Jump to content

Moje Fado

 • entries
  348
 • comments
  1,407
 • views
  469,253

Podążając za... Melem Brooksem cz. VII - Z humorem przez wieki (Historia Świata: Część I) [zawiera pewną ilość kobiecych dekoltów]


bielik42

1,435 views

 Share

Podążając za... Melem Brooksem cz. VII - Z humorem przez wieki (Historia Świata: Część I)

historyworld1_full.jpg

Historia Świata: Część I/History of the World: Part One

Występują: Mel Brooks, Dom DeLuise, Madeline Kahn, Harvey Korman, Cloris Leachman, Ron Carey

Rozpoczynał od wyśmiewania producentów filmowych, by z czasem obśmiać również swoje korzenie, a także poszczególne gatunki filmowe. Niepoważny dla niego był horror, thriller, western i film niemy. Czy pozostało mu coś jeszcze do wyśmiania? Coś, co jest na tyle wstrząsające i poważne, żeby wywołać szum na świecie? A może zabrać się za masowe tragedie, klęski i krwawą wędrówkę człowieka przez wieki? Doskonały plan! I w ten sposób powstał długi ciąg skeczy, pokazujący nam naszych przodków i nas samych w krzywym zwierciadle. I obyście byli uważni na lekcjach historii?

history-of-the-world-part-i-original.jpg

Zgadnijcie, czego w tym filmie jest najwięcej?

Prymitywizm czy urocza parodia?

A zaczyna się wybitnie oryginalnie. Aż tak oryginalnie, że sam początek został wycięty z wersji kinowej. Na szczęście od czego mamy wspominkowe wydania na DVD i BR? A więc?

? Nad przyszłą ludzkością wstaje świt, wspomagany przez donośną partię skomponowaną przez Straussa. Owłosione, nieco przygarbione małpiszony, będące naszymi przodkami powoli wychodzą z jaskiń, by powitać nowy dzień uderzaniem się w pierś, by po chwili do taktu podniosłej opery zacząć dziką masturbację z równie dzikimi okrzykami, zakończoną upadkiem bez sił na glebę. Ten, kto przypomniał sobie ?Odyseję kosmiczną? Kubricka, ten zasługuje na poklepanie po plecach i miłe słowa: ?Popatrz jak się reżyser bawi z legendami?. Chyba tylko Brooks był w stanie w jednej scenie całkowicie sparodiować nie tylko nasze korzenie, ale i jeszcze legendę kina sci-fi. A to dopiero początek!

historyoftheworldparti1.png

Może mała podpowiedź?

Żołdactwo rozpełzło się po mieście!

Bohater jest w tym filmie zbiorowy ? to przede wszystkim ludzkość. Owszem, zazwyczaj wśród ?ludzkości? znajdują się osoby, których losy będziemy śledzić, a grane są przez starych Brooksowych wyjadaczy (znów Madeline Kahn, znów Harvey Korman, znów Dom DeLuise) i przez samego reżysera. Kawałek filmu odnosi się do państwa żydowskiego, więc nasz pocieszny komediant wykorzystał okazję, by się ze swej religii i swych ziomków ponabijać. Kultowa stała się scena, gdy Brooks grający Mojżesza schodzi z góry Synaj, trzymając trzy tablice z przykazaniami? Z czasem przenosimy się coraz dalej i dalej, przez Rzym, do renesansowej Francji, gdzie potem obejrzymy rewolucję i powoli zbliżymy się do zakończenia. Ale, skoro cały ten film jest jedynie ciągiem gagów, to może warto się im nieco bliżej przyjrzeć?

historyofworld3130.jpg

Zgadliście już?

Człowiek, który śmiał się cały czas.

Poza wspomnianymi wcześniej scenami napotkamy w ?Historii Świata? cały wysyp innych, nie mniej śmiesznych sytuacji. Po głowie obrywa religia chrześcijańska, choćby poprzez scenę ?Ostatniej Wieczerzy?. Nie zabrakło też typowo świńskich żartów, których natłok w tej produkcji jest niezaprzeczalnie większy niż we wszelkich innych filmach Brooksa. A to Cezar (Dom DeLuise) zarządza przeprowadzenie ?testu? na eunuchach, wypuszczając przed nich niezwykle seksowną tancerkę, aby sprawdzić, któremu się ?maszt podniesie?. A to Ludwik XVI zaprezentuje nam swoje przywileje władcy absolutnego, poprzez podnoszenie sukni dowolnej damy dworu i ?zajęcie się swoimi sprawami?, a to znów we wspomnianej Francji, wspomniany władca (grany oczywiście przez reżysera) gra w szachy ludźmi, kończąc rozgrywkę zbiorowym gwałtem na królowej (koń na królową, wieża na królową, goniec na królową), a innych to już nawet nie chcę zliczać. Jest też tutaj okrucieństwo wobec zwierząt ? szalony wynalazca prezentuje nam swoje przełomowe dzieło ? ?kotapultę?, której działanie radzę poznać samemu.

07_history_of_the_world_part_1_bluray.jpg

Zgadliście? No to macie nagrodę

Czy to przełom?

Humor zawarty w tym filmie wielokrotnie przechodzi granicę dobrego smaku, dodatkowo bezczelnie na ową granicę sikając i śmiejąc się złośliwie. Nic więc dziwnego, że wielu krytyków i widzów określiło ten typ humoru ?idiotycznym? i ?bezsensownym?. Ciężko się z nimi nie zgodzić, patrząc na wygłupy Brooksa, ale nie zapominajmy, że to wciąż jest typowo ?amerykański? humor ? czyli bardzo dziwny Benny Hill, z leciutkimi płatkami Monty Pythona (można znaleźć podobieństwa). Jeżeli podejdziecie do tego filmu tak jak ja ? czyli bez niepotrzebnej powagi ? to uśmiech wam z twarzy nie zejdzie przez ok. 1,5 godziny. Według mnie ? to osiągniecie, i kto wie, czy nie dzieło życia Brooksa. I tylko szkoda, że ?Część II? nigdy nie powstała, choć jej zapowiedź, zawierająca Hitlera na lodzie i Żydów w kosmosie raczej nie była prawdopodobną zapowiedzią. Ogólnie - Śmiałem się jak rubaszny dzik, po znalezieniu ogromnej ilości kasztanów*.

Zwiastun

Youtube Video -> Oryginalne wideo

*- nie, dziki raczej się nie śmieją. Najwyżej chrząkają. Albo kwiczą?

 Share

3 Comments


Recommended Comments

@Rorschach

Ciężko mi porównać dzieło Monty Pythona do dzieła Brooksa. To zupełnie inny humor, choć ma kilka malutkich podobieństw. Dla tego filmu warto się nieco ogłupić smile_prosty.gif

Link to comment

A ja pamietam "genialne" tlumaczenie na kasecie VHS. W pewnym momencie Brooks mowi "tylko cud moze nas ocalic" i w tym momencie slychac rzenie konia o imieniu Miracle, czyli cud, ktorym to koniem zaprzezonym do rydwanu odjezdzaja bohaterowie. A co na to tlumacz?

"Tylko Mirakl moze nas ocalic". Tadamm! Choc i tak nie umywa sie to do pewnego filmu wojennego, w ktorym komandosi ruszaja na pustynie, by zniszczyc niemieckie "podziemne czolgi". Czyli zbiorniki z paliwem (to tank, tamto tank, whatever). Do tego jeden ma traume, bo jego brat zginal nad "Kanałem Guadanal". (Guadanalcanal). Smiechu bylo co niemiara. :)

 • Upvote 1
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...