Jump to content

Pepperoni

  • entries
    37
  • comments
    92
  • views
    14,665

Death Breath "Stinking Up The Night"


Pepperoni

460 views

Zespół Entombed zna chyba każdy, kto mieni się fanem metalu. Dlatego z zainteresowaniem przyjąłem wiadomość, iż grający tam Nicke Anderson postanowił ?pójść na swoje? i założyć własną grupę. I tak narodził się Death Breath, który popełnił fenomenalny album ?Stinking Up The Night?.

Zaczęło się od poznania rewelacyjnego i absolutnie brutalnego kawałka ?Heading For Decapitation?, który choć nie pełni roli promującego płytę singla (to robi inny utwór, ale o tym za chwilę) to zdewastował mnie szybkim tempem, agresywną, ciężką pracą gitar oraz absolutnie fenomenalnym, brutalnym wokalem Jorgena Sandstroma, który przeszedł tutaj samego siebie w popisach wokalnych, zachęcając do zapoznania się z całą płytą.

Ten album to majstersztyk i prawdziwa perełka. Anderson przeszedł samego siebie przykładając się do jego tworzenia choćby przez ciekawy fakt zaangażowania dodatkowo trzech wokalistów (w tym choćby Jorgena Sandstroma), z których każdy śpiewa inne utwory, co nadaje ciekawej różnorodności. Wśród inspiracji muzycznych Death Breath wymieniane są choćby Autopsy, Black Sabbath czy Venom, co już samo w sobie jest dobrą rekomendacją, ale i tak liczy się efekt? a ten jest wprost fenomenalny. Warto też wspomnieć, że w tekstach przewijają się też motywy Lovecraftowskie (np. w utworze ?Falbby Little Things From Beyond? czy mówiącym samo za siebie ?Cthulhu Fhtagn!?), co stanowi dodatkowy smaczek i zachętę.

Na koniec przywołam jeszcze singiel promujący płytę, ?Stinking Up The Night?, do którego dorobiono świetny teledysk naszpikowany smaczkami a każdy fan gatunku będzie się setnie bawił wyławiając nowe tu i tam. Ot choćby: utrzymanie całego klipu w formie starych filmów o zombie, nawiązania do Entombed, czy innego poprzedniego zespołu, w którym realizował się Anderson.

Przyznaję, nie siedzę tak w death metalu, by uchodzić za konesera tej odmiany, ale ta płyta rzuciła mnie autentycznie na kolana. Ma świetne partie gitar, solidny łomot perkusji oraz genialne wokale (Sandstrom!). Czego chcieć więcej?

Ocena: 666/10 + znaczek jakości \m/ POLECAM!

6 Comments


Recommended Comments

Wiesz, jak piszesz nowy post, tutaj na blogach, to tam masz coś takiego, jak "grafika wpisu". Wrzuć na sam koniec, przed publikacją, okładkę (czy inny obrazek). Będzie się lepiej prezentował.

Co do Death Breath, to niestety, ale nie rozumiem za bardzo fajności tego projektu. Choć jesteś którąś z kolei osobą, która tak twierdzi. Nie przemawia ta muzyka do mnie.

Link to comment

Zapamiętam:]

Są inni... i dlatego ich lubię. To nie Immolation, Massacre czy nawet Autopsy.. grają nieco lżej, z większym kopem energetycznym. Co kto lubi, zaś Ty, Stillborn jesteś pierwszym, jakiego widzę, który głosi, że nie niszczą... co kto lubi, choć i tak większy podział widziałem przy ostatnim Satyriconie.

Link to comment

Ostatni Satyricon zniszczył mnie... Nie spodziewałem się, że całkiem fajny, bujający black'n'roll z Now, Diabolical przerodzi się w takie miałkie, rozwlekłe kawałki, jakie zaprezentowali na ostatniej płycie. Żal mi się zrobił :[.

Link to comment

O tak.... ostatni Satyricon to wg mnie majstersztyk, do tego totalnie zaskakujący, szczególnie, że obok bardziej "mocnych" wałków wstawiono nietypowe nieco, ale fenomenalne dla mnie i będące inspiracją do projektu literaciego "Nekrohaven" oraz zaskakującą, fantastyczną balladę "Phoenix". Czapki z głów!

Nie zgodzę się natomiast do Naw, Diabolical - świetny album, z kilkoma prawdziwymi niszczycielami w stylu "KING", "Pentagram Burns" i moje ulubione, które nucę przy każdym wypadzie na bieg, "To The Mountains", choć pokuszę się o opinię iż ten i następne, Age of Nero, zdają się być stopniową krystalizacją ich stylu jaki zaprezentowali na najnowszym krążku.

Link to comment

Którego szczerze nie cierpię i nigdy już do niego nie wrócę :]. Całe szczęście, że mam Spotify, bo inaczej wywaliłbym kasę na krążek, który by mi się tylko kurzył.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...