Jump to content

Moje Fado

 • entries
  348
 • comments
  1,407
 • views
  469,253

Słowo na niedzielę - Pierwsze kroki na postapokaliptycznej pustyni, czyli dlaczego lubię Bethesdę i Obsidian


bielik42

1,126 views

 Share

Słowo na niedzielę - Pierwsze kroki na postapokaliptycznej pustyni, czyli dlaczego lubię Bethesdę (i Obsidian)

KrqPCyy.jpg?1

Słońce, wiatr, piach i dziwne, niby to brązowe, niby zielonkawe niebo ? ten krajobraz będzie mnie nawiedzał do końca życia, gdy po wielce dramatycznej ucieczce z Krypty wystawiłem swe wciąż dziewicze oczy na radioaktywny syf. Co by o trzeciej części Fallouta nie mówić ? miała swoje momenty. Od tego wielce malowniczego momentu minęło jednak sporo czasu, a o samej grze przypomniałem sobie przy okazji długo wyczekiwanego przeze mnie, lecz sprawnie unikającego moich pieniędzy Fallouta: New Vegas.

Bethesda_Developer_Logo.jpg

Historia w gruncie rzeczy się powtórzyła ? blask, wiatr, piach i dziwne niebo, tylko w nieco innej części byłego USA. Przede mną leżała mała wioska, w której na pewno było kilka ciekawostek, a dookoła roztaczało się pustkowie tak straszne, że momentalnie zatęskniłem za urokiem latającej Columbii. Dlaczego nie skapitulowałem od razu? Czemu nie zwróciłem uwagi na kiepski chód mojego bohatera, niezbyt przyjemne klikanie po PIP-boyu, jednostajność krajobrazu i niejaką toporność rozgrywki? Zapewne powodów trzeba szukać bardzo dawno temu, gdy na moim komputerze z kartą graficzną o zacnej wartości 4mb nie chciał się odpalić ?Morrowind?, bo wymagał, bagatela, 16 megabajtów. Do 2006 roku mogłem więc żyć tylko marzeniami o wielkich przestrzeniach, strasznych potworach, setkach podziemi i zadań. O ?Oblivionie? nawet nie myślałem, bo wyglądał tak pięknie, i fizyka na zwiastunach była taka piękna, a lasy to już w ogóle. Ze smutkiem na duszy po raz kolejny odpaliłem ?Icewind Dale II? i ?HOM&M III?.

morrowind_hq_cover_remake_by_c.jpg

Co najbardziej rozpaliło moje wyobrażenia o rozgrywce w trzecim TES?ie to niewielki poradnik na lakierowanym papierze, niegdyś dodawany do każdej gry z serii ?eXtraKlasykaNeXt?. Poza oczywistą instrukcją, którą zapewne przeczytałem setki razy, był tam też maleńki skrawek poradnika, traktujący o pierwszej wiosce. Co tam było? Same zaskoczenia ? multum dodatkowych questów, a najbardziej zadziwiło mnie zadanie, które wykonać można było jedynie wspinając się na pewne drzewo, a następnie czekać do określonej godziny, gdy pojawi się NPC, którego zaś następnie trzeba było śledzić. Skala skomplikowania przerosła moje wszelkie oczekiwania, bowiem przyzwyczajony byłem do questów typu ?idź tam i zabij wszystko, a może i znajdź mi jakieś chipsy?. Ciężko było mi wytrzymać, lecz gdy wreszcie dostałem w swoje ręce nową maszynę (chwalmy wszelkie komunie), na której bez problemu hulał ?Serious Sam 2? w ruch poszły płytki CD z niebieskich, grubych pudełek.

oblivion-gate.jpg

Jak skończyło się moje starcie z marzeniem? Najgorzej z możliwych. Masa tekstu, którego nie chciało mi się czytać, bo od czytania miałem książki (teraz już z tego wyrosłem, więc czytam bez problemów :P), szarobury świat, latające pokraki, atakujące mnie z góry. Toporna walka, gigantyczne miasto Vivek, w którym się zgubiłem, a mapa nie była zbyt pomocna. Częste wydatki, rzadki ekwipunek i historia, która mnie nie wciągnęła, bo przecież nic nie czytałem. W uroczym Morrowind spędziłem może dwie godziny i do dziś boję się go uruchamiać. Przerażone marzenia prędkim susem zniknęły w szufladce pt. ?Oblivion?. Kolejne lata, kolejne wakacje, tym razem 2007 i druga droga pudełkowa gra ? ?TES IV: Oblivion?, nie działał na kompie kuzyna, więc cieszyłem się jak prosię na deszcz. Tym razem w świecie walki ludzi z demonami z otchłani spędziłem nieco więcej czasu, ale znów wiele rzeczy mnie odpychało, a jeszcze więcej przyciągało.

fallout-3-1010.jpg

Obliviona nie ukończyłem, zrobiła to za mnie kochana siostra, która grała żeby być mroczną zabójczynią na czarnym koniu (koń spadł z wodospadu i umarł, co wpędziło moją siostrę w depresję). Tymczasem świat obiegała wiadomość, że panowie od Obliviona mają zamiar wskrzesić legendarną markę pt. ?Fallout?. Gra wyszła, kupiłem ją dosyć szybko (wszakże byłem wielkim miłośnikiem poprzedniczek, a raczej za takiego się uważałem, bo pierwszą część ukończyłem dopiero w tym roku) i nowy świat uderzył we mnie obuchem. Piękny świat, ciekawsza walka (mogę odstrzelić mu głowę), dużo zadań i frajda ze zwiedzania świata, na który dotychczas zerkałem z góry. Wybawiłem się miodnie i wreszcie ukończyłem wątek główny ? po raz pierwszy w dziele Bethesdy. Gra po prostu była miodna, były tam zadania, które wpędziły mnie w głęboką zadumę (zdobywanie G.E.C.Ka) i czasami niezdrową ekscytację. Potem nadszedł Skyrim i całkiem niezła cześć życia zniknęła w mroźnej mgle. Teraz zaś wsiąkam znów w pustkowie, tym razem tworzone przez Obsidian Entertiment, znane mi dotychczas z kontynuacji legend Bioware, czyli KOTOR?a i NeverWinter Nights. W żadną z nich nie grałem dotychczas.

120111110074008.jpg

Ale to nie ważne, bo z każdą minutą wsiąkam do świata coraz bardziej, chcę szukać ludzi, nowych miejsc i wyzwań. Chcę zakładać kapelusze, które zwiększają moją charyzmę, chcę strzelać strzelbą w głowę wrogów, chcę zwiedzać puste, lecz jakże emocjonujące lokacje i wykonywać różne zadania. Życie w świecie wykreowanym przez takich twórców to prawdziwa przyjemność, o ile potrafi się ten świat polubić i zrozumieć. A czy ty, drogi czytelniku, możesz określić się jako mieszkaniec Cyrodil, Pustkowi lub Skyrima? Ja się staram o meldunek, i czuję, że warto.

 Share

13 Comments


Recommended Comments

Stop right there criminal scum! Pay the fine or pay with your blood for this onion you've just stole in the basement I couldn't possibly see, because I was hundreds yards away from you!

Idź godoj z drzewem-haroldem, bo lore i kanon.

 • Upvote 3
Link to comment

Poza oczywistą instrukcją, którą zapewne przeczytałem setki razy

Rzeczywiście, musiał być to dla Ciebie bardzo trudny okres :].

kochana siostra, która grała żeby być mroczną zabójczynią na czarnym koniu (koń spadł z wodospadu i umarł, co wpędziło moją siostrę w depresję).

To pozostawię bez komentarza, bo sytuacja tego nie wymaga. Tylko pośmieję się jeszcze trochę :D.

Co do samego świata TES, to wsiąkłem w niego z 10 lat temu, jak traciłem dni z życia podczas sesji z Morrowind (którego, nota bene, nigdy nie ukończyłem, bo nie miałem czasu na główną ścieżkę fabularną... tyle rzeczy tam było!).

Co do serii Fallout, to strach pomyśleć, ile godzin spędziłem od 1998, gdy pierwszy raz zagrałem w F1. Nie licząc tych potworków z PS2 i Van Burena. Tego nie ruszałem.

Stop right there criminal scum! Pay the fine or pay with your blood for this onion you've just stole in the basement I couldn't possibly see, because I was hundreds yards away from you!

Z cyklu Absurdy TESa:

tcr7.png

urkd.png

 • Upvote 5
Link to comment
być mroczną zabójczynią na czarnym koniu (koń spadł z wodospadu i umarł, co wpędziło moją siostrę w depresję).

To Cienista z Mrocznego Bractwa nie była nieśmiertelna :> ?

A czy ty, drogi czytelniku, możesz określić się jako mieszkaniec Cyrodil, Pustkowi lub Skyrima?

Kilka lat temu, rzeczywiście czułem się jakbym był stałym mieszkańcem Balmory (te mody z domkami). A do tytułów powyższych, dodałbym Dishonored.

Link to comment

To Cienista z Mrocznego Bractwa nie była nieśmiertelna chytry_prosty.gif ?

Zaklinam się na własny dom w Białej Grani - sam widziałem, jak koń z jeźdźcem spadali z wodospadu. Jeździec wynurzył się bez problemów, lecz koń nie miał tyle szczęścia...

 • Upvote 1
Link to comment

Ja ciągle jestem zaskoczony tym jak bardzo lubię te techniczne koszmarki które wypluwa Bethesda. Dobrze bawiłem się w Skyrimie, który miał momentami koszmarną walkę i zbyt powtarzalne podziemia, w Falloucie 3 który był ''oblivion with guns" spędziłem też sporo czasu. Rzeczony Oblivion też zjadł mi kawałek życia, Morrowind niestety nieco mniejszy. Nie wiem sam czemu, bo choć błędy tych gier mógłbym wymieniać jednym tchem i nawet się przy tym nie zająknąć. Magic I guess...

Also - gram zawsze niemal kompletnie bez modów.

Link to comment
A do tytułów powyższych, dodałbym Dishonored.

Dishonored? Osobiście uważam go za przereklamowany.

Co do levelowania - ludzie lubią przesadzać. Tutaj albo każdy przeciwnik będzie wymagający/przeciętny, albo po przebiciu się przez pewien pułap nie będą stanowili problemu. Moim zdaniem bardzo dobrze rozwiązano to w Skyrimie.

 • Upvote 1
Link to comment

Morka przeszedłem 2 razy, choć na początku też się trochę odbiłem a później bawiłem się jeszcze w instalacje modów z płytki cd-action. Niestety mój "upośledzony brat pożyczył komuś płytkę i zapomniał komu :{

Link to comment
Dishonored? Osobiście uważam go za przereklamowany.

Popieram.

Mnie nigdy jakoś specjalnie TES-y nie pociągały, ale nowe Fallouty... New Vegas jest, przy masie błędów, niezwykle wciągający i grałbym w niego, ale komp mi się, nawet nie zepsuł, a zwyczajnie spier**lił.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...