Jump to content

RustinBlog '

Sign in to follow this  
  • entries
    7
  • comments
    5
  • views
    7,376

Auschwitz

Sign in to follow this  
Rustin

168 views

Jestem świeżo po wizycie w Auschwitz. Miejsce to stało się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holocaustu. Obóz utworzony został przez hitlerowców w 1940 roku na przedmieściach miasta Oświęcimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, było okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nazwa miasta Oświęcim została zamieniona na Auschwitz i stała się również nazwą obozu.

W ciągu następnych lat obóz został rozbudowany i składał się z trzech głównych części: Auschwitz I , Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz z ponad 40 podobozów. Początkowo w obozie więzieni byli i ginęli Polacy. Później osadzono w nim również radzieckich jeńców wojennych, Cyganów oraz więźniów innych narodowości. Od 1942 roku obóz stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości, dokonanego na europejskich Żydach w ramach hitlerowskiego planu całkowitej zagłady tego narodu. Większość z deportowanych do Auschwitz Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci bezpośrednio po przywiezieniu kierowano na śmierć w komorach gazowych Birkenau.

Samo "zwiedzanie" tego miejsca nie jest w stanie uświadomić człowiekowi, do jakiej tragedii tam doszło. Sam będąc tam i oglądając to miejsce miałem świadomość, że mróz i zimny wiatr, który mi przeszkadzał, jest niczym w porównaniu do tego, co czuli więźniowie. Oni nie mieli kurtek, butów, czapek i szalików. Wizyta w obozie powinna być obowiązkowa dla każdego młodego człowieka, może wtedy bardziej docenialibyśmy to, co mamy. Przestali użalać się nad sobą, jak to nam źle.

Zapraszam, tutaj dużo więcej o temacie

Sign in to follow this  


4 Comments


Recommended Comments

Mogę powiedzieć ze taką małą ciekawostkę ze więźniowie raz na jakiś czas sami siebie zabijali jak ktoś łamał wymyślony regulamin więźniów :diabelek: .

Share this comment


Link to comment

Pozostaje mieć nadzieje że to się już nie powtórzy - wole zginąć po bombie atomowej niż umrzeć z powodu odmrożeń i wszystkiego tego, do czego byli zmuszani ludzie w Auschwitz - Birkenau.

Choć zagazowanie było chyba najlepszą formą śmierci - od razu, bez poznawania tego piekła...

Share this comment


Link to comment
Nie wiem, czy ta uwaga była na miejscu.

A co w niej takiego niestosownego, jeśli chodzi o tematykę obozową? Miałem styczność z literaturą obozową i muszę powiedzieć, że sporo czarnego humoru dało się tam niektórym wepchnąć, tak że śmiałem się często. I to pisali byli więźniowie, więc nie powiedziałbym, że to "nie na miejscu".

Pozostaje mieć nadzieje że to się już nie powtórzy - wole zginąć po bombie atomowej niż umrzeć z powodu odmrożeń i wszystkiego tego, do czego byli zmuszani ludzie w Auschwitz - Birkenau.

Zawsze można było pobiec na druty. Przy życiu nikt nie trzymał, a przynajmniej niewielu było takich.

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...