Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

xanatos

"Archiwum Burzowego Światła" (cykl) [Droga Królów] - Brandon Sanderson

Polecane posty

Tęsknię za dniami przed Ostatnim Spustoszeniem. Epoką, zanim Heroldowie nas porzucili, a Świetliści Rycerze zwrócili się przeciw nam. Czasem, gdy na świecie wciąż była magia, a w sercach ludzi honor...

Obserwujemy cztery postaci. Pierwszą jest chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie naszych czasów. Drugą - skrytobójca, morderca który płacze, kiedy zabija. Trzecia osoba to oszust, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem z kłamstw swoją prawdziwą naturę. Ostatnią jest arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi.

Świat może się zmienić. Wiązanie Mocy i Odpryski mogą powrócić, magia starożytnych dni znów może należeć do nas. Ta czwórka jest kluczem. Jedno z nich może nas zbawić. A jedno nas zniszczy.

droga-krolow-b-iext24823607.jpg

Słowo komentarza - książka po prostu genialna. Mimo swojej objętości (prawie 1000 stron, a sama książka w nie najmniejszym formacie) pochłonąłem ją w parę dni. Zdecydowanie w top 3 moich ksiązek w ogóle, a na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o tematykę fantasy. Postacie genialnie skonstruowane, a sam świat mogę postawić na równi ze Śródziemiem. Dodatkowo niezwykle ciekawy system magii. To wszystko składa się na naprawdę genialne dzieło.

A wy co sądzicie o tej książce? Zapraszam do dyskusji.

Moją ulubioną postacią był... Trefniś. Moim zdaniem najbardziej intrygująca postać, szczególnie po przeczytaniu zakończenia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda fantasy już mi się trochę przejadło i czytam więcej sf, ale ta książka zbiera tak dobre recenzje, że warto się zapoznać, co zapewne uczynię, ale w pierwszej kolejności przeczytam inną książkę Sandersona pt. "Siewca wojny", która czeka od roku na półce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tą książkę w empiku, ładna okładka przyciągająca wzrok, ale nie byłem pewny czy warto kupić - jednak bardzo pozytywne recenzje mnie do tego zachęciły, zakupiłem i mam zamiar przeczytać ją w najbliższym czasie. Czy sprosta moim oczekiwaniom? Zobaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twórczość Sandersona lubię, jednak po przeczytaniu kilku jego książek ciężko nie zauważyć pewnych upodobań czy przyzwyczajeń, które lubi wykorzystywać. Głównie wśród typów/charakterów głównych bohaterów, ale są również inne, czasem drobne, czasem większe. Porównajcie sobie kim są ci zmiennokształtni z Mistborn i ta rasa (również) sługów z Drogi Królów. Systemy magiczne w Drodze Królów i Mistborn również dość mocno się przypominają. Chociaż może zauważyłem takie rzeczy głównie dlatego, że po Elantris miałem ciągoty na książki Sandersona, więc trylogię Mgielnych i Siewcę Wojny czytałem krótko po sobie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem uzależniony on Sandersona. Nawet nie czekam na polskie wydania, tylko od razu załatwiam sobie wersje angielskie. Jedynym zarzutem który mam co do jego twórczości to powtarzalność wzoru świata. W każdym jest jakieś bóstwo, które zawiodło, magia dostępna tylko dla wybranych i parę innych rzeczy. Jednak jego styl pisania, kreacja bohaterów i historii świata, tak podchodzi mi pod gust, że książki połykam w parę dni.

@badylo - Tomy 4-6 z serii Mistborn dzieją się 300 lat po zakończeniu pierwszej serii i postacie, które znamy z pierwszych tomów są teraz postaciami historycznymi, ale są aluzje, że niektórzy jeszcze istnieją :].

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sugestię by może zmienić tytuł tematu na Cykl Archiwum Burzowego Światła - Brandon Sanderson?

A propos, właśnie jestem circa w połowie Słów Światłości i muszę przyznać, że ten tom jest jeszcze lepszy niż Droga Królów. Dużo więcej akcji, plot twistów, no i generalnie bardzo dużo się dzieje w porównaniu z pierwszym tomem. Kto jeszcze nie rozpoczął drugiej księgi, ten niech lepiej zrobi to jak najszybciej bo bardzo wciąga.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po Słowach Światłości i jedno mogę powiedzieć. Końcówka jest mistrzowska i sprawia, że natychmiast chce się sięgnąć po trzeci tom, który niestety nie jest jeszcze dostępny. Wiele się wyjaśnia, jeszcze więcej pozostaje tajemnicą, a niektórzy bohaterowie zachodzą dużą transformację. No ale nie będę za bardzo spoilerował tylko jeszcze raz zachęcam do przeczytania.

Jedno co mnie zastanawia to kto jest dziesiątym Świetlistym. Do tej pory mamy:

1. Kaladina

2. Shallan

3. Dalinara

4. Renarina

5. Lopena (choć ten może być jedynie żołnierzem o mocach Wiązania jak to opisała bodajże Syl lub też Wzór)

6. Szetha

7. Zwinkę

8. Jasnah

9. Telenel'Elin (nie wiem czy jako Herold jest też Świetlistym, ale zaliczę go do tej kategorii).

10. Czyżby Rysn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...