Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,253

Nigdy wcześniej nieopowiedziana historia o sześciu i pół mężczyznach i dziewczynie w drodze! (Monty Python Live! Special 400th Anniversary Book)


bielik42

459 views

 Share

Nigdy wcześniej nieopowiedziana historia o sześciu i pół mężczyznach i dziewczynie w drodze! (Monty Python Live! Special 400th Anniversary Book)

x26933.jpg

Monty Python Live! Special 400th Anniversary Book

Autorzy: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin

Gatunek: Biografia(chyba)

Już w przyszłym tygodniu (+ dwa dni) będę miał okazję obejrzenia Ostatniego Wystąpienia (prawie) Na Żywo ?Latającego Cyrku Monty Pythona?. Z tego też powodu postanowiłem odświeżyć sobie nieco znajomość legendarnej trupy komików poprzez wygrzebanie z półki książki, którą kupiłem przy okazji wyprzedaży. Jest ona na rynku całkiem długo (wydana w 2009 roku) i dostępna wyłącznie w języku angielskim. Szybkie przekartkowanie niezbyt grubej książki dało mi nieszczególnie interesujące wrażenie stronic zapełnionych przedrukowanymi scenariuszami najbardziej znanych skeczy Pythonów, lecz ? jak to bywa z Monty Pythonem ? powierzchowna opinia często bywa mylna. Ni!

?Monty Python Live!? to niegruba książka w miękkiej okładce, zapełniona zdjęciami, Gilliamowską sztuką, skeczami i wspominkami poszczególnych Pythonów. Całość została podzielona na odrębne akty i - w zależności od naszego zaznajomienia z twórczością grupy i jej historią ? część z nich jest bardziej interesująca od pozostałych. Pierwszy akt, zatytułowany ?Pythons on the Road: an Oral Story? dotyczy pierwszych występów na żywo. Wspomnienia te są podzielone na poszczególne trasy i w znacznej większości tętnią dowcipem i ciekawostkami(dowiadujemy się o problemach alkoholowych Chapmana i katordze poruszania się w limuzynie prowadzonej przez niejakiego Sida). Pierwszym punktem jest trasa UK w 1971, później trasa w Kanadzie (1973), kończąc zaś na występach w Nowym Jorku i ostatecznie w ?Hollywood Bowl?. Każda z tych tras ma wyodrębnione niespodzianki i zaskakujące wspomnienia, których nie przytoczę, bo nie chcę wam psuć zabawy z czytania. Warto jednak wspomnieć, że najbardziej szalone przygody Pythoni przeżyli w USA, gdzie pobyt umilali im m. in. Beatelsi czy też Stonesi, wciągając biednych komików w wir szalonych polewanych imprez, tak kojarzonych z popularnymi grupami rockowymi. Problem w tym, że Monty Python nie był grupą muzyków, a? pisarzy i komików, więc ich zderzenie z wybuchowymi rockowcami wypadło wręcz zabójczo.

Wspomnienia te są poprowadzone w sposób przedstawiania kolejnych wpisów komików. Czasami Pythoni przygryzają sobie nawzajem, ujawniają stare zwady, przykre zdarzenia (Cleese został obrobiony w Nowym Jorku przez dwie prostytutki) i wybitne momenty, nieznane szerszej publiczności. Wiele w tym sentymentu i zapewne koloryzowania, lecz czyta się to nadzwyczaj miło. Najśmieszniej wypada Michael Palin ? nieśmiały wobec dam komediant, niespodziewanie stał się obiektem westchnień szalonych fanek z Ameryki. Przytoczona została sytuacja, gdy Palin mocząc nogi w basenie na przyjęciu u Steve?a Martina niespodziewanie stał się świadkiem wyłaniającej się z wody młodej nimfetki (bez stanika). Z wspominających najmniej udziela się Cleese (bo nigdy nie lubił tego typu popularności) i Chapman (bo jest martwy). Wspomnienia udekorowano niewielką ilością zdjęć, szkoda, że część z nich jest stanowczo zbyt mała.

Część druga to podzielone na dwa akty scenariusze skeczy, które pojawiły się na występach w Hollywood Bowl. Dla miłośników MP nie jest to może zbyt interesująca część (bo przecież każdy zna na pamięć ?Skecz z papugą?), aczkolwiek jest tu też kilka przyjemnych szczegółów, jak choćby przedruk z absurdalnego planu przedstawienia występu w Hollywood Bowl ? rzecz warta uwagi. Dużo ciekawsze jest następna część książki, zatytułowana ? In Their Own Words?, w której znajdziemy krótkie (bo maksymalnie dwustronicowe) wspomnienia każdego z Pythonów (łącznie z Chapmanem) oraz ich producenta Neila i aktorki Carol Cleveland. Do tego dołączone zostało ogromnie zabawne sprawozdanie z pobytu w Nowym Jorku, napisane przez Michela Palina ? doskonały dowcip, świetne żarty i sytuacje. Na tym ciekawostki się nie kończą, bo zaraz za kartami z dziennika Palina znajdziemy krótki kawałek publikacji ?How to be a Great F*cking Actor by James Lipton Teabag?, czyli ?zostań doskonałym aktorem w trzech prostych krokach.

Na tym właściwie kończy się książka, lecz w tym przypadku byłaby stanowczo za cienka jak na cenę dwudziestu-pięciu dolarów, więc edytor dorzucił kilkanaście stron bardziej i mniej znanych skeczy. Na koniec zaś krótkie ?znajdź pięć różnic na obrazkach i w nagrodę wygraj weekend we dwojga z Hughem Jackmanem? i krótki przegląd innych arcydzieł literatury pióra Pythonów (albo i nie). Jaki jest mój werdykt ostateczny? Książka została napisana bardzo przyjemnym, typowo Pythonowskim stylem, ma w sobie bardzo wiele specyficznego dowcipu i naprawdę interesujących ciekawostek na temat tej legendarnej grupy. Problem w tym, że znamienitą większość książki stanowią scenariusze znanych numerów, zdjęć wcale nie jest wiele i część z nich jest raczej kiepskiej jakości, a i nie wszyscy Pythoni są równie wylewni we wspominkach, zwłaszcza Cleese i Gilliam (czyli potencjalnie najciekawsi). Jakkolwiek lektura mi się opłaciła i wielokrotnie śmiałem się rubasznie z pomysłów i niesłychanych improwizacji Pythonów. Dla fanów ? ciekawostka, dla reszty ? chyba też. Byle do przyszłego tygodnia.

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...