Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

HellVard

Przeniesienie Windowsa z jednego dysku na drugi.

Polecane posty

Witam. Na starym dysku Serial ATA Hard Drive WD800 CAVIAR SE LBA 156250000 mam zainstalowany Windows XP PRO. Zamówiłem teraz nowy komputer, z dyskiem CAVIAR 500GB WD5000AAKX SATA III 16MB. Czy po podłączeniu obu tych dysków, mógłbym przenieść windę ze starego dysku, na nowy? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Potrzebne jest do tego jakieś specjalne oprogramowanie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Możesz zrobić tak zwaną kopię posektorową (najszybszy sposób) - przeniesie Ci cały dysk na nowy tak jak skanuje się książkę na ksero. Na nowym dysku będziesz miał wszytko tak jak na starym oprócz niewykorzystanego, pustego miejsca (będą przeniesione wszystkie partycje z zachowaną ich wielkością). Potrzebny jest tylko program np: HD CLone - w wersji darmowej wystarczy, DMDE - również w wersji darmowej wystarczy, program DD (linuxowy) resztę znajdziesz szukając pod hasłem: kopia posektorowa.

Zalety:

a) Sposób bardzo szybki.

b) Dysk źródłowy jest idealnie odwzorowany na docelowym.

Wady:

a) Jeśli dysk źródłowy był pofragmentowany to docelowy też będzie tak samo pofragmentowany.

b) Nieco trudniejsze (przeważnie wymagające nieco wiedzy) kopiowanie tym sposobem pojedynczych partycji (jeśli chcesz przenieść tylko jedną partycję a nie cały dysk).

2. Programy służące do kopiowania partycji, migracji z dysku na dysk itp. Tutaj mamy programy takie jak Norton Ghost, Clonezilla, program DD (linuxowy) itp. Większość menadżerów partycji ma możliwość ich klonowania.

Zalety:

a) Przenosisz to co chcesz w prosty sposób (w sensie możliwości kopiowania pojedynczych partycji).

b) Możesz zmienić kolejność partycji.

Wady:

a) Sposób nieco wolniejszy.

b) W razie błędów albo uszkodzeń kopiowanie zostanie przerwane.

P. S. Działa to, jeśli oba dyski mają sektory tej samej wielkości, jeśli nie to może być problem bo XP potrafi obsłużyć tylko dyski z 512 bajtowymi sektorami - w prawdzie można je formatować specjalnymi narzędziami tak aby były widoczne pod XP ale to wyklucza możliwość kopiowania partycji...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem. "będą przeniesione wszystkie partycje z zachowaną ich wielkością". Jeżeli stary dysk ma 80GB i dwie partycje, a nowy 500GB, to będą na nim dwie partycje jak na starym, a trzecia będzie z tymi pozostałymi 420GB? Te partycje można oczywiście później inaczej poustawiać? Po Przeprowadzeniu tej operacji będę mógł odłączyć stary dysk i po ponownym włączeniu będę mógł z marszu korzystać z Windowsa? I o co chodzi z tymi sektorami? Skąd mam wiedzieć czy oba dyski mają sektory tej samej wielkości?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Będą przeniesione tak jak na starym a 400GB będzie nieprzydzielone (niewidoczne w Mój komputer) - będziesz mógł na tym nieprzydzielonym miejscu założyć inne partycje lub powiększyć te co masz.

2. Będziesz mógł normalnie uruchomić Windows z nowego dysku.

3. Dawniej dyski miały zawsze sektory tej samej wielkości (512b). Obecnie niektóre duże dyski mają większe sektory. Windows XP nie potrafi zarządzać dyskami o sektorach innych niż 512b stąd potencjalny problem. Nie wiem jaką ma kupiony przez Ciebie dysk wielkość sektora, prawdopodobnie 512b ale nie wiem na 100%. Jak już masz ten dysk to daj dokładne zdjęcie etykiety - powinno być tam napisane jakie ma sektory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompa jeszcze nie mam, będzie jutro, najpóźniej we wtorek. Jeszcze mam wątpliwości z podłączeniem tego starego dysku do nowego kompa. Odłączyłem go od płyty głównej, ale kabel zasilający został w starym pudle z racji problematycznego rozkręcania zasilacza (odkręciłem wszystkie możliwe śruby, mimo to za nic nie mogę otworzyć jego obudowy, nawet przy użyciu lekkiej perswazji w rodzaju podważania jej śrubokrętem, a powinna przecież elegancko schodzić bez tego typu akcji). I teraz pytanie czy w nowym kompie będzie dodatkowy kabel czy jednak będę musiał jakoś wyciągnąć ten stary?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszystkie kable idą do środka zasilacza, dlatego nie sposób ich odpiąć. Ale tych kabli będzie starczyło na oba dyski? A zasilaczem nie ma co się chwalić :/ Prosiłem gościa w sklepie, żeby mi dał zasilacz znanej firmy i porządnej jakości, a on dał mi Zasilacz LC POWER 650W, który jak już mi powiedział yojo2 jest lipny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj wymienić ten zasilacz? Jak go nie rozpakowałeś to może przyjmą. Z tymi LC to jest loteria. Można trafić na konstrukcję wzorowaną na np: Modecom-ach i wtedy masz całkiem przyzwoity sprzęt. Można też trafić na konstrukcję kiepskiej jakości - wtedy jest wręcz niebezpieczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W menu bootowania wybieram odpalenie systemu ze starego dysku. Pokazuje się pasek ładowania, ale po sekundzie znika, pojawia się bluscreen i komp się resetuje, pojawia się komunikat na czarnym tle: Reboot and select proper Boot device or insert Boot media in selected boot device and press a key. Dlaczego się nie odpala z tego starego dysku?

Przy próbie zainstalowania windowsa z płyty (stary dysk odłączyłem) również pojawia się blue screen. Nie znika jednak. Błąd: STOP: 0x0000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)

@edit

Przy instalowaniu z płytki BS nie pojawia się od razu, przez kilkadziesiąt sekund trwa instalacja różnych składników, ale w końcu i tak wyskakuje BS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu Cię nie zrozumiałem. System będzie działał na nowym dysku, ale nie na nowym komputerze. Problem tkwi w sterownikach (a właściwie ich braku) do podstawowych podzespołów (w szczególności kontrolera dysków twardych). Nie mam pojęcia jednak jak Cię poinstruować co tych sterowników...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...