Skocz do zawartości

Kraina Fantazji

  • wpisy
    13
  • komentarzy
    66
  • wyświetleń
    19139

Królestwo Modyfikacji: Medieval 2 Total War #1


Foshek

4154 wyświetleń

Nazwa modyfikacji: 1648 - Thirty Years of War

Wersja: 2.0 patch 2 + hotfix na zasięg armii

Dostępne wersje językowe: angielska i niemiecka

Wprowadzenie

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Europy była wojna trzydziestoletnia. Najkrwawszy konflikt przed I wojną światową pochłonął życia niemal miliona żołnierzy i kilkukrotnie więcej ludności cywilnej. Jego przyczyną były rosnące w Rzeszy napięcia pomiędzy protestantami, a katolikami którzy w najlepsze prowadzili kontrreformację. Głównym czynnikiem była tzw. II defenestracja praska w roku 1618 kiedy to z czeskiego zamku na Hradczanach wyrzucono przez okno cesarskich posłów. Rozpoczęło to 30 lat cierpienia, krwawych rzezi i gwałtów oraz obraz spopielonej ziemi na obszarze całych Niemiec. Obie bowiem strony nie oszczędzały wrogów, a najemnicy byli powszechnym widokiem na polach bitew.

Opis modyfikacji

Akcja modyfikacji rozpoczyna się tuż przed tragicznymi wydarzeniami w Czechach w 1618 roku. Pozwala przejąć kontrolę nad dowolnym państwem biorącym udział w tym konflikcie. Tak więc mamy tu starego hegemona - Habsburgów w postaci hiszpańskich i austriackich posiadłości, nową potęgę jaką staje się Szwecja, a także Polskę Zygmunta III Wazy, nie pominięto tu także wielu elektoratów Rzeszy i głównych ?organizacji?: Ligi Katolickiej i Unii Protestanckiej występujących tu jako oddzielne, niegrywalne nacje.

HcdsQ5r.jpg

Mapa rozpościera się mniej więcej od Reims we Francji po Warszawę na zachodzie oraz od Sztokholmu na północy po Brno na południu, poprzecinane licznymi spławnymi rzekami. Tak więc jest to spory kawałek ziemi do podbicia. Wyróżniającym elementem tej modyfikacji jest niewielka ilość miast, taka Francja ma ich na początku cztery. Twórcy zastosowali ciekawy zabieg i pozostałe miejscowości zostały umieszczone jako forty z dopisanymi nazwami. Z jednej strony wnosi to powiew świeżości, z drugiej sprawia, że ekonomia jest na bardzo niskim poziomie i musimy liczyć każdy grosz oraz dbać o pojedynczych żołnierzy, ponieważ ich utrata może mieć fatalne konsekwencje. Na uwagę zasługuje element dyplomacji. W specjalnym, niewielkim zamkniętym obszarze w Karpatach każdy kraj ma swoich dyplomatów. Oszczędza to mnóstwo czasu na podróżowanie dyplomatą często okrężną drogą z powodu armii blokującej przejście. Zawarcie traktatów to teraz kwestia jednej tury.

Najważniejszym elementem wojny trzydziestoletniej była religia. Nie inaczej jest tutaj. Przez pierwszych kilka tur panuje względny spokój ale gdy wybuchnie właściwy konflikt jesteśmy skazani na ciągłe bunty i niezadowolenia na tle religijnym w naszych miastach. Możemy to rozwiązać kilkoma sposobami: wysyłanie misjonarzy i kontrreformacyjna zabudowa miast, tłumienie niepokojów za pomocą wojska lub występujące co jakiś czas skrypty. No właśnie, skrypty, przez całą rozgrywkę będziemy informowani o wydarzeniach na świecie, kolejnych niepokojach, aż w końcu do wybuchu wojny i jej trwania. Skrypty kolejno przedstawiają najważniejsze wydarzenaia konfliktu w sposób przystępny, tak aby laik mógł zapoznać się z istotą i przebiegiem wojny- zdjęcia, mapy, tekst oraz krótkie filmy. Na część skryptów mamy wpływ. Przykładowo gdy grając Francją wkroczymy do wojny będziemy mogli zadecydować czy chcemy wezwać posiłki ze stolicy teraz czy później, w bardziej odpowiednim momencie. Gdy gramy innym państwem, otrzymamy jedynie komunikat o włączeniu się Francji do wojny okraszonym obszernym opisem historycznym.

Klimat modyfikacji buduje także fenomenalna muzyka z okresu. Twórcy wykorzystali tu zarówno XVII-wieczne kompozycje klasyków jak i współczesną ścieżkę dźwiękową z wielu filmów, m.in. Ogniem i Mieczem.

xaSpuhL.jpg

Rozgrywka na mapie bitewnej także uległa dużym zmianom. XVII wiek to czas gdy broń palna zyskiwała właściwe znaczenie, a bitwy polegały na współpracy wszystkich formacji. Nie inaczej jest tutaj. Większość jednostek które możemy rekrutować korzysta z broni palnej, którą osłaniają formacje pikinierów, w tym słynnych tercios. Jazda ma tu swoje właściwe znaczenie - ciężko opancerzona kawaleria uzbrojona w broń palną, walczy tylko gdy musi. Bardzo ciekawą nacją jest Rzeczpospolita, która polega głównie na jednostkach walczących wręcz wspartych przez broń prochową, całkowicie odwrotnie niż na Zachodzie. W tym oddziały husarii, który są naprawdę potężne. Dwa oddziały potrafią roznieść całą armię strzelców wspartych artylerią, artylerią bardzo potężną i morderczą. Dodano także specjalne efekty dymu kojarzone z nowszymi częściami serii takimi jak Empire czy Napoleon. Efekt jest niesamowity. W przeciwieństwie do podstawowego Medievala zarówno broń ręczna jak i armaty zabijają dziesiątki żołnierzy a nie pojedynczych piechurów. Tak więc już po 5 minutach mapa jest usłana licznymi trupami. Nowością są całkowicie przemodelowane fortece. Występują tu pierwsze forty gwiaździste całkowicie zmieniając przebieg oblężeń, bowiem szturm może się okazać teraż fatalny w skutkach.

Oczywiście mod nie jest pozbawiony wad. AI na mapie kampanii działa agresywnie, stara się rozbijać mniejsze armie stopniowo zbliżając się do ośrdoków miejskich. Na mapie bitewnej potrafi czasami zaskoczyć, jednak często zdarza się, że po prostu stoi w miejscu i oczekuje aż do niej przyjdziemy lub bezrozumnie wysyła na nas pojedyńcze oddziały. Mod jest też bardzo niestabilny, 1 crash na 2 godziny to norma, czasam zdarzy się częściej. Sprawdzałem to na dwóch komputerach - stacjonarnym i laptopie, sytuacja była ta sama, a i na forach ludzie skarżą się na te problemy. Jednak nie jest to reguła, osobiśćie nie miałem ochoty bawić się w naprawianie tego. Sporo elementów na mapie kampanii jest też niedopracowane - mosty na środku pola czy miasta na rzece.

Impressions01.jpg

Podsumowanie

1648 - Thrity Years War pomimo problemów z wywalaniem do pulpitu i przeciętnego AI to wciąż solidna produkcja. Potrafi oddać klimat konfliktu i wydarzeń, widać, że twórcy są pasjonatami historii potrafiącymi zaciekawić także laików. Mod opiera się głównie na starciach strzelców i pikinierów, to jeszcze nie armie zawodowe i masowe użycie muszkietów, ale wciąż relikt średniowiecza i ciężkozbrojnych rycerzy. Mod nie tylko dla fanów okresu, wart uwagi zwłaszcza, że ani twócy gier ani moderzy nie rozpieszczają nas tytułami rozgrywającymi się w XVII wieku. Mod w języku angielskim lub niemieckim, niestety prace nad spolszczeniem zdają się być zawieszone, więc w najbliższym czasie nie liczyłbym na możliwość zagrania po polsku. Twórcy pracują właśnie nad kolejną częścią modyfikacji, rozszerzającą teatr zmagań na Bałkany i inwazję Imperium Osmańskiego, która została powstrzymana polską odsieczą wiedeńską. Jednak jest to raczej odległa perspektywa.

Linki do pobrania i instrukcja instalacji

Wymagania: Medieval 2 Total War + Kingdoms v1.5

Patch:

Patch 1.5

Modyfikacja:

Torrent(wszystkie potrzebne pliki bez patchy)

Infracta(4 spakowane pliki oddzielnie + ew. patche)

Instrukcja:

1. Pobieramy pliki, w przypadku Infracta rozpakowujemy

2. Klikamy part1.exe, wybieramy główny folder Medievala 2, klikamy instaluj i czekamy aż zakończy się instalacja, instalator może się zawiesić w trakcie z powodu jednego, dużego pliku

3. Powtarzamy pkt. 2 w przypadku part2.exe i part3.exe

4. Grę uruchamiamy poprzez luncher, który powinien pojawić się na pulpicie, mamy tam do wyboru wersję językową oraz kilka mniejszych ustawień.

Dodatkowe materiały: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 i

6 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Podoba mi się to co tu robisz Foshek (ta odmiana od jeżdżenia po Tanuki i SAO ;)), więc również czekam na prezentacje kolejnych modów. Jako zagorzały fan serii (zwłaszcza jej średniowiecznych odsłon) liczę, że kiedyś te mody wypróbuję. Nie wiem jak to się stało, ale do tej pory grałem na całkiem gołej edycji. :P

  • Upvote 1
Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...