślałem o tym, żeby najpierw zakupić jakieś nowoczesne GPU. Nawet na tyle mocne, żeby pojawił się CPU bottleneck, bo platforma w końcu zostanie zmieniona, a w takim wypadku nie będę już musiał kupować nowej karty. Zatem nie tyle 1070 co nawet 1080 albo i 1080 Ti. Nie chciałbym jednak pakować się w obecną generację, tylko zakupiłbym coś z nowej Volty (zależnie od tego jak by się prezentowała wydajność i ceny poszczególnych półek). Przypuszczam, że Vega raczej nie ma sensu, skoro będzie konkurować z obecnymi Pascalami (a 1080 Ti nie przeskoczy na 99%). Poza tym rynek GPU jest w miarę stabilny, zbyt dużo technologicznie się nie dzieje (vide rynek CPU, gdzie powoli 4 rdzenie odchodzą do lamusa, a pod strzechy zawita 6 a może nawet 8). Myślę zatem, że na początek karta. Później przeskok na nową platformę CPU+MOBA+RAM (może do tego czasu wyjdzie już DDR5). Aktualną kwestią pozostają podzespoły, że tak powiem, nieinwazyjne, na przykład PSU, obudowa, chłodzenie, dyski HDD. To też wydaje się być najtańszą opcją, choć nie wnosząca za wiele do wydajności jako takiej. Na rynku zasilaczy chyba niewiele się zmienia, a ewolucja jest bardzo kosmetyczna, obudowy chyba już też. Co do chłodzenia to póki co niewiele więcej mi potrzeba (może poza jakimiś bardziej ogarniętymi wiatrakami w obudowie). No i dyski - możliwe że przydałoby mi się 2x2 TB (na archiwa, np. zdjęcia RAW+JPEGi, wyrenderowane materiały, "surówki", czyli czyste przechowywanie, żadne codzienne operacje na plikach -> WD RED?). Może ta obudowa, jeśli jest coś cichego, przewiewnego, przestrzennego i z ogarniętą ergonomią? Może zasilacz, choć to chyba byłaby wymiana dla samej wymiany, bo ten SPC nie jest chyba tak zły. Podsumowując, jeśli któryś z tych podzespołów (case, HDD, zasilacz itd.) mogę kupić raz i "do końca życia" (jego lub mojego ) to mogę się pokusić o zakup. Jak już pisałem - planuję spokojny, ale regularny upgrade, stąd na kartę przeznaczam sobie rok czasu (w zależności od Vegi, w zależności od odpowiedzi nVidii i ich Volty), w późniejszym terminie podmiana bazy (może nawet pokuszę się o jakiś HEDT/Threadripper? wszystko zależy od balansu - zależy mi bowiem na dobrej wydajności i w grach, i w programach użytkowych). O kwocie nie chcę pisać, bo sam jej nie znam, zwłaszcza że to koszt rozciągnięty co najmniej na dwa lata.
 13. Czołem, aktualnie operuję na takiej oto maszynce: MOBO: MSI Z97-G43 CPU: Intel Xeon E3-1231v3 GPU: Gigabyte GeForce GTX 970 RAM: G.Skill Ares DDR3 16GB (4GBx4) 2400MHz SSD: Crucial MX200 250GB CoolingU: SilentiumPC Fortis 2 XE1226 PSU: SilentiumPC Supremo M1 Gold 550W HDD1: Seagate 1TB HDD2: Samsung 1TB Case: Zalman R1 Screen: DELL U2515H 2560x1440 OS: Win7 64 bit Sprzęt wykorzystywany jest do codziennego użytku rozrywkowego (tj. gry, filmy, muzyka) oraz półprofesjonalnego (pakiet Adobe: Premiere Pro, Lightroom, Photoshop, niedługo After Effects). Proporcje wynoszą 50:50, nie ma wyraźnej przewagi co do zastosowań. Działa przez 14-16 godzin na dobę. Sprzęt ma ponad 2 lata i powoli spoglądam w stronę modernizacji jednostki. Co najpierw warto ruszyć? Możemy poteoretyzować, bo wiem, że np. ceny GPU wariowały, że Ryzen ruszył rynek i CPU zaczynają zyskiwać na wydajności. Nie wiem co ruszyć najpierw, a chcę żeby to był płynny upgrade. Modernizacja rzeczą palącą może nie jest (wszystko działa - sęk w tym, że z miesiąca na miesiąc coraz wolniej... ), ale jestem zdecydowany na jej przeprowadzenie.
 14. Laskolnyk

  GTX 970 - różnice w taktowaniach

  E-e. Gigabyte WINDFORCE 3X.
 15. Laskolnyk

  GTX 970 - różnice w taktowaniach

  Dzięki! Smutek, bo Wieś nawet na +180 MHz jest niestabilny, a napięć ruszać nie chcę... Z tym GPU-Z i zakładką Sensors masz 101% rację. Potwierdzone organoleptycznie. ECH. :|
×