Jump to content

Moje Fado

 • entries
  348
 • comments
  1,407
 • views
  469,253

Uroki dziecięcych bajek - Megarecenzja Fable 3 (PC)


bielik42

2,483 views

 Share

Uroki dziecięcych bajek ­? stylizowana recenzja Fable 3 (PC)

gJiS710.jpg?1

Fable III

Studio: Lionhead Studios

Rok wydania: 2010(X360)/2011(PC)

Gatunek: Action RPG

Wcale nie tak dawno temu, w niewielkiej wiosce zwanej Światem, znany gawędziarz Peter opowiadał dzieciom bajki. Od zamierzchłych czasów jego opowieści bywały ciekawe, oryginalne i fantazyjne, dużo ciekawsze niż bajki innych gawędziarzy. Opowiadał o tym jak być bogiem, jak być złym władcą podziemi, jak latać na magicznym dywanie i w końcu ? jak zostać bohaterem. Te ostatnie bajki pojawiły się trzy razy, tworząc wspaniałą serię, na której kolejne części wszystkie dzieci czekały z zniecierpliwieniem. Czy zaś ostatnia, trzecia część spodobała się wszystkim? Spójrzmy na ten szumiący las, i na tą trójkę biegających po nim dzieci?

fable-3.jpg

- To nieprawda, co wszystkie te głuptaki opowiadają!

Wykrzyknął Jaś, przeskakując kolejny kamień. Tuż za nim podążała żwawo Kasia, w spódnicy do kostek i z chustką na głowie, a za nią bardzo chudy i blady Eryk. Dzieci biegły przez las, potykając się o zarośla, ze śmiechem wpadając na siebie i z obrzydzeniem ściągając z siebie licznie wiszące tu pajęczyny. Wreszcie dotarły do małej polanki z szałasem na środku. Obok płynął płytki strumyk, a za nim jeszcze rozciągał się przejrzysty las, pełen mchu i złocistej trawy na krańcach. Ale w oddali drzewa zaczynały znikać w mroku ? tam zaczynał się gęsty bór. Dzieciaki nie przejmowały się zbytnio tym faktem i szybko zaczęły biegać po polance, szukając swoich ulubionych zabawek i sprawdzając czy coś się nie zmieniło.

- Święta racja ? przyznał po chwili Eryk, spoglądając w powoli płynący strumyk ? Nawet nasz ulubiony kumpel ?Wściekły? Joe się myli. Ostatnia bajka wujka Petera była wyśmienita.

- No nie wiem ? mruknęła z powątpieniem Kasia, chowając do kieszeni żołędzie ? Bardzo różniła się od poprzedniczek, tyle wam powiem.

- Głupoty gadasz! To wciąż niezwykła zabawa! ? Jaś entuzjastycznie ignorował nakaz ?w lesie zachowaj ciszę? wymachując przy tym odnalezionym w końcu kijem z leszczyny. Każdy wiedział, ze takie kije są najlepsze, bo są giętkie i nie łamią się łatwo. Kto miał taki kij ? ten wygrywał wszystkie bitwy ? Ale powiedz co masz do powiedzenia, byle szybko! Musimy iść walczyć z hobbesami!

ss-014.jpg

- No więc zacznijmy od samej historii

- zaczęła Kasia, grzebiąc w szałasie ? To już nie jest taka bajka. Dziecięca bajka, mam na myśli?

- Bo my nie jesteśmy już dziećmi ? mruknął cicho Eryk, ale nikt nie zwrócił na niego uwagi.

-? sami spójrzcie: dodali masę tej ?poletyki?, czy jakoś tak. Nasza heroska?

- Heros! ? wtrącił Jaś, uderzając kijem w pobliskie drzewo. Drzewo nie zareagowało.

- ? Heroska nie jest na początku dzieckiem, a już niemal dorosłym człowiekiem. I na samym początku się całowała! ? w tym momencie dzieci zaczęły pluć i ocierać sobie usta, krzywiąc się z niesmakiem ? I się okazuje, ze jej brat jest bardzo niedobry i krzywdzi ludzie, a że siedzi na tronie, to nikt mu nic zrobić nie może. Wtedy pojawia się Teresa, która była też we wcześniejszych bajkach i mówi naszej herosce, że musi wszcząć ?rybelię?, czy jakoś tak, i przewrócić tron, na którym siedzi jej brat. I ona wyrusa sukać nowych towazysy?

- Seplenisz, głupia! ? krzyknął znów wojowniczy dzieciak, szczerząc się do Kasi.

- Ssspadaj! Ale jak to mówiłam ? szuka towarzyszy, a pomaga jej niezwykle odważny Walter i zabawny sługa, którego głos uwielbiam. Okazuje się, że nasza heroska jest prawdziwą heroską, tak jak jej ojciec, więc dostaje dostęp do magicznego sanktuarium i może korzystać z bohaterskich broni. Z czasem jednak okazuje się, że to nie jej brat jest tu zagrożeniem?

- No już, starczy! Nie przypominaj mi wszystkiego, bo będę znudzony gdy dziś będziemy słuchać tej bajki raz jeszcze. Ja ci powiem, że to nieważne wszystko, a ważny jest sposób, w jaki ta bajka się toczy. ? rzekł tym razem spokojniej Jaś, opierając się o drzewo. Dziewczynka zamilkła i zatknęła za pas jakiś tajemniczy obiekt. Dodała jeszcze:

- Ale jeszcze nie powiedziałam najlepszego ? znów towarzyszy jej pies! ? w tym momencie zza Kasi wyskoczył mały szczeniak, czarno biały i wyjątkowo puchaty. Psiak zaczął biegać po polance i szczekać na drzewa. ? I on jest niezwykle pomocny, może atakować powalonych wrogów i wskazywać jej ukryte skarby.

Fable-3-A-Call-to-Action-Trailer_2.jpg

- Daj mi wreszcie powiedzieć co nieco o technice opowiadania, co?

- zdenerwował się Jaś ? Nasz heros przez większą część bajki walczy. Może to robić na trzy różne sposoby ? Mieczem ? Jaś wyciągnął kij i zamachnął nim widowiskowo ? i Młotem! ? z wysiłkiem podciągnął do góry bardzo gruby konar z wystającą gałęzią. Dzieciak złapał za gałąź i zaczął się kręcić w kółko, machając konarem. Stracił równowagę i się przewrócił z krzykiem. Reszta dzieci zaczęła się śmiać, a pies podbiegł do przewróconego i polizał mu twarz.

- Nie tylko to! ? dodała Kasia ? Może też strzelać z pistoletu! ? wyciągnęła zza pasa zagięty kawałek patyka, wydając przy tym dźwięki wystrzału ? lub muszkietu! ? schyliła się i podniosła dłuższy patyk, przyłożyła go do twarzy i ?buchnęła? wyrzucając z ręki jednocześnie zebrane wcześniej żołędzie. Jeden trafił Jasia w czoło, co ten skwitował krzykiem przerażenia.

- To wszystko nic! ? zabrał głos Eryk, podnosząc się ? Heros może używać prawdziwej magii ? to rzekłszy chlapnął nabraną w ręce wodą w niczego niespodziewającą się Kasię. Dziewczynka przestraszyła się i oburzona krzyknęła ? Ty gamoniu! Jestem cała mokra! ? zaczęła go gonić po polanie. ? Zaraz użyję swojej mocy magicznej, by to naprawić! ? krzyknął uciekający winowajca. Zatrzymał się, złożył dłonie i skierował je w stronę nadbiegającej koleżanki. Wtem las zatrząsnął się od nagłego podmuchu, przetaczającego się między drzewami. Wiatr uderzył w dzieci, niemal je przewracając. Eryk spojrzał zdumiony na swoje ręce.

- To było niezłe, patałachu! ? zaśmiał się Jaś, wypluwając z ust mech ? Zresztą nie ma się po co kłócić, Heros może używać tego na zmianę i nie ogranicza go w tym ani amunicja, ani wytrzymałość, ani jakaś ?mana?. Poza tym szybko się przewraca, unikając wrogów, a gdy wreszcie go trafią, co się zdarza każdemu bohaterowi, to traci on jedynie zbierane punkty gildii, po czym się odradza. Ale muszę przyznać, że bardziej podobała mi się walka w pierwszej Bajce, bo tam heros nie mógł być we wszystkim najlepszy, więc musiał wybrać jedną z dróg, lub tylko dwie (np. wojownika wspomaganego magią), dzięki czemu każda nowa bajka tej Bajki mogła wyglądać inaczej. A tu ma wszystko, rozwijając swoje umiejętności poprzez wykupywanie specjalnych skrzyń na tajemniczej ?Drodze?. Aby je kupić potrzebuje określonej ilości punktów gildii, zdobywanych za wykonywanie zadań i pokonywanie wrogów.

fable1.jpg

­- Pogadajmy nieco o samym świecie tej bajki, dobrze?

- Zaproponował Eryk, podnosząc leżącą na ziemi Kasię. A że dużo więcej poświęcał czasu książkom niż zabawie, to zwracał uwagę na takie szczegóły.

- Brednie. ? mruknął Jaś, na co Eryk nie odpowiedział, zupełnie to ignorując.

- Albion jest w tej bajce naprawdę piękny. Czy zwróciliście uwagę na te zróżnicowane miejsca, wioski, bagna? Każda osobna lokacja jest opisywana inaczej, wyróżnia się własnym stylem i oświetleniem. Bardzo ładnie jest opisane miasto Bowerstone, podzielone na trzy dzielnice, pełne sklepów, ludzi i tajemnic. Do tego nasz Heros mógł kupić sobie każdy dom i decydować o wysokości cen i płac. Podróżowanie jest piękne, a na drodze naszego bohatera staje wiele przeszkód.

-Ta-ak, tylko jakoś niewiele tych ?przeszkód?. ? wtrąciła się wiecznie marudząca Kasia ? nasz Bohater walczy tylko ze szkieletami w trzech rodzajach, wilkami, hobbesami?

- Które mają magów ? dodał Eryk, wciąż próbując gestykulować na wymyślne sposoby.

- Tak, mają. Bandytami, też w trzech rodzajach i z wilkołakami, białymi i brązowymi. Czasem też atakują go kruki i nietoperze, a w końcowych partiach bajki dodano trzech dodatkowych przeciwników. No i są walki z głównymi wrogami.

- Które są strasznie słabe! ? krzyknął ze złością Jaś ? Pamiętacie walkę z Jackiem Rzeźnikiem z pierwszej Bajki? To była walka, prawdziwe emocje! A w tej ? nudna straszliwa. Bardzo mnie to zawiodło.

- Właśnie ? zgodziła się Kasia ? Sama walka o tron nie jest emocjonująca, tylko śmieszna i zostawiła mnie w wielkim niesmaku. W tym przypadku wujek Peter się nie postarał.

- A wracając do świata ? wtrącił Eryk ? wyjątkowo podobała mi się partia ?ciemności?. Dla samej tej partii warto tej Bajki posłuchać.

Reszta dzieci pokiwała zgodnie głowami.

Fable-III-PC-Video-Diary-4_3.jpg

- Walka walką, świat światem, ale co nasz Heros właściwie tam robi?

- pytanie zadała Kasia, dłubiąc w nosie. Jaś spojrzał na nią jakby była jakimś dziwnym stworem.

- Jak to ?co? Wszystko co chce! Może kupować domy, może handlować, może [bleeeee] zakładać rodzinę i podrywać dziewczyny (i chłopaków), może szukać książek, może wykonywać zadania od różnych postaci?

- O tak, i to mnie też bardzo znudziło ? dodał Eryk ? na początku opowieści ma tak wiele zadań, a każde jest inne i ciekawe! Heros trafia do świata książki, albo do gry w stylu dungeons&dragons, albo pomaga odbudować świątynię zła, ale gdy zostaje królem, to już prawie takich zadań nie ma, zostawiając nas bezczynnymi. Bardzo nieładnie!

- ? tak, tak, masz rację. Ale poza tym może też szukać srebrnych kluczy, by otwierać srebrne skrzynie, złotych kluczy, by otwierać złote drzwi, szukać bardzo wrednych gnomów, które rozlazły się po świecie, albo próbować otworzyć tajemnicze Demoniczne Drzwi. Może też pracować jako piekarz, kowal lub artysta. Może też dekorować każdy dom zakupionymi sprzętami, postrzelać z artylerii do nadciągających fal truposzy, pływać, zwiedzać i szukać. Jest tego tak dużo! No i do tego każda nowa broń, jaką znajduje, wymaga od niego spełnienia trzech warunków, aby stać się bronią legendarną. Na przykład jedna z nich wymagała rozkochania [bleeee] w sobie pięciu osób. Możliwe też jest zbieranie specjalnych ubiorów, tatuaży i fryzur. A więc to bardzo rozbudowana bajka.

- Zwłaszcza, gdy zostaje się już królem ? dodała Kasia, otrzepując spódnicę ? Wtedy ma też wybór jak wpływać na cały Albion. Może uczynić go lepszym miejscem, lub krainą zła. A najlepsze jest to, że Heros może odwiedzić świat równoległy, w którym działa podobny do niego heros, i razem z nim walczyć, ramię w ramię.

Fable3PC-61.jpg

- Taaak, wychodzi na to, że powinna to być najlepsza Bajka, no nie?

- Powiedział Jaś, grzebiąc patykiem w ziemi.

- Szkoda, że tak nie jest ? westchnął Eryk ? Klimat Bajki kompletnie się zmienił. Nie czułem już tej dziecięcej bajki. Do tego nasz bohater nie starzeje się w aż takim stopniu jakby mógł. Wiele z tego, co obiecał przed trzecią Bajką wujek Peter zupełnie się w Bajce nie znalazło. Bardzo nieładnie.

- Do tego zakończenie jest bardzo kiepskie i przewidywalne ? wtrąciła Kasia ? a wymóg zebrania sześciu milionów sztuk złota w skarbcu jest nadzwyczaj irytujący, bo ja wcale pieniędzmi nie chciałam się przejmować.

- Co by nie mówić ? ja bawiłem się wspaniale ? wyznał Eryk ? chciałem wracać do Albionu myślami i świetnie się tam czułem. Walka była fajna, zadania ciekawe i świat przepiękny. Moim zdaniem warto tej Bajki posłuchać.

- Szkoda, że w naszej sąsiedniej wiosce, nazwanej ?Polską?, bardzo ciężko tą Bajkę usłyszeć. ? mruknęła Kasia, spoglądając na przeciwległy kraniec lasu.

- Trudno ? Jaś wzruszył ramionami ? Pora ruszyć na przygodę?

- Pora. ? zgodził się Eryk.

- Pora. ? pokiwała głową Kasia, podnosząc swój ?pistolet?.

- Hau! ? zaszczekał szczeniak, wystawiając język i stawiając uszy na sztorc.

Dzieci i zwierzak odwróciły się twarzami do mroku, nadciągającego ze wschodu. Czarna, lepka mgła powoli otaczała kolejne drzewa, przemykając się miedzy źdźbłami złotej trawy. Słońce powoli zachodziło, a mrok gęstniał. A walka trwała.

800px-fable3-aurora-walter-crawler.jpg

Królewskie fakty:

- ?Fable 3? to [oczywiście] najnowsza część głośnej serii Fable, rozpoczętej w 2004 roku na Xboxie, a rok później na komputerach osobistych. Część druga pojawiła się tylko na Xboxie360. Jestem wielkim fanem ?Fable: Zapomniane Opowieści?, która do dziś pozostaje dla mnie tytułem kultowym. Drugiej części nie miałem okazji poznać. Fable 3 udało mi się zdobyć tylko dlatego, że znalazłem ją na wyprzedaży w Rotterdamskim Saturnie.

- W grze kierujemy bohaterem lub bohaterką, która ma za zadanie poprowadzić rebelię przeciwko swemu złemu bratu-tyranowi. Możemy to zrobić w dobry lub w zły sposób. Zbieramy towarzyszy, by rozpocząć atak na zamek, który to atak trwa pięć minut i jest rozczarowujący.

- Walka bardzo różni się od tej z pierwszej części. Nie ma paska życia ? ekran po prostu traci kolory, ale pomimo tego gra jest bardzo łatwa. Nawet na najtrudniejszym poziomie, w którym zdrowie się nie regeneruje, a odzyskujemy je tylko poprzez picie pointionów lub jedzenie specjałów, walka wciąż jest łatwa. Do wyboru mamy walkę bronią białą, palną, lub magią. Magii możemy używać przeciwko jednemu przeciwnikowi, lub obszarowo. Każdy atak możemy uczynić potężniejszym poprzez przyciśnięcie przycisku i potem zwolnienie go.

- Największą siłą gry jest jej pierwsza cześć, gdy jeszcze nie jesteśmy królem, gdyż wtedy mamy dostęp do szeregu wybitnie zabawnych zdań pobocznych, wręcz spływających brytyjskim humorem. Trafi się tu nawet misja, w której jesteśmy pomniejszeni i gramy pod dyktando trzech Mistrzów Gry. Nasz wierny sługa mówi głosem Johna Cleese?a ? jednego z członków legendarnej grupy Monty Python. Humor tej gry jest niezwykle przyjemny i przypomina nieco przygody pirata z Małpiej Wyspy.

Mistpeak_Valley.jpeg

- Fable 3 jest przebogate w ciekawostki, zabawne smaczki i rzeczy do zbierania. Najciekawszą rzeczą zbieracką są tu wyjątkowo wredne, obrażające nas ożywione gnomy ogrodowe. Po świecie rozpełzło się ich 50, a my musimy znaleźć i zastrzelić je wszystkie.

- Klimat jest zupełnie odmienny od pierwszej części. Jest tu dużo więcej dorosłych treści. Możemy uprawiać seks i wynajmować prostytutki. Często podejmujemy tu tez decyzje o życiu i śmieci innych osób.

- Wśród mieszkańców jest wiele homoseksualistów, z którymi też można zawrzeć związek.

- Grafika jest przepięknie bajkowa i przyjemna. Każda lokacja w grze wyróżnia się odmiennym stylem i klimatem. Modele postaci są całkiem znośne.

- Naszego bohatera można przystrajać w ciuchy, fryzury i tatuaże, które odnajdujemy podróżując lub kupując w sklepach. Każdy dom można kupić i wyposażyć wedle własnego gustu. Można się wziąć ślub i robić sobie dzieci. Powracają też srebrne skrzynie i klucze, a także zagadkowe Demoniczne Drzwi, prowadzące do naprawdę zaskakujących światów (jeden wygląda jak księżyc!).

- Nasza broń podstawowa rozwija się razem z nami, a całą resztę oręża musimy ulepszyć poprzez wykonanie trzech osobnych zadań, np. jeden z muszkietów wymagał ode mnie przespania się 15 razy z facetem, by zyskać +20% obrażeń przeciwko ludziom.

- Bohaterowi zawsze towarzyszy pies, dobijający przeciwników i szukający specjalnych miejsc, gdzie możemy kopać.

- Gra jest bardzo bogata i zachęca do odkrywania swoich tajemnic.

- Możliwe też jest wkroczenie do świata innego gracza i np. wytłuczenia mu wszystkich wieśniaków (o ile nie zdąży nas ze swego świata wyrzucić). Możemy też z takim graczem wziąć ślub i spłodzić dzieci).

[Miałem nadzieję na grę, w której faktycznie będzie rewolucja. Coś w stylu francuskiej chociażby. Ale tego tu nie ma]

fable-3-review-7.jpg

Ocena: 8+

Plusy:

· Bogaty, kolorowy i żywy świat

· Masa rzeczy do zrobienia

· Przyjemna walka

· Brytyjski humor

· Wiele broni do wyboru

· Duże możliwości kreacji bohatera

· Zadania poboczne

· Urokliwa muzyka

Minusy:

· Rozczarowujące walki z bossami

· Kiepski główny wątek

· Iluzoryczne ?bycie królem?

· Nie mamy wpływu na obronę przed obrażeniami ? gruby pancerz broni tak samo jak piżama

· Możliwe jest osiągniecie ?doskonałości? w każdej dziedzinie walki (brak zachęty do grania od nowa jako np. mag)

· Zbyt dużo uwagi poświęcono finansom i ekonomii

· To już nie jest dziecięca bajka

- "Rewolucja"

Intro

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Zwiastun

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Świetny TVspot

Youtube Video -> Oryginalne wideo

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Ja to sobie marzę, by M$ wydał kiedyś 2 przy okazji wersji remasterowanej na PC. Część pierwsza jest świetna przez ogólny koncept, trójka spodobała mi się przez odejście od idei organizacji herosów. Najnowsze Fable natomiast jest dla zapalonego singleplayerowca, którym jestem, sprawą obraźliwą. Odrzucać fabułę, która była najważniejszym elementem jedynki i (podobno) dwójki? Kpina.

Link to comment

Trochę nie rozumiem tego całego hejtu, jaki spadł na tą grę. Nie licząc faktu, że grając heroiną, nie można jest utuczyć, jak w jedynce, by była gigantyczną, obrosłą tłuszczem górą mięśni, to nie widzę zbyt wielu minusów :].

Sprawa jest prosta - gra się świetnie. I tyle.

 • Upvote 1
Link to comment

Cos się domyślałem, że ktoś to tu wrzuci. Niestety z pełnym respektem dla Angry Joe, ale wersja, w którą osobiście miałem okazję zagrać (PC, podczas gdy on grał na X'ie) różniła się w wielu przypadkach. Od tych najprostszych (wszelkie DLC są darmowe i niewymagane do Co-Opa), po te bardziej złożone (walka bronią białą ma sens, ekrany ładowania trwają kilka sekund, magia jest potężna, ale powolna). Poprawiono wykrywanie interakcji, także problemy techniczne zniknęły. Wniosek prosty - grajcie na PieCyku

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...