Jump to content
 • entries
  61
 • comments
  543
 • views
  108,732

Super Mario 64- Stare, ale wciąż jare?


Dante1997

1,662 views

 Share

Wstęp

Ach, Nintendo 64. Pomijając wątpliwej jakości pad (niepotrzebne wygięcie na środku), konsola ta sprzedała się nieźle. Duża w tym zasługa 2 gier, na wyłączność. Były to oczywiście: Legend of Zelda: Ocarina of Time i...

Super Mario 64

Można się było zastanawiać. Czy to nie będzie kolejna porażka w stylu Hotel Mario? Czy Mario może być grą trójwymiarową? Jednak w końcu gra została wydana. I wtedy, już wszystko było jasne.

Fabuła

Mario otrzymuje list od Peach, która zaprasza go na ciastka. Mario oczywiście przybywa, jednak...

Wiadomo. Księżniczka zostaje porwana. Raczej nikt nie spodziewał się innego zwrotu akcji. Prawie wszystkie drzwi zostają zamknięte, a otworzyć je może jedynie siła gwiazdek. Mario musi więc przemierzyć 15 etapów, plus sekretne i trzy mroczne, z Bowserem na końcu każdego. Ilość więc, może wydawać się śmieszna, jednak pozory mylą. Ale o tym za chwilę...

Rozgrywka

Mario, ma za zadanie zdobyć co najmniej 70 gwiazdek ze 120, by pokonać Bowsera i uwolnić Peach. Nasuwa się więc pytanie: jakim cudem można zdobyć 120 gwiazdek, przy tak małej ilości etapów? Otóż w każdym z 15 podstawowych etapów, można zdobyć 7 gwiazdek. Etapy są tak skonstruowane, że często jest kilka ścieżek i misji, które możemy wykonać. Mogłoby to narażać na monotonię, ale uwierzcie, tak nie ma. Przykładowo w etapie Lethal Lava Land gwiazdkę możemy zdobyć za pokonanie byka, a także za wskoczenie do wulkanu i jego eksplorację.

Co prawda można zdobyć 70 gwiazdek i ukończyć grę, ale polecam zdobyć wszystkie. Nie tylko dla satysfakcji, ale także dla nagrody, której nie zdradzę.

maxresdefault.jpg

Etap ,,Tall Tall Mountain"

Sterowanie

Sterowanie jest proste i intuicyjne. Zacznijmy jednak od ruchów postaci. Te są imponujące nawet dzisiaj. Mario może skakać na daleką odległość, odbijać się od ścian, stanąć na rękach na słupku, czy zrobić salto w tył. Najlepsze, że w grze poza klawiszami ruchu, korzystamy głównie z... 3 klawiszy. Po prostu akrobacje, wykonywane przez naszego podopiecznego, zależą od kontekstu i kolejności naciśnięcia klawiszy. Na początku może wydawać się to trudne, ale potem jest to proste, na tyle, byśmy mogli bez problemu przemierzać etapy wykonując wiele wspaniałych akrobacji.

Power-upy?

Niestety, w grze nie uświadczymy kwiatków, grzybków, czy czegokolwiek innego, znanego z poprzednich części. Zamiast tego, możemy za to zdobyć 3 czapki, które pozwolą latać, chodzić po dnie i przenikać przez ściany. Najbardziej cieszy czapka czerwona, gdyż po odblokowaniu armat, możemy latać po całej planszy. Brawo Nintendo!

No i skorupa. W tej części Koopy, żółwie, znane z poprzednich odsłon, nie utrudniają nam życia. Wprost przeciwnie. Możemy jeździć na ich skorupach, po całej mapie, nawet po lawie. Świetna sprawa, niestety rzadko kiedy możemy korzystać ze skorupy.

Grafika

W 1996 roku, grafika robiła niesamowite wrażenie. Mnóstwo kolorów i niesamowite modele postaci. Oczywiście, dzisiaj już zbrzydła, ale dalej dzielnie się broni i np: twarz Mario wciąż wygląda nieźle.

No dobra, twarz Peach jest straszna.

super-mario-64-screenshot-wing-cap-location.jpg

Zamek Peach. Ciekawe, gdzie kupiła taką fajną tapetę?

Etapy

Etapy są naprawdę różnorodne. Właściwie, żaden nie przypomina innego. Raz przemierzamy tęczową ścieżkę, raz pustynię, innym razem chodzimy po ogromnym bałwanie. Etapy są też świetnie skonstruowane, więc jeśli wpadamy do piramidy, musimy unikać pułapek, a jeśli na tęczową ścieżkę, musimy przemierzać etap na dywanie. Znalazło się nawet miejsce, na operowanie wielkością Mario, więc w jednym etapie po wejściu do rury wszystko staje się małe i na odwrót. Rzadko kiedy, są wykorzystywane te same schematy, więc zapomnijcie o Super Mario World i jego etapach, robionych zwykle tak samo.

Bossowie

Nie ma Mario bez bossów. Tutaj programiści wywiązali się z zadania nieźle. Walczymy z wielką gąsienicą, próbującą nas stratować, egipskim demonem, czy królem Bob-ombów. Szkoda jedynie walk z Bowserem, gdyż z nim walczymy aż trzy razy. Niestety, schemat jest zawsze taki sam, bieganie wokół Bowsera, chwycenie go i rzucenie na bomby. Sam nie rozumiem, po co ten matoł poustawiał bomby wokół siebie, ale cóż, jeśli w trzeciej części zbudował kruchą podłogę, którą sam zniszczył, to pewnie po prostu nie jest zbyt bystry.

13739.jpg

Koszmar z dzieciństwa. Bowser.

Kamera

Muszę, niestety przyczepić się do kamery. Owszem, można nią manipulować, gdyż gra odbywa się z perspektywy Lakitu, latającego Koopy, który nas nagrywa. Jednakże często, bez przyczyny, kamera nie daje się przesunąć i to zwykle wtedy, kiedy jest jakiś moment, wymagający dobrego ustawienia postaci, które ciężko osiągnąć, gdy kamera wariuje. Na szczęście rzadko zdarzają się sytuacje, gdy widzimy samą ścianę, a nie naszego grubego hydraulika.

Dźwięk

Mało która gra na Nintendo 64 ma dobrą oprawę dźwiękową. Jednak, ośmielę się stwierdzić, że to ta część posiada najlepszą oprawę dźwiękową ze wszystkich. Wszystkie nutki są po prostu GENIALNE. Szczególnie ta, przy napisach końcowych. No, ale, czego się innego spodziewać od Koji Kondo, jeśli nie arcydzieła?

Podsumowanie

Można się do SM64 przyczepić pod kilkoma płaszczyznami. Najpoważniejszym minusem, według mnie jest brak Luigiego, którego nie uświadczymy w SM64 bez hacków. Jednak nikt nie zaprzeczy, iż SM64 było rewolucją. Tak dużą, że potem powstało kilka innych, jeszcze lepszych produkcji z Mario w 3D, jak Super Mario Sunshine, czy Super Mario Galaxy. Polecam zagrać każdemu. Nawet jeśli nie jest się jakimś wielkim fanem Mario.

Ocena: 9.5/10

Plusy:

- Grafika

- Muzyka

- Zróżnicowanie

- Długość

- Ruchy postaci

- Niezłe walki z bossami

Minusy:

- Brak Luigiego

- Kamera.

 Share

12 Comments


Recommended Comments

Ostatnią częścią Mario w jaką grałem był pirat na pegazusa, czy li tak około 15 lat temu... W sumie mam DS, wypadałoby kupić, ale poczekam aż dodadzą jakieś elementy RPG...

Link to comment
ale poczekam aż dodadzą jakieś elementy RPG...

Więc spróbuj M&L Superstar Saga na GBA, Partners in Time na DSa i Bowser's Inside Story, także na DSa.

Świetne RPGi.

Link to comment

Pamiętam jak grałem w Mario na GameBoyu. Wtedy to było coś smile_prosty2.gif

Potem grałem w Niemczech u kuzyna N-64.(Super Mario 64 nie grałem) Akurat wtedy grałem w DK,ale emocje niesamowite. Pamiętam jeszcze jak grałem Super Mario Kart. To były emocje

 • Upvote 1
Link to comment

Świetne. Najwięcej problemów sprawił mi wielki bałwan i dostanie się do Eyerocka, ale gra zasługiwałaby na dychę, ale kamera...

PS Kiedyś zebrałem wszystkie gwiazdki. :P

Wspaniała robota jak zawsze. :)

 • Upvote 1
Link to comment

Pamiętam jak grałem w Mario na GameBoyu. Wtedy to było coś smile_prosty2.gif

Potem grałem w Niemczech u kuzyna N-64.(Super Mario 64 nie grałem) Akurat wtedy grałem w DK,ale emocje niesamowite. Pamiętam jeszcze jak grałem Super Mario Kart. To były emocje

Na GB, zapewne w Super Mario Land? :)

Link to comment

Świetne. Najwięcej problemów sprawił mi wielki bałwan i dostanie się do Eyerocka, ale gra zasługiwałaby na dychę, ale kamera...

PS Kiedyś zebrałem wszystkie gwiazdki. tongue_prosty.gif

Wspaniała robota jak zawsze. smile_prosty.gif

Dzięki :)

Teraz pogrywam w super trudną przeróbkę, Kaizo Mario 64. To jest dopiero piekło, ale mam już w nim ponad 50 gwiazdek :)

Link to comment

Grałem, przeszedłem, uwielbiam! Conker bardziej mi się podobał, ale to całkowicie inny klimat.

Conkera oglądałem na Youtubie, ale raczej bym w to nie zagrał. Choć trzeba przyznać, że jest nawet zabawny.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...