Skocz do zawartości

Blogowe aTezy

  • wpisy
    318
  • komentarzy
    3426
  • wyświetleń
    544842

Pożegnanie z Europą [ankieta]


...AAA...

2374 wyświetleń

l782.jpg

Premiera Europy Universalis IV już dawno za nami. Łezka się w oku kręci, kiedy pomyślę o tym, że następna rozgrywka rozpoczęta w eksploatowanej od sześciu lat "trójce", prawdopodobnie będzie tą ostatnią. Pomyślałem, że godnym zakończeniem mojej przygody z EU3 byłby jakiś mały AAR.

Co prawda, raz już próbowałem podobnego eksperymentu z Hearts of Iron 2 (Ein Volk, ein Reich, ein Führer) i wielkiego odzewu nie było; ale może realia XV-XVIII wieku bardziej wam przypadną do gustu. Zwłaszcza, że tym razem planuję tworzenie, przynajmniej do pewnego stopnia, relacji interaktywnej - takiej, w której będę was od czasu do czasu pytał o dalszy kierunek rozwoju wirtualnego państwa. Wasza rola zaczyna się już teraz, bo chciałbym abyście pomogli mi w wyborze koncepcji rozgrywki:

jchw.jpg

1. Rzeczpospolita szlachecka!

Od kreślenia losów ojczyzny zacząłem swoją przygodę z EU3 i miło by było na tym zakończyć. Niewątpliwie zaletą tego wyboru jest swojski klimat. Postaram się poprowadzić save w miarę historycznie, przy wyeliminowaniu błędów naszych przodków.

2. Polskie Imperium

Od morza do morza... Od Bałtyku do Pacyfiku? W tym wariancie, jeżeli tylko pozwoliłaby na to sytuacja geopolityczna, nie ograniczałbym się w ekspansji na wschód i być może kolonizacji Nowego Świata. No i ta husaria pod chińskim murem...

3. Polska zachodnia

Odrzucenie podarunku Zygmunta Augusta, tj. konceptu unii lubelskiej i przeorientowanie się całej polskiej polityki na zachód. Śląsk zamiast Ukrainy, Pomorze zamiast Podola. Pytanie tylko co na to Czesi i Habsburgowie?

4. Portugalia/Hiszpania

Portugalią grałem raz a Hiszpanią w ogóle. Nigdy specjalnie nie pasjonował mnie ten region, a w kolonizatora bawiłem się jako Anglik lub Niderlandczyk. Może warto spróbować czegoś nowego? Nieznane lądy czekają.

5. Habsburgowie

Z tego co wiem Austria jest dość częstym wyborem graczy, a jednak zawsze mi jakoś umykała. W takiej rozgrywce nie tyle stawiałbym na ekspansję, ile na prestiż i zwiększanie strefy wpływów. W końcu czymś trzeba sobie na miłość elektorów Rzeszy zasłużyć.

6. Księstwo Moskiewskie

Żadnym państwem nie rozpoczynałem tylu rozgrywek co Moskwą. Z jednej strony znam te rejony Europy jak własną kieszeń, z drugiej zaś zawsze mnie ciągnie żeby spróbować raz jeszcze. Żeby jakoś ucywilizować ten wschód. Trudne są zwłaszcza początki, kiedy wszystkie wydarzenia odbywają się w cieniu mongolskich hord...

29 komentarzy


Rekomendowane komentarze



odejmij jeden głos od imperium i dorzuć do Rzeczplity, bo zmieniam zdanie a nie mogę

ale "tak" dotyczy wszystkiego

Wolę nie edytować bo już raz mi wyzerowało. Po prostu doliczę jakby co - A.

Link do komentarza

Co mnie urzeka w EU ? Z góry zaznaczam, że nie mam czwórki, czekam na jakąś fajną promocję, dlatego moje doświadczenia wynikają z trójki. No więc oc mnie urzeka ? Rok 1425 - pierwszy Polski papież :) Co prawda wiele mi to nie dało, ale miłe uczucie. Rok 1456 - Polska od morza do morza, z góry na dół, Krzyżacy zostali moimi lennikami, głownie po to, by utrzymywali spokój na północy, a na południ dorżnąłem i wchłonąłem Ukrainę... Szkoda tylko, że nie rozprawię się z Austrią, ale to dobrzy sojusznicy, no i do tego stanowią dobrą osłonę przed wszystkim co jest na zachodzie. Teraz szykuję się na Transylwanię, a później mój wzrok sięga ku północy i ziemią Moskwiczan... Fakt, gospodarka trochę kuleje, wojska mam mało jak na taki areał ( bo koło 30 tysięcy ), ale mimo to czuć tę MOC. I za to uczucie kocham UE.

  • Upvote 3
Link do komentarza

prymcio11 - Trzymam za słowo

rumbur - Właśnie Korona sama w sobie nie należy do mocarstw. Widać to zwłaszcza w obliczu konfrontacji z Czechami, które niemal zawsze gniotą Polaków, a jakby tego było mało, przez dziesiątki lat potrafią utrzymywać koronę cesarską.

  • Upvote 1
Link do komentarza

Pamiętaj, że zaczynam na początku XV wieku i sytuacja może się różnie ułożyć. Turcja może nigdy nie zdobyć Konstantynopola, albo tak jak na jednym z moich save'ów... podejść pod Moskwę.

Wybieracie Habsburgów, Hiszpanów? Czy wy Polszy w sercu nie macie? Myślałem, że niczym szlachta podczas elekcji krzykniecie: Nie chcemy Niemca! Cóż za zaskoczenie.

Link do komentarza

Proponowałbym Rzeczpospolitą z kierunkiem na wschód. Jest to koncept, który nigdy nie został dobrze zrealizowany (a były duże szanse, i to nieraz). Poza tym Moskwa/Rosja będzie godnym przeciwnikiem. Przy odrobinie szczęścia Turcja upomni się o Mołdawię i będzie ciekawie, bo będziesz miał dwa duże mocarstwa przeciwko sobie.

  • Upvote 2
Link do komentarza

Damn. Podkradłeś mi pomysł. Od wielu tygodni zastanawiałem się nad AARem z rozgrywki w Europa Universalis IV. Wyborna gra. Przeczytałem jakiś czas temu książkę Jasienicy o Polsce z czasów Wazów i Sobieskiego i naszła mnie wielka ochota, żeby dołożyć Turkom, Moskalom i Habsburgom. Jednak jest z tym pewien problem - ciągle brakuje mi czasu, a takie przedsięwzięcie jest bardzo pracochłonne.

Nie wiem dokładnie o co chodzi z tymi opcjami polskimi. Jedna to historyczna, druga wschodnia, a trzecia zachodnia? Ja bym wolał, żebyś działał jak zwierzę politycznie i atakował tam gdzie nadarza się okazja. Cesarz słabnie? To może oderwiemy od niego Brandenburgię. Moskwicze dzielnie sobie poczynają? Czas dać im łupnia. Skoro tak głosuję za pierwszą propozycją. Jak mawiał Jan Jansen: "Zrobię to! Za Rzepę!"

PS Nie wiem czy ankieta to taki świetny pomysł. Kiedyś robiłem podobnie u siebie, ale jeśli zacznę coś skrobać z EUIV, to raczej mam zamiar kierować się własnym osądem.

Rok 1425 - pierwszy Polski papież

Ja w Crusader Kings 2 miałem grę, gdzie pojawił się papież Jan Paweł. Był moim przeciwnikiem więc zleciłem jego zabójstwo i nagle pojawił się Jan Paweł II, dobry przyjaciel króla Walii, co zabawne człowiek słaby i rozpustny wink_prosty.gif

Link do komentarza

rumbur, , powiedział:

Z góry zaznaczam, że nie mam czwórki, czekam na jakąś fajną promocję

Na taką?

Nie, na lepszą. Pewnie bym się skusił, ale zaczęła się wyprzedaż na STEAM i muszę oszczędnie gospodarować zasobami finansowymi. Poczekam jak spadnie do 30-40 złotych, może wtedy będzie już z DLC.

Link do komentarza

Holy.Death - o ile Turcji i Moskwie uda się rozwinąć skrzydła. W sumie mam nadzieję, bo rzeczywiście byłoby ciekawiej.

FaceDancer - Żeby gra miała klimat, fajnie się pobawić w "związanego" króla, który nie zachowuje się jak chorągiewka na wietrze. Stąd będę preferował dość konsekwentną politykę. No ale zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.

rumbur - W trójce nie tyle miałeś polskiego papieża, co kontrolowałeś kurię, tj. miałeś odpowiednią liczbę swoich kardynałów w Watykanie. Papieże są wybierani niezależnie i tylko wyskakuje event.

Rozkład głosów w ankiecie bardzo mi pomoże w wyborze... =)

Link do komentarza

Co nie zmienia faktu, że i tak jest pewien prestiż z posiadani takowego.

@ FaceDancer - no i zagadka się rozwiązała, teraz wiemy kto zlecił zabójstwo JP 1 :) Teraz czekaj w domu, aż cię Opus Dei odwiedzi z ciasteczkami :P

Link do komentarza
Żeby gra miała klimat, fajnie się pobawić w "związanego" króla, który nie zachowuje się jak chorągiewka na wietrze.

Hę? Nie wiem co to ma wspólnego z klimatem, ale na pewno niewiele z rzeczywistością. Your call.

Link do komentarza

Przy odrobinie szczęścia Turcja upomni się o Mołdawię i będzie ciekawie, bo będziesz miał dwa duże mocarstwa przeciwko sobie.

Mi zawsze na samym początku Złota Orda próbowała podbić Mołdawię i zająć jak największą część Litwy, a wtedy jeszcze trudno mieć dużą armię mogącą sobie poradzić z nomadami :/

Link do komentarza

Hę? Nie wiem co to ma wspólnego z klimatem, ale na pewno niewiele z rzeczywistością. Your call.

Chodzi pierwszy scenariusz, w którym król byłby związany przez pacyfistyczną (bo za taką się uważała) szlachtę. O ile w normalnej rozgrywce można żonglować doktrynami, sojuszami i patrzeć tylko czy aby BB nie przeskoczyć, o tyle gra quasi-historyczna powinna być ciut bardziej zrównoważona =).

Link do komentarza

Jestem za parciem na zachód. Od dawna podnieca mnie wizja zjednoczenia Europy, więc grając w różne gry strategiczne, lubię bawić się w europejskiego hegemona. Wizja Polski w tej pozycji wydaje mi się ciekawa.

Poza tym, widzę, że gra zyskała sporą popularność na Forum, a że mamy teraz przecenę na Steamie, to chyba potraktuje serię twoich wpisów także jako recenzję...

Link do komentarza

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...