Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,097

Podążając za... Davidem Lynchem - Serce w klatce nienawiści (?Dzikość Serca?)


bielik42

1,703 views

 Share

Podążając za... Davidem Lynchem - Serce w klatce nienawiści (?Dzikość Serca?)

screenint1.jpg

Dzikość Serca/Wild at Heart

Występują: Nicolas Cage, Laura Dern, Willem Dafoe, Diane Ladd, Harry Dean Stanton, Isabella Rossellini

Myliłby się ten, kto twierdzi, iż najbardziej kontrowersyjną Złotą Palmą była ta, przyznana Quentinowi Tarantino za ?Pulp Fiction? w 1994 roku. Jest tak, ponieważ młodego reżysera kina groteski i kiczu ubiegł starszy kolega, reżyser kina artystycznego i onirycznego, który tym razem zabrał się za kicz i groteskę ? David Lynch. Wtedy, w 1990 roku krytycy dyskutowali trafność przyznania Złotej Palmy ?Dzikości Serca? z prawdziwie oddającą ten film wściekłością ? wielu oczerniało dzieło Lyncha, inni wynosili je pod niebiosa filmowej taśmy, ale tylko jedno do dziś pozostało pewne ? takiego filmu nigdy nikt nie powtórzył i nie powtórzy.

wild-at-heart.jpg

Osobiście z ?Dzikością Serca? zmierzyłem się całkiem wcześnie, gdy dopiero pochłaniając teksty Kałużyńskiego nieśmiałym krokiem przemierzałem filmową krainę. Film ten zaskoczył mnie pewną sprzecznością ? wychwalany za kunszt i aktorstwo, a rolę główną gra nie kto inny, a Nicolas Cage, którego gry po prostu ścierpieć nie mogłem i do dziś rzadko która jego rola nie przyprawia mnie o ból zębów. Cage?a można kochać albo nienawidzić ? tak charakterystyczny jest to aktor. Owego aktora do filmu wybrał nie mniej charakterystyczny reżyser, a jako partnerkę w filmie oddał mu sprawdzoną już Laurę Dern (?Blue Velvet?), oprawiając wszystko? no właśnie, o czym jest ten film?

wild+at+heart2.jpeg

Sailor (Cage) i Lula (Dern) są w sobie zakochani. On jest prostym chłopakiem bez wielkiego wsparcia finansowego. Ona pochodzi z bogatego domu, a za matkę ma despotyczną nimfomankę. Zobaczyli się raz i już wiadome dla obojga było ? to musi być miłość. Sailor wychodzi z więzienia i natychmiast wędruje do swej oblubienicy, trafiając akurat na bal, zorganizowany przez matkę. Sama matka zdecydowanie nie lubi Sailora, wręcz go nienawidzi ? szybko wydaje rozkaz ochroniarzom, by wyrzucili natręta, wbrew krzykom córki. Zdesperowany Cage miażdży twarz czarnoskórego osiłka i porywa ukochaną. Razem wskakują do wiernego pojazdu Sailora i odjeżdżają w siną dal, byle dalej od rzeczywistości, byle dalej od matki, byle dalej do miejsca, gdzie czeka na nich wieczne szczęście. Tak zaczyna się jeden z najbardziej pokręconych filmów drogi, którego możemy postawić na równi z takimi dziełami, jak ?Urodzeni Mordercy? i ?Las Vegas Parano?.

wild-at-heart-4.jpg

Co jest w ?Dzikości Serca? takiego, że przekonało do siebie jury w Cannes? Myślę, że podstawą są w tym filmie doskonale napisane postacie. Sailor to człowiek czynu i chwili, nie waha się podejmować szybkich decyzji w krytycznych momentach, co niestety nie zawsze dobrze się kończy. Nie należy on do ludzi zbytnio inteligentnych, lecz jest wystarczająco bystry, by zaaranżować sobie ucieczkę od przeklętej mamusi i utrzymać Lulę w względnie komfortowych warunkach. Kocha on swą wybrankę ponad wszystko, nawet bardziej niż własną wężową kurtkę, a okazuje swe uczucia głębokim głosem, śpiewając jej ?Love me Tender? Presleya oraz swymi umiejętnościami miłosnymi. Identyczną miłość żywi do Sailora Lula ? rozpieszczona przez bogatych rodziców jedynaczka, po raz pierwszy wyrwana spod opiekuńczych pazurów matki. Jej miłość do Sailora rozgorzała płomieniem głównie w akcie buntu przeciw despotyzmowi, wprowadzonym w jej życiu przez zaborczą mamusię. Nie jest może zbyt mądra, ani urokliwa, lecz najbardziej pragnie wolności z Sailorem u swego boku.

wild_at_heart3b.jpg

Nie dane jednak będzie kochankom osiąść gdziekolwiek i cieszyć się sobą w spokoju, bowiem Marietta Fortune (matka) nie ma zamiaru pozwolić na to, by Sailor odebrał jej córkę, zresztą nie tylko dziewczyna jest powodem głębokiej nienawiści do niedoszłego zięcia ? był on świadkiem pewnego zdarzenia, którego ujawnienie może doprowadzić wściekłą Mariettę do upadku. Aby pozbyć się świadka i kochanka swej córki, matka wysyła w pogoń za nim uwiedzionego detektywa oraz szefa mafii. O ile detektyw wyrusza w podróż osobiście, to już spec od mokrej roboty zatrudnia bandę psychopatów, by ruszyli tropem Sailora. Poza niebezpieczeństwem ze strony zbirów i detektywa, para będzie musiała również w jakiś sposób zdobyć pieniądze na życie i ucieczkę, bowiem miłość nie napełnia ich żołądków i pustego baku w samochodzie.

415111.1.jpg

Jak sami widzicie ? fabuła jest ciekawa, napisana z pomysłem i talentem. Co może dziwić, to praktycznie niewidoczne elementy oniryczne, tak charakterystyczne dla twórczości Lyncha. Uspokajam was jednak od razu ? surrealizm się pojawia, ale w kompletnie odmiennej formie. Film ten nie zdobył palmy fabułą, lecz połączeniem kilku stylów artystycznych, co dało nam dzieło kiczowate i groteskowe, sprzeczne w założeniach, a jednak w jakiś sposób trzymające się kupy. Lynch połączył w ?Dzikości Serca? dwa światy ? naturalistyczny, obfitujący w krew, przemoc i zbrodnię oraz kiczowaty, pełen miłości, tańca i zabawnych aspektów w tragicznych momentach. Jest tu na przykład scena, w której z strzelaniny wyskakuje pies, trzymający w pysku oderwaną ludzką rękę i niesie ją sobie spokojnie, nie zważając na nic. Jednak najbardziej charakterystyczną sceną, jest jedna z ostatnich, ukazująca nam zwidy pobitego do nieprzytomności Sailora, któremu ukazuje się ubrana w róż i lśniący plastik wróżka. Tym aspektem Lynch podbił serca większości krytyków, łącząc niejako ogień z wodą (czyt. kulturę wysoką z niską), na długo przed ?Pulp Fiction?.

laura-dern-wild-at-heart-cuore-selvaggio-david-lynch-01.jpg

Jak już wspominałem ? gra aktorska stoi na niezwykle wysokim poziomie. Zdawałoby się, że to Nicolas Cage kradnie cały film swoją kreacją, lecz nie robi on właściwie nic, poza byciem tym Cage?em, do którego każdy widz już przywykł. Dern wciąż robi zabawne miny, a Diane Ladd popisuje się szaleństwem i rozpaczą. Małą perełką aktorską jest w tym filmie rola Willema Dafoe ? powinien go zobaczyć każdy. Za muzykę znów odpowiada ten sam Badalamenti i znów robi doskonałą robotę, łącząc kilkanaście kawałków, wśród których możemy znaleźć takie przeboje, jak ?Wicked Game? Chrisa Isaaka i wspomniane ?Love Me Tender? w wykonaniu Cage?a. Oczywiście znajdziemy tu także typowo Lynchowską pracę kamery, z długimi ujęciami i zabawą kadrem.

dl-dianeladd-wildatheart-lipstickfu.png

?Dzikość Serca? jest filmem kontrowersyjnym, co do tego nie ma dyskusji. Jest pełen przemocy, seksu, przekleństw i krwi, lecz z drugiej strony znajdziemy w nim miłość, smutek, szczere intencje i prawdziwie poetyckie uczucia. Czy warto obejrzeć? Warto, lecz równocześnie warto też w trakcie seansu oczekiwać nieoczekiwanego, co i tak nie uchroni was przed zaskoczeniem. Zapada w pamięć na długo.

Zwiastun

Kącik Muzyczny

http://www.youtube.com/watch?v=UAOxCqSxRD0

 Share

1 Comment


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...