Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    3
  • comments
    11
  • views
    1,750

Wyprawa do antycznej Hellady

Sign in to follow this  
Felion303

441 views

Wyprawa do antycznej Hellady

Miałem ostatnio przyjemność przeczytać dwie książki Gene'a Wolfe'a, "Żołnierza z mgły" i "Żołnierza Arete". Jest jeszcze trzecia część o tytule "Soldier of Sidon", jednak jest jeszcze nieprzetłumaczona, a nie udało mi się zdobyć anglojęzycznego egzemplarza. Cykl opowiada o Latro, żołnierzu, który został przeklęty przez boginię, przez co każdego dnia zapomina. Jego celem jest odnalezienie ojczyzny.

Bardzo podobała mi się w tych książkach narracja. Stylizowana jest na dziennik głównego bohatera, który wszystko zapisuje, bo inaczej nie wiedziałby, co spotkało go wcześniej. Jest to zabieg bardzo ciekawy, gdyż Latro często robi przerwy w pisaniu, przez co pewnych fragmentów jego historii czytelnik musi domyślić się sam, i czytaniu, więc czasem nie wie gdzie jest i kim są jego towarzysze.

Dobre wrażenie zrobiło też na mnie to, że Wolfe nie jest stronniczy w ocenie antycznych cywilizacji, co zdarza się często w szkołach, w których uczymy się, że Grecy byli dobrzy, a Persowie źli. Każda ze stron ma swoje wady i zalety. Osobiście bardzo ucieszyło mnie raczej negeatywne przedstawienie Sparty, której osobiście poprostu nie cierpię.

Szczerze polecam książki Wolfe'a. Są bardzo przyjemnie napisane, można się z nich dowiedzieć ciekawych rzeczy i przedstawiają Helladę znaczniej ciekawiej niż Parandowski.

Sign in to follow this  


2 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...