Jump to content
 • entries
  25
 • comments
  328
 • views
  20,816

O radiu, konkursach i popularnym syfie (słaby wpis)


Wysokiandrzej

966 views

 Share

Będzie to bardzo słaby wpis. Czytanie na własną odpowiedzialność, bo to co będę pisał to czyste głupoty ;).

Napiszę szczerze co mnie ostatnio mocno irytuje. Pamiętam jak godzinami kiedyś mogłem słuchać radia. Wiadomo jak reagujemy kiedy nie słuchamy swojej ulubionej muzyki (szczególnie jesienią kiedy jest deszczowa pogoda). Lubię sobie wspominać dawne czasy i doszedłem do takiego wniosku, że dzisiejsze stacje radiowe to kpina dla prawdziwych fanów muzyki. Mam dziwne wrażenie, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego czego słuchają.

Przykładowo utwór zespołu Piersi: Bałkanica muszę słuchać raz dziennie. Mdli mnie od słuchania tych samych utworów co jakiś czas. Owszem radio musi puszczać swój słodki kicz. Kojarzycie Gotye? Pamiętam jaką satysfakcje miałem kiedy słuchałem radiowej trójki odkrywając ten utwór wcześniej od połowy narodu, dwa tygodnie później rzygałem tym utworem.

Nie mam nic do ''popularnego syfu'' lubię od czasu do czasu posłuchać takich elementów muzycznych jak: Ewa Farna, Ania Dąbrowska czy też De Mono, ale niech będzie jakieś zróżnicowanie!!.

Radio to nie tylko muzyka, ale też reklamy i konkursy z nagrodami. Poziom coraz mocniej sięga do poziomu MTV gdzie stacja zatraciła swoją jakość. Dla ludzi ważniejsze jest zdobywanie 5000 tys. złotych czy słuchanie Urbańskiego w czasie reklam który nawija o tym, że do wygrania jest X kwota. Jeżeli są jakieś konkursy czy akcje, to niech pieniądze idą na cele charytatywne.

Według najnowszych statystyk coraz mniej jest puszczanych polski piosenek. Za to mamy dziadostwo pokroju: Pitbula, Sean Paul czy Mariah Carey. Dlaczego dzisiaj muszą być puszczane utwory sponsorowane przez managerów oraz zwycięzców programów typu: X Factor? Może chociaż raz ktoś puści przykładowo Artura Rojka?

Jedynym elementem za który nie powinniśmy się wstydzić to Trójka. Reszta to poziom MTV.

 Share

20 Comments


Recommended Comments

Po co mi radio skoro na telefonie mam jakieś 16 GB ulubionej muzyki, której słuchania nie będzie mi zagłuszał i przerywał jakiś domorosły spiker?

 • Upvote 2
Link to comment

Ło jezu. Zbuduj sobie playlistę alternatywnego nie-syfu na Spotify czy Youtube i słuchaj czego chcesz, a nie polegasz na stacjach radiowych (lol) czy MTV (TOPKEK).

 • Upvote 1
Link to comment

W radiu fajne jest to, że jest w nim element zaskoczenia i odkrywasz różne kawałki, których nie znałeś wcześniej. Nie da się tego efektu uzyskać puszczając muzę ze swojej kolekcji bez względu na to ile ma gigabajtów, dlatego oprócz radiowej trójki zdarza mi się włączać stereomood.com, gdzie kawałki puszczane są wg nastroju, który sam wpisujesz. Jest jeszcze kilka innych stron do "odkrywania" muzyki, ale ta najbardziej przypadła mi do gustu.

 • Upvote 6
Link to comment

@Up

Na Spotify też masz playlisty posegregowane wg. Twojego nastroju.

dzisiejsze stacje radiowe to kpina dla prawdziwych fanów muzyki

Wybacz, ale czytam takie dyrdymały, to mnie krew się ścina. To JA jestem ten jedyny i prawdziwy :trollface:.

Link to comment

Stillborn@ Chodziło mi o coś innego. Przykładowo przed śmiercią połowa osób nie słuchała majkela dżeksona - po śmierci nagle pojawiło się kilkanaście tysięcy nowych fanów. Oto mi bardziej chodziło.

Link to comment

Nie wiem czy to ma wspólnego z tym wpisem, ale trochę szczypię się z Radiem złote przyboje, niby muzyki z dawnych lat jest wystarczająca, tylko że zbyt często lecą polskie utwory, a ja tak bym chciał np Phila Collinsa albo Brayna Adamsa.

Link to comment

Już się miałem popukać w głowę, ale faktycznie tak jest. 50% muzyki od 5:00 do północy ma być po polsku. Myślałem długo i intensywnie i nie znalazłem słów na ten absurd.

Link to comment

Poprzez wpychanie ich na siłę słuchaczom do gardła? I dlaczego w ramach tej "promocji" puszcza się nierzadko 20-letnie kawałki zespołów, które sprzedały już tysiące płyt albo utwory mające na YT miliony wyświetleń?

Są specjalne audycje od promowania polskich, mało znanych artystów, Trójka ma nawet osobny dzień na to, jeśli dobrze pamiętam. Więc po co taki sztywny, odgórny nakaz?

 • Upvote 1
Link to comment

Chodziło mi o coś innego. Przykładowo przed śmiercią połowa osób nie słuchała majkela dżeksona - po śmierci nagle pojawiło się kilkanaście tysięcy nowych fanów. Oto mi bardziej chodziło.

Wiem o co Ci chodziło. Myślałem, że jak dam trollface na końcu mojego wywodu, to domyślisz się, że głupoty piszę...

Poza tym, piszesz o modzie. Koniunkturalizmie. Zwał jak zwał. Tak jest przecież ze wszystkich dziedzinach. Są osoby, które świadomie wybierają, nie patrząc się na innych. Są takie, co nic nie zrobią, TYLKO patrzą się na innych. Ale są i tacy, którzy starają się być oryginalni na siłę (hipster :]).

Link to comment

Z tego co się orientuje, to więcej jest puszczanych zagranicznych piosenek niż naszych polskich (szczególnie Eska lub Zet). Zresztą pamiętam jakie były jaja przy rozpoczęciu audycji Radia Zet Gold gdzie na początku utwór: Let's Dance był puszczany 3 razy w przeciągu 2 godzin :E!. Moim zdaniem powinno się puszczać więcej tych zespołów/wokalistów/wokalistek które nie są znane, ale oczywiście najpierw musi ''Agent'' posypać kasą żeby móc mieć szansę wybicia się. Poza tym są też internety (YT) czy programy typu X Factor.

Link to comment

Tak szczerze, to dla mnie radio i tv muzyczne umarły, gdy zdjęli z 10 lat temu Hell's Kitchen z VIVA. Od tamtej pory, to radio mi brzęczy w pracy, bo lubię mieć tło (ale kompletnie nie wiem, co leci... Chyba Muzyczne Radio, bo jako jedyne nic nie zakłóca :P). A muzykę w tv ostatnio widziałem... Przedwczoraj, jak oglądałem La Traviata na TVP Kultura :D. A tak, to od czasu HK z VIVA nic tam dla mnie nie ma.

Link to comment

Ja z ciekawości obserwowałem kanały MTV edycji angielskiej - Rocks, Hits.. te sprawy. Oni jeszcze muzykę puszczają, ale trzeba sie nasiedzieć, by uczciwie przedrzeć się przez hipsterskie/plastikowe łajno. Czasem nawet można coś znaleźć, choć wciąż niespecjalnie polecam.. Co do TVP Kultura - no jak są koncerty np. SBB to jak najbardziej zaglądam. :) Głównie jest to mekka archiwaliów, a te mają to do siebie, że im starsze tym lepsze.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...