Jump to content
Sign in to follow this  
 • entries
  11
 • comments
  16
 • views
  6,208

Komiks: Velvet Vol. 1: Before the Living End

Sign in to follow this  
GR3G0R14N

523 views

Już wiesz co, jak i skąd pochodzi, dlatego tytułem wstępu po prostu jeszcze raz zarekomenduję zaopatrzenie się w Velvet. To świetny komiks.

Velvet Vol. 1: Before the Living End

tumblr_inline_nailjvvZrH1rhj3b9.png

Velvet Templeton nie jest do końca osobą, za jaką się podaje. Jej sekret poznasz dopiero pod koniec pierwszego zeszytu, jednak już teraz możesz wymienić kilka pewnych informacji z przeprowadzonych przez siebie obserwacji.

 • Velvet jest dojrzałą kobietą z pasemkiem białych włosów zsuwających się na lewy policzek.
 • Velvet jest sekretarką w tajnej szpiegowskiej organizacji Arc-7 mieszczącej się w Londynie.
 • Velvet otrzymała poranny telefon, z którego wynika, że jeden z agentów został zamordowany. Był on jednym z wielu, z którym Velvet łączył przelotny romans, jednak jako jedyny nie powinien zginąć.
 • Wiesz, że Velvet zdaje sobie z tego sprawę.
 • Velvet korzysta ze swojej fotograficznej pamięci, by przeanalizować raporty zmarłego agenta.
 • Velvet sprawdza znaleziony trop.
 • Velvet wpakowuje się w poważne tarapaty.
 • Velvet ujawnia swój sekret.

tumblr_inline_nailmosbLF1rhj3b9.png

Owe obserwacje tworzą mapę pierwszego numeru, jednak jak sam widzisz akcja od samego początku nabiera tempa. Nie zwalnia też przez kolejne zeszyty, w których główna bohaterka przemierza kolejne europejskie miasta w poszukiwaniu prawdy unikając jednocześnie osób czyhających na jej życie. Siatka tajemnic z każdą kolejną poszlaką staje się bardziej przejrzysta, ale czy ta pogoń faktycznie kończy się wraz z rozwiązaniem ostatniej zagadki?

Ed Brubaker słynie ze świetnych kryminalnych historii. Zeszłoroczny Fatale czy nadchodzący The Fade Out dla Image Comics, Criminal dla Icon lub Sleeper dla Wildstorm ? autor potrafi nakreślić wiarygodny i pełen przemocy świat, wyjęty żywcem z filmu noir. Nie inaczej jest w przypadku Velvet. Brubaker na potrzeby serii zgłębił literaturę dotyczącą historii siatki szpiegowskiej Cambridge jak i kobiet-szpiegów, co pozwoliło mu uwiarygodnić wizerunek głównej bohaterki.

tumblr_inline_nailyhOdrx1rhj3b9.jpg

Czas akcji przypada na lata 70., co jak dobrze pamiętasz, jest okresem zimnowojennego wyścigu zbrojeń. Taki zabieg pozwala w pełni wczuć się w sytuację bohaterki ? zaszczutej, uciekającej i będącej na celowniku. Jak stwierdził sam Brubaker takie realia trzymają czytelnika w napięciu, bo żaden z bohaterów nie ma komórki czy innego gadżetu, który pozwoliłby na szybki kontakt i wyjaśnienie nieporozumienia, co w konsekwencji zepsułoby narastające emocje. Ciężko się z tym nie zgodzić. Co nie znaczy, że autor nie wykorzystuje komiksu jako miejsca realizacji pomysłów jakie pozwoliły mu odnieść sukces w serii Captain America jak i pomysłów, których nie udało się umieścić we flagowym komiksie Marvela (z racji ich brutalności lub nieodpowiedniego contentu). Zresztą motyw szpiegowskiego thrillera to nie jedyny powracający element. Za oprawę graficzną odpowiada Steve Epting, którego dynamiczne i mroczne kadry świetnie wpasowują się w przyjętą konwencję. Zresztą, to jego arty sprawiły, że sięgnąłem po przygody Kapitana, gdy jeszcze nie orientowałem się kim jest Brubaker.

tumblr_inline_nailw2dnJu1rhj3b9.png

Co jeszcze warto wiedzieć o Velvet? Bardzo rzadko się zdarza by głównym bohaterem komiksu robić dojrzałą kobietę, jeszcze rzadziej, robić z niej prawdziwego badassa. Silnych i wyrazistych kobiet w komiksie jest jak na lekarstwo, dlatego warto z tego względu zapoznać się z komiksem. Zwłaszcza, że Velvet Templeton można śmiało porównać do Nancy Wake, Mata Hari czy rodzimej Krystyny Skarbek.

Paweł G.

Thousand Hi-Fives [tumblr]

Thousand Hi-Fives [facebook]

Sign in to follow this  


0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...