Jump to content
 • entries
  345
 • comments
  4,882
 • views
  460,184

Hail Ole Kirk Christiansen

Sign in to follow this  
Qbuś

1,436 views

W Forumowiczach o Sobie samorzutnie rozwinęła się dość rozległa dyskusja o LEGO, w której i ja wziąłem udział. U mnie w pracy poruszenie tego tematu wywołało pęd na google i szukanie swoich dawnych zestawów - każdy ma jakieś miłe wspomnienia z duńskimi klockami związane. Ja postanowiłem temat kontynuować i nieco rozwinąć. Nie chcę się przechwalać, bo w sumie nie ma czym - moja kolekcja wielka nie była: na pewno nie przekraczała 15 zestawów.

Lego_Mona_Lisa_by_Eeveeisgerman.jpg

Tak, tak - według mnie LEGO to w pewnym sensie sztuka. A na pewno może do rangi sztuki urosnąć. Choć przede wszystkim jest to magia. Kiedyś była to magia wysokiej jakości zabawek, których dostanie lub kupienie było prawdziwym świętem. Dziś jest to magia wspomnień dzieciństwa i oczekiwania na potomka. Dla dziecka jest to zabawa, która może kształtować zręczne operowania palcami, wyobraźnię przestrzenną, a nawet i estetykę. Może i dzisiejsze zestawy są mocno upraszczane, ale i tak mam zamiar spróbować zaszczepić sympatię do LEGO. Mam nadzieję, że LEGO jeszcze bardzo, bardzo, bardzo długo z rynku nie znikną i nadal będą elementem, który może kreatywnie łączyć pokolenia.

Lego_Kill_Bill_Volume_One_by_halley.jpg

A teraz pora na me numerki:

 1. 1737: Scorpion Detector
 2. 6115: Shark Scout
 3. 6175: Crystal Explorer Sub
 4. 6503: Sprint Racer
 5. 6516: Moon Walker
 6. 6534: Beach Bandit
 7. 6614: Launch Evac 1
 8. 6648: Mag Racer
 9. 6856: Planetary Decoder
 10. 6877: Vector Detector
 11. 6879: Blizzard Baron
 12. 6896: Celestial Forager
 13. 6898: Ice-Sat V
Według Brickset daje to łącznie 1134 klocków i 14 figurek. Oczywiście - nieco się pogubiło, były jakieś wymiany i zniszczenia, ale nowsze zestawy są w zasadzie kompletne. Było to nawet ostatnio sprawdzane przeze mnie i siostrzenice żony. Zabawa była przednia.

Zresztą Zbigniew Libera i jego "LEGO. Obóz koncentracyjny" pokazał, że klocki te mogą stać się nawet środkiem poważnego wyrazu artystycznego. O grach komputerowych uklockawiających różnych bohaterów się nie wypowiadam, bo okazji zagrać nie miałem, lecz prezentują się całkiem ciekawie. Często powtarza się, jak ważne jest by nie zabić w sobie dziecka... Lećcie więc do piwnicy, ściągajcie pudełka z szafy, zaproście znajomych i do dzieła! Zabawy będzie pewnie mnóstwo, wspomnień tysiące, a wewnętrzne dziecko dostanie zastrzyk energii.

Potem można wskoczyć sobie na Brickset i inne strony lub ściągnąć Lego Creatora (jest nawet wersja z rycerzami i Potterem) i wreszcie zbudować wszystkie zestawy, o których się marzyło. Warto też wspomnieć o internetowej ciekawostce, czyli o Brick Testament - jest to Biblia w języku angielskim zilustrowana scenkami z udziałem klocków LEGO. Czasem ilustracje te są dość dosłowne i zabawne (KLIK KLIK).

the_last_supper_poster_640.jpg
Sign in to follow this  


8 Comments


Recommended Comments

A zobrazowaną Biblię z klocków lego widziałeś?

Niemniej sam pamiętam, jakąż to wielką radość sprawiały mi zestawy klocków lego, które otrzymywałem na urodziny, imieniny i Boże narodzenie... Ehh... To były czasy...

Pamiętam tylko, że na wymarzone zestawy nie było co liczyć... Lego Technic czy Pro? (wiesz może Qbusiu?) (to chyba tak się nazywało... w każdym razie były do tego silniczki) można było pomarzyć...

Prym u mnie wiodły serie kosmiczne i własnoręcznie konstruowane bazy, na które robiłem napady :)

Eh, młodości, niewinności, naiwności...

Share this comment


Link to comment

Och, Lego! Niestety tak to w życiu jest, że teraz na ma już czasu ani ochoty na zabawę owymi klockami. Chociaż, gdy powrócę myślami jakie to konstrukcje kiedyś robiłem..

Co do zestawów - mimo tego, że nie miałem ich jakoś niebagatelnie dużo, dziś mogę się pochwalić niezłą kolekcją. Niektóre zestawy mam troszkę stare (może z 1990), bo rodzice kupowali je jeszcze moim starszym siostrom, lecz w połączeniu z moimi nowymi, dawały możliwości do popisu z wszelakimi konstrukcjami - a czegoż ja to wtedy nie robiłem? Wyścigi Formuły 1, dragsterów, miasta, domki, biura, kina, tajne bazy, wieże wysokie.. W połączeniu z grupką zaprzyjaźnionych osób, daje to nie lada rozrywki. Osoby, które kiedykolwiek styknęły się z Legusami, dobrze wędzą o co chodzi :)

Share this comment


Link to comment

Ach! Miałeś zestawy z mojego ulubionego uniwersum, Lodowego! Sam nigdy nie miałem okazji kupić niczego z tego zestawu, ale zawsze uwielbiałem się nimi bawić u kolegi, który w zestawy Lodowe obrastał :D. Swoją drogą, szkoda że niektóre serie zostały wycofane i/lub zamienione na "nowsze i lepsze". Niektóre pomysły konstrukcyjne były na tyle uniwersalne i "fajne", że dzisiaj na pewno również byłyby przednie. Swoją drogą, ktoś słyszał o jakichś reedycjach zestawów, jeżeli jakieś uniwersum, czy tam świat, ciężko to określić, były wycofywane?

Share this comment


Link to comment

behemort - Tak to jest, gdy się nie czyta do końca... "Warto też wspomnieć o internetowej ciekawostce, czyli o Brick Testament - jest to Biblia w języku angielskim zilustrowana scenkami z udziałem klocków LEGO" :happy: W ramach pokuty zalecam poprawę dokładności czytania. Technicsy mi jakoś nigdy aż tak nie imponowały... Mnie zawsze bardziej kręciła seria Model Team.

Pat5 - Poczekam parę latek i będę mógł rozwijać kolekcję z pociechą. Na razie mogę obdarowywać siostrzenice żony, czyli tak źle nie jest.

Arlegos - Reedycji raczej nie ma. Przynajmniej nie spotkałem się - regularnie wracają zestawy 'miastowe' - np. co jakiś czas wraca remiza strażacka czy posterunek policji. Ale serie tematyczne odchodzą w zapomnienie. Pozostaje buszowanie po Allegro. A Ice Planet rzeczywiście było dobre - całkiem ładny dobór kolorów, narty, piły do lodu. Jeden z dwóch pojazdów, które miałem, ślizgał się na nartach właśnie.

aksall - Sam nie wiem dlaczego, ale rzeczywiście tak było. Rycerze i piraci jakoś za bardzo mnie nie kręcili, ale bardzo mocno polowałem na Wild West, lecz mi nie wyszło.

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...