Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,253

Sztuka umartwiania - "Tańcząc w ciemnościach"


bielik42

1,087 views

 Share

?Tańcząc w ciemnościach?

5v9tnlW.jpg?1

Reżyseria: Lars von Trier

Występują: Bjork, Catherine Devenue, Peter Storemare, David Morse,

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że od początków kinematografii poszczególne gatunki filmowe rozwinęły się na tyle, że stały się obce wobec swoich pierwotnych form, to możemy zrozumieć istotę powstawania filmów takich, jak ?Tańcząc w ciemnościach?.

Powód? Prawdopodobnie zmęczenie materiału. Po wielu szeregowo trzaskanych musicalach wybitnym głupstwem byłoby stworzenie kolejnego. Lars von Trier nie chciał być artystą sztampowym, więc w gotowej ramie musicalu poprzestawiał wiele fragmentów, co poskutkowało filmem iście ponadprzeciętnym. Bo co odnajdujemy w musicalach? Prostą historię, często miłosną, w której główne zwroty akcji sygnowane są poszczególnymi występami śpiewano-tanecznymi. W takich momentach okazuje się, że wszyscy na ulicy potrafią tańczyć niczym Fred Astrie, a muzykę można wydobyć z czegokolwiek. No i wszystko kończy się szczęśliwie, bo przecież to wszystko zabawa, prawda?

bjork.jpg

Otóż nie, von Trier przeciwstawił się słodkiej fikcji i zrobił musical zmiksowany z dramatem, którego celem jest wywołanie łez, a nie uśmiechu. Wyszło fantastycznie, łzawo, ale nie sztucznie, wzruszająco, lecz prawdziwie. Główna bohaterka (grana przez znaną piosenkarkę Bjork) ? Selma Jezkova ? jest imigrantką z Czechosłowacji. Przybyła do Ameryki razem z synem, mieszka w niewielkiej przyczepie na terenie posiadłości bogatego małżeństwa Houston i pracuje tak, jak przysłało na imigranta ? w hali produkcyjnej za nędzne grosze. Do tego Selma jest pod kilkoma względami wyjątkowa: uwielbia musicale, jest ich wielką miłośniczką i zdarza jej się uciekać w marzenia, gdzie wymyśla wyjęte z jej ulubionych filmów pokazówki wraz z choreografią i muzyką. No i cierpi na rzadką chorobę, na skutek której powoli traci wzrok. Jest też świadoma, iż jej syn przejął po niej ten bolesny ?dar?, więc w tajemnicy przed światem zbiera pieniądze na operację, by przestrzec potomka przed ślepotą. Szybko zaczynają się dziać dość? nieprzyjemne zdarzenia, a rozdarta między miłością do dziecka i wdzięcznością dla sąsiada Selma popada w poważny konflikt z prawem. Reszty nie zdradzę, bo każdy szczegół psułby wam wrażenia z seansu. Mogę za to stwierdzić, że pewne są emocje, bardzo silne emocje.

dancerinthedark4.jpg

Co jest w tym filmie wyjątkowe, to nie (tylko) fabuła i forma postawionego na głowie musicalu, ale styl, w jakim ?Tańcząc w ciemnościach? został zrobiony, mianowicie ? to dokument. Tak, ten film został nakręcony niczym zwyczajny film dokumentalny i do tego prawdopodobnie amatorski. Kiepskie światło, cięte kadry, trzęsąca się kamera ? to wszystko na początku bardzo mocno gryzie widza, który spodziewał się typowo filmowej roboty. Wszystko się zmienia w momentach, gdy cała akcja przemienia się w musical ? kamera stoi prosto, przejścia są gładkie, światło czułe, a choreografia profesjonalna. Tym sposobem reżyser zbliża widza do akcji, uprawdopodabnia ją i wzmaga emocje, płynące z filmu.

ditd1.jpg

W sumie niewiele pięknych rzeczy mogę o tej produkcji napisać, bo jest to film niedługi i niezwykle skoncentrowany. Nie ma tam ani jednej niepotrzebnej sceny, lub słowa rzuconego od niechcenia. Wszystko jest na swoim miejscu, a akcja trwa w swojej doskonałej formie. Ciekawi, ale wzrusza. Potrafi doprowadzić do płaczu, potrafi doprowadzić nawet do depresji, bo pokazuje jedno ze źródeł zła ? pieniądze. Bardzo smutny, przejmujący. Polecam, jeżeli zbytnio słodzicie swoje życie.

Zwiastun

Youtube Video -> Oryginalne wideo
 Share

1 Comment


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...