Jump to content
  • entries
    119
  • comments
    317
  • views
    75,642

Zagrajmy w Xenogears - niszczenie Gate'ów oraz Emeralda (37-40)

Mariusz Saint

510 views

46Kz52j.jpg

Na Shevat ekipa otrzymała wyraźne zadanie, chyba po raz pierwszy w grze - bo do tej pory to raczej byliśmy rzucani z miejsca na miejsce. Musimy zniszczyć trzy -Gate'y-, urządzenia, które zakrzywiają czasoprzestrzeń i chowają całe Solaris przed światem zewnętrznym. Jeśli ktoś pamięta długi, rozbudowany quest z odzyskiwaniem Huge Materii w Final Fantasy VII, to w Xenogears niszczenie -Gejtów- wydaje mi się mocno pocięte i skrócone, a już na pewno w porównaniu do wcześniejszych bardzo rozbudowanych (w przypadku Nortune nawet ponad miarę) fragmentów. Całość załatwiam w czterech epizodach lp, zgarniając po drodze zaszczyty i kobiety.

Ale przed rozpoczęciem demolki należy obronić Nisan przed zakusami Shakhana! Po sprawnym oczyszczeniu miasta dowiadujemy się, że tonący (Shakhan) brzydko się chwyta i chce metodą brute force wydobyć skarb rodu Fatimów, który - według domysłów Barta - jest Gearem o potężnej mocy. Shakhan zrozumiał, że "Fatima Jasper" nie odnosi się do kamieni szlachetnych, a do... wzoru siatkówki z oczu rodu Fatimów i osób spokrewnionych z nimi. Wieść gminna niesie, że chce, ekhem, ekshumować szczątki mamy Margie z sarkofagu, by użyć ich do otwarcia drzwi. Ekipa mocno oburzona takim postępkiem rusza do Mauzoleum Nisan, by temu zapobiec.

Mauzoleum to, wbrew nazwie, przypomina raczej wnętrze statku kosmicznego - szczęśliwie do bezczeszczenia zwłok nie doszło, kryjący się tam ludzie zostali uratowani, a Bart i Margie dają sobie odczytać wzór siatkówki oka i otwierają wrota do pomieszczenia, gdzie chyba nikogo nie było od kilkudziesięciu, a może nawet i kilkuset lat. Za wrotami znajduje się jakieś podejrzanie futurystyczne centrum sterowania oraz liczne hangary, a w jednym z nich znajduje się pierwszy Omnigear, który zdobywamy w grze - Andvari. Niestety aby go odpalić, trzeba przywrócić zasilanie w całym "Mauzoleum" - co też Bart robi, a rezultat jest troszkę niespodziewany - bo nasze Mauzoleum to tak naprawdę mobilne działo ze statku kosmicznego, widzianego jeszcze w intrze. Jakby tego było mało, Shakhan tylko czekał na ten moment i atakuje ze swoimi cyberkapłanami czy co to tam jest.

raHRYf6.jpg

Próbujemy się przebić z powrotem do Omnigeara, ale wpadamy w pułapkę Shakhana - pomagają nam odwaga Margie, która sprintem postanawia dostać się do Andvari, oraz Sigurd i Citan, którzy w międzyczasie, na luzie, odbili stolicę Aveh, czyli Bledavik i uratowali nas samą swoją obecnością. Bez Margie Bart z jednym okiem sam nie za bardzo jest w stanie otworzyć drzwi hangaru, ale pomaga mu... Sigurd. Po krótkich dramatach, gdzie Margie mało nie wykrwania się na śmierć przez głupotę Barta, udaje się odzyskać Andvari i przepędzić Shakhana. Ten ucieka do... pierwszego -Gate'a-, który znienacka jakoś tak był zupełnie niedaleko Nisan. Idziemy mu ostatecznie naklepać, ale znienacka jakoś tak pojawia się Grahf (który widocznie lekko się gniewał za to, że w walce z Alkanshelem Fei nie brał udziału) i obdarza naszego łysego kapłana Powerem. Na wiele się to łysolowi nie przydało i usmażył się żywcem w swoim Gearze, a pierwszy -Gate- zostanie zniszczony. W kolejnych piętnastu minutach scenek gra załatwia problem planu zniszczenia kolejnego -Gate'a-, wyjaśnia że Sigurd i Bart mają tego samego ojca i jeszcze wciska dissowanie Ramsusa przez Ministerstwo Gazel, co tylko mobilizuje Elements do walki z nami.

5Az9Pea.jpg

Drugi -Gate- kryje się głęboko pod ziemią, nieopodal Ethos HQ - Citan wpada na genialny pomysł, by wystrzelić z Ft. Jasper (tak Bart ochrzcił mobilne działo) i odbić promień lasera lustrem, które widzieliśmy na Babel Tower. Citan siedzi na tyłku i ustawia lustro, a Elly i Fei muszą go bronić. Billy celuje z działa, a bronią go - wedle mojego wyboru - Bart i Chu-Chu, z powodu przyczyn. Przeszkadzają w tym elements: Dominia, Kelvena, Tolone i Seraphita, ale po dwóch udanych rundkach klepania się z nimi (Billy chybia za pierwszym razem) wszystko pięknie się udaje i drugi -Gate- zniszczony. Na końcu tego etapu przygody Krelian okazuje lekką pogardę Ministerstwu Gazel oraz oświadcza, że już uzyskał z kolonii nanomaszyn co chciał, pozostaje tylko upewnić się co do tożsamości Antitype'u...

blqi2oI.jpg

Trzeci i ostatni -Gate- znajduje się głęboko pod wodą, w Sargasso Point - dzięki pomocy Thames nasze Geary są w stanie zanurkować tak głęboko. Po względnie prostym błądzeniu w podwodnym tunelu napotykamy na swojej drodze Emeraldę w jej Gearze Crescens - Emeraldzie kazano z ekipą Feia walczyć, a niejaki Rattan - wyznawca Kreliana, osobnik połączony "na sztywno" ze swoim Gearem, obserwuje rezultaty. Na końcu walki Emeralda rozpoznaje w Feiu Kima, swojego ojca, na którego czekała cztery tysiące lat - i po lekkim zamieszaniu (w którego trakcie został zniszczony trzeci -Gate-) dołącza do drużyny i nie odstępuje Feia na krok, przez co Elly strzela focha. Tymczasem nie ma czasu na zastanawianie się, bo Solaris po prawie pięciuset latach staje się widoczne dla świata, a Queen Zephyr usilnie nakłania do przeprowadzenia skromnej inwazji. Grupą uderzeniową będzie Fei, Elly i Citan, a jak wejdziemy na Solaris, to już stamtąd nie wyjdziemy do końca CD1.

Wydarzenia na Solaris zajmą ładnych parę odcinków, dlatego kolejny wpis na temat Xenogears za kilka(naście?) tygodni.1 Comment


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...