Jump to content
  • entries
    331
  • comments
    497
  • views
    123,591

Gra o Tron: 10 różnic między książką, a serialem:

Sign in to follow this  
muszonik

395 views

UWAGA! Spoilery wielkie jak Himalaje!

Za kilka dni rozpocznie się emisja nowego sezonu Gry o Tron. Warto uczcić to wydarzenie przyglądając się różnicą pomiędzy serialem i książkom oraz zmianom, jakie wprowadzono w ekranizacji wobec oryginału.

Odstępstwa od oryginału są bardzo poważne i tak naprawdę, by oddać ich pełnię należałoby stworzyć listę obejmującą nie dziesięć, ale raczej pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt punktów, a i to pod warunkiem ograniczenia się tylko najważniejszych wątków. Niemniej jednak pozostańmy przy okrągłej liczbie. Tak więc:

10) Wątek Żelaznych Wysp:

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą była całkowita rezygnacja z wątku Żelaznych Wysp, z którego ostał się tylko wątek Theona / Fetora. Z serialu znikła natomiast scena elekcji następcy Balona Greyjoya, podboje Żelaznych Ludzi na południu Siedmiu Królestw czy też ich poselstwo do Daenerys celem potwierdzenia pogłosek o smokach.

Biorąc pod uwagę fakt, że wątek ten dość mocno wiążę się z losem Valyri oraz ma duże szanse połączyć ze sobą losy zarówno Matki Smoków jak i Siedmiu Królestw brak ten może odbić się czkawką na dalszej fabule serialu.

9) Wędrówka Tyriona Lannistera:

Z fabuły wyrzucona została wędrówka Tyriona Lannistra do Dannerys, która zajmowała znaczną część Tańca Ze Smokami. Podobnie zniknął związany z nią wątek Blackfyrów, ich idiotycznego planu oraz kilka postaci drugoplanowych.

IMHO serial na tym skorzystał: żaden z tych wątków wiele nie wnosił, przygody Tyriona, mimo, że barwne dłużyły się, a fakt, że w książce nadal się nie zakończyła był rozczarowujący. Martin dobrze postąpiłby przewijając go, a Tyrion u boku Dannerys jest we właściwym miejscu.

8) Wątek Pani Kamienne Serce, Jaimiego Lannistera i Brienne:

Całkowicie pominięto też kwestię Pani Kamienne Serce, co jest o tyle ważne, że wiąże się on bardzo mocno z wątkiem Johna Starka. Świadczy on o tym, że zombie i ich piąta kolumna mogą być już za Murem.

Co więcej wiąże się on z postacią Jaimiego Lanistera i Breinne. Ani Królobójca ani Bronn nie popłynęli oczywiście do Dorne i nie brali udziału w działaniach Cersei Lannister oraz jej idiotycznej polityce. Jaimie Lannister oraz Brienne (niezależnie) poszukiwali zaginionej Arii i Sansy Stark. Obydwoje natknęli się na Panią Kamienne Serce i z dużym prawdopodobieństwem zostali zamordowani.

7) Wątek Bronna

Jak mówiłem Bronn nie wziął udziału w wyprawie do Dorne. Bronn został odznaczony za udział w Bitwie Na Czarnym Nurcie i pasowany na rycerza. Wyszedł za mąż za Lollys Stokeworth, upośledzoną dziedziczkę Stokeworthów, którą wielokrotnie zgwałcono podczas zamieszek w Zapchlonym Tyłku (tych samych, w których Ogar uratował Sansę przed rozwścieczonym tłumem). Urodzonego przez Lollys syna nazwał Tyrion.

Ojcostwo Bronna jest niepewne, jednak każdy, kto śmiał je kwestionować został wyzwany na pojedynek i zginął.

Cersei, pewna, że Bronn spiskuje z jej bratem próbowała przeciwko niemu intrygować. Zabójcy jakich wysłała byli jednak bardziej niż nieudolni.

 

Ciąg dalszy na Blogu Zewnętrznym.

Sign in to follow this  


0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...