Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,253

Sobotni wpis refleksyjny - Teledysk, który warto zobaczyć [+nieco polityki]


bielik42

1,489 views

 Share

Sobotni wpis refleksyjny ? Teledysk, który warto zobaczyć.

z14508155Q,L-U-C---TRIBUTE-TO-SOLIDARITY.jpg

Niektóre miejsca nie znoszą pustki, np. mój blog. Słowa, które latają mi pod powierzchnią nieco nierównej tu i tam czaszki pragną zostać przekazane, choćby po części. Nieco większa ich ilość stłoczyła się przy części politycznej mego umysłu, gdzie starła się z drugą grupą, tym razem pochodzącą z obszarów kulturalno-artystycznych. Wybuchło niemałe zamieszanie, a strony odpowiadające pragną zostać przelane na słowa. Niechaj tak będzie.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

A wszystko za sprawą powyższego Teledysku. Został on stworzony na zlecenie Narodowego Centrum Kultury by nieco wypromować wchodzący niedługo do kin ( i już odnoszący sukcesy na festiwalach) film Andrzeja Wajdy pt. ?Wałęsa?. Ze zdziwieniem muszę stwierdzić, że w internecie ten właśnie teledysk nie jest wybitnie popularny. I tu pojawia się pytanie ? dlaczego?

z14498421Q,Kadr-z-klipu--L-U-C---Tribute-to-Solidarity-.jpg

Być może ma to coś wspólnego z wykonaniem? Spójrzmy dokładniej ? piękne, stylizowane na szkołę animacji z czasów PRL rysunki, przypominające nieco bazgroły długopisem w zeszycie, lecz zawierające w sobie niewyobrażalne piękno, dynamiczne kształty, zmieniające się z każdą sekundą, wspaniałe krajobrazy (zobrazowanie ZSRR zbija z nóg) i profesjonalne cieniowanie. W połączeniu z wywołującą ciarki muzyką ?L.U.C.-a? i ogólnie historią i przekazem ten Teledysk powinien mieć już teraz miliony wyświetleń na YouTube, stając się naszą dumą i chlubą. Ale tak nie jest.

Ledwie 26 000 wyświetleń, zjadliwa cisza w internetowej społeczności. Powód?

PROPAGANDA

KŁAMSTWO

OSZUSTWO

Jak to mój dobry przyjaciel określił: ?Ładne, szkoda że na takim kłamstwie zbudowane?. Nie lubię się wpychać w politykę, zawsze nieco mnie to odrzuca i zapewne szybko pod tym wpisem pojawią się głosy ludzi bardziej zorientowanych w obecnej sytuacji. A chodzi o postać Wałęsy. Jakiś czas temu, gdy ujawniono teki SB rozpoczął się naprawdę nieprzyjemny okres ?rozrachunku? z naszym niemal mitycznym bohaterem Solidarności ? Lechem Wałęsą. Teraz okazuje się, że był sprzedawczykiem, a cała farsa to wynik działań przywódców partii. Mit wolności pęka, prawda okazuje się być kłamstwem. Wałęsa sprzedawczykiem i oszustem. Siła ludu ? iluzją. A ten teledysk pragnie nam pokazać właśnie tą siłę społeczeństwa.

teledysk-do-filmu-o-walesie_348421.jpg

To dzieło, zatytułowane ?Tribute to the Solidarity?, przypomniało mi dzieła krótkometrażowe za czasów ?komuny?. Niegdyś siedziałem w tym temacie całkiem głęboko. Postanowiłem więc poszukać wymowy ?anty?, nie idealizacji Wałęsy, lecz idealizacji zamierzeń, mitu działania. I muszę rzec ? doszedłem do ciekawej konkluzji. Poza świetnym ukazaniem siły partii w postaci czarnego, obrzydliwego gluta artyści pokazują nam coś jeszcze. Zwróćcie uwagę na moment w 2:55. Kiedy to staranie odwzorowany Wałęsa zostaje porwany przez odrażające szpony. Chwilę potem obserwujemy, jak tajemnicze, obce istoty piszą do taktu przemówienia Wałęsy (3:10), a w 3:40 znów widzimy Wałęsę, zaraz po ?skoku przez płot?. Ale zaraz zaraz ? czy to jest Wałęsa? Jego kontury zmieniają się, stają się niewyraźne, zamazane, obce. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej.

z14498419AA,Kadr-z-klipu--L-U-C---Tribute-to-Solidarity-.jpg

Wniosek jest taki ? Wałęsa przegrał. Wiara w sprawę, którą przekazywał, siła dana przez Solidarność ? to wszystko znikło, on sam odrzucił te czynniki dla pieniędzy i władzy, które nigdy nie byłyby mu dane, gdyby został prostym elektrykiem. W ten sposób Partia wygrała ? a wszystko to symbolizuje porwanie Wałęsy przez szpony. Następnie był kierowany, by wzbudzić szacunek na świecie ( a zwłaszcza w USA), lecz jednocześnie nie uderzając z mocą w Partię, która nie zapłaciła nigdy za swe przewinienia (dzisiejsza scena polityczna ? ogromna ilość polityków to dawni ?partyjni?, przeciągający się w nieskończoność proces gen. Jaruzelskiego) ? tu mamy obraz obcych, złych istot w podziemiu, piszących przemówienie dla Kongresu USA. Ale to nie jest koniec nadziei i starań naszych rodziców i dziadków ? Zmieniający się Wałęsa w 3:40 może symbolizować, że nie był jedynym, że każdy mógł wejść w jego miejsce, gdyby tylko miał odwagę. I gdyby taki człowiek miał w sobie na tyle siły, by oprzeć się korupcji i zepsucie, być może historia wyglądałaby dziś inaczej.

maxresdefault.jpg

A zamiast tego mamy burdel w Sejmie, komunistów i złodziei u władzy, zapomnienie prawdziwie wartościowych bohaterów Solidarności (Anna Walentynowicz) i upadłego bohatera, który przeistoczył się w osobnika pogardzanego. Internet jest okrutny ? cokolwiek jest związane z Wałesą jest złem. Nic nie znaczy fakt, że ?Tribute to Solidarity? to rzecz piękna i przejmująca, bo to ?propaganda? ? krzyczą 12-letnie wypierdki, powtarzając słowa demagogów forumowych i zawistnych komentatorów. Patrzę na komentarze do teledysku i ręce mi opadają. Czemu nie potrafimy dostrzec piękna i przekazu, obrócić go na naszą sprawę, podnieść ducha i walczyć o powtórkę, o pozbycie się ludzi, którzy okradają nasze państwo. Gdyby nie ta okropna sytuacja nie musiałbym mieszkać teraz w Rotterdamie i być zmuszonym do studiowania po Angielsku, bo język Polski nie da mi żadnych pieniędzy. Tracimy naszą kulturę, nasze poczucie dumy, nasz kraj. Może warto z tym walczyć?

Udostępniajcie ten teledysk, polecajcie znajomym, pokażcie rodzicom ? niech choć o trudzie tych artystów Polska wie.

AOPL_000010.JPG

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Byłam dziś na Coperniconie. Jedno ze stoisk na korytarzach Collegium Maius sprzedawało koszulki, głównie ze Star Wars. Była tam jedna z Cthullu i podpisem: "Po co głosować na mniejsze zło?"

Lepszego komentarza do obecnej sytuacji politycznej nie mogę sobie wyobrazić. Żadna partia nie ma nic dobrego do zaoferowania (PiS i PO się skompromitowały, SLD i PSL liczą się tylko jako "dodatek koalicyjny", reszta to błąd statystyczny), a wybory coraz bliżej...

Planuję na razie studiować w kraju, choć znam angielski w stopniu komunikatywnym (zdawałam FCE, wynik - 81/100, najwyższa możliwa nota, kwalifikująca mnie na poziom C1) i planuję uczyć się dalej. Przypuszczalnie Gdańsk lub Poznań, w zależności od kierunku - na pewno coś związanego z biologią/chemią, bo te przedmioty rozszerzam pomimo swojego ewidentnego "humanizmu" (polski/historia).

Co będzie? Zobaczymy.

A sam teledysk świetny, aż żal, że tak mało wyświetleń...

Link to comment

Ludzie przestali patrzeć między wierszami. Wszystko, co jest pokazane bezpośrednio, na tacy, często nie jest przez widzów analizowane i to się objawia w wielu aspektach życia :/

Link to comment
Tracimy naszą kulturę, nasze poczucie dumy, nasz kraj.

Ja tam niczego nie tracę, ale co ja tam wiem, tylko tu mieszkam.

EDIT: Oprócz rzecz jasna poczucia dumy, bo bycie dumnym z samego faktu bycia jakiejś narodowości jest objawem skarlenia intelektualnego wysokiego stopnia.

Link to comment

@Quetz

Nie piszę tu o dumie z rzeczy tak losowej, a dumie z tego, że ktoś w naszym kraju tworzy takie rzeczy. Duma z historii? Duma z talentu? Nie wiem jak inaczej to nazwać. A skoro nie będzie Ci szkoda nawet wtedy, gdy wszystkie państwa będą wyglądać jak kochane USA, to cóż - zazdroszczę Ci.

@Ylthin

Zupełnie Ci się nie dziwię, bowiem wszędzie są tam powtykani ludzie z dawnej Partii, ludzie przepełnieni tym czarnym świństwem, które w teledysku wypływa z Jaruzelskiego. Oni wszyscy są teraz jak Wałęsa - skażeni, wręcz splugawieni korupcją i złodziejstwem. Mówię "Oni", a może potrzebne są mi przykłady, dowody? Niestety nie mam takich, więc moje pisanie jest czcze i bez wartości. Ale spójrzmy tylko na nasze państwo - czy to jest miejsce, gdzie da się wystartować bez wsparcia rodziny? Na własna rękę? (Pamiętam niezwykle dobitny polski film "Dług").

A czy mamy wybór w tzw. "Wyborach"? Nie ma, nikogo nie ma. Ale tak piszą media, wbijają nam to do głów, obrzydzając wszelki inny wybór. A starzy szkolą nowych - i tego się nie naprawi patrząc na całość. Trzeba działać, lecz do tego potrzeba sił i wiary. A my jesteśmy narodem wypalonym.

Twój wybór przedmiotów ścisłych kompletnie nie zaskakuje - dzięki temu "może" będziesz miała lepszy start. A ja jestem za granicą, bo nawet nie mam pieniędzy na jakikolwiek start.

@Drangir

Tak się dzieje, gdy wszyscy przekonują społeczeństwo, że humanizm jest "Be", a matematyka jest "cacy". Dziwne myśli. Przecież przedmioty ścisłe są jedynie gałęziami Humanizmu, więc nawet będąc fizykiem tak naprawdę działasz na rzecz humanizmu.

Link to comment

Wiele osób mówi, pisze o dumie narodowej. Wszyscy wspominają wielkie zwycięstwa w bitwach, osiągnięcia naukowe wybitnych Polaków. Ale jeśli ktoś wspomni jakąś wstydliwą rzecz (Targowica, ostatnia afera z serialem "Nasze matki, nasi ojcowie) to już nikt nie chce się utożsamiać. Czyż to nie hipokryzja?

Ja wychodzę z założenia, że historia nie służy chwaleniu się sukcesami przodków. Ma nam ona pokazać ich błędy, porażki. Tak abyśmy mogli wyciągnąć z tego wnioski i więcej ich nie popełniać.

Poza tym, za bardzo nie czuję się Polakiem. Jestem mieszkańcem Ziemi. Chętnie mówiłbym tylko po angielsku oraz mieszkał w Stanach Zjednoczonych Europy. Ale Polaków znam najlepiej, więc chciałbym coś jednak zrobić dla kraju. Minęły już czasy, kiedy marzyłem o zostaniu premierem. Myślę jednak, że mógłbym pomóc w rozwoju jakiegoś charytatywnego projektu informatycznego, takiego jak np. Wolne Lektury. Zobaczymy.

Mam 16 lat, jestem uczniem pierwszej klasy liceum. Za trzy lata chciałbym studiować w USA fizykę albo informatykę. Długo zastanawiałem się na kogo oddać głos w następnych wyborach. Na polską scenę polityczną podobnie do Ylthin. Gdybym miał podjąć decyzję teraz, wsparłbym chyba PJN. Ale przez ten czas może się jeszcze dużo zmienić. Np. Gowin coś zorganizuje ;).

Przepraszam za offtop, ale o Wałęsie za dużo nie powiem. Merytorycznie przygotowany na dyskusję nie jestem. A chciałem coś napisać.

Link to comment
Ja wychodzę z założenia, że historia nie służy chwaleniu się sukcesami przodków. Ma nam ona pokazać ich błędy, porażki. Tak abyśmy mogli wyciągnąć z tego wnioski i więcej ich nie popełniać.

Jak dla mnie ważny jest raczej złoty środek. Z pozytywów też można się uczyć, nie wiem czemu to jest pomijane. A przecież w naszym kraju honoruje się głównie zjawiska tragiczne.

Link to comment

@up - Oczywiście. IMO np. omawiając "złoty wiek" mniej powinno się skupiać na sztuce, królach, którzy wtedy rządzili, dacie wybudowania Kaplicy zygmuntowskiej a więcej na pokazaniu, co doprowadziło do faktu, że przeżywaliśmy czas rozkwitu gospodarczego. Jeżeli rozmawiamy o wojnie, nie powinny nas obchodzić daty poszczególnych bitew, a czynniki, które zdecydowały o zwycięstwie.

A przecież w naszym kraju honoruje się głównie zjawiska tragiczne.

Ja nie chcę honorować tragedii. Powstańcy (listopadowi) byli odważni, to trzeba przyznać. Ale odwaga nie może zasłonić nam szerszego spojrzenia na sprawę i uniemożliwić wytknięcia błędów. Bo przecież terroryści-samobójcy także są mężni. A jakimś cudem nie dajemy ich nikomu za wzór.

Link to comment

A jakimś cudem nie dajemy ich nikomu za wzór.

My nie, ale inne narody tak.

Polska polityka "mainstreamowa" (ci, którzy są pokazywani w TV) to bagno. Czasem spojrzę na to, co się tam wyrabia. Tusk już nawet nie bardzo udaje, że mu zależy. Coś tam jeszcze sobie załatwi, pośmieje się do kamery. Wie, że straci władzę w następnych wyborach. Według mnie byłoby mu to nawet na rękę - sprawy emerytur na przykład będą jeszcze poważniejsze, ku lepszemu ogólnie nie idzie, więc warto by to zrzucić na PiS. Mam wrażenie, że wsadza Kaczyńskiego i spółkę na konia, samemu krytykując ich jako opozycjoniści.

Gdyby były wybory, to chyba zagłosowałbym i tak na KNP. Mimo wszystko. Wiadomo, że z wieloma ich postulatami się nie zgadzam, ale jakieś tam podobieństwo jest. Gowin jest trochę idealizowany, to żadna alternatywa. Być może Korwiny też, ale cóż, chciałbym, żeby weszli do sejmu, żeby zobaczyć, czy rzeczywiście umieliby coś zrobić.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...