Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,120

Podążając za... Stanleyem Kubrickiem cz. III - Poszukiwań geniuszu ciąg dalszy ("Pocałunek mordercy")


bielik42

909 views

 Share

Podążając za? Stanleyem Kubrickiem cz. III ? Poszukiwań geniuszu ciąg dalszy (Pocałunek mordercy)

6CRJOql.jpg?1

Pocałunek Mordercy/Killer?s Kiss

Wystepują: Frank Silvera, Jamie Smith, Irene Kane, Jerry Jarret, Mike Dana

Wyczerpawszy wszelki strach i pożądanie odnalezienia geniuszu Kubricka w jego wczesnych dziełach podchodziłem do ?Pocałunku Mordercy? z umiarkowanym entuzjazmem. Drugie podejście do szeroko pojętego ?kina fabularnego? było dla Kubrcika jednocześnie powrotem do starego, bowiem na tapetę wziął sobie żywot człowieka boksującego.

large_killers_kiss_blu-ray_1k.jpg

Davey Gordon jest bokserem jakich wiele ? ma małe mieszkanko, żyje skromnie, żony brak, kamienica obskurna, a wieczory zarezerwowane dla przerabiania gąb innych bokserów na mielonkę, ku uciesze gawiedzi oczywiście. I zapewne Davey żyłby tak jeszcze długo, nie zmieniając swych nawyków ani o odrobinę, ale pech chciał, że w jego życiu pojawiła się? kobieta. A te złośliwe stworzenia oczywiście wszystko muszą psuć! Davey ma w sobie coś z rycerza, gdyż jak tylko ujrzał przez okno, że jego sąsiadka jest napastowana przez szefa, rzucił się na pomoc i zrobił to, co bokser robić potrafi najlepiej ? obił nadpobudliwemu amantowi facjatę. Jak wiadomo, nic tak dobrze nie wpływa na ognisty romans, jak szlachetność i pomoc kobiecie w potrzebie, więc pomiędzy Davey?em a uroczą Glorią wybucha uczucie.

killers-kiss-03.jpg

Kubrick jednak trochę się już na swoim fachu znał, więc nie umożliwił gołąbkom słodkiego życia, jak to w wielu tragicznych romansach się działo, a zamiast tego doprowadził do wściekłości szefa Glorii, który nie mogąc znieść porażki swych uczuć wynajmuje dwóch zbirów, by ?pozbyli? się bokserskiego problemu, ale że wynajął patałachów, to pozbywają się oni jedynie trenera naszego bohatera. Tymczasem Gloria postanawia opuścić miasto z najnowszą zdobyczą serca i w tym celu udaje się do przebrzydłego szefa celem odzyskania wypłaty. Wówczas szwarccharakter porywa biedną byłą pracownicę i otacza się typami spod ciemnej gwiazdy. Teraz Davey jest bardzo zdenerwowany. Rozpoczyna się pościg, walka, podstęp i zwątpienie.

607392-killers_kiss_5.png

Nie brzmi to aż tak źle, czyż nie? Fabuła, choć składa się z banałów, potrafi zaciekawić przynajmniej w minimalnym stopniu, a aktorzy jakoś nie starają się tego zaciekawienia przegonić. Jest w tym filmie pewien zalążek przyszłej twórczości Kubricka ? lokacje i ujęcia. Chodzi mi o to, że większa część filmu jest raczej nudnawa, podczas gdy ostatni epizod ? odzyskanie Glorii i walka z przebrzydłym pracodawcą ? dzieje się w dosyć interesującym środowisku ? w starych magazynach. Cóż w magazynach ciekawego? ? zapytacie. A no to, że dzięki sterylnemu otoczeniu i czarno-białym zdjęciom ucieczka i walka ma pewien snujący się pomiędzy scenami klimat, takie dziwne uczucie, które potężnie towarzyszy nam przy największych arcydziełach Kubricka.

Najciekawszą sceną jest tu walka Daveya z porywaczem, odbywająca się w magazynie manekinów ? można w tej scenie znaleźć ?smaczek Kubricka?, co sprawia, że w tym momencie ogląda się film z zaciekawieniem. W pewnym momencie główny zły sięga po? topór strażacki! I już miłośnik Jacka Nicolsona uśmiecha się pod nosem.

killers-kiss.jpg?1292750050

?Pocałunek Mordercy? jest bez wątpienia lepsze niż ?Strach i pożądanie?, ale wciąż z ekranu wieje przejmującą nudą. Reżyser czasami pozwala sobie na ciekawostki, eksperymentuje z ujęciami i światłem, nie przywala widza gamą efektów i akcji. To bardzo cichy film, jeżeli chodzi o akcję. Muzyki znajdziemy tu niewiele, a fragmenty walk bokserskich Kubrick wyciął ze swojego wcześniejszego ?Dnia walki?. Ten film można obejrzeć bez skrzywienia, ale niewiele z niego zapamiętacie ? najwyżej kilka scen.

Zwiastun

Youtube Video -> Oryginalne wideo
 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...