Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    468,989

Słowo na niedzielę - Chodź, pomaluj mi film


bielik42

724 views

 Share

Słowo na niedzielę - Chodź, pomaluj mi film

ed2c9d1c3d681174745ec9b7a939591e.jpg

Ostatnimi czasy coraz częściej zdarza mi się odejść na chwilę od pierwotnej koncepcji mojego miejsca w internecie (czyt. tam, gdzie teraz patrzycie), czyli pisania serii recenzji, dzięki którym pewnego dnia zauważą mnie redaktorzy CD-Action, zatrudnią mnie i moje życie będzie już tylko ciągiem szczęśliwych zdarzeń i absolutnej pewności (hehe) na rzecz wypisywania różnorakich teorii, które nie zawsze mogą być określane słowem ?poprawne? (zarówno w sensie znaczeniowym, jak i językowym). Dziś kolejne takie dziwadło.

01114.jpg

Mniej więcej rok temu w moje ręce wpadła książka z serii ?Perły z Lamusa?, stworzonej przez dwóch znamienitych krytyków filmowych ? Tomasza Raczka i Zygmunta Kałużyńskiego. Pierwszy nie jest zbyt lubiany, gdyż nie ukrywa swej homoseksualnej natury, a drugi nie był lubiany (zmarł 10 lat temu), z powodu swej ostrej krytyki polskiego kina. Nadmienić należy, że jeżeli wpiszecie w google ?Zygmunt Kałużyński?, to z miejsca doda wam się część ?gejem??. Sprawdzać nie musicie ? nie był (miał nawet dwie żony), ale no o tym chcę pisać ? niechęć społeczeństwa nie zmienia faktu, że oboje pisali i mówili wyśmienicie, a gust filmowy mieli niezwykle wysublimowany. W każdym razie to właśnie dzięki nim po raz pierwszy obejrzałem czarno-biały film.

01114.jpg

Czy jest w tym coś dziwnego? O ile orientuje się w naszym społeczeństwie i obecnej młodzieży ? jak najbardziej. Czarno-białe filmy z jakiegoś nieznanego mi powodu z miejsca są odrzucane przez publiczność, pod pretekstem starej daty i ogólnej miernoty. Z tego też powodu stworzono m. in. nowe wersje Godzili i King Konga ? po prostu mało kto interesował się oryginałami, poza ludźmi, którzy film traktują nie tylko jako pasję, ale i pracę. Karygodny błąd.

the-big-sleep-review2.jpg

Gdy kolor dopiero wchodził na ekrany bardzo wielu reżyserów gardziło nim (tak jak i dźwiękiem) z wielu różnych powodów. Czy był to strach przed postępem? Przerażenie nowymi możliwościami? A może osobisty lęk o dobrą kompozycję kolorystyczną? Wyjaśnieniem, które trafia do mnie najlepiej jest powiązanie X muzy z książką. Przypomnijmy, że podstawowym zarzutem krytyków literackich wobec filmu jest fakt, iż narzucają nam one wizję reżysera, podczas gdy czytając książkę nasz umysł sam tworzy światy, postacie, dźwięk, kolory i zapachy ? film podaje nam obraz na tacy, później i dźwięk, a wreszcie i kolor. Czy kolor jeszcze bardziej ułatwił odbiór filmów? Z pewnością, ale właśnie dzięki temu warto dziś obejrzeć czarno-biały film.

Eraserhead.png

Zawsze, gdy zasiadam do monochromatycznego seansu czerpię przyjemność nie tylko z fabuły i aktorstwa, ale również z możliwości własnego kolorowania filmu. Wystarczy sobie wyobrazić, jak wyglądał ten film na planie, czy te damy miały prawdziwy, ciepły kolor, czy ich włosy lśniły niczym złoto, czy też promieniowały miedzianym blaskiem. Dzięki temu ograniczeniu do różnych odcieni szarości reżyserzy musieli też popisywać się wysublimowanym operowaniem światłocieniem i pracą kamery, dzięki czemu dziś możemy podziwiać takie hipnotyczne dzieła, jak ?Psychoza? Hitchcocka.

Jednakże ten stary typ kina nie umarł, wciąż jakoś sobie radzi, czasem zyskując (?Artysta?), a czasem tracąc. Z pewnością czerń i biel na ekranie sprawia, że film oglądamy inaczej, co jest odświeżające i kształcące, tak więc nie bójcie się filmów starej daty, bo wielka to szkoda, przegapić niektóre dzieła tego typu. Vive le noir et blanc!

dr.-strangelove-edited.jpg

 Share

1 Comment


Recommended Comments

Też kocham czarno białe filmy, a zwłaszcza kino nieme. Złote czasy kina gdy liczyły się przede wszystkim umiejętności aktorów i reżyserów. Najlepszy i niedościgniony aktor wszech czasów Charlie Chaplin pokazuje w tym prawdziwą magię.

Od siebie mogę polecić ciekawe Mogiła nieznanego żołnierz, Znachor czy Zapomniana melodie - kino nieme II RP, nasi przodkowie mieli bardzo ciekawe spojrzenie na kino.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...