Jump to content

Moje Fado

 • entries
  348
 • comments
  1,407
 • views
  468,989

Podążając za... Hayao Miyazakim - Wyspa radości, wyspa samotności (Laputa - Podniebny Zamek)


bielik42

2,302 views

 Share

Podążając za... Hayao Miyazakim - Wyspa radości, wyspa samotności (Laputa - Podniebny Zamek)

bu3LXug.jpg?1

Laputa ? Podniebny Zamek/Tenku no shiro Rapyuta

Występują(głosy): Ishiro Nagai, Hiroshi Ito, Keiko Yokozawa, Mayumi Tanaka, Yoshito Yasuhara

Pomimo niemałych trudności ?Nausicaa z Doliny Wiatru? zdołała pojawić się na rynku zachodnim i wzbudzić całkiem spore zainteresowania ? tego właśnie Miyazakiemu i studiu Ghibli było trzeba by rozkręcić kolejne projekty. Sam Miyazaki nie ukrywał swych fascynacji wiatrem i kulturą europejską, więc kolejna jego produkcja w sumie przypominała nieco jego wcześniejszą?

laputa-castle.jpg

?Laputa? ma dwa znaczenia ? pierwsze to po prostu hiszpańskie określenie prostytutki (przez co dużo bardziej popularne), drugie zaś powiązane jest z filmem, albowiem tak właśnie nazywa się latająca wyspa, zasiedlona przez nację matematyków, astronomów i artystów. Dzięki swej tajemniczej sile lewitacji wyspa ta przemierzała świat, czasami biorąc udział w pewnych zdarzeniach na stałym gruncie, lecz przeważanie służyła jako utopia dla naukowców i ludzi sztuki, nieograniczonych żadną etyką czy moralnością. Laputa po raz pierwszy pojawiła się w znanej niemal każdemu książce Jonathana Swifta pt. ?Podróże Guliwera?, a jej koncepcja wciąż często pojawia się w naszej kulturze ? od komiksów ?Liga Niezwykłcyh Dżentelmenów? Alana Mooore?a po podwodną utopię Andrew Rayana. Za jedną z reinkarnacji ikonicznej już wyspy odpowiada Miyazaki swym anime z 1986 r.

laputa_still01.jpg

Film zaczyna się w powietrzu, co jakoś przestaje mnie dziwić, im więcej filmów Miyazakiego oglądam. Kilka ważkowatych pojazdów rozpoczyna abordaż na znacznie większy sterowiec ? zamaskowani piraci, którym przewodzi bardzo energiczna staruszka, przebijają się przez pokład, widocznie próbując dostać się do przestraszonej dziewczynki, ukrytej w jednym z pokoi. Dziewczynka próbując uciekać spada ze sterowca, lecz zamiast szybko i tragicznie spotkać się z podłożem nasza bohaterka (no bo przecież jak inaczej?) zaczyna powoli sfruwać z nieboskłonu, prawdopodobnie dzięki naszyjnikowi, który nagle zaczyna lśnić błękitnym światłem.

laputa-castle-in-the-sky_50923.jpg

Opadając tak niczym liść, Sheeta (bo tak owej dziewczynce na imię) trafia do kopalni, gdzie ratuje ją Pazo ? chłopak w podobnym wieku (10-12), pracujący w kopalni jako pomocnik. Chłopak zabiera swą nową koleżankę do domu, a następnego ranka rozpoczyna się prawdopodobnie jego przygoda życia. Pazo nie zdąża nawet porządnie poznać swej rówieśniczki, wspominając jednak o tym, iż jego ojciec widział kiedyś Laputę ? podniebną wyspę, ponoć pełną skarbów - gdy pojawiają się wspomniani piraci, a następnie wojsko i wszyscy chcą złapać Sheetę. W trakcie filmu zarówno dziewczynka, jak i jej naszyjnik często zmieniają swe położenie, czy to będąc w rękach wojska, czy to piratów, którzy okazali się być dosyć zabawną kompanią, a widz przeważnie będzie śledził akcję wraz z Pazo, który jest tu równie ważnym bohaterem, co Sheeta. Sporo akcji dzieje się w powietrzu, aczkolwiek pierwsza część filmu to prawdziwie odwrotność podniebnych wojaży ? bohaterowie poruszają się po górniczym miasteczku, by na moment wpaść do opuszczonych tunelów.

10-laputa.jpg?itok=wjOxTKkl

?Laputa ? Podniebny zamek? to całkiem spory krok naprzód dla studia Ghibli i Miyazakiego ? fabuła jest bardziej wielowątkowa, mamy tu też całkiem niezły zbiór oryginalnych i nieco mniej oryginalnych charakterów i do tego spuszczono nieco z poważnego tonu, którym biło od przygód księżniczki z Doliny Wiatru. Wielokrotnie przyłapałem się na wyrażaniu niepohamowanej radości, obserwując chociażby kilkunastosekundowy pojedynek na prężenie muskułów czy dzienną rutynę na pirackim statku powietrznym ? Laputa to dzieło bardzo przyjemne i miejscami wybitnie zabawne, lecz jednocześnie poważne i pełne akcji. Walka między piratami a wojskiem jest niezwykle widowiskowa, znajdziemy też takie momenty, jak na przykład berserk podniebnego robota, równającego z ziemią potężną bazę wojskową. Podobnie jak i w poprzednim tytule ? ofiary w ludziach idą w setki, jeśli nie tysiące, co raczej nikogo zbytnio nie obchodzi.

tumblr_lk85f7I3kG1qehmh1o1_500.gif

Opowieść o latającej wyspie ma też kilka innych nowości ? Miyazaki sięgnął po delikatny wpływ science-fiction podczas projektowania wnętrz wyspy czy też jej machinerii, a sama historia Laputan jest ładnym nawiązaniem do wszelkich teorii spiskowych, chociażby poprzez wspomnienie, iż właśnie ta wyspa była odpowiedzialna za zniszczenie Sodomy i Gomory. Całkiem inteligentnie jest to rozegrane, lecz jednocześnie dosyć naiwnie. Można mieć żal do reżysera, że nie wysilił się na nieco lepsze rozwiązania (np. z tajemnicą zniknięcia ludzi z Laputy) i choć trochę ważniejsze przesłanie, ale uroku tego filmu nie sposób zignorować, zresztą prawie każda produkcja Ghibli ma ten swój urok, tak odmienny od disneyowskiego.

tumblr_lpqe5d0bA01qehmh1o1_500.gif

Fabuła ciekawi, postacie są oryginalne, muzyka wpada w ucho, często możemy się pośmiać i do tego wielokrotnie zmienia się otoczenie ? ?Laputa ? Podniebny zamek? to kawał uroczej bajki, może niezbyt przełomowej czy choćby zapadającej w pamięci, ale urokliwej. Nie żal mi poświęconego jej czasu, lecz raczej już do niej nie wrócę. Było bardzo miło i efektownie, warto sobie zerknąć.

Zwiastun

Japoński, bo brzmi lepiej

Angielski, bo wygląda lepiej

 Share

4 Comments


Recommended Comments

"Laputa..." trochę mi się zlewa z "Nausicą", trzeba by sobie to odświeżyć. Anyway, jedno z moich ulubionych dzieł Ghibli.

tego właśnie Miyazakiemu i studiu Ghibli by rozkręcić kolejne projekty

...było trzeba?

od komiksów ?Liga Niezwykłcyh Dżentelmenów? Alana Mooore?a po podwodną utopię Andrew Rayana

combo ;)

Link to comment

Po raz pierwszy o tym tytule usłyszałem, gdy obejrzałem 5 ep No Game No Life. Tam było tak banalne nawiązanie, że musieli je nawet wypikać, takie było oczywiste. :D

 • Upvote 1
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...