Jump to content

Moje Fado

 • entries
  348
 • comments
  1,407
 • views
  469,253

Podążając za... Quentinem Tarantino - Dziki zachód w trzeciej rzeszy (?Bękarty wojny?)


bielik42

2,094 views

 Share

Podążając za... Quentinem Tarantino - Dziki zachód w trzeciej rzeszy (?Bękarty wojny?)

inglourious_basterds_poster2.gif

Bękarty Wojny/Inglourious Basterds

Występują: Brad Pitt, Christoph Waltz, Melanie Laurent, Eli Roth, Michael Fassbender

Patrząc z perspektywy czasu na premierę ?Bękartów Wojny? śmiało można rzec, że nie był to ?wielki powrót Tarantino?, bowiem kino od tego momentu nie zmieniło się ani trochę , a raczej ponownie zainteresowało się pewnymi realiami, które od jakiegoś czasu zaczęły porastać kurzem. Po historii o kolorowych panach, mafijnych porachunkach, sprytnych stewardesach, blondwłosej zemście i kraksach Tarantino przenosi nas w czasie prosto na? terytorium trzeciej rzeszy?

IB-29.jpg

Cóż, tego raczej niewielu się po Tarantino spodziewało ? zrobił on spaghetti western na terenie Niemiec i Francji, zamiast nieogolonych bandytów użył nazistów, a w ruch idą kije bejsbolowe, partyzantka i ?przekazywanie wiadomości? hitlerowcom. Po kiepsko odebranym ?Death Proof? reżyser zaskoczył wszystkich bardzo dobrym filmem, który choć ponownie ma w sobie wiele kiczu, groteski i absurdu, to jednak jakoś to wszystko się do siebie klei i sprawia przyjemność. O czym dane jest nam usłyszeć i co możemy zobaczyć?

kinopoisk-ru-inglourious-basterds-1047010.jpg

Trwa druga wojna światowa ? armia hitlerowska zdążyła zdobyć nie tylko Polskę, ale i Francję, tworząc na jej terenie haniebne państwo Vichy. Oczywiście naziści wykonują swój plan ?rozwiązania problemu żydowskiego?, co skutkuje przeczesywaniem terenów Francji w poszukiwaniu poukrywanych ludzi pochodzenia żydowskiego. Tym nieszczęsnym zajęciem zajmuje się pułkownik Hans Landa, zwany ?Łowcą żydów? i pewnego dnia to właśnie on pojawia się w drzwiach ubogiego francuskiego chłopa, skrywającego pod podłogą kilka ?tajemnic?. Z rzezi wychodzi cało jedynie mała dziewczynka, którą później poznajemy jako Shosannę Dreyfus ? pracownicę paryskiego kina. Szybko pojawia się okazja do krwistej vendetty, bowiem w jej właśnie kinie ma się odbyć premiera nazistowskiego filmu propagandowego, na której to pojawi się sam Adolf Hitler. To pierwsza ścieżka fabularna.

Inglourious+Basterds.jpg

Drugą jest zaś iście westernowa opowieść o komandzie amerykańskich żołnierzy żydowskiego pochodzenia, wysłanych do Europy w celu szerzenia strachu i przerażenia wśród sił niemieckich (głównie poprzez masakrowanie mniejszych oddziałów, zdejmowanie skalpów z pokonanych żołnierzy i wycinanie nożem swastyk na czerepach wziętych żywcem jeńców), a także rozpoczęcia współpracy z francuskim ruchem oporu. Oddział ów, mający na swych dłoniach i kiju bejsbolowym krew dziesiątek hitlerowców, w tym naprawdę grubych ryb, dostaje rozkaz przeprowadzenia zamachu na życie Hitlera, podczas wspomnianej premiery filmu w Paryżu. W organizowaniu akcji komandosom pomaga ponętna Bridget von Hammersmark. Punktem kulminacyjnym jest oczywiście premiera, podczas której wiążą się oba główne wątki, a także historia wspomnianego Landy.

inglourious_basterds47.jpg

Fabuła nie należy do szczególnie inteligentnych, ale chwali się zaskakującymi zwrotami akcji. Może przy tym być uznawana za wybitnie przegadaną, lecz doskonałe sceny potyczek mniejszych i większych prawdziwie wbijają w fotel genialnym rozpisaniem i dynamiczną pracą kamery. Znajdziemy tu m. in. scenę strzelaniny w niewielkim pubie, w którym cała akcja trwa najwyżej kilkanaście sekund, pozostawiając nam przy tym ogromny zapas napięcia, podbijającego adrenalinę do niemożliwości. Skąd my to znamy? Praktycznie z każdego wcześniejszego filmu Tarantino, z tym że tu znów zrobione zostało to z gracją i bez żadnych problemów. Naleciałości filmów klasy B ukryto zręcznie, z czasem je eksponując (nierealistycznie buchająca krew), co budzi miłe wspomnienia z podobnym stylem ?Kill Billa vol. I?.

tumblr_inline_mirib3cCEF1qz4rgp.gif

Z muzyką jest już nieco gorzej, bowiem Enio Morricone odmówił wykonania ścieżki dźwiękowej z powodu limitu czasowego produkcji, ale reżyser załatał to i owo wklejając swoje ulubione kawałki muzyczne, dzięki czemu czasami pewne sceny uzyskują niesamowitą siłę przekazu. Osobiście bardzo cenię film ?Bękarty Wojny?, bo pełen jest najróżniejszych smaczków odnośnie wszelkich filmów wojennych i westernów, a także kina europejskiego. Posiada także doskonałą obsadę z zabójczym Bradem Pittem i Christophem Waltzem ? późniejszym wielkim odkryciem Hollywoodu. Warto wiedzieć, że scenariusz Tarantino napisał przed ?Kill Billem?, a poprawki zajęły mu ponad dekadę! To kawał czasu i kino zmieniało się w tym czasie wielokrotnie, lecz dzięki naturalnym talentom amerykańskiego reżysera obraz nie cuchnie stęchlizną ? ma za to miły posmak ?oldschool?. I jak to zwykle już bywa ? wulgarność i elementy gore skutecznie czynią go filmem ?złym?. Spragnionym akcji ? polecam najgoręcej.

Zwiastun

]
 Share

9 Comments


Recommended Comments

Nazis ain't got no humanity. They're the foot soldiers of a Jew-hatin', mass murderin' maniac and they need to be dee-stroyed.

Monolog of the ever.

Also, afera z niepoprawnym gestem. Subtle as hell.

Link to comment

A tam, nic specjalnego. Niby mi się podobał, niby wszystko dobrze, ale w porównaniu z "Django" kompletnie nic nowego. Tu zaznaczyć muszę, że "Bękarty" oglądałem dopiero po obejrzeniu "Django" i gdybym widział je w odwrotnej kolejności to zapewne przy "Django" narzekałbym na odtwórczość, a "Bękarty" bym wychwalał. Aha, film dużo by zyskał na skróceniu całości.

 • Upvote 1
Link to comment

Możliwe, że mam dziwne poczucie humoru ale dla mnie to była też świetna czarna komedia.

Bo to była, w znacznej mierze, czarna komedia.

Zrywałem boki na widok Hitlera przerabianego na ser szwajcarski.

You know somethin', Utivich? I think this just might be my masterpiece.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...