Jump to content

Wysypisko

  • entries
    257
  • comments
    145
  • views
    62,218

Badacz Potworów - Doktorat z monstrumologi I

Sign in to follow this  
Artius

217 views

Są na tym świecie rzeczy w które nikt nie wierzy. Do tego grona zalicza się także potwory, o których istnieniu doskonale wiedzą przede wszystkim dzieci. Mieszkają one bowiem pod łóżkiem każdego z nas. Co byśmy zrobili, gdyby wspomniane mary stały się rzeczywistością tak prawdziwą, że zagrażały by życiu? W takim wypadku nieodzowna byłaby pomoc specjalisty zwanego monstrumologiem. Aby zapoznać się z pracą tego specjalisty zapraszam serdecznie do lektury książki Ricka Yanceya pt. Badacz Potworów.

badacz_potworow_IMAGE1_306250_1.jpg

Bohaterem książki jest dwunastoletni chłopiec, sierota o imieniu Will Henry. Po tragicznej śmierci swoich rodziców zostaje przygarnięty przez doktora Pellinore'a Warthropa, który w dawnych czasach był pracodawcą jego rodziców. Tylko na wzgląd przez to doktor postanowił przygarnąć chłopaka do siebie. Młodzieniec staje się nieodzownym asystentem uczonego, pomagającym mu nie tylko w dziedzinie monstrumologi, ale także w prowadzeniu domu. Sam doktor, jego domostwo, oraz to czym się zajmuje nie budzi szacunku wśród mieszkańców miasteczka New Jerusalem, jedynie strach i bojaźń. Przyjęcie młodzieńca przez doktora w moim przekonaniu jest bardzo utartym schematem, stosowanym nie tylko w literaturze. Nie wiem czy autor umyślnie zastosował taki zabieg, jednakowo bohaterowie bardzo zręcznie wyłamują się z niego, wybijając się z płytkości tej relacji.

Prawdziwa akcja rozpoczyna się pewnej nocy, gdy do domostwa Warthropa przybywa tajemniczy gość z jeszcze bardziej niezwykłym ładunkiem. To właśnie w tym miejscu Will dowiaduje się o istnieniu antropofagów ? bezgłowych, morderczych potworów, które są urzeczywistnieniem najgorszych sennych koszmarów każdego człowieka. Akcja koncentruje się na rozwiązaniu tajemniczej zagadki pojawienia się tych morderczych kreatur na Nowym Kontynencie, sprecyzowaniu ich liczebności, oraz metodzie ich powstrzymania.

Wielowątkowa, dobrze sprecyzowana fabuła przedstawiona w dziele trzyma w napięciu do ostatnie strony. Zagłębiając się w przedstawioną historie czytelnik zapada w efekt ? jeszcze jednej strony?, co bardzo dobrze świadczy o książce. Dla mnie osobiście niektóre wątki mogły być bardziej rozbudowane, jednak najważniejsze linie fabularne są perfekcyjnie zgrane. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że historia pomimo opisywania przygód dwunastoletniego chłopca, została spisana o wiele później, gdy Will był już dorosły.

Dalsza część recenzji dostępna jest na blogu zewnętrznym. Serdecznie zapraszam !

Sign in to follow this  


0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...