Jump to content
  • entries
    121
  • comments
    628
  • views
    125,918

Ragnarok, czyli Top 10 Marvelovych Asgardczyków

Sign in to follow this  
CorniC

1,660 views

ragnarok.jpg

Oto widzę ojca swego,

Oto widzę matkę swoją,

Swoje siostry i braci.

Oto widzę długi szereg tych, którzy byli przed nami.

Oto ich zew, bym zajął wśród nich miejsce w Walhalli,

Gdzie bohaterowie żyją wiecznie...

Pamiętacie te niezwykle klimatyczną scenę z filmu Trzynasty Wojownik z Banderasem w roli tytułowej? Oto pozostali przy życiu wikingowie (oraz jeden arab), szykując się na śmierć w walce zaczynają cytować poemat o Walhalli. To chyba jeden z mocniejszych momentów tego klasyka, a pierwotna siła i odwaga ludzi północy wybija się tu na pierwszy plan. Z ich bogatej, acz niezbyt łaskawej religii czerpało wielu artystów, nie dziwi więc że pewnego dnia o Asgard upomniał się Jack Kirby. W efekcie tego na łamach komiksów Marvela zaczął pojawiać się Thor, nordycki bóg piorunów, a wkrótce po nim reszta panteonu skandynawskich bóstw. Warto wspomnieć, że twórcy z Domu Pomysłów czerpali również z innych mitologii; greckiej (Herkules, Ares), bliskowschodniej (Gilgamesh), ale żadna z nich nie została tak wyeksploatowana jak nordycka. Oto dziesięciu najciekawiej przedstawionych w komiksach Marvela Asów.

X. Heimdall

heimdall.gif

Na pierwszy ogień idzie strażnik Tęczowego mostu, w najnowszych filmach Marvela, w imię poprawności politycznej, ukazany jako Afroamerykanin. Heimdall odstrasza nieproszonych gości od Asgardu, jest zawsze wierny Odynowi, nigdy nie opuszcza posterunku. Ma niezwykły dar słyszenia tego co się dzieje w Midgardzie, sam jednak rzadko reaguje na ziemskie sprawy.

IX. Odyn

2980149-odin.jpg

Władca Asów, jedyny który był w stanie utrzymać w ryzach Thora, oto Wszechojciec Odyn. Najpotężniejszy z Asgardczyków poświęcił oko za potęgę, dosiadał siedmionogiego konia, a wieści przynosiły mu dwa kruki co rano oblatujące Midgard (jakby nie można był spytać Heimdalla). Kiedy Odyn zginął, oczywiście nie na zawsze (jak to u Marvela), to Thor został nowym Wszechojcem.

VIII. Hela

250px-Hela_por_Doug_Braithwaite.png

Piękna i niebezpieczna femne fatale pełną gębą, oto pani śmierci Hela. Niech was nie zwiedzie swojsko brzmiące imię, bo ta dziewoja władając podziemnym światem, mam moc porównywalną do tej jaką dysponuje Odyn. W uniwersum Ultimate doprowadziła nawet do śmierci Thora, choć w klasycznych komiksach też potrafi zrobić wiele złego. Nie określił bym jej jednak jako tą złą, wszak po prostu dąży do umocnienia swej władzy... Ponadto łączą ją pewne sprawy z Lokim...

VII. Balder

Baldermu.jpg

Przyjaciel i towarzysz broni Thora, jak również jego etatowy głos rozsądku. Co nietypowe na Asgardczyka brak mu porywczości wikinga, zawsze dba o swojego druha i wiernie służy mu jako następcy tronu. Balder to najlepszy przykład sługi-przyjaciela, przy tym jest on po prostu herosem i jeśli wierzy w sens walki to rzuca się na wroga w pierwszym szeregu.

VI. Sif

Sif_Marvel_XP.png

Ukochana Thora, najdzielniejsza z wojowniczek Asgardu i dwórka Odyna. Następca tronu zawsze mógł liczyć na Snif, co nie znaczy że zawsze był jej wierny. As i wojowniczka darzą się nie tylko wzajemną miłością, ale i szacunkiem. Snif zawsze walczy u boku Thora, nie spiskuje, nie próbuje zbliżyć się do tronu, jej remedium na problemy jest miecz.

V. Thor

Thor.png

Syn Odyna, następca asgardzkiego tronu, członek Avengers i ten który najmocniej zespolił losy Midgardu i Asgardu. Zesłany na ziemię bóg żył w ciele niepełnosprawnego doktora Blake'a, ratując ludzi na stole operacyjnym, jednocześnie walcząc ze złem w swoim mistycznym wcieleniu. Nie do końca lubię Thora, bo z jednej strony jest mało wyrazisty jak na członka Avengers, z drugiej jednak ostatnio ciekawie ewoluuje i wyrasta na prawdziwego zdeterminowanego władcę Asgardu.

IV. Wojów Trzech (Hogun, Volstagg, Fandral)

Drunk-Heroes-Warriors-Three.jpg

Wyjątkowo trzy postacie jako jedna, Trzech Wojów trzeba rozpatrywać razem, bo idealnie się uzupełniają i tracą połowę swojego uroku. Mamy tu poetę (Fandral), małomównego łowcę (Hogun) i błazna Volstagg. Każdy z nich to jednak świetny i odważny wojownik, który wiernie służy asardzkiemu tronowi. Jak już mówiłem bohaterowie świetnie się uzupełniają, różnice w ich charakterach kreują komiczne sytuacje, jednak ich przyjaźń to genialny przykład braterstwa broni.

III. Enchantress

150px-Amora_(Earth-6109)_001.jpg

Piekło boi się gniewu urażonej kobiety, a jego definicją jest Enchantress. Nasza czarodziejka od dawna ma chrapkę na Thora (udaje się jej nawet przez chwile rządzić u jego boku), nie przeszkadza jej to jednak bratać się z Hel, bądź Lokim. Ta szalenie niebezpieczna i oszałamiająco piękna Aska potrafi bruździć i nie jeden mieszkaniec Asgardu już się o tym przekonał...

II. Angela

Angela_Image.jpg

Jeśli Jim Lee żałuje utraty czegoś z Image Comics na rzecz DC to jest to Griffter, to Todd McFralane płacze za przetransferowaną do Marvela Angelą. Ta urocza asgardzka zabójczyni zadebiutowała w komiksach Spawn, jednak w wyniku konfliktu jej twórców została sprzedana do Domu Pomysłów. Tam została przedstawiona szerszej publice jako zaginiona siostra Lokiego i Thora. Angela została członkiem Guardians of the Galaxy, by wreszcie dorobić się własnej ciekawie wyglądającej serii. Oto jedna z seksowniejszych przedstawicielek rodu Asów.

I. Loki

Loki_Marvel_XP.png

Bo któż by inny smile_prosty.gif . Najciekawszy z Asgardczyków, mistrz kłamstwa i zdrady, zazdrosny o potęgę brata. Już nawet nie chodzi o to jak ukazano Lokiego w filmie Avengers, on jest po prostu świetny sam w sobie i ma ogromny wkład w uniwersum Marvela. To on doprowadził do założenia Avengers, to on doprowadził do zrzucenia Thora z tronu, to on pośrednio odpowiadał z Ragnarok, to on wreszcie zajął ciało Snif by zostać władcą Asgardu. Mistrz kanciarstwa pojawia się praktycznie we wszystkich historiach domu pomysłów zaczynając od Avengers, przez X-Factor, aż po Mighty Thor.

MikeFichera--Loki-Female.jpg

Ukazane tu postacie to totalna śmietanka i najbliższe otoczenie Odyna, jest też jednak sporo postaci drugoplanowych jak Thunderstrike (śmiertelnik z młotem podobnym do Mjolnira), Valkiria, Thor Girl, czy też Destroyer. Niegdyś nie lubiłem komiksów o Thorze, zmieniło to jednak Odrodzenie, a Siege, czy Ragnarok utwierdziły mnie w przekonaniu że Asowie mają ogromny potencjał. Poza poczytaniem komiksowych przygód nordyckich bogów, zachęcam też do czytania samej mitologii skandynawskiej bo jest naprawdę bogata i brak jej dekadentyzmu charakterystycznego dla Greków...

Sign in to follow this  


4 Comments


Recommended Comments

Loki jest naprawdę rewelacyjny, chodzi mi o tą jego pomysłowość, jego intrygo są przyjemne i aż miło się je śledzi, szkoda tylko, że w filmach i serialach animowanych spłycają tę jego zdolność, robiąc z niego drugorzędnego bożka... Chociaż faktycznie, w Thorze 2 to pokazali jego ząbki...

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...