Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    2
  • comment
    1
  • views
    873

Prototype zdaniem własnym.

Sign in to follow this  
MrB

195 views

PROTOTYPE%20baner.jpg


Hucznie zapowiadany hit,najeżony akcją,nietuzinkową fabułą i dostarczenie graczom nie zapomnianych wrażeń dostarczyła ostatnio firma Radical Entertainment tworząc grę Prototype. Stawia ona na nogi powoli wymierający gatunek gier akcji gdzie liczy się szybkość wciskania na zmianę 2-3 klawiszy bez większego znaczenia fabuły oraz innych ważnych dla wymagających graczy elementów. Ale czy mimo tego gra jest warta uwagi i czy zasłużyła na wysokie noty odpowiem swoim własnym, skromnym zdaniem. Zdaniem gracza który stara się być obiektywny wobec tytułu który zakupuje i który oczekuje należycie przygotowanej rozrywki która długo zostaje w mej pamięci...


Prototype to na pierwszy rzut oka gra akcji, trochę przypominająca serię GTA firmy Rockstar. Pozytywne wrażenie budzi we mnie otwartość świata. żadna gra nie pozwoliła mi się cieszyć taką swobodą jak przedstawiony tutaj tytuł...Tandem klawiszy kierunkowych+SHIFT daje niezapomniane wrażenie władzy nad terenem po którym się przemieszczamy. Nie ważne jak wysoki budynek mamy przed sobą,nie ważne są korki na Manhattanie,to my mamy pierwszeństwo ruchy i naprawdę można wejść wszędzie. Tego nawet nie dał nam Assasin Creed :)

Graficznie gra jest trochę do tyłu ale może dzięki temu nie potrzeba do niej mocnego i przekoksionego sprzętu. Cóż, gdyby gra nie była tak często przesuwana z premierą, nie zdążyła by się zestarzeć. Ale trzeba przyznać że autorski silnik ma potencjał. Owszem, zdarzają się zgrzyty graficzne, durne przenikania modeli ale nie sposób tego się wyzbyć i wiele tytułów się z tym boryka. Cóż grafice dam 8/10 bo efekty ataków Alex'a Mercera,naszego podopiecznego są naprawdę niesamowite. To trzeba po prostu zobaczyć samemu...
Na pochwałę zasługują też wyrennderowane filmy,które tłumaczą poniekąd fabułę rozgrywki. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie motywu zdobywania wspomnień z przeciwników. Moje skojarzenie z Lostami było nieuniknione ale grze dodaje to smaczku i brawa twórcą za to.
Ważne z graficzno-stylistycznego punktu widzenia jest to że Nowy Jork w którym toczy się gra żyje. Wszystko tu jest na miejscu i choć nie na taką skalę jak w rzeczywistości to czuć że ktoś żyje w tym mieście. Zakorkowane ulice, tłoki na chodniku, stacjonujące wojsko szukające Mercera...Kolejny plus dla twórców.

Audio stoi na wysokim poziomie,co tu dużo mówić,trzeba posłuchać samemu. Czołgi, śmigłowce oraz odgłosy wystrzałów są dobre( nie powiem że identyczne z realistycznymi bo nigdy nie słyszałem wystrzału czołgu czy wyrzutni RPG na własne uszy) więc nie trzeba narzekać. Z kolei nie podobali mi się zbytnio lektorzy podkładający głosy postaciom. Dla mnie są oni trochę zbyt sztuczni i drętwi, nie wczuwają się w role ale co kto woli.

Fabuła jest ciekawa ale nie wykorzystano według mnie całego jej potencjału. wiem że gra ta ma zrelaksować, ale jednak ostatnio gry przechodzą swoistą metamorfozę gdzie zaczynają być medium oraz powodować głębsze spojrzenie na niektóre sprawy. Jak dla mnie jest to najgorzej wykonany element Prototype ale Ci którym nie przeszkadza naparzanko w klawisze i frajda z latającego truchła mogą spokojnie odpuścić tego minusa.

Co do ogólnego podejścia do gry sam osobiście czuję niedosyt i niespełnienie oczekiwań co do tego tytułu. Trailery nastawiły mnie na grę akcji, z ciekawymi zwrotami, nowymi możliwościami,wciągającą fabułą a tu dostajemy typową naparzankę których wiele na konsolach.

Grafika 8/10
Audio 9/10
Fabuła 5/10
Grywalność 8/10
Ocena końcowa 7/10 (dla tych którzy wolą arcadowe gry niech dodadzą sobie 2 punkty)


prototype-ss1.jpg
Sign in to follow this  


0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...