Skocz do zawartości

QFANT

  • wpisy
    150
  • komentarzy
    76
  • wyświetleń
    53075

Wszyscy jesteśmy mordercami


Faux

206 wyświetleń

Autor: Dariusz D.

Niektóre rzeczy nigdy się nie zmienią. Możemy sobie latać w kosmos, klonować ludzi, kolonizować inne planety czy nawet gasić i zapalać słońca. Człowiek zawsze pozostanie człowiekiem, ze swoimi słabościami, które predestynują go do bycia pachołkiem matki głupoty. Na miłość tego akurat rodzica nie ma jednak co liczyć, bo z pustego, to i Salomon nie naleje.

obrazek-1.jpg

Ktoś, kto pisze fantastykę futurologiczną wybiegającą w przyszłość o lata, stulecia czy eony, musi zdawać sobie sprawę z nieśmiertelności poniższych prawd.

Zacznijmy więc zatem wyliczankę przywar i defektów natury ludzkiej, które znikną dopiero wraz z zagładą gatunku. Tworzymy bowiem konglomerat społeczny całkowicie niestabilny i nieprzewidywalny, zdolny naprawdę do wszystkiego.

obrazek-2.jpg

Strach

Strach powoduje, że mózg zaczyna wybierać najprostsze wyjścia z sytuacji, nie dbając o to, czy są rozsądne, honorowe, moralne. Strach jest naturalnym mechanizmem stworzonym przez ewolucję, a jego głównym zadaniem jest ocalenie drogocennych genów. Tylko ktoś, komu nie zależy na utrzymaniu swojego życia za wszelką cenę, potrafiłby uniknąć strachu. Najlepiej, by w ogóle nie zależało mu na niczym i nikim, by nie można go było zaszantażować utratą rodziny, majątku, zdrowia, statusu społecznego. Tylko czy ktoś taki mógłby powiedzieć o sobie, że żyje? Że jest człowiekiem?

obrazek-3.jpg

Infantylizm

Jeśli mówimy o strachu, to nie można przemilczeć naszej potrzeby bycia dzieckiem. Dziecko rodzi się królem, który myśli, że mu wszystko wolno i że będzie żyło wiecznie. Jednocześnie zdaje mu się, że cały świat istnieje po to, by się nim opiekować i mu usługiwać. Dojrzałość polega na zrozumieniu, że powyższe tezy są całkowicie fałszywe i wyciągnięciu z tego odpowiednich wniosków. Życie jest krótkie i trudne. Każdy człowiek powinien dbać o swój rozwój, swoje bezpieczeństwo i nie tracić czasu, o ile chce do czegoś dojść, nim się zestarzeje. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał u kresu życia liczyć na pomoc opieki społecznej, lub być kulą u nogi dla swych bliskich. Każdy starzec to duże dziecko, które z konieczności zależy od innych. Rodzimy się dziećmi i umieramy dziećmi, a okres dojrzałości (którą zresztą nie wszystkim dane jest osiągnąć) trwonimy na nostalgię za okresem dzieciństwa. Poczekajcie. Doczekacie się i jeszcze będziecie tęsknić za czasem, gdy mogliście sami pójść do sklepu, albo przypomnicie sobie, jak to jest być karmionym przez innych.

obrazek-4.jpg

Przestępczość

Jedni pracują w pocie czoła, inni kombinują, jak by tu się nie narobić, a mieć. Z pewnością każdy wynalazek w historii człowieka został kiedyś wykorzystany do zaciukania bliźniego. Zabić można, i zabijano, każdym przedmiotem, a gdy zabrakło pistoletów, noży, pojazdów, trucizn, człowiek mordował gołymi rękami - na tę broń niepotrzebne są pozwolenia. Powodów do zbrodni jest setki tysięcy (podobnie jak filozofii uzasadniających tchórzostwo w obliczu próby). Każde ludzkie uczucie może zrodzić przestępcę, gdy nie znajdzie innego ujścia. Miłość, nienawiść, zazdrość, litość, mania wyższości, mania niższości, głód, nuda. Wymieńcie choćby jedną emocję, która nigdy nie przyczyniła się do zbrodni.

obrazek-5.jpg

Religia

Jednym z najbardziej kryminogennych wynalazków ludzkości jest religia ? przyczyna wielu mordów i wojen. Jej prawdziwość jest totalnie "niedowodliwa" i jednocześnie ofiarowuje ona swoim wyznawcom poczucie wyższości. Osoba wierząca w Boga czuje się wyjątkowa, wspierana przez siłę wyższą, uprawniona do każdego działania, a wręcz do niego zobowiązana (patrz: ?Nie pozwolisz żyć czarownicy.? Wj.,22,17. i temu podobne wezwania w różnych religiach). Pal sześć, jeśli zobowiązania te ograniczają się do łażenia po mieszkaniach ze ?Strażnicą? ? akwizycja nie jest zakazana (niestety), ale sprawa robi się poważna, gdy mówimy o obładowaniu się C4, niczym ozdobami choinkowymi i wysadzeniu dworca kolejowego pełnego ludzi, lub publicznym ukamienowaniu ośmioletniej dziewczynki, tylko dlatego, że ?dała się? zgwałcić bandzie zwyrodnialców. Jeśli poczytamy nakazy Pism Świętych rozmaitych religii, to zdziwienie bierze, że zdarzają się w historii świata jakiekolwiek momenty pokoju, a ulice cywilizowanego świata nie spływają krwią przez cały czas. Bóg jest wielki i wszechmocny, a kumplowanie się z nim, a jeszcze lepiej ? śmierć w jego imię to najszybsza droga do raju z dziewicami, śpiewem i winem, czy jak tam kto sobie wyobraża niebo. Czy może być coś bardziej wartościowego? (Patrz: męczeńska śmierć wielu świętych oraz islamscy terroryści). Oczywiście że nie, pod warunkiem, że ktoś udowodni samą prawdziwość danego przekazu mitologicznego, ale kto by się tym przejmował... Religie zasługują na szacunek, bo tak i basta. Nie można o nich dyskutować. Nie wypada. Jeszcze się ktoś obrazi i do sądu pozwie.

obrazek-6.jpg

Handel

Niektórzy utrzymują także, że handel jest zbrodnią, bo sprzedający zwykle bierze za towar więcej, niż włożył w jego produkcję (zbyt zaborczo wyceniając swój wkład wysiłku). Wychodzi na to, że stosunki oparte na ekonomii, już same w sobie są zalążkiem oszustwa. Trudno się z tym nie zgodzić, patrząc na historię ludzkości, na przykład na czasy, gdy Europejczycy kupowali od rdzennych Amerykanów ich ziemie za garść koralików lub wodę ognistą, albo gdy handlowali niewolnikami, niczym bydłem. Ktoś powie: sprzedający są sami sobie winni, zgodzili się przecież na taką umowę. Ja jednak uważam, że oprócz zaawansowanych technik zbrodni i oszustwa, cywilizacja powinna także rozwijać zaawansowaną moralność, w tym - etykę biznesu. Alternatyw wobec współczesnych stosunków ekonomicznych niestety nie widać i raczej się nie pojawią. Posiadanie opiera się, w mniejszym lub większym stopniu, na oszustwie i wyzysku. Kupując buty znanej firmy, spójrz na nalepkę: ?made in China?. Zrobił je, być może, jakiś dzieciak, który pracuje ponad siły, bo musi utrzymać rodzinę, tyrając dla ciebie i dla zachodniego fabrykanta. Obaj uważacie, że jego krew nie brudzi wam rączek. Jakie to wygodne...

Ludzie nie tylko zabijają się, czy okradają, lecz także niewolą jeden drugiego, z chęci zysku, poczucia władzy, czy potrzeby nawracania go na własne poglądy. Można także kraść czyjeś organy wewnętrzne, rynek transplantologiczny kwitnie, szczególnie w Chinach. Tak oto medycyna przyczynia się do rozwoju przestępczości.

Okazja czyni złodzieja - głosi porzekadło. Ja powiem: sytuacja czyni przestępcę. Niektórzy są bez winy - chwilowo, ze strachu lub z niewiedzy, że da się żyć łatwiej. Jeśli Bóg da, to takimi pozostaną. :)

Za dwa tygodnie kolejna część spisu nieśmiertelnych, chyba, że mnie wsadzą do więzienia za zabójstwo sąsiada, który co kilka dni wierci udarową wiertarką dziury w ścianach. Takie ma chyba hobby i niestety, jest to dozwolone. Co innego wiwisekcja, którą po cichu planuję, na jego wnerwiającej osobie. Chyba, że wolna, niepodziurawiona przestrzeń na jego ścianach skończy się wcześniej, niż moja cierpliwość. Oby.

Istnieje także oczywiście możliwość, że ktoś mnie ukamienuje za obrazę jego czystych i niewinnych uczuć religijnych. Jeśli ich przedmiot istnieje, to będę do was pisał pocztówki z piekła.

3 komentarze


Rekomendowane komentarze

Religia, ktora nigdy nie nawolywala do przemocy - Buddyzm. Z tym, ze w niej boga zadnego nie ma, bo Budda byl tylko czlowiekiem. I zaden Buddysta sie do niego nie modli - w koncu osiagnal nirwane, czyli przestal istniec.

A co do ekonomii... Jesli zbrodnia jest, ze producenci/sprzedawcy doliczaja do kosztu produkcji marze (mowie tu o racjonalnym jej poziomie) to tak samo zbrodnia byloby ich zaglodzic na smierc na skutek jej pozbawienia (w koncu to dzieki niej sa w stanie kupic cos dla siebie). Jedyny w miare sprawiedliwy sposob handlu jaki przychodzi mi do glowy to handel wymienny, ale z tego co wiem zrezygnowano z niego bo byl po prostu niepraktyczny...

Link do komentarza

Co do dwóch ostatnich bym się nie zgodził...

Reilgia - wiadomo, doskonałą nie jest, ale jeżeli już bierzesz przykłady z księgi wyjścia, to bacz, jakże podobne są do mezopotamskiego prawa we wczesnym okresie, gdy bogowie stanowili o wiele mniejszy fragment prawodawstwa niż w narodzie Izraela.

Jej prawdziwość jest totalnie "niedowodliwa" i jednocześnie ofiarowuje ona swoim wyznawcom poczucie wyższości.

To dziwne, bo ja tego nie czuję...

Osoba wierząca w Boga czuje się wyjątkowa, wspierana przez siłę wyższą, uprawniona do każdego działania, a wręcz do niego zobowiązana (...)

Kurcze, żem się dowiedział, że nie wierzę w Boga, mimo że twierdzę, wyznaję i uważam co innego!

Także kiepskie to przedstawienie osoby wierzącej.

Jeśli poczytamy nakazy Pism Świętych rozmaitych religii, to zdziwienie bierze, że zdarzają się w historii świata jakiekolwiek momenty pokoju, a ulice cywilizowanego świata nie spływają krwią przez cały czas.

Oczywiście to, że ludzie biorą teksty przeznaczone dla ludzi starożytności za "jedyną prawdę" pasującą jak ulał do ówczesności, nie ma żadnego znaczenia...?

O ile muzułmanie (wielu) twierdzi, że są pokojowi, wszakże lubią tzw. "Ludy (lub Narody, Religie) Księgi" - czyli chrześcijan (z pewnymi wyjątkami) oraz żydów, to w praktyce widać, jak to się zazwyczaj "bombowo" kończy. Palenie flag to pikuś.

Przeczytałem parę razy Biblię i uczęszczałem na liczne msze i kazania. Nikt poza fanatycznymi "ślepcami" nie nakazywał być złymi (a przynajmniej nie bardziej) dla ludzi odmiennej wiary\wyznania.

A historia uczy, że to co wygląda na oczywiste, jest zazwyczaj wymówką, pod którą ukrywa się wielowarstwowy problem. Tutaj problem nie leży po stronie religii, tylko po stronie ludzi, którzy tak czy siak, przyczyniali się do ich powstawania.

Bóg jest wielki i wszechmocny, a kumplowanie się z nim, a jeszcze lepiej ? śmierć w jego imię to najszybsza droga do raju z dziewicami, śpiewem i winem, czy jak tam kto sobie wyobraża niebo.

Ponownie - zależy jak kto wierzy w to, co podobno jest "świętą prawdą". Ja tam, dla przykładu, mam o wiele bardziej odmienne zdanie od K.Rz.K. w pewnych aspektach, bo się z nim nie zgadzam. Wątpiący muzułmanin ma gorzej - najmniejsze odstępstwo od wiary = śmierć dla kobiety (prawie zawsze) lub chłosta (w najlepszym wypadku) albo śmierć dla mężczyzny. A to K.Rz.K. piętrzy niemożliwe do sforsowania problemy...?

Wydarzenia ostatniego stulecia pokazują, jak bardzo ludzie są podatni na wpływy przywódców charyzmatycznych. I to nie ma żadnego związku z religią... Hitler - w większości protestanci; Stalin i Dawkins - w większości ateiści\agnostycy\antyteiści (Richard wybaczy, żem go dał w szeregu z bestiami?).

Chomeini - szyici i sunnici; Echnaton - religia egipska... i tak dalej, i tak dalej...

Religie zasługują na szacunek, bo tak i basta.

Zasługują na szacunek, ale nie "bo tak i basta", tylko dlatego, że są sporą częścią naszego dziedzictwa, kultury i życia (większość ludzkości wierzy w coś\kogoś mistycznego i nadprzyrodzonego i (wszech)mocnego).

A jeśli nie... To na BRAK szacunku nie zasługują.

Nie można o nich dyskutować. Nie wypada.

Jak najbardziej można (i trzeba) i jak najbardziej wypada! Nie wypada za to stosować emocji i zbędnych kpin.

Jeszcze się ktoś obrazi i do sądu pozwie.

Dlatego tak łatwo jechać wszędzie po K.Rz.K. jak po łysej kobyle, bo co zrobi Ksiądz z kropielnicą, a co zrobi Muhammad (chyba najpopularniejsze imię wśród kręgu kultury arabskiej) obładowany TNT? A sądu nie ma się co bać, jeżeli się prawa nie złamało. Jak się złamało, to nie jest to wina "wielkiej, złej religii" tylko twojej lub złego systemu prawnego.

Handel - ? ? ? Bez handlu nie osiągnęlibyśmy zapewne jeszcze kultury na poziomie baroku...

Niektórzy utrzymują także, że handel jest zbrodnią, bo sprzedający zwykle bierze za towar więcej, niż włożył w jego produkcję (...)

Kompletna bzdura. Pomijając już samą inflację, to poza tym, co człowiek "włożył" w wyprodukowanie produktu XYZ (składowanie towaru, opłacanie transportowania, przetwórstwo produktu, dostosowanie do standardów państwowych), to zapłata za produkt jest wyższa od kosztów produkcji, gdyż dochodzą do tego jeszcze koszta: badań rynkowych; badań produktu; funkcjonowania firmy (chociażby jednoosobowej, nieoficjalnej); ulokowania stanowiska handlowego; odsetki; rosnące koszta; rozliczenia majątkowe; "zmęczenia towaru"; awarie; wypadki... Koszta ostateczne są o wiele większe od wyprodukowania produktu XYZ, a żadna firma z założenia nie jest dobroczynna. Do tego dochodzi także naturalna ludzka potrzeba zarabiania, rozwoju majątkowego, kupowania nowych rzeczy, chęci przekazywania pieniądza, chęci zapewnienia potomstwu łatwiejszego życia, chęci zaspokojenia ROSNĄCYCH kosztów życia... Powodów w obu przypadkach jest o wiele, wiele więcej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Czynniki_produkcji - tutaj jest dość dobrze pokazane, czemu.

Wychodzi na to, że stosunki oparte na ekonomii, już same w sobie są zalążkiem oszustwa.

Powiedz to sklepowej i wróć do domu z pustymi siatkami ;-)

Wiadomo, człek to bestia przebiegła, ale na zaufanie również zasługuje... Czasem... Na szczęście czasem zalążek zalążkiem pozostaje.

Trudno się z tym nie zgodzić, patrząc na historię ludzkości, na przykład na czasy, gdy Europejczycy kupowali od rdzennych Amerykanów ich ziemie za garść koralików lub wodę ognistą, albo gdy handlowali niewolnikami, niczym bydłem. Ktoś powie: sprzedający są sami sobie winni, zgodzili się przecież na taką umowę.

Ja się z tym nie zgadzam, mimo iż przykład który podałeś jest bardzo dobry. A ekonomia była od zawsze, od kiedy Australopiteki (no, może jeszcze nie) lub Homo habilisy wymieniali się kamieniami lub maczugami. Kiedy wywala się ekonomię z życia... cóż, jak to wyglądało, my, jako Polacy, mieliśmy okazję się przekonać nie tak dawno temu, gdy ekonomia była zredukowana do czarnego rynku i niezwykle ograniczonego rynku wewnątrz"czerwonego". Tak, taka "ekonomia" i taka, której przykład podałeś, są świetnymi przykładami na to, że człowiek wszystko wykorzysta, aby sobie dogodzić. Natomiast nie do zaprzeczenia jest fakt, że JEDNAK istnieją organizacje, firmy, korporacje, stowarzyszenia itp., które nie opierają się na chciwej chęci zysku. Mimo że takich jest naprawdę niewiele, to nie można stwierdzić, że ekonomia -> oszustwo i ZUO.

Ja jednak uważam, że oprócz zaawansowanych technik zbrodni i oszustwa, cywilizacja powinna także rozwijać zaawansowaną moralność, w tym - etykę biznesu.

Zbrodni to za dużo powiedziane, niemniej co do reszty, przyznaję Ci rację.

Myślałem od tym całkiem niedawno i rozwiązanie mi się jedno nasunęło - aby ograniczyć wpływy lwiej części "złej ekonomii" należy ograniczyć konsumpcje całego świata zachodniego o połowę... tak samo jak import z krajów, w której siła robocza jest nieopłacana lub nędznie opłacana. Zamiast paczki chipsów na tydzień - jedna na dwa tygodnie. Zamiast nowej sukienki co tydzień - jedna na miesiąc. Zamiast nowej zabawki dla dzieciaka co tydzień - jedna na miesiąc... itd...

Tak, wiem, łatwo to powiedzieć i zresztą nie ma co się łudzić, że ludzie zrezygnują z dotychczasowego życia w zamian za życie uboższe w dobra i pełniejsze wyrzeczeń. Niemniej mnie udało się ograniczyć potrzeby do ~50%. Jedynie komputera i higieny nie ograniczam :) Nie powiem - czasem coś sobie nowego kupię, ale zazwyczaj nie kupuję nowych ciuchów, nowych sprzętów, nowych gier, nowych zabawek...

Okazja czyni złodzieja - głosi porzekadło. Ja powiem: sytuacja czyni przestępcę.

Sporą część polskiego społeczeństwa możnaby skazać prawomocnymi wyrokami, za to, że mają jednego pirata lub jadą na pirackich "okienkach". A coś bardziej trywialnego? Pójście z kumplami <18 roku życia na piwo, na łąkę też jest szeregiem wykroczeń, czyli de facto jest się wówczas takim "przestępciątkiem". A czy to coś złego, jak się jest rozsądnym?

A co do sąsiada, to jest on z dołu, z boku czy z góry?

Możnaby obaczyć, kiedy siedzi przed telewizorem i wówczas urządzić mu pseudo-techno młotkiem do rozbijania mięsa, pod pretekstem "szykowania obiadu". Jak to by się powtórzyło parę razy i jakby był on średnio-rozgarniętym człekiem, to zrozumiałby aluzję.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...