Jump to content
  • entries
    122
  • comments
    205
  • views
    87,010

Łowcy Głów


eliandir

467 views

 Share

Lowcy-glow_Jo-Nesbo,images_big,19,978-83-245-9026-1.jpg

Tytuł: Łowcy Głów

Autor: Jo Nesbo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie (2008)

Roger Brown jest łowcą głów, najlepszym w Oslo, a może nawet najlepszym w Norwegii. Każdy kogo poleci do pracy znajduje zatrudnienie. Wielkie firmy właśnie u niego szukają kandydatów na najważniejsze stanowiska. Jednakże nawet taka pozycja i renoma jaką w Norwegii wyrobił sobie pośród headhunterów Roger nie daje mu wystarczających pieniędzy. Roger Brown żyje ponad stan. Utrzymanie galerii sztuki jego żony Diany oraz piękna willa, w której mieszkają, to luksusy, na które nie stać nawet tak dobrego łowcy głów. Dlatego też Roger zmuszony jest kraść. Pan Brown jest złodziejem dzieł sztuki i okrada swoich klientów. Kiedy dzięki kontaktom swojej żony poznaje holenderskiego biznesmena Clasa Greve, który jest posiadaczem bezcennego obrazu Rubensa, postanawia wykorzystać szansę na osiągnięcie finansowej niezależności. Intryga, w którą się wplącze przyniesie nieoczekiwany obrót spraw.

Jo Nesbo jest jednym z najbardziej znanych, współczesnych pisarzy skandynawskich, którego książki przetłumaczono na wiele języków. Osobiście z twórczością tego pana spotykam się po raz pierwszy i zaliczam je do bardzo udanych.

Akcja powieści , mimo że książka nie należy do długich, rozkręca się dość powoli. Jednakże gdy już przebrnie się przez kilka pierwszych rozdziałów, to intryga zaczyna pędzić na złamanie karku i nie zwalnia już do samego końca. Taka konstrukcja przypomina swoim schematem jazdę na rollercoasterze, gdzie powolna jazda ku górze jest tylko chwilą potrzebną na nabranie oddechu przed runięciem w dół z pełną prędkością. Od pewnego momentu książka trzyma w napięciu i nie pozwala oderwać się od czytania, a wertując kolejne strony z zapartym tchem śledzi się wydarzenia, w które wplątał się Roger i choć Nesbo wykreował bohatera, w którym niespecjalnie jest co lubić, to gdzieś nieświadomie kibicuje mu się na każdym kroku.

?Łowy Głów? poza wartką akcją, ukazują po trosze kulisy pracy headhunterów w świecie wielkiego biznesu, a techniki, których Roger używa w trakcie rozmów z klientami oraz jego przemyślenia i analizy są ciekawe z psychologicznego i socjologicznego punktu widzenia.

Również do warsztatu pisarskiego Nesbo nie da się przyczepić. Powieść napisana jest zgrabnie, czyta się świetnie. Bohaterowie są wyraziście zarysowani, a Roger, mimo iż nie jest najsympatyczniejszym człowiekiem, to śledząc jego losy, jakoś nie sposób mu nie kibicować. Może dlatego, że w swoich wadach i złych życiowych decyzjach jest tak bardzo ludzki...

Z czystym sumieniem polecam tę książkę. Świetna lektura na wieczór (lub dwa). Jak ktoś lubi dobre thrillery sensacyjne, to się nie zawiedzie.

Moja ocena wg systemu "szkolnego": 5/6

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...