Skocz do zawartości
Soaps

[PORADNIK] Playstation 4 - z czym to się je?

Polecane posty

Super MEGA ULTRA FAQ dotyczące PS4. Enjoy!

Sony-PS4-Official.jpg

Spis treści:

1. Zacznijmy od ludzi, którzy owej konsoli jeszcze w ogóle nie mają a przymierzają się do kupna. Co mają zatem do wyboru?

2. Co mój plej ma w środku?

3. Jakie rozdzielczości obsługuje PS4?

4. Jakie parametry fizyczne ma Playstation 4?

5. Jakie dyski czyta PS4?

6. Czy konsola Sony posiada wsteczną kompatybilność?

7. Dashboard czyli menu naszej konsoli.

8. Czy na PS4 gry trzeba instalować?

9. Czy do PS4 będzie można podłączyć zewnętrzny dysk twardy?

10. Czy PS4 mogę postawić w pionie?

11. Jak mogę skontaktować się z PS Polska?

12. Czy pada do PS4 mogę używać na PC?

13. Czy gra z innego kraju odpali na europejskim pleju?

14. Czy w gry z PS4 można grać na systemie PS Vita?

15. Ile trwa gwarancja?

16. Czy multiplayer na PS4 jest darmowy?

17. Co oznacza czerwony świecący pasek na PS4?

18. Ile pad wytrzymuje na baterii?

19. Czy DS 4 działa z PS3?

20. Czy konsola ma zasilacz zewnętrzny?

21. Czy można samodzielnie wymienić dysk twardy i czy kończy to gwarancję?

22. Ile padów jednocześnie może być podłączonych do PS4?

23. Czy kamerka, pilot Blu-Ray i Move od PS3 działają z PS4?

24. Czy PS Vita może służyć jako pad?

25. Czy da się jakkolwiek zmieniać interfejs oprócz wyboru motywu?

26. Czy system da się aktualizować poprzez pendrive?

27. Czy do obsługi konsoli głosem wymagana jest kamerka PlayStation Camera?

28. Ile znajomych możemy mieć na PS4 maksymalnie?

29. Czy da się zmienić mój nick?

30. Czy do zakupów za pośrednictwem PS Store i wykupienia abonamentu PS Plus wymagana jest karta kredytowa?

31. Jakie wejścia oraz wyjścia posiada PS4?

1. Zacznijmy od ludzi, którzy owej konsoli jeszcze w ogóle nie mają a przymierzają się do kupna. Co mają zatem do wyboru?

Niewiele. PlayStation 4 dostępne jest najbardziej standardowo z jednym kontrolerem DualShock 4, jakąś grą (zestawy są najróżniejsze: Infamous: Second Son, Killzone: Shadow Fall, GTA V, Destiny i wiele innych zależnych głównie od sklepów - w skrócie jak dobrze poszukamy możemy kupić konsolę z jakim tytułem chcemy, ewentualnie wziąć zestaw bez gier i dokupić coś osobno), headsetem do komunikacji głosowej w grach sieciowych, zasilaczem, kablem USB, kablem HDMI, instrukcją oraz kartą gwarancyjną. Do tego pomijając limitowane wersje do wyboru mamy kolory biały i czarny.

2. Co mój plej ma w środku?

  • Procesor: Jednoukładowy procesor własny: x86-64 AMD Jaguar, 8 rdzeni, niski pobór mocy
  • Karta graficzna: AMD RadeonTM Graphics Core Next
  • Pamieć RAM: 8GB GDDR5
  • Rozmiar dysku: 500GB
  • Napęd optyczny: Blu-Ray 6xCAV, DVD 8xCAV
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n, Bluetooth? 2.1 EDR
  • Wejścia/Wyjścia: HDMI, wyjście optyczne audio S/PDIF, 2x USB 3.0, AUX, Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T)
  • Zasilanie: 230-240 V 50/60 Hz

3. Jakie rozdzielczości obsługuje PS4?

W przypadku gier są to kolejno: 480p, 720p, 1080i oraz 1080p. Natomiast w przypadku zdjęć, elementów interfejsu i filmów może to być nawet 4K.

4. Jakie parametry fizyczne ma Playstation 4?

  • Wymiary: 275×53×305 mm (szerokość x wysokość x długość)
  • Waga: 2.8 Kg
  • Obudowa: Konsola jest zrobiona z matowego i błyszczącego plastiku. Konsola jest trochę mniejsza niż PS3 Slim oraz nie posiada wyprowadzonego na zewnątrz zasilacza. Układ chłodzenia został tak dobrany aby urządzenie się nie przegrzewało.

5. Jakie dyski czyta PS4?

Obsługiwane formaty dysków

Blu-ray Disc: BD-ROM, BD-R/RE (BDAV, BDMV)

DVD: DVD-ROM, DVD-R/RW, DVD+R/RW

Odtwarzanie następujących typów dysków nie jest obsługiwane.

CD,BD-RE wersja 1.0, BD-R/RE XL, Dyski DVD, które nie zostały sfinalizowane

6. Czy konsola Sony posiada wsteczną kompatybilność?

Niestety nie. Na PS4 niestety nie uruchomimy żadnej gry zakupionej wcześniej na PS3 chyba, że dokupimy jakąś wersję remastered (o ile dana gra takową posiada).

7. Dashboard czyli menu naszej konsoli.

Mamy tu 9 zakładek czyli kolejno:

  • Playstation Store: po prostu sklep w którym kupimy lub ściągniemy za darmo gry, dema, wersje beta, DLC, motywy, aplikacje i wiele innych rzeczy na nasz dysk twardy.
  • Powiadomienia: dział główny z którego uruchomimy posiadane gry, aplikacje czy przeglądarkę internetową oraz obejrzymy streamowane materiały na żywo.
  • Znajomi: tutaj można obejrzeć swoją listę znajomych, ich aktywności itp.
  • Wiadomości: tutaj z kolei utworzycie i przeczytacie wiadomości od swoich ziomków.
  • Impreza: tutaj możemy poczatować z naszymi znajomymi głosowo lub tekstowo, co warto nadmienić komunikacja głosowa jest możliwa także w trakcie grania.
  • Profil: wszelkie ustawienia profilu, nasze aktywności, trofea itd.
  • Trofea: tu możemy przeglądać i porównywać trofea z naszymi znajomymi.
  • Ustawienia: wszelakie ustawienia dotyczące konsoli, tu między innymi zmienimy motyw, zaktualizujemy system, ustawimy kontrolę rodzicielską itd.
  • W ostatniej możemy wyłączyć system i przejść w tryb czuwania.

8. Czy na PS4 gry trzeba instalować?

Tak, gry muszą zainstalować się na dysku twardym, płyta służy bardziej jako uwierzytelnienie legalności naszej gry. Nie trwa to jednak długo, większość gier instaluje się błyskawicznie.

9. Czy do PS4 będzie można podłączyć zewnętrzny dysk twardy w celu instalacji gier?

Niestety nie.

10. Czy PS4 mogę postawić w pionie?

Tak, jeżeli jednak chcesz aby twoja konsola była ustawiona w ten sposób polecam dokupić podstawkę.

11. Jak mogę skontaktować się z PS Polska?

Z własnego doświadczenia powiem: najlepiej przez telefon:

22 397 89 24

09:00 do 21:00 poniedziałek - piątek

09:00 do 17:00 sobota

Zanim zadzwonisz, upewnij się, że masz dostęp do swojego systemu PlayStation i że spisałeś jego numer seryjny. To pomoże w szybkim znalezieniu odpowiedzi na twoje pytania przez pracowników Sony.

12. Czy pada do PS4 mogę używać na PC?

Tak, jednak potrzebne jest do tego dodatkowe oprogramowanie np. DS4Tool.

13. Czy gra z innego kraju odpali na europejskim pleju?

Tak, konsola nie posiada blokady regionalnej.

14. Czy w gry z PS4 można grać na systemie PS Vita?

Owszem aczkolwiek nie we wszystkie. Funkcja Remote Play nie działa w grach wymagających kamery czy Playstation Move. Na to drugie gier póki co nie ma, a kamery wymagają tylko Just Dance 2014, Just Dance 2015 oraz Playroom.

15. Ile trwa gwarancja?

Gwarancja producenta - 12 miesięcy

Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy - 24 miesiąca.

Jak wykupisz dodatkowo ubezpieczenie - najczęściej na 3 lata, to wychodzą 2 lata gwarancji oraz 3 lata ubezpieczenia.

Ubezpieczenie działa dopiero po 24 miesiącach.

16. Czy multiplayer na PS4 jest darmowy?

Do grania w gry po sieci potrzebujemy abonamentu Playstation Plus. Wyjątek stanowią tylko tytuły F2P oraz MMO z abonamentem.

17. Co oznacza czerwony świecący pasek na PS4?

Jest to info o przegrzewaniu się konsoli. Czas wyjść z domu ;p.

18. Ile pad wytrzymuje na baterii?

Około 6 godzin, na naładowanie potrzebuje dwóch.

19. Czy DS 4 działa z PS3?

Co mnie samego zdziwiło, tak, aczkolwiek musi być cały czas podpięty do konsoli i nie we wszystkich grach.

20. Czy konsola ma zasilacz zewnętrzny?

Nie, zasilacz jest wbudowany i aby podłączyć PS4 do prądu starczy kabel zasilający z wtykiem 2-pinowym płaskim.

21. Czy można samodzielnie wymienić dysk twardy i czy kończy to gwarancję?

Tak, możemy spokojnie zamontować inny dysk SATA II 2,5" bez obaw o gwarancję, musi mieć on tylko ponad 160 GB pojemności oraz nie więcej niż 9,5 mm w pionie. Dopuszczalne są dyski SSD.

22. Ile padów jednocześnie może być podłączonych do PS4?

W przypadku PS3 było to 7, tutaj max to cztery.

23. Czy kamerka, pilot Blu-Ray i Move od PS3 działają z PS4?

Move tak (ale obecnie próżno szukać dla niego wsparcia), kamerka i pilot nie.

24. Czy PS Vita może służyć jako pad?

Tak, wystarczy połączyć się przez Remote Play.

25. Czy da się jakkolwiek zmieniać interfejs oprócz wyboru motywu?

Na razie nie.

26. Czy system da się aktualizować poprzez pendrive?

Bez problemu.

27. Czy do obsługi konsoli głosem wymagana jest kamerka PlayStation Camera?

Nie wystarczy nam zestaw słuchawkowy z mikrofonem albo headset dołączany w zestawie z konsolą.

28. Ile znajomych możemy mieć na PS4 maksymalnie?

2000, każdemu powinno wystarczyć.

29. Czy da się zmienić mój nick?

Nie i raczej nie będzie takiej opcji więc wybieraj mądrze.

30. Czy do zakupów za pośrednictwem PS Store i wykupienia abonamentu PS Plus wymagana jest karta kredytowa?

Niekoniecznie, w sklepach bez problemu możemy kupić zdrapki doładowujące nasze konto, tak samo z PS Plusem.

31. Jakie wejścia oraz wyjścia posiada PS4?

Z tyłu znajdują wyjścia Toslink SPDIF (optyczne audio), HDMI (audio/wideo), Ethernet i AUX (do podłączenia kamerki). Z przodu znajdziemy dwa porty USB.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Jestem oczywiście otwarty na wszelkie uwagi co dodać, ewentualnie poprawić bo jestem człowiekiem i mam prawo do pomyłek smile_prosty.gif. Starałem się tu nie zamieszczać bardziej szczegółowych opisów np. jak utworzyć konto SEN bo uznałem, że nie ma sensu w ten sposób sztucznie przedłużać poradnika. No i wielkie dzięki dla użytkownika lubro za sugestie smile_prosty.gif.

Edytowano przez Soaps
  • Upvote 5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zostawili otwarty temat, to będę truł tutaj.

1. Przepuść cały tekst przez jakiś moduł sprawdzający błędy (najlepiej Word lub coś podobnego), bo jest kilka dosyć oczywistych błędów.

Np.

PlayStation 4 dostępne jest najbardziej standsardowo z jednym kontrolerem DualShock 4

Wiadomo.

Konsola jest trochę mniejsza niż PS3 Slim, oraz nie posiada wyprowadzonego na zewnątrz zasilacza.

Przecinek przed "oraz" stawia się tylko wtedy, gdy ten wyraz znajduje się tuż za wtrąceniem. Tutaj nie powinno go być.

09:00 do 21:00 poniedzialek - piatek

Skoro w całym poradniku są polfonty, to i tutaj powinny się one znaleźć.

W paru miejscach skrypt forum zmienił Ci znaczki na znaki zapytania. Skrypt niestety nie radzi sobie z UTF-8. I tak:

i wiele innych zależnych głównie od sklepów ? w skrócie jak dobrze poszukamy możemy kupić konsolę z jakim tytułem chcemy

Przypuszczam, że miał być myślnik.

Jednoukładowy procesor własny: x86-64 AMD ?Jaguar?, 8 rdzeni, niski pobór mocy

Specyfikacja najpewniej jest skopiowana stąd, więc przypuszczam, że miał być cudzysłów otwierający i potem zamykający.

Tak na boku - ta specyfikacja jest strasznie napisana. Laikowi w tej formie zupełnie nic nie powie, a ktoś bardziej zorientowany to wyśmieje, bo część opisu nie ma zbytniego sensu, np.

AMD RadeonTM Graphics Core Next, silnik 1,84 TFLOPS

Co to za silnik 1,84 TFLOPS?

Tak, możemy spokojnie zamontować inny dysk SATA II 2,5? bez obaw o gwarancję, musi mieć on tylko ponad 160 Gb pojemności oraz nie więcej niż 9,5 mm w pionie.

Raczej powinno być GB, a nie Gb. To są inne jednostki - 160Gb = 20GB, czyli ciut mało. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dzięki, po szkole się za to zabiorę. A ten przecinek przed oraz Word mi wstawił (MS potrafi), nie zauważyłem. I tak, tekst pisałem właśnie w Wordzie, ale cóż nie wyłapałem.

Edit: Done :).

Edytowano przez Soaps
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...