Jump to content
  • entries
    27
  • comments
    306
  • views
    34,242

Wrażenia Postpilotowe #2 Jeźdźcy, Demony i Apokalipsa - Sleepy Hollow


DarthMetalus

1,369 views

VWhVoMD.jpg

Gdy pierwszy raz usłyszałem o Sleepy Hollow, nazwa ta nie niosła ze sobą żadnych wspomnień. Owszem, film Burtona o tym samym tytule był mi znany, ale wówczas nie łączyłem ze sobą tych dwóch produkcji. Serial nie budził we mnie jakichkolwiek emocji. Nie oglądałem zwiastunów, nie czytałem newsów. Innymi słowy, całkowicie o nim zapomniałem. W jakiś czas później miałem jednak okazję usłyszeć od pewnej grupy, z której zdaniem się liczę, że pilot "Jeźdźca" jest świetny. Później polecono mi go po raz kolejny. Zdecydowałem więc, że poświęcę te nieszczęsne czterdzieści minut na obejrzenie i wyrobienie sobie o nim zdania. Gdy tylko to zrobiłem, od razu zająłem się kolejnym epizodem i wiedziałem już, że mam prawdopodobnie do czynienia z jedną z lepszych produkcji w tym sezonie.

NDs6Unc.jpg

Fabuła pierwszego odcinka kręci się wokół Ichabota Crane?a, który zginął podczas rewolucji amerykańskiej z rąk tajemniczego jeźdźca. Przed śmiercią zdążył jednak odpłacić mu się pięknym za nadobne i pozbawić głowy. Jakiś czas później mężczyzna budzi się w dziwnej jaskini i? zostaje niemalże rozjechany przez samochód. Ichabot odrodził się bowiem 250 lat później, w dzisiejszych czasach. Jego przeciwnik również wrócił do (nie)życia i rozpoczął realizację swoich planów.

Historia opowiedziana w pilocie to kawał dobrze przemyślanego dark fantasy? Mamy wstęp, rozwinięcie i zakończenie, walkę dobra ze złem oraz zwroty akcji. Nie zauważyłem tu jakichkolwiek większych idiotyzmów fabularnych, a nawet jeśli takowe wystąpiły, to mogą w przyszłości zostać sensownie uzasadnione. Wątków na pewno nie zabraknie, bo kilka z nich subtelnie rozpoczęło się już w pilocie. Dodajmy do tego jeszcze fakt, że zasugerowano, iż znaczna część mieszkańców Sleepy Hollow posiada jakąś mroczną tajemnicę. Możemy mieć więc pewność , że nawet jeśli serial będzie miał jeszcze X sezonów (twórcy w dość zabawny sposób podali ich możliwą ilość) to nie zacznie nużyć. Choć wpis pojawia się we ?Wrażeniach Postpilotowych? to pisząc go mam za sobą cztery epizody. Mogę więc przekazać wam, że poziom fabuły nie spada, a wręcz przeciwnie.

izTePop.jpg

Sleepy Hollow będzie najprawdopodobniej składało się głównie z odcinków typy Monster of The Week, ale w każdym z nich może być kontynuowany jakiś bardziej znaczący wątek. Jeśli oprócz porządnej, trzymającej się kupy historii oczekujecie też dostatecznej ilości akcji to nie zostaniecie zawiedzeni. Scenę, w której bezgłowy jeździec, ubrany w strój żołnierza walczącego na wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, maszeruje w zwolnionym tempie strzelając z karabinu maszynowego uważam za absolutnie fenomenalną i epicką. Efekty specjalne nie straszą. Ba, jak na budżet serialowy są wykonane bardzo dobre.

Choć Ichabot stracił niemalże wszystko to nie brak mu poczucia humoru. Crane rzuca dowcipami na lewo i prawo. Komicznie wychodzą również jego próby zrozumienia świata, który tak bardzo się zmienił, choć i tak przystosowanie się do nowego życia idzie mu nadzwyczaj dobrze. Na szczęście jego towarzyszka również nie jest bezpłciową postacią, a relacja łącząca tych dwoje to interesująca rzecz. W tym miejscu chciałbym jednak uspokoić wszystkie osoby niecierpiące pseudo ? dramatycznych wątków miłosnych. Sprawę postawiono dosyć jasno. Nasz rewolucjonista ma żonę (obowiązkowo z odpowiednio wyeksponowanym dekoltem), dlatego nie powinniśmy spodziewać się, że głównych bohaterów połączy coś więcej niż przyjaźń. Reszta postaci również ma się całkiem dobrze, więc i pod tym względem serial staje na wysokości zadania.

pDXwv9k.jpg

Do aktorstwa nie mogę się przyczepić. Powiem nawet, że byłem pozytywnie zaskoczony jego jakością. Nicole Beharie wypada nieźle w roli dzielnej policjantki i już na starcie pokazała, że grać potrafi. Tom Mison w roli Ichabota Crane?a sprawdza się wprost fantastycznie i już można stwierdzić, że okaże się ogromnym atutem serialu.

Jeśli coś zrobiło na mnie największe wrażenie to właśnie zrównoważenie scenariusza. W pilocie otrzymujemy humor, dobrą historię i akcję, a wszystko jest podane w idealnych ilościach.

Serial w klimacie dark fantasy, więc musiało być nieco straszno. Zdarza się więc, że na widza "wyleci" w "niespodziewanej" chwili jakaś straszliwa twarz, a i same maszkary prezentują się dość upiornie. Nie jest jednak tak przerażająco, aby nie móc zasnąć przez następny miesiąc. "Horrorowość" utrzymana jest mniej więcej na poziomie straszniejszych odcinków Doctora Who.

Całość wciąż wychwalam, bo i większych wad znaleźć nie potrafię. Jeśli miałbym przyczepić się do czegoś na siłę, byłaby to scena pierwszej konfrontacji z jeźdźcem. Burza z piorunami miała chyba nadać całości mrocznego klimatu, ale wyszło to dosyć banalnie i żałośnie.

bsMdSpw.jpg

Pilot Sleepy Hollow zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie i zapewnił jakieś czterdzieści minut przyjemnej, solidnej rozrywki. Nie miałem żadnych oczekiwań, a otrzymałem coś naprawdę świetnego. Zalecałbym jego obejrzenie każdemu, choćby z tego powodu, że może to być wstęp do naprawdę dobrego serialu. Czy wykorzysta on cały swój potencjał? Tego dowiemy się wkrótce, ale fakt, że sezon drugi został już zamówiony powinien o czymś świadczyć. Tymczasem, oglądać, oglądać i jeszcze raz oglądać!

jsY6npc.jpg

Poprzedni Wpis

3 Comments


Recommended Comments

Kiedy byłem małym berbeciem leciał pewien serial amerykański na jedynce. Były to krótkie historie grozy, pamięam jedną o zegarze zagłady, który jeśli wybije, zniszczy całą planetę i własnie Sleeping Hollow. Zrobił na mnie masakryczne wrażenie, kiedy pojawił się film pełnometrażowy oglądałem go z wypiekami na twarzy. Teraz mam okazję obejrzenia serialu nawiązującego do tego tematu.

Link to comment

Wciąż nie wiem, czy ten kapitan Policji jest po ich stronie, czy też tylko udaje. Przyznaje, że po Grimmie jestem trochę uprzedzony do kapitanów Policji. Przy okazji, kiedy lecą nowe odcinki, w każdy poniedziałek ?

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...