Jump to content
Sign in to follow this  
 • entries
  20
 • comments
  162
 • views
  20,433

Modowanie TES V: Skyrim

Sign in to follow this  
Darkstar181

2,845 views

18j16ohq721mqjpg.jpg

Skyrim to obecnie chyba najlepszy sandboxowy cRPG ostatnich lat. Gracze zachwycają się naprawdę sporym, otwartym światem, mnogością zadań, pięknymi widokami surowego, górskiego krajobrazu, czy też różnorodną fauną i florą, nie wykluczając smoków. Posiadacze pecetów za sprawą licznych modyfikacji wynieśli grę wysoko ponad to, co oferowała w dniu premiery, nie wyłączając późniejszych oficjalnych rozszerzeń. Jeśli Skyrim nie ma przed wami tajemnic, najwyższy czas przywrócić go do łask !

Wszelkie mody możecie oczywiście znaleźć w samej sekcji Steam, znanej jako ?warsztat? która je skupia, jak i całą społeczność zaangażowaną w modyfikowanie gry, ale ten sposób ich pozyskania odradzam, ze względu na żałośnie niski limit rozmiarów modyfikacji do 100 mb danych. Każdy lepszy mod zajmuje znacznie więcej, nawet do paru gigabajtów ! Najlepszym źródłem jest słynna strona Nexus, będąca istną żyłą złota. To właśnie tu w pierwszej kolejności pojawia się gros znanych i popularnych modów, które dopiero później są umieszczane na innych serwisach. Skyrim nie jest zresztą jedyną pozycją dla której są tworzone modyfikacje, na stronie znajdują się także pliki do wielu innych gier, jak chociażby Fallout New Vegas, o której pisałem w poprzednim artykule. Po zebraniu zaledwie paru popularniejszych modów gra już zmienia się nie do poznania!

Sama instalacja rozszerzeń jest prosta, wystarczy pobrać z Nexusa odpowiedniego menadżera (Nexus Mod Manager) w którym za pomocą przejrzystego menu możemy ściągać i automatycznie zaimplementować interesujące nas pliki. Można też zrobić to samodzielnie, wrzucając je do folderu ?Data? znajdującego się w głównym katalogu gry.

A jakież to projekty są warte Waszej uwagi ?

1. SKYui

6409-1-1326797368.jpg

Najpopularniejsza modyfikacja, a jednocześnie najbardziej przydatna. Mod ten naprawia największą bolączkę gry (oprócz już mocno zestarzałej oprawy graficznej) a mianowicie kompletnie nieprzejrzysty i dosyć kłopotliwy w obsłudze interfejs. SKYui umieszcza w grze czytelne okna ekwipunku, porządkując przedmioty, zaklęcia, itp., usprawniając także nawigację na mapie świata (poprzez np. nowe znaczniki). Jest to absolutny must have dla każdego gracza, gdyż po prostu znacznie ułatwia zabawę, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na szukanie interesującego nas przedmiotu za pomocą oryginalnego interfejsu który sprawia wrażenie zrobionego bez głębszego przemyślenia, czy też nawet ?na odwal się?

2.SKSE

To w zasadzie nie tyle mod, co narzędzie, które rozszerza możliwości skryptowania Skyrim. Jest konieczne do większości bardziej zaawansowanych modyfikacji, wprowadzających poważne zmiany. Powinniście je zainstalować zaraz po SKYui, gdyż po prostu wszystkie znaczące projekty i tak będą go wymagały do prawidłowego działania.

UWAGA: po instalacji rozszerzenia, grę trzeba uruchamiać z nowego pliku wykonawczego, skseload.exe znajdującego się w jej głównym folderze.

3. Mody graficzne (RealVision ENB, Enchanced Light and Fx, Skyrim HD)

30936-4-1424800863.jpg

Od premiery Skyrim już nieco upłynęło, a więc jej oprawa wizualna ma też dość sporo siwych włosów. Jednocześnie przez ten czas paru zdolnych ludzi pracowało nad poprawieniem tego stanu rzeczy. To co osiągnęli, przerosło najśmielsze oczekiwania graczy. Ich dzieła, można ( a nawet trzeba, jeśli tylko Wasz sprzęt na to pozwoli) zainstalować łącznie, jeśli jesteśmy spragnieni nowych wrażeń wizualnych.

Modów ENB jest kilkanaście, i w zasadzie każdy z nich mógłby tutaj zostać przeze mnie wyróżniony. Co to dokładnie za modyfikacje ? Bazują one na narzędziu tworzonym przez Borisa Vorontsova, okrzykniętego w Internecie jako geniusza od efektów graficznych. Autorzy modów ENB po prostu przerabiają jego projekt, który zmienia wyświetlanie grafiki poprzez wyostrzanie w grach tekstur, otoczenia, modyfikacji nasycenia barw, itp.

Mówiąc w skrócie : upodabniają obraz z gry do naszego rzeczywistego świata.

Najlepiej udało się to autorowi RealVision. Ustawienia te powodują że miejscami nawet seria strzelaniny Crysis, popularnej ze względu na swą wspaniała grafikę, może zostać zawstydzona.

Do powyższego możecie śmiało dodać (albo zamiast, jeśli wasza machina ledwo zipie) Enchanced Light and Fx który polepsza oświetlenie, cienie, itp, oraz paczkę wysokiej rozdzielczości tekstur, o nazwie Skyrim HD. Wasza karta graficzna za 1000+ zł w końcu się na coś przyda. Przy tym co zobaczycie za sprawą powyższych modów jest jak najbardziej warta swoich pieniędzy.

27043-3-1406434379.jpg

UWAGA : W przypadku instalacji modyfikacji grafiki zawsze uważnie czytajcie ich instrukcję . Często trzeba przeprowadzić ją ręcznie ze względu na ich specyfikę oraz ilość plików które nadpisują/dodają. Nie muszę mówić że błędna implementacja może spowodować konieczność zainstalowania gry od nowa ?

4. Climates of Tamriel

Mod ten początkowo również dotyczył jedynie zmian w wizualizacjach (a konkretnie pogody), ale szybko przeistoczył się w większy projekt, dodający do gry nowe efekty, odgłosy fauny, itp. Dzięki niemu noce faktycznie są ciemne (pochodnia lub odpowiednie zaklęcie w końcu się przydadzą) a gwiazdy pojawiające się na niebie iście spektakularne. Woda i śnieg też znacznie lepiej wyglądają. Gorąco polecany !

5. The Dance of Death

10906-3-1332382278.png

Znudzony/a ciągle powtarzającymi się ciosami wykończającymi wroga ? Modyfikacja ta dodaje mnóstwo, naprawdę dobrze zrobionych animacji finisherów rodem z filmów akcji. Rozszerzenie posiada specjalne menu w którym ustawiamy częstotliwość animacji, i ich rodzaj (przykładowo, czy mają występować jedynie dekapitacje przy użyciu miecza). W moim przypadku zauważyłem chyba z 5-6 nowych ciosów do miecza dwuręcznego, którym bez przerwy widziałem tę samą akcję pozbawiania głowy przeciwnika. W pewnym momencie miało się ochotę po prostu wyłączyć tę czynność (na co mod też pozwala!)

6.Fantasy Sountrack Project

Najtrudniejszym questem w grze wciąż pozostaje dla mnie odnalezienie jej ścieżki dźwiękowej w której zawarto by jakąś muzykę. Nic dziwnego że ucieszyłem się w momencie ujrzenia na nexusie zbioru blisko 10 godzin niekomercyjnych utworów fantasy, o wysokiej klasie. Dzięki tej paczce nasze uszy również będą mogły czerpać przyjemność z gry.

7. Enhanced Blood Texture

Jak sama nazwa wskazuje, modyfikacja jest dla osób którym brutalność i surowość świata Skyrim wydaje się być nieodzwierciedlona przez zbyt małą ilość krwi pojawiającej się podczas starć. Po jej instalacji, posoka będzie występowała w znacznie większych ilościach, a także będzie się wyświetlała na ekranie w trybie FPS podczas walki (ach ta immersja), ponadto jej kolor jest zależny od danego stworzenia. Istna uczta dla wampirów.

8. Falskaar

37994-1-1379959954.png

Nie samą krwią człowiek żyje. Oprócz mordowania, podziwiania w grze widoczków, czy też nowych animacji, fajnie by było odwiedzić jakieś nowe, niezbadane krainy, zawrzeć kolejne znajomości, po raz kolejny zabić rolnika zagrażającego pobliskim wilkom, w szczególności jeśli poskąpiliście na oficjalne dodatki do gry. Niezależnie od tego czy je posiadacie, bądź nie, warto pobrać Falskaar. Ten ogromny projekt jednego człowieka zawiera praktycznie wszystko co powinien mieć pełnoprawny dodatek do gry, za który normalnie musielibyście zapłacić sporą sumkę. Mamy tutaj nowe lokacje, postacie, questy, przedmioty, zaklęcia, a nawet ścieżkę dźwiękową na którą składa się 14 nowych utworów muzycznych, oraz nagrane dialogi blisko 30 aktorów ! Osobiście chylę głowę przed osobą która to wszystko ogarnęła i nie wzięła za to chociażby dolara. Mod miał ponoć przybliżyć autora do zdobycia upragnionej pracy programisty w niejakim studiu Bungie, co mu się udało...

9. Monster Mod

Dzięki naszej obecności w Skyrim okolica może się szybko wyludnić. Monster Mod zawiera pełno nowych, niewinnych stworzeń do ubicia, przy czym mamy do wyboru parę wersji, które np. nie ingerują w lore świata gry. Od was zależy czy niespodziewanie ujrzycie na swej drodze potężnego demona, bądź... dinozaura. Ktoś miał fantazję.

10. Become the King of The Riverhelm

16374-5-1390927552.jpg

Skyrim to nie tylko questy i podróżowanie po świecie. W grze można kupić sobie własny kąt by czasem się przespać i zdeponować nazbierane podczas wędrówek graty.

A co gdybyście mogli zostać królem całego sporego skrawka ziemi z własną twierdzą i poddanymi ?

Become the King of The Riverhelm to nie tylko nowa lokacja znajdująca się niedaleko początku gry, to w pełni funkcjonalny symulator dworu królewskiego. Możemy inwestować w nasze posiadłości, brać za kompanów rycerzy, podziwiać piękne komnaty, nabywać najlepszy sprzęt u kupców, strzelać z balisty, odpierać ataki na zamek, czy też uczestniczyć w walkach z różnymi potworami na arenie bitewnej, otrzymywać dochody z kopalni i podatków. Atrakcji jest tu cała masa, nikt nie powinien się tutaj nudzić. A widział w sumie ktoś znudzonego króla, który może wszystko ?

11. Immersive Armors

W grze moim zdaniem wcale nie brakuje różnorodnych pancerzy, ale społeczność widać miała odmienne zdanie. I właśnie dlatego powstała Immersive Armors, zbiorcza modyfikacja kilkunastu autorów dodająca masę elementów ubioru i ekwipunku. Blisko 55 zestawów pancerzy, 400 różnych tarcz, biżuteria, chusty, itp. Wszystko to dodaje niezliczoną ilość strojów noszonych przez naszą postać. Coś mi się zdaje że paczkę mogły przygotować w dużej mierze kobiety...

12.Frostfall

11163-1-1378661670.jpg

Co powiedzielibyście jeśli oprócz smoków waszym zagrożeniem byłby także panujący w Skyrimie mróz ?

Frosftall dodaje do gry 3 ciekawe komponenty : realne wychładzanie organizmu, i wskutek tego hipotermię, oraz możliwość rozbijania obozowisk przy których można się ogrzać. Cieplejsze stroje w postaci płaszcze też pomagają. Modyfikacja ewidentnie dla zapaleńców, ale po liczbie pobrań jest ich nad wyraz sporo. Dzięki niej immersja będzie jeszcze głębsza.

Podane przeze mnie mody są nie kolidują ze sobą i wprowadzają jednocześnie największe i najbardziej pożądane zmiany w grze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie byście niektóre z nich pominęli, albo zainstalowali ich znacznie więcej. To, co społeczeństwo Nexusa zrobiło z grą trudno ogarnąć ograniczonym umysłem przeciętnego śmiertelnika. Macie całe gigabajty modyfikacji grafiki, dodatkowych zadań, postaci, sporych i niezbadanych krain. Ludzie potrafią zrobić nawet, wydawałoby się, że nikomu niepotrzebne, projekty okładek książek napotkanych w grze. Jeśli mi w niej czegoś brakuje, albo nie działa to poprawnie, zawsze znajduje odpowiednie rozwiązanie mankamentu w sieci, czekające tylko na pobranie.

Na co czekacie ? Odświeżony Skyrim wzywa !

Piotr Hajdorowicza aka "Darkstar181"

Sign in to follow this  


11 Comments


Recommended Comments

Mój artykuł panowie miał jedynie na celu krótkie opisanie najlepszych modów w które grałem, wierzę że większość graczy potrafi samodzielnie wyszukiwać i instalować potrzebne modyfikacje.

Choć jak zacząłem czytać dzisiejsze komentarze na fejsie pod postem Cd-Action odnośnie zniesienia limitu rozmiarów modów pobieranych ze steama to zwątpiłem. Ludzie nie wiedzą że jest w ogóle coś takiego jak Nexus, albo tego nie zgłębiają. Chciałem pokazać co tracą.

 • Upvote 1

Share this comment


Link to comment

IMO Requiem to must-have jeśli chodzi o mody do Skyrima.

Z Requiem jest taki problem że ze względu na sporą ilość rzeczy które modyfikuje, inne mody mogą z nim kolidować i powodować niestabilność. Dlatego też Requiem, mimo że jest dobrym modem, powinien dla bezpieczeństwa być instalowany bez żadnych innych, ewentualnie trzeba sprawdzać metodą prób i błędów, które dodatki się z nim nie gryzą.

Share this comment


Link to comment

Akurat przedwczoraj zainstalowałem sobie Skyrim, to w sam raz jest okazja do wgrania sobie nowych finiszerów + Become the King of The Riverhelm. Btw, nie używałeś moda na używanie innych wierzchowców? :D Imo, jazda na mamucie zawsze spoko.

Share this comment


Link to comment

Mój artykuł panowie miał jedynie na celu krótkie opisanie najlepszych modów w które grałem, wierzę że większość graczy potrafi samodzielnie wyszukiwać i instalować potrzebne modyfikacje.

Riverhelm właśnie pobieram żeby zobaczyć bo wygląda naprawdę ciekawie, ale poza tym nadal polecam mocno tesgeneral, bo to jest właśnie taka kombinacja najlepszych modów wraz z opisami.

Share this comment


Link to comment

Akurat przedwczoraj zainstalowałem sobie Skyrim, to w sam raz jest okazja do wgrania sobie nowych finiszerów + Become the King of The Riverhelm. Btw, nie używałeś moda na używanie innych wierzchowców? biggrin_prosty.gif Imo, jazda na mamucie zawsze spoko.

Nie, nie szukałem, bo konie które bez problemu włażą na najwyższe szczyty gór wbrew prawom fizyki wystarczająco mnie zadowalały.

Ale jazda na mamucie !? Wypróbuję, możesz być pewien :D

Share this comment


Link to comment

Bez SkyRe Skyrim to muł i wodorosty. Co prawda nie naprawia "GUARDS WHAT DO YOU SEE" itp. nonsensu, ale robi z tego niezłą grę.

Co prawda PM jest ponoć lepsze, ale zbyt długo doprowadzałem ten syf do stanu używalności i grywalności - SKYRE - by próbować coś teraz zmieniać.

 • Upvote 1

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...