Jump to content

Moje Fado

 • entries
  348
 • comments
  1,407
 • views
  468,989

Podążając za... Romanem Polańskim ? Pamiętniki Pomyłek (Autor widmo)


bielik42

971 views

 Share

Podążając za... Romanem Polańskim ? Pamiętniki Pomyłek (Autor widmo)

large_4Fu7gJm8gWmmdgHZA8KCSOV6inl.jpg

Autor widmo / The Ghost Writer

Rok: 2010

Występują: Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Kim Cattrall, Olivia Williams, Tom Wilkinson, Timonthy Hutton

?Powrót do formy?, ?Koniec złej passy?, ?Geniusz wraca na ekrany?, ?Zaskoczenie roku? ? takimi to sloganami pięć lat temu ogłaszano premierę siedemnastego pełnometrażowego filmu w reżyserii Romana Polańskiego. Sam pamiętam, gdy w poczciwej ?jedynce? w każdej przerwie na reklamy ukazywał się specyficznie mglisty zwiastun nowego filmu, a po nim informacja, że w sobotni wieczór TVP1 wyświetli ?Chinatown? albo inny klasyk Polańskiego. Czym ?Autor widmo? tak się wyróżniał? Co jest w nim przełomowego? Jak się okazuje ? nic! Ale zacznijmy od początku?

the_ghost06.jpg

O Polańskim nie było tak głośno przez zgoła 8 lat, od premiery i obsypania laurami ?Pianisty?. Potem pojawił się niezbyt dobrze przyjęty ?Oliver Twist?, a następnie Polański nakręcił epizod do filmu ?Kocham kino?, który jest złożony z 33 etiud najpopularniejszych reżyserów (epizody w tym filmie mieli też inni nasi znajomkowie ? choćby David Lynch i Joel Coen). Wychodzi więc na to, że na kolejny film czekaliśmy około 5 lat, co jest nadzwyczaj długim okresem jak na Polańskiego (zazwyczaj przerwy liczyły około 3 lata). Kiedy zaś film się pojawił ? w recenzjach i kinach rządziła ekstaza.

2010_the_ghost_writer_015.jpg

Film na samym początku uderza w nas chłodną atmosferą ? głównym bohaterem jest autor Widmo (Ewan McGregor), czyli pisarz, który usprawnia teksty innych autorów. Nasz bohater otrzymuje dość proste, lecz jednocześnie kontrowersyjne zadanie ? musi napisać (a raczej naprawić napisany już tekst) pamiętniki Adama Langa ? byłego premiera Wielkiej Brytanii (Pierce Brosnan). Wydawałoby się, że to nie jest niebezpieczna praca, ale w przypadku Langa dochodzi do wszystkiego element kontrowersji, bowiem za jego kandydatury żołnierze byli wysyłani do walki na bliskim wschodzie w wojnie wywołanej przez USA, a na dodatek tu i ówdzie słyszy się szepty, że rząd za kadencji Langa był jak najbardziej rządem marionetkowym, kierowanym przez władze amerykańskie. Na dodatek poprzedni pisarz, który został przydzielony do tego zadania, został znaleziony martwy na wybrzeżu posępnej wyspy ? rezydencji byłego premiera.

the-ghost-writer-ewan-mcgregor.jpg

Autor widmo szybko zostaje pochłonięty pracą ? tekst zostawiony przez poprzednika roi się od błędów i pomyłek, a rozmowy z byłym premierem nie zawsze wszystko wyjaśniają. W międzyczasie nasz pisarz nawiązuje dość bliski kontakt z żoną byłego premiera i zastanawia się nad losem nieszczęsnego pisarza, znalezionego na wybrzeżu. Życie na wyspie zdaje mu się dziwaczne i nieco tajemnicze ? z czasem zaczynają się pojawiać pytania: czy śmierć poprzednika była przypadkiem, czy może kryje się za tym coś większego? Co znajduje się na nośniku USB, który jest tak pieczołowicie chroniony w biurze byłego prezydenta? Dlaczego cały kompleks jest tak ściśle chroniony? I co znaczy ta tajemnicza wiadomość, przylepiona do dna jednej z szuflad w pokoju pisarza? Pytania zaczynają się mnożyć, więc Widmo postanawia odnaleźć choć kilka odpowiedzi, co bardzo szybko przeradza się w śmiertelnie niebezpieczną grę, której stawką jest większa prawda.

ghost-writer.jpg

Istnieje jedno słowo, idealnie nadające się do opisania całego filmu ?Autor widmo?, a jest nim ?Fatalistyczny?. Ów film Polańskiego posiada tą samą cechę, co pozostałe filmy reżysera ? bardzo silne charaktery ? lecz jednocześnie Polański wraz z Robertem Harrisem (autor powieści, której film jest adaptacją) postanowili zrzucić na wszystkich bohaterów filmu niesamowicie skomplikowaną sieć kłamstw, pomyłek i zrządzeń losu. Widmo trafia na wyspę, w której skryta jest tajemnica, pieczołowicie chroniona przez część mieszkańców, a niewiadoma dla całej reszty świata. Wraz z postępami w pisaniu pamiętników, Widmo zdaje się zbliżać ku prawdzie, lecz jednocześnie nie mamy pewności, czy prawda skrywana przez te kilka starannie zatajonych obiektów ? jak wspomniany nośnik USB czy prawdziwa przyczyna zgonu poprzedniego pisarza ? nie jest jednocześnie kłamstwem. Oszustwa i przeinaczenia otaczają naszego bohatera z każdej strony, kolejne odpowiedzi rodzą nowe kłamstwa, progres wydaje się być nijaki. Sytuacja autora widmo jest identyczna z rolą ogrodnika na wyspie ? za każdym razem, gdy ów nieszczęśnik zgrabi liście w jedno miejsce, potężny wiatr od morza rozwiewa całą jego pracę. Taka sama potężna siła zwodzi autora i niejednokrotnie próbuje go zbyć, gdy tylko zdaje się, że jest na odpowiednim tropie. Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem?

the_ghost_writer_07.jpg

?Autor widmo? to właściwie jedyny film polityczno-szpiegowski w karierze Polańskiego, a mimo to posiada klasę i napięcie równe najlepszym dziełom z tego gatunku. Intryga w filmie jest zaiste interesująca, a stały, choć pełen problemów, postęp głównego bohatera w odkrywaniu prawdy trzyma widza w fotelu. Reżyser zastosował też jeden z najbrudniejszych trików kina intrygi, dając zarówno bohaterowi jak i widzowi do zrozumienia, że rozwiązanie całego skomplikowanego supła kłamstw mają pod samym nosem ? dlatego też oglądając ten film mamy wrażenie, jakbyśmy wraz z Widmem rozwiązywali tą niesamowitą zagadkę.

ghost%2Bwriter%2Bjobs.png

Siedemnasty film Polańskiego posiada też inne, typowe dla większości jego filmów cechy ? doskonałe ujęcia, nastrojowa muzyka, sączący się z obrazu gęsty klimat i bardzo porządne aktorstwo. Ewan McGregor udowadnia, że potrafi wcielić się w dowolną postać, Pierce Brosnan w niczym nie przypomina bondowskiego charakteru, a Olivia Williams uwodzi nie tylko filmowego bohatera. ?Autor widmo? nie jest jednak czymś wyjątkowym ? dlatego też nie był dla mnie zrozumiały cały szum, który narósł z okazji premiery tego filmu. To porządna, rzemieślnicza robota, z interesującym scenariuszem, mocnym ?plot-twistem? , gwiazdorską obsadą i świetnym zapleczem technicznym. Dla reżysera klasy B byłoby to arcydzieło, dla Polańskiego zaś ? to tylko kolejny bardzo dobry film. Warto zobaczyć, choć życia w żaden sposób wam nie zmieni.

Zwiastun:

 Share

4 Comments


Recommended Comments

dlatego też nie był dla mnie zrozumiały cały szum, który narósł z okazji premiery tego filmu.

Premiera filmu zbiegła się z "przypomnieniem sobie" amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości o Polańskim i jego areszcie domowym, jeśli dobrze pamiętam. Film dostał w udziale trochę atencji.

Tytuł bardzo dobry, chociaż - przynajmniej mnie - trochę rozczarowuje zakończenie.

 • Upvote 1
Link to comment

Ciekawy film, zgadzam się z tekstem. Chyba zresztą przypomnę sobie ten obraz, bo mam go w kolekcji i dawno nie oglądałam. A sam wpis jak zwykle bardzo dobrze napisany.ok.gif

 • Upvote 1
Link to comment

Byłem na tym w kinie z klasą liceum. Miałem już za sobą Chinatown, Nieustraszonych Pogromców Wampirów, Olivera Twista, Pianistę, Dziewiąte Wrota, Frantic oraz Dziecko Rosemary. Autor Widmo utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że Polański to świetny reżyser.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...