Jump to content
  • entries
    161
  • comments
    916
  • views
    177,890

Transcendencja


Sergi

825 views

 Share

transcendence.jpg

Jeszcze wczoraj Dr Will Caster był tylko człowiekiem. Dziś jest bohaterem thrillera SF.

Czy film jest równie oryginalny jak ten w połowie rozpikselowany plakat? Okazuje się, że nie. Jest gorszy.

Transcendence to nazwa której Will używa zamiast Singularity - zjawiska, w którym sztuczna inteligencja przewyższy ludzką. Wraz z żoną i grupą dąży do takiego właśnie świata, gdzie ekosystemy można uratować, każdą chorobę wyleczyć, zaprowadzić pokój itd. Kiedy wraz z przyjaciółmi prowadzi badania nad rozwojem AI, grupa neo-ludystów przypuszcza na nich atak. Wielu naukowców ginie, a Will jest śmiertelnie chory. Jedyną szansą wydaje się skopiowanie jego umysłu do komputera kwantowego. Pomimo wątpliwości jego żona Evelyn, i przyjaciel Max podejmują się tego zadania. Proces się udaje, ale pojawiają się problemy i istotę, którą stał się nasz poczciwy Johnny, trzeba zniszczyć. Tylko jak zniszczyć coś, co jest wszędzie?

transce1.png

Ale zanim dojdziemy do tego wielkokalibrowego dylematu, musimy przebić się przez stos bzdur i niedorzeczności, na których twórcy budują fabułę filmu, jakby zbyt podekscytowani tematem którym się zajmują, żeby zdać sobie sprawę że Internetu nie da się zgrać na dyskietkę. Albo uznają że ciemny widz i tak nie zauważy.

A kiedy nie ma bzdur, są banały: "Ludzki umysł to coś więcej niż impulsy elektryczne", "On już nie jest człowiekiem", "Musimy go zabić żeby go uratować", "możemy być nieśmiertelni, tylko musimy przestać być ludźmi" itp. Poza banałami są jeszcze klisze - np. żeby dobitnie pokazać jak bezużyteczne są komputery bez prądu, dwa razy zobaczymy jak ktoś blokuje drzwi laptopem.

Należy jednak oddać sprawiedliwość filmowi - są momenty, kiedy nie ma jednego i drugiego i wtedy ogląda się to dobrze. Szkoda że to góra 1/4 całego filmu.

Reżyser może to zauważył (a może nie) i obsadził całą masę gwiazd. Oprócz Johnny'ego Deppa grają tu jeszcze m.in. Morgan Freeman (który najwyraźniej upodobał sobie rolę naukowców-mentorów), Paul Bettany, Kate Mara, Rebecca Hall, Cillian Murphy i Cole Hauser. Większość z nich nie odgrywa jednak znaczącej roli i tylko od czasu do czasu mają coś do przekazania, zazwyczaj krzykiem.

transce2.png

I większość z tego bym przebolał. Może nie bawił się wybornie, ale nie zawracałbym sobie głowy pisaniem o tym filmie gdyby nie zarzut numer trzy: Wszystko to już widziałem kilka razy. Pewnie nie jestem targetem tego filmu, ale nawet średnio obyty z tematyką widz zobaczy podobieństwa do Terminatora, Surogatych czy Drugiego Renesansu. Istnieje nawet książka, która zawiera większość z tych pomysłów w takiej konfiguracji, że zakrawa to na plagiat. Niestety nie pamiętam jej tytułu, nad czym bardzo ubolewam.

Nie ma tu żadnej szokującej prekognicji, żadnej idei wywracającej światopogląd do góry nogami. A bez tego film staje się thrillerem w futurystycznym settingu, i to zwykłym średniakiem. Aktorstwo ani oprawa nie dają powodów do zachwytu ani narzekań. Depp jako maszyna jest oczywiście chłodny i wyzbyty emocji, na pochwałę zasługuje Bettany - jako jedyny wydaje się prawdziwy i świadom tego,co się wokół dzieje. Cała reszta przyjmuje fakty bez krztyny emocji, tak jakby nadchodząca zagłada ludzkości była tylko jednym z niezbyt ciekawych wydarzeń kolejnego dnia.

transce3.png

Ze względu na podobieństwo i czas premiery można porównać jeszcze Transcendencję z Lucy. Obydwa podejmują próbę przedstawienia fantastycznej, a jednocześnie prawdopodobnej historii, przekazać jakąś mądrość i pokazać, jak może potoczyć się rozwój naszej cywilizacji. I obydwa zawodzą w tych założeniach, ale w przypadku Transcendencji nie jest to aż tak dotkliwe - pomimo głupotek na każdym kroku założenia mają z grubsza sens (czego nie można powiedzieć o Lucy) i w miarę dobrze się to ogląda. Co nie znaczy jednak, że komukolwiek poleciłbym te dwa filmy.

 Share

1 Comment


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...