Jump to content
 • entries
  67
 • comments
  170
 • views
  45,820

Przydatne aplikacje na Androida cz.1


melon1992

2,056 views

Będąc użytkownikiem Androida już jakiś czas, pomyślałem, żeby napisać co nieco o przydatnych aplikacjach na właśnie ten system. W obecnym numerze CDA (CD-Action 10/2013) można znaleźć bardzo ciekawe zestawienie różnych ?appek? na komórkowe systemy operacyjne. Zainspirowany trochę tymi artykułami napiszę czego używam, aby mój smartphone jeszcze bardziej był smart.

Nie opiszę niżej wszystkich aplikacji, które znajdują się na moim telefonie, a jedynie te najczęściej używane i ewentualnie te, które są w pewnych sytuacjach użyteczne. Ponadto postaram się wspomnieć również o soft?cie, który mnie zawiódł i musiałem go wymienić na inny. Trochę istotnych aplikacji opiszę w części drugiej, która powinna się pojawić niebawem.

Przyjmijmy, że obchodzę się z Androidem od grudnia 2012. Zapraszam do ?lektury?!

APLIKACJE UŻYTKOWE

AccuWeather - darmowa

Aplikacja pogodowa. Do tej pory niezawodna pod względem przewidywania pogody. Aczkolwiek, każdy nas wie jak to jest. Miało być ciepło, pada deszcz. Miało być zimno, na dworze słońce. Nie staram się wierzyć żadnym prognozom pogody, ale AccuWeather zdaje się być wiarygodna co do następnych kilku godzin. Możemy sprawdzić pogodę na kolejne godziny i dni oraz mapy z pokazanym zachmurzeniem. Oczywiście apka korzysta z połączenia internetowego. Oprócz temperatury, wiatru, wilgotności, ciśnienia itd. pokazuje również czy dana pogoda nadaje się na uprawianie sportu, łowienia ryb, podróżowania itp.

Adobe Reader - darmowa

Tu wyjaśniać chyba nie trzeba. Bardzo pomocna aplikacja do przeglądania dokumentów pdf. Idealna na studia.

Alarm Clock Xtreme Free - darmowa

Budzik dla bardziej wymagających. Posiada ciekawe funkcje, między innymi, żeby wyłączyć budzik trzeba rozwiązać działania matematyczne. Czasami pomaga mi wstać, gdyż po rozwiązaniu kilku działań nie chce mi się już zasnąć. Standardowe ustawienie kilku różnych budzików na różne dni tygodnia itd. czy też minutnik to podstawa. Niestety już opcja stopera występuje jako osobna aplikacja - Stopwatch Xtreme Free, co jest dla mnie minusem.

Backup to Gmail - darmowa

Aplikacja do tworzenia backupa wiadomości SMS, MMS wprost na konto Gmail. Bardzo przydatna.

Birthdays - Free - darmowa

Super pomocna aplikacja do śledzenia urodzin znajomych. Możliwość synchronizacji kontaktów z facebooka oraz z książki adresowej. Możliwość ustawienia notyfikacji o danych godzinach, wzorów życzeń urodzinowych, aby za pomocą kilku kliknięć wysłać gotowe wiadomości.

CamScanner - darmowa

Ciekawa i bardzo użyteczna aplikacja do tworzenia gotowych pdf?ów ze zrobionych zdjęć. Można również wcześniej zrobione zdjęcia załadować do apki. Nawet gdy zdjęcie zrobione jest ?krzywo? program pozwala je przyciąć i dostosować. Przydatne, gdy nie mamy pod ręką skanera bądź ksero. Wersja darmowa zamieszcza małe logo programu na każdej stronie dokumentu.

Chrome - darmowa

Przeglądarka internetowa od Google. O ile na moim PC używam Chrome, o tyle na smartfonie nie chciałem go instalować. Z moich research?ów wynikało, iż przeglądarki na obu platformach są podobne tylko z nazwy. Jednakże, po crashu Opery przeniosłem się na Chrome, żeby go przetestować. I już tak zostało. Bardzo spodobało mi się połączenie przeglądarek za pomocą konta Google. Mamy dzięki temu możliwość np. korzystania z zakładek zapisanych na komputerze, na smartphonie. Po prostu wszystko jest zsynchronizowane. Większych problemów nie odnotowałem.

Dropbox - darmowa

Jak wiadomo wkraczamy w chmury. Dropbox to usługa przechowywania dokumentów, czy ogólnie plików w chmurze, a więc mamy do nich dostęp 24h na dobę z każdego miejsca na ziemi. Jedyna potrzebna rzecz to oczywiście konto i dostęp do internetu. Bardzo zbliżona aplikacja to twór Google - Drive, z której też korzystam.

Jakdojade.pl - darmowa

Fenomenalna apka ułatwiająca poruszanie się w mieście za pomocą środków transportu miejskiego. Do tej pory dostępne jest bodajże 12 miast. W prosty sposób można określić jak, czym i kiedy dostać się w wybrane przez nas miejsce. Możemy zlokalizować najbliższy przystanek, bądź określić naszą pozycję przez GPS lub manualnie, a następnie określić cel podróży. Aplikacja wyszuka wszystkie możliwe opcje. Jedyny minus to konieczność połączenia z Internetem, ale właśnie dzięki temu jest bezbłędna.

Google Maps - darmowa

Niezawodna, niezastąpiona aplikacja z mapami od Google. Jedynym minusem jest konieczność połączenia z Internetem. Jednakże ta wada staje się jednocześnie zaletą, gdyż mamy gwarancję, iż mapy są aktualne. Problem zaczyna się, gdy mamy limitowany mobilny Internet i/lub bardzo słaby jego zasięg. Potrafię to jednak przeboleć. Ponadto aplikacja pozwala wyznaczyć trasę od punktu A do B, uwzględniając sposób poruszania się (samochód, na pieszo, rower, środki komunikacji) i pokazując również przybliżony czas podróży. Oprócz tego mamy możliwość włączenia nawigacji, która pokieruje nas do celu. Niezbędny do tego jest oczywiście GPS. Jeszcze mi się nie zdarzyło aby się zgubić czy trafić na ślepą uliczkę.

MX Player - darmowa

Według mnie najlepszy darmowy odtwarzacz filmów wideo. Możliwe jest oglądanie filmu z napisami.

Pixlr Express - darmowa

Doskonała aplikacja do obrabiania zdjęć, obrazków. Posiada bardzo dużo opcji, której nie powstydziły by się płatne programy. Dostępne są różnorodne filtry, ramki, naklejki, które w kilka minut mogą przystroić i zmienić zwykłe zdjęcie w niezłą grafikę bez szczególnych zdolności graficznych.

Youtube - darmowa

Wszystkim ten serwis jest znany i nie mam tu jakby już nic do dodania. Aplikacja będącą mobilną wersją youtube. Niedawno zyskała nowy layout, bardzo zbliżony do Google Play (odtwarzacz muzyki od Google). Mamy tu dostęp praktycznie od wszystkiego czego można było oczekiwać. W końcu orientacja oglądanych filmików jest zależna od użytkownika. We wcześniejszej wersji aplikacji obraz sam dostosowywał się na podstawie ułożenia smartphona w pionie lub poziomie. Z jednej strony było to ułatwienie, gdyż wystarczyło obrócić telefon, a oglądany film obracał się wraz z nim, jednakże z drugiej strony było to dla mnie bardzo irytujące. Często oglądając film w łóżku obraz skakał jak szalony, gdyż telefon, a w zasadzie żyroskop, nie mógł się zdecydować jak ma odtwarzać film. Obecnie jedyną odczuwalną wadą jest brak paska odtwarzania podczas oglądania filmów w poziomie. Natomiast na plus oceniam możliwość zminimalizowania obecnie oglądanego filmu, tak, że obraz jest zmniejszony i można dalej eksploatować serwis youtube. Nadal jednak wyjście z aplikacji nie pozwala na odtwarzanie filmów w tle. Do tego używam sporadycznie innej aplikacji - PVSTAR+.

SPORADYCZNIE

PVSTAR+ - darmowa

Jest wiele tego typu aplikacji, ale ta zdaje się dobrze wykonywać swoje zadanie. PVSTAR+ odtwarza filmiki z popularnych serwisów wideo (przede wszystkim youtube) w tle, dzięki czemu możemy jednocześnie włączyć jakiś teledysk, zminimalizować aplikację i przejść do innych czynności (najczęściej przeglądanie www). Trochę brakuje mi połączenia z kontem youtube, nie mamy tu dostępu do historii przeglądania itd., tak więc trzeba manualnie wyszukiwać filmy/playlisty.

Pixlr-o-matic - darmowa

Apka tego samego producenta co Pixlr Express. Jedyną różnicą jest zdecydowane uproszczenie i mniej opcji niż w powyżej opisanej aplikacji.

RealCalc - płatna

Zaawansowany, naukowy kalkulator. Z doświadczenia wiem, że jest przydatny podczas studiów inżynierskich wink_prosty.gif

MÓJ ZAWÓD

Opera - darmowa

Operę używałem dość długo i byłem z tej przeglądarki zadowolony, aż do pewnego czasu. Gdy chcąc sprawdzić coś na szybko włączyłem ją automatycznie system zwariował i telefon się wyłączył. Po ponownym uruchomieniu smartphona, Opery już nie było ? aplikacja zniknęła z systemu, a wraz z nią zakładki itd. Do dzisiaj nie wiem co było przyczyną. Po tym incydencie już do niej nie wróciłem, a szkoda, bo spisywała się bardzo dobrze.

Allegro

Aplikacja jednego z najbardziej znanych polskich serwisów aukcyjnych. Zainstalowałem ją z ciekawości i w zasadzie na tym się skończyło. Nie przyciągnęła mnie niczym co mogłoby mi ułatwić przeglądanie ofert i licytację. Może za bardzo się przyzwyczaiłem do licytowania przy komputerze wink_prosty.gif

o2 Newsy

Ucieszyłem się gdy znalazłem tlenową apkę, gdyż posiadam tam pocztą email, a strasznie byłem zmęczony aplikacją Email. Myślałem, że o2 Newsy ułatwi mi korzystanie z poczty. Troszkę się jednak przeliczyłem. Aplikacja zbyt często crashowała i nie spełniła przez to moich oczekiwań.

Poweramp Music Player - płatna

Prawdopodobnie najlepszy dostępny odtwarzacz muzyki dostępny na Androida. Używałem jej, aż do momentu gdy aplikacja zaczynała się domagać weryfikacji licencji programu. Problem był poruszany w internecie, a twórcy próbowali usunąć usterkę. Nie wiem czy problem już zniknął, ale ja zdążyłem przesiąść się na PlayerPro.

Po przeanalizowaniu wpisu zaczynam się zastanawiać, czy faktycznie, konieczny dostęp do Internetu przez większość aplikacji jest minusem. Przecież teraz praktycznie każdy wykupuje sobie pakiet internetowy, co prawda po jego wykorzystaniu prędkość drastycznie spada, ale nadal możemy korzystać z mobilnego internetu i nie obejmuje nas już za to żadna dodatkowa opłata. Teraz już tylko od każdego indywidualnie zależy, jaki pakiet go zadowala. Mi 200MB miesięcznie prawie wystarcza. Głównie dlatego, iż korzystam z WiFi wszędzie tam gdzie to tylko możliwe.

6 Comments


Recommended Comments

Birthdays - Free - darmowa

Na choinkę osobna aplikacja do czegoś, co można rozwiązać tworząc kalendarz Google?

Accuweather

Od kilku godzin leje deszcz, ale AccuWeather uparcie trwa przy swoim postanowieniu, że będzie pokazywać słoneczną pogodę. Yahoo Weather też. Oh well.

Chrome - darmowa

Nie mogę w Chromie zaznaczać tekstu. Dla mnie odpada w przedbiegach.

CamScanner, Dropbox, Google Maps, MX Player, Pixlr Express

:ok:

Ogólnie spis jak spis, kilka oczywistości, jak Youtube, czy Google Maps i inne dosyć szeroko znane apki, do tego wcale ich tak dużo nie jest :P Nie jesteś app junkie :D

No i mógłbyś od razu linkować do Play Store przy tych aplikacjach, bo ludziom może się nie chcieć szukać :>

Link to comment

Do PDFów typu ebooki najlepszy jest Perfect Viewer (ma wtyczkę do PDF). Do takich typu rozkłady, cenniki i podobne drobiazgi używam Radaee PDF Reader.

JakDojade z jakiegoś powodu mi nie przypadł do gustu. Osobiście używam mobileMPK (znanego jeszcze z dumbfonów), choć darmowa wersja pozwala na wytyczanie tras tylko z jedną przesiadką. Mi tam to rzadko przeszkadza, a do sprawdzenia samego rozkładu wystarczy.

Jako kalkulator używam handyCalc. Ma chyba wszystko, co potrzebne. Przy czym nie usiłuje naśladować prawdziwych kalkulatorów (jeśli ten RealCalc to ten, co widziałem), więc rzeczy typu pierwiastek z pierwiastka pierwiastka pierwiastka potrafi wyświetlić i pokazać sam wynik.

Polecam:

- DiskUsage (do sprawdzenia wolnego miejsca - wizualnie, "stopniowo" pokazuje wszystkie katalogi, podkatalogi, pliki i ich rozmiar. Widać od razu, co zajmuje dużo miejsca).

- AndroIRC (klient IRC, duh).

- gReader (czytnik RSS - IMO najlepszy "następca" Google Readera. Korzysta z Feedly i TheOldReadera).

- QuickPic (dobry zamiennik domyślnej galerii)

- Onavo Count/3g Watchdog (dwie appki do kontroli zużycia pakietu internetowego. Podajesz limit na miesiąc i pokazują, że np. zużyłeś 34% pakietu i ile konkretnie dane aplikacje zużyły)

- MinimalisticText i UCCW (do tworzenia widgetów - zegarów, mierników baterii dat itp. Pierwsza do tekstowych, druga do graficznych)

- Caustic (do tworzenia muzyki. Można się pobawić nawet, jak się na tym nie znasz. :) Ma syntezator, syntezator basowy - oparty na słynnym TB-303, syntezator oparty na samplach i automat perkusyjny. Plus trochę efektów)

Skoro przy tworzeniu muzyki jesteśmy - odradzam FL Studio Mobile. Wprawdzie bliżej temu do standardowego DAWa z piano rollem (Caustic to bardziej sekwencer krokowy z przyległościami), sam interfejs jest słaby (np. dodawanie nowych nut jest kompletnie nieintuicyjne), nie ma żadnych syntezatorów (wszystko oparte na samplach, z prawie zerową możliwością edycji brzmienia), jest TYLKO JEDNA pętla efektów (przynajmniej można wybrać, które ścieżki przetwarza) i pewnie parę innych rzeczy.

Zaletą jest to, że można projekty z wersji mobilnej otwierać na stacjonarnym FL-u (sample odpowiadają presetom z domyślnych wtyczek), ale nie usprawiedliwia to ułomności mobilnej wersji.

 • Upvote 1
Link to comment

Birthdays - Free - darmowa

Na choinkę osobna aplikacja do czegoś, co można rozwiązać tworząc kalendarz Google?

Tu pojawia się kłopot, gdyż mój S Planner nie pokazuje notyfikacji pomimo zmiany ustawień. Nie wiem też jak jest z synchronizacją kontaktów, gdyż niektórzy sprytnie chowają "urodziny" na profilu fb i sprawdzają kto rzeczywiście pamięta. Zaproponowana przeze mnie apka zapamiętuje ustawienia i dzięki temu nie ma opcji, żebym coś przegapił wink_prosty.gif

name='Kiicek' timestamp='1378743945']Accuweather

Od kilku godzin leje deszcz, ale AccuWeather uparcie trwa przy swoim postanowieniu, że będzie pokazywać słoneczną pogodę. Yahoo Weather też. Oh well.

Zachowajmy to minimum i zobaczmy przez okno co sie dzieje przed wyjściem z domu. Pogody nie ogarniesz...

name='Kiicek' timestamp='1378743945']

Chrome - darmowa

Nie mogę w Chromie zaznaczać tekstu. Dla mnie odpada w przedbiegach.

Jak to nie można? U mnie zaznaczanie działa, chyba że mówisz o czymś innym.

Ogólnie spis jak spis, kilka oczywistości, jak Youtube, czy Google Maps i inne dosyć szeroko znane apki, do tego wcale ich tak dużo nie jest tongue_prosty.gif Nie jesteś app junkie biggrin_prosty.gif

To dopiero część pierwsza, bo nie chciałem wszystkiego w jednym wpisie umieszczać. No, ale z drugiej strony niewiele apek używam codziennie, więc spis jak spis smile_prosty.gif

No i mógłbyś od razu linkować do Play Store przy tych aplikacjach, bo ludziom może się nie chcieć szukać chytry_prosty.gif

Oczywiście o tym zapomniałem i niedługo podlinkuję.

Link to comment
Zachowajmy to minimum i zobaczmy przez okno co sie dzieje przed wyjściem z domu. Pogody nie ogarniesz...

Przecież to robię :D

Chodzi mi o to, że skoro serwis myli się przy pokazaniu aktualnych warunków pogodowych, to na jakiej podstawie mam mu wierzyć przy prognozie nawet na najbliższy dzień? :P

Link to comment

Do pogody tylko UM Meteo - wygląda biednie (ale profesjonalnie ;P) i jest niemal bezbłędny. Apka napisana przez Polaka, niestety w języku angielskim, ale łatwo się połapać, jest legenda do oznaczeń.

Dla miłośników gry na wieśle polecam L&M Guitar - wydane przez Gibsona.

Najlepsza darmowa nawigacja to chyba Yanosik - tylko online.

No i Money Zoom do spisywania wydatków. Zakładamy konto przez przeglądarkę, można dodawać offline i sychronizować dane jak jest się pod wi-fi. Całkiem niezła - innych tego typu w symie nie używałem.

Jakby ktoś szukał ciekawych apek, to mogę polecić stronę http://yourapps.info/aplikacje-na-androida - testuję stamtąd co bardziej interesujące pozycje i muszę przyznać, że warto sugerować się opiniami recenzentów :)

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...